Téma: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

Zdravim vás mám par laických otazok,

včera som si pořídil receiver kenwood krf-V6010, no po tom ako som si nanho brusil zuby prisla studena sprcha v podobe toho, že basy hraju slabsie ako som bol zvyknuty z mojho staruckeho receivera videoton, dokonca i po zapnuti funkcie bass boost, som sa požadovaneho vysledku nedočkal.

Chcel by som to vykompenzovat pridanim jednoducheho subwoofera pouzitim nejakeho tesla repra osadeneho do nejakej jednoduchej bedne bez vyhybky, no tu nastava problem č.2, ktory by som chcel s vami prebrať: Totižto receiver je podla papierov 5x90w o čom svečia i vystupy vzadu tj 4x surround 1x center a potom ešte samostatne 2x front .. no subwoofer nie, ten sa nachadza v podobe cinchoveho vystupu s oznacenim subwoofer PRE OUT.       

Znamená to teda že musim použiť pre subwoofer ďalší zosilňovač ?, alebo by to hralo i tak že by som ho používal bez neho ( totiž v menu pristroja je možne pridavat hlasitost samostatne pre jednotlive komponenty .. sub, center atď ... ) Bolo by možne pripadne pripojit subwoofer na nejaky z  " aktivnych " vystupov napr. pre satelity, alebo center ? A k vyhybke, je ju potrebne do subwoofera umiestniť alebo nie ?

Ak vám to pomože tu je link na manual priamo na webe http://www.scribd.com/doc/3279756/Kenwo … al-English

A zadna strana s vystupmi( nachadza sa i v manuali ): http://bmart.neostrada.pl/KRF-V6010%20Obraz%201045.jpg

ďakujem za odpovede

(upravil babakus 3. 9. 2008 18:47)

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

Ano, musel by jsi použít další zesilovač. Výstupy pro satelity nejsou dimenzované na napájení subwooferu, takže to není dobrý nápad, připojovat k tomu sub. Vyhýbku použít nemusíš, protože ta je obsažena, v elektornické podobě, v receiveru. To je ten subwoofer PRE OUT. K tomu by jsi připojil zesilovač který by napájel subwoofer.

Edit: používáš to na stereo? Ten úbytek basů může způsobovat přepolování jedné bedny. Zkus schválně přehodit + a - k jedné reprobedně.

(upravil little 3. 9. 2008 18:53)

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

Zaprvé, nevím, co má ten reciever uvnitř, takže ho nemůžu moc soudit, ale podle údajů poskytnutých výrobcem to pravděpodobně nebude nic extra (i když příkon je docela solidní 2,2x230-150=350VA). Podle toho co říkáš bude mít buď malou kapacitu filtračních kondíků (nedejbože v klasickém-tedy nikoliv snap-in provedení), slabý transformátor (to asi ne), tenké dráty, tenké vodivé cesty apod (kdybych to měl shrnout tak bych řekl nízký činitel tlumení a nízké proudy do zátěže). Nebo je tu druhá možnost. Třeba jsi byl donedávna zvyklý na uhučení, dunivý zvuk a tenhle reciever má naopak špičkový DF, takže se membrány reproduktorů příliš nehýbou a v BR nevznikají turbulence. Já osobně spíš sázím na tu první možnost.

babakus: Nic proti, ale neřekl bych, že se jedná o blbce, který neví, že červený drát (a konektor) je plus, kdežto černý je minus. smile

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

Kamaráde budeš se divit, ale setkal jsem se se zesilovačem který měl snad blbě zapojené svorky či co a pokud jsi to zapojil + na + a - na -, tak to bylo přepólované. A to byl prosím tovární výrobek známé firmy. A stát se to může. Nikdo neni neomylný a může to poplést.

little napsal:

Třeba jsi byl donedávna zvyklý na uhučení, dunivý zvuk a tenhle reciever má naopak špičkový DF, takže se membrány reproduktorů příliš nehýbou a v BR nevznikají turbulence.

O tomhle by se dalo uvažovat.

(upravil junglist 3. 9. 2008 19:08)

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

Little, tak občas se stane, že? uui

Tak baba byl rychlejší big_smile

(upravil little 3. 9. 2008 19:09)

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

babakus: Já to myslel v tom smyslu, že kolac nepíše jako nějaký blbeček, který neví co a jak. Hlubší smysl v tom není. Se zesíkem, který by byl "přepólovaný" jsem se ještě nesetkal. smile

Ale, tak občas se i ten zkrat vloudí. Zrovna dneska ráno jsem si pustil zesík a neslyším cvaknutí relátek, no bodejť, když jsem včera odpojil reprobedýnku a konce odizolovaných kabelů zůstaly ležet na sobě.  uui

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

Já jen navrhuju možné postupy. Mobil by jsi taky nehledal v lednici a přesto jsem ho tam nechal. A taky jsem si říkal, že nejsem snad debil abych nechal mobil v lednici a stalo se. Nechme toho a počkáme až co nám řekne kolac.

(upravil kolac 3. 9. 2008 19:49)

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

to babakus: zapojene ich mam správne, skušal som prehodiť, no po prehodeni by som povedal že je to ešte horšie wink
to little: neviem nevyznam sa do toho, ale povedal by som že to bude druha možnosť, totiž doma mame ešte jeden ( starši ) kenwood zosik a pri jeho počuvani som mal z neho podobny dojem ako z tohto kúska, avšak nemožem porovnavať, bolo to na inych bedniach a v oveľa vačšom priestore. Chyba mi tu to razantne TUC i pri nižej hlasitosti pri počúvaní .. a máš pravdu, stary zosilnovac vydaval az doslova rinčanie skiel v skrini pri niektorych frekvenciach

keby som pripoji subwoofer na ten pre amp out, bez použitia zosilnovača, hralo by to vôbec ? totiž velmi ma zmiata načo teda služi ovladanie hlasitosti pre subwoofer priamo v menu pristroja .. resp., ako by to hralo pripojene na ten vystup pre satelity ?, mohol by som použiť moj stary stereo zosilnovač pre subwoofer ?

(upravil little 3. 9. 2008 20:20)

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

NEDĚLEJ TO! Nepřipojuj reproduktor přímo na cinchový výstup SW z preampu. Radši ani nechci domýšlet co by se stalo. Vždyť ten je přece dimenzován na x násobně vyšší impedance než je reproduktor. Máš v podstatě několik možností. Buď někomu zkušenému ten reciever pošleš na tuning (je však otázka, zda se to v tomhle konkrétním případě vyplatí, spíš bych řekl že nikoliv), koupíš nový reciever nebo nakoupíš aktivní subwoofer...

(upravil Thales 3. 9. 2008 20:31)

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

A nebo si ten sub vyrobíš a budeš mít dobrý pocit z vlastnoručněš udělané práce. Otázka je jestli na to máš. Vybavení i schopnosti. V neposlední řadě pak peníze.

To ovládání je proto abys neusel suba ovládat jak trotl zvlášť.

(upravil kolac 3. 9. 2008 20:34)

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

no toho som sa obávall, tak to vidím teda na možnost č.2 sad resp. subwoofer s využitím stareho zosíku, čo si o tom myslíte ? keby jeden kanál budil ten subwoofer

(upravil little 3. 9. 2008 20:36)

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

Mimochodem, než cokoliv koupíš, tak si to prosímtě pořádně poslechni, ať pak zase nejsi zklamaný.  wink

EDIT: Nevidím důvod, proč by to nešlo, ale přijde mi to jako hrozně neohrabané řešení.

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

já mám labinu zapojenou na centr do kterýho jde signál pro sub z PC, když se sub připojí na jeden z předních kanálů tak je to jiný kafe, ale dokavaď nebude postavenej zesík, tak nemůžu nic jinýho dělat.
a hraje to smile

Web

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

Třeba na mém stařičkém technicsu jsou v cestě výkonu kromě relé ještě skutečné vypínače svorek A/B. Na měření to je paráda, ale DF ten jinak velmi kvalitní a robustně provedený stroj nepobral.
Nerad to říkám, ale little má možná pravdu.

Web

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

kolac: ja som malpodobny problem ako ty, ked som si doniesol domov YAMAHU 357RX, bolo malo basov. No problem bol v tomto:
1. bedne boli nove, nerozohrate, trvalo to asi 3-4 tyzdne kym sa rozohrali a basy postupne prichadzali
2. dost dlhy cas som sa hral s nastaveniami receivera kym som si to vyladil tak, aby to vyhovovalo mojmu uchu, teraz mipredne fronty hraju tak, ze mi postacuju aj bez SW

to su moje poznatky

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

nemáš v něm nastavený fronty jako small?

Web

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

nuž pouzivam to iste repro ktore som mal s povodnym zosilovacom, a idem cez vstup pre tape resp. cd player .. equalizer som si vyladil, nepouzivam tie DSP rezimy a uz viac ma fakt nenapada ako tie basy zhutnit

chyna.cz: ako si to myslel, taku položku tu nevidim, cez setup sa tu da nastavovat  či je dane repro aktivne ( yes/no ) a jedine pri center sa da nastavit large, small, a no... respektive pridavat hlasitost na jednotlive repraky

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

Pohraj si s nastavením. Vypadá to, že to asi ořezává spodky. Koukni do nastavení a hraj si. Zkus nastavit subwoofer na off, center taky atd atd

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

Raz sa tu uz rozoberalo, co je to LFE ATT. Tato funkcia by mala byt na 0 alebo off, tiez to dokaze rezat od spodkov a tiez nastav receiver tak, ako by si nemal subwoofer, uplne ho vypni. Moze to tiez presmerovavat basovu zlozky na SUB PRE OUT.

(upravil kolac 4. 9. 2008 15:12)

Re: pár otázok ohladne zapojenia a receivera :-)

všetko je vypnute, ta funkcia LFE sa tu ani nenachadza  .. manual som preštudoval viac krat, snaď sa tu už viac veci ani neda nastaviť ...

ešte taka drobnost ktoru som postrehol výšky a stredy krasne zneju, povedal by som že lepšie ako so starym zosilovačom, no v istych momentoch keď skladba prechadza do takych časti v ktorych by mali vyznieť prave basy tak sa to akoby mierne stišuje a nadobuda to cele taky divny dojem lacneho zvuku



EDIT// stišovanie bolo sposobene zlym vyladenim eq vo winampe .... pripojil som cd player technics sl-pg490 + kvalitnú audio nahrávku zvuk bol krásny čistý, no na moj vkus mu chýbaju basy, asi s tym nič nezmôžem a vrhnem sa do stavby subwoofera viď iná tema ... smile

ozaj, zvuk z PC mi vychadza zo vstavanej 6ch zvukovky na doske, prechadza cez mixážny pult omnitronic pm 524 pro ( nič moc ) a tak ide do receivera, potom tu mám druhu možnosť vynechať mix pult vynechať vstavanu zvukovku a použiť externu zvukovku maya 44 usb, kt. ale používam na iné účely, táto možnosť mi príde po zvukovej stranke kus lepšia, nedokážem to objektívne posúdiť