Téma: Baskytara

Mám problém- v autě ze subu v různých nahrávkách neslyším baskytaru (buď nevím, jak má znít, nebo to nehraje anebo jsem totálně hluchej). Nemohl byste někdo vybrnkat od nejspodnějšího tónu asi dvě až tři oktávy a zaznamenat to do nějaké mptrojky? Popřípadě ještě nějaké hudební kreace v uvedených oktávách. Možná by se to hodilo i někomu dalšímu jako testovací signál.
Jaká je vlastně frekvence nejnižšího tónu na baskytaře?

Re: Baskytara

No, ono je někdy opravdu málo slyšet... V některejch nahrávkách je nepřeslechnutelná a jinde - v různejch metloších třebas jen spodní oktávou dobarvuje kytary. Na první poslech třebas uplně slyšet neni a při koncentraci si všimneš tý síly na spodku, která by tam jen při kytarách nebyla. Určitě ne u Metallicy s EMG-81 lol

Nejspodnější tón je cca 30Hz a to myslim konkrétně u pětistrunky. Jestli nepočítám blbě tak by měla čtyrstrunka hrát od nějakejch 38Hz. Oktávu nahoru (76Hz) je spodní E struna na kytaře, o oktávu výš (152Hz) zahrajou snad i chraptítka Genius smile

Re: Baskytara

Jak říká Frank. Hodně záleží na tom, o jakou skladbu se jedná. Někdy opravdu ta basa splyne s ostatními nástroji - kytarama, třeba klávesama, kopápem a potom je z toho - byť pěkně hluboká, ale hlavně pořádně zašmodrchaná spleť tónů a v nejhlubší oktávě - tedy od té basy - nečitelná. V takových případech pomáhá - ač se to zdá nelogické, ale mám to vyzkoušené - korekcema stáhnout basy klidně až někam k minimu. Je až neuvěřitelné, jak se ty tóny baskytary najednou pěkně prokreslí, byť se už jedná jenom o nějaké vyšší harmonické. Budou sice chybět basy, ale tóny baskytary vyniknou. Proto také tyto nahrávky moc v lásce nemám. Basa musí být zahraná a namíchaná tak, aby za každých okolností byla čitelná. Je to jeden z nejdůležitějších hudebních nástrojů a né jenom zdroj nějakých spodků. Například staré nahrávky od Schelingera - tam ta basa je přímo příkladně udělaná - pěkně do hloubek, ale zároveň čitelná. Příkladů by se našlo mnoho. Anebo Kabáti - ti mají v tomto ohledu takovou nějakou dvojí tvář - někdy mají basu pěkně udělanou, jakoby ta skladba byla jenom o base a jiná skladba je bohužel jenom ta spleť. Taky třeba příjemně zní basa J. Alána od Landy.

Akorát Franku, čtyřstrunka má nejnižší tón E nějakých 41,2 Hz. Kmitočty se počítají tak, že následující půltón je základní tón krát 12-tá odmocnina ze dvou, což je 1,0594631 (dívám se teď na kalkulačku). Dopočítal jsem se k tomu postupným vydělením 55 Hz (což je tón A).

Re: Baskytara

No vida, splet jsem se o půltón a nějaký drobný smile Ty kmitočty jsem přesně nevěděl. A nedomyslel jsem to tak, že bych počítal od komorního A lol

Re: Baskytara

Ano, standartní čtyřka má E na cca 42Hz. V některých nahrávkách může být opravdu problém rozlišit třeba basu hranou perkusivně od kopáku.

Web

Re: Baskytara

A ta nahrávka nebude? Franku, ani ty to nezvládneš? Určitě máš přístup k nějaké base. (Samozřejmě tím myslím baskytaru...)

Re: Baskytara

Má ale neumí lol

Web

Re: Baskytara

ale umim, to se zas neboj... Slapovat ne, ale jedno basový sólíčko jsem kdysi zvládal smile Basu nemám doma, má ji kámoš, můžu něco zkusit nahrát až budu mít aspoň ten měřící mikrofon, momentálně mám jeden postarší Teslák...