(upravil KocuR 20. 8. 2008 14:19)

Téma: fázový priebeh...

Zdravím, chcem sa naučiť čo-to o návrhu výhybiek, a chcem sa spýtať skúsenejších ohľadom fázového priebehu, ako má vlastne vyzerať a čo sa stane keď bude vyzerať napríklad takto:
http://img217.imageshack.us/img217/1732/phasewv6.gif
Na čo má vlastne tento vzájomný fázový priebeh vplyv? Je najlepšie keď je fázový rozdiel medzi jednotlivými reproduktormi čo najmenší?

(upravil chyna.cz 20. 8. 2008 14:20)

Re: fázový priebeh...

nejlepší je, když se překrývají a jsou co nejvíce přez sebei mimo dělícví frekvence. vliv to nevím jaký má, ale určitě nemalý, reproduktory pak znějí více jako jednopásmo a lépe na sebe navazují
tady jedna fotka jak by to mělo vypadat( moje práce)

http://img411.imageshack.us/img411/4172/pohlcovaemk3or0.png

Web

Re: fázový priebeh...

KocuR: Ale pokud nemas odmerene repro tak podle tabulkovych se to muze lisit a to dost vyrazne. jak uz nekdo rekl FRD a ZMA museji byt dotycneho odmereneho repra, jinak je to carovani z vody.

Web

Re: fázový priebeh...

Ja som to skúšal konkrétne s L18RNX H1224 a  27TBFC/G... Charka mi vyšla pekne rovno, no predpokladám že to nie je ani zďaleka všetko čo k dobrej sústave treba smile Tiež si uvedomujem že ak chcem niečo poriadne tak mi k tomu treba aj meraciu aparatúru a tak ďalej, chcem ale nabrať aj trochu teoretických vedomostí...

Re: fázový priebeh...

však na to hraní je jedno co budeš mít a jak budou naměřené/vypočítané hodnoty sedět, hlavní je se v těch programech naučit.

Web

Re: fázový priebeh...

Není problém udělat rovnou charku, je problém udělat rovnou charku a zároveň to mít dobře sfázováno.

Re: fázový priebeh...

veď práve smile

Re: fázový priebeh...

Je vhodné, obzvláště u dvoupásmových reprosoustav, měřit a pracovat s daty získanými mimo osu. Dvoupásmová reprosoustava z pravidla na děličce nezanedbatelně směruje, což znamená že mimo osu má středobas pokles, takže se mimo osu začíná točit fáze.
Konstruktér by měl takovou situaci zahrnout do návrhu a měniče sfázovat pro vyzařovací úhel např. +-15°.

L18+27TBFCG jsou složitější měniče a má-li se využít jejich plného potenciálu, je nutné měření. Já se konkrétně touhle kombinací budu zabývat, pokud někdo chce slušný výsledek, tak je dostupno několik výhybek.

Web

Re: fázový priebeh...

A neměla by mít osová ampl. charka na děličce 2 až 3dB zdvih? big_smile

Re: fázový priebeh...

7 Tech:
Proboha Jen to ne! lol

Není co dodávat...

Re: fázový priebeh...

Byla by přece vyrovnaná výkonová charakteristika. Pročpak se to nedělá? Posloucháme všichni na louce?
(Lehce checkovatím.. lol)

Re: fázový priebeh...

Začne mi škola, asi si o hodinách dějepisu a biologie budu číst Sýkoru.