Téma: stavba jednoducheho subwoofera

nuž v predošlej téme som sa sťažoval na chybajuce basy u receivera, preto by som si chcel postaviť nejaký jednoduchší subwoofer ( nad stavbou subwoofera som už dávnejšie rozmýšlal, no teraz na mňa zatlačili okolnosti )

moje " požiadavky " :

- bude to hrať v izbe s rozmermi 2x4m, prevažne počúvam hudbu s vyšším BPM, teda o basy núdza nie je smile
- chcel by som aby to nehučalo, ale hralo pekne makke presne basy i pri nižšej hlasitost ( dufam že som to dobre napisal )
- aby to bolo čo najjednoduchšie po konštrukčnej stránke
- a použitý menič by mal byť nejaký Tesla ARN, alebo to už nechám na vás okolo tých 500 - 700 - 1 000 sk

nákup by som zveril do tejto firmy, keďže máme v KE pobočku, preto ak sa vám chce môžte vybrať niečo priamo stadial http://thorn.inshop.sk/inshop/scripts/set.asp?Level=12 alebo ak máte niečo podobné na predaj budem rád ak mi napíšete ponuku smile

Aké rozmery, lytráž a hrúbku preglejky by mala mať konkrétna bedňa s konkrétnym reproduktorom, treba ju nejak špeciálne vystužiť zvnútra ? Je potreba použiť bassreflex ?

ďakujem

Re: stavba jednoducheho subwoofera

S tímhle rozpočtem bych prolezl spíš bazary a sehnal si ARN312 nebo ARN8604 ve slušném stavu. Spíš tu 312tku protože má větší zatížitelnost. Případně nějaký jiný slušný reprák ale když si chtěl tu Teslu/TVM... Zkusil bych hodit poptávku na zdejším bazaru protože pokud se ti ozve někdo z místních tak máš šanci že ten reproš bude v pohodě a že ho nikdo netrápil což na anonymní inzerát záruku nemáš. Tam to mohl někdo hnusně přismahnout a následně se toho chtít zbavit.

Co máš vlastně za satelity abych tak věděl k čemu se to má vlastně popasovat? Fotka je? Nejlépe v porovnání s něčím kvůli velikosti a tak.

Re: stavba jednoducheho subwoofera

tak nejak ma zaujala táto konštrukcia http://audioweb.cz/vase-joinernet2.htm

Ako " satelity " mám 2x toto repro (55cm/vyška 20/hlbka 30/ širka ) http://www.kolac.mysteria.cz/PICT0152.JPG
nerobil som ho ja, kúpil som ho po výmene meničov, povodne to bolo repro videoton, momentalne su povodne meniče nahradene nejakymi tesla, neviem presne typy.

Nechcem to použivat k domacemu kinu, ale ako doplnok týchto dvoch reprakov ku receiveru

Re: stavba jednoducheho subwoofera

Co říkáš na tenhle projekt: http://audioweb.cz/vase-babakus1.htm ? smile

Re: stavba jednoducheho subwoofera

No ten můžu jen doporučit wink

Re: stavba jednoducheho subwoofera

Visaton W250S v 90litrů/32Hz BR. Případně objednat z BMM Dayton.

Web

Re: stavba jednoducheho subwoofera

babakus: akurát tu niekto predáva presne tieto dva repráčky ....  to že tam máš dva repraky osadene, nevyzaduje si to nejake presne " vyladenie " po konštrukčnej stranke ? zakladna otazka, možno to bude znieť hlúpo, ale ako su zapojene tie repraky, ozaj pri nižšej hlasitosti odvadza tiež svoju pracu  poctivo ?

(upravil babakus 4. 9. 2008 13:00)

Re: stavba jednoducheho subwoofera

Jelikož jsou reproduktory 8 ohmové, jsou spojené paralelně pro výslednou impedanci 4 ohmy. To že jsou použíté dva tyto reproduktory nepřináší nic jiného, než že musí být použit dvojnásobný objem bedny, než v případě použití jednoho reproduktoru.
Ano i při nízké hlasitosti odvádí tento subwoofer skvělou práci.
V podstatě na tom není co zkazit, je to snad nejjednoduší koncepce jaká může být. Prostě a jednoduše ztlučeš bednu o objemu cca 70 litrů, prskneš do toho ty dva repráky, nacpeš dovnitř vatelín, připojíš k zesilovači a hraješ.

Edit: rozměry si můžeš určit sám. Já jsem použil tyto, protože mi to vycházelo krásně na umístění mezi stůl a zeď. Pokud použiješ moje rozměry, bude ti to krásně vycházet na desky co například prodávají v OBI nebo Baumaxu, tak aby ti z těch desek nezbývaly velké odřezky, nebo jsi jich nepotřeboval víc.

Re: stavba jednoducheho subwoofera

Ja som ich mal v uzavrenke ale v 60L a hraju fakt suprovo. Som bol velmi prekvapeny co dokazu. Tiez odporucam.

Re: stavba jednoducheho subwoofera

Já taky, doteď nechápu jak tihle dva týpci v 70l uzavřence, parádně vytlumené, (s kvalitním diskrétním koncem), dokážou něco takového vyloudit. Po tuningu (přidání magnetu z ARN5604 na oba reproduktory) je taková konstrukce naprosto neuvěřitelně vhodná na metal. smile

(upravil kolac 21. 9. 2008 16:46)

Re: stavba jednoducheho subwoofera

no a je hotovo, 64L ozvučnica + 2x ARN 6618, foto doplnim, len čo dokoncim povrchovu upravu  .. - koberec

za tie peniaze cca 700 sk si myslim že to hra paradne, avšak jedna vec ma mrzi, zvuk pri istych druhoch hudby zachadza az do takeho toho bručania, takeho ake je zname od lacnych subwooferov z domaceho kina, čim to moze byt sposobene ? tlmenim ? nemal som mmntalne vatelin tak som tam hodil staru deku( pomerne maly kus )  smile

inač mi to pohana stary stereo zosik 2x 25w zapojeny je len jeden kanal wink a vyhybka je priamo v receiveri ( 6ch surround receiver, nebude to tym ? )kenwood krf-v6010

Re: stavba jednoducheho subwoofera

Na jakým kmitočtu je ten sub odříznutý? Repra bych zapojil každý na jeden kanál tý věžičky.

Re: stavba jednoducheho subwoofera

Zkus pořádně zatlumit a pak uvidíš.

(upravil kolac 27. 9. 2008 14:19)

Re: stavba jednoducheho subwoofera

a je hotovo+ pridal som tlmenie, so zvukom som spokojny smile

http://www.kolac.mysteria.cz/subik.JPG

Re: stavba jednoducheho subwoofera

Co za reprobednou dělá ta tkanička? To vypadá na vodič o průřezu 0,75mm. Vyměnit fofrem za vodič o průřezu 2,5mm. Uvidíš ten rozdíl ve zvuku...

Re: stavba jednoducheho subwoofera

No to jo big_smile To bych nedal ani k výškáči  wink

Web

Re: stavba jednoducheho subwoofera

nebo o ten cool zvuk přijde smile

Re: stavba jednoducheho subwoofera

No vidíš že to nedopadlo špatně .o)

Re: stavba jednoducheho subwoofera

nuž, ale v reprobedni samotnej je len o trošku hrubsi kabel, v obchode mi ho dali s tym že je na tieto ucely dobry big_smile ( nemyslim teraz ten cierny co je vonku )

Re: stavba jednoducheho subwoofera

no veď jasné v obchodoch ich tak akurát zaújma aká je tržba

Web