Re: Rada odborníků

Vždy fs vyjadřuje hodnotu resonanční frekvence reproduktoru.To jistě víš a divím se proč se ptáš.Pod tímto kmitočtem hraje/hraje-li vůbec/reproduktor nekorektně vzhledem k velikosti optimální ozvučnice.Proto by se teoreticky BR neměl ladit pod resonanční kmitočet v závislosti na ozvučnici.Tz.zkus na reproduktor který má např.40Hz rezonanci navrhnout 30hz velkou ozvučnici a BR.Až to sladíš vzniknou velké, jak to nazvat,třeba parciální kmity-reprák jakoby plaval v tomto kmitočtu-asi budeš zkoušet sinus signál.To je nežádoucí.Zvětší se výchylka membrány a ta může narazit ve svém důsledku na max.zdvih.Obecně se to však praktikuje,protože takových kmitočtů je v hudbě málo.Dále jen subsonický filtr

Re: Rada odborníků

http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=3022&p=2

Re: Rada odborníků

Muth: tohle jsme tu také řešili. Jde o to, že poruchy reproduktorů nejsou "binární". Není možné aby reprák 1Hz nad Fs hrál, a 1Hz pod Fs nehrál. Ta správná funkčnost repráku se degraduje relativně pomalu, s výchylkou i sníženou zatižitelností se i přes korekce počítá. Ona nakonec vyjde i slušně rovná charka. To, že ale tam dole hraje vlastně jenom basreflex, do toho reprák zkresluje, to se částečně zahladí tím, že na 30Hz už moc detailů člověk stejně nepozná, a zbytek check zanedbá big_smile Bedna hraje, a to je cíl. Určovat co je správné je podle mě k ničemu. Pohybujem se tu ve velmi relativním prostředí. Je to asi jako skákat do kaluží.

Re: Rada odborníků

No jasný bassreflex na 20Hz hraje sám od sebe a když máš BR na 40Hz tak ta roura vlastně vůbec nehraje.

Web

(upravil Crashpc 22. 7. 2008 11:52)

Re: Rada odborníků

to je to na co checku narážim. lidi to berou moc jednoznačně - "binárně". zkus použít fuzzy logiku big_smile

Re: Rada odborníků

No a to je právě ono, binárně je to blbost, ale pokud to nebudeš brá binárně, tak je pak zase jedno kde Fs leží. Můžeš si vybrat.

Web

(upravil Crashpc 22. 7. 2008 12:46)

Re: Rada odborníků

to není jedno. od Fs se jistou křivkou začneš vzdalovat, a je jen na tobě, jakou míru vzdálenosti jsi schopnej (ušima, parametrama) překousnout. vybrat si můžeš a o tom to je - každej si vybere uplě jinak. Pokud někdo ví co chce, a staví si soustavu, nebudu mu nabízet to, co bych dělal já na jeho místě. Pokud to ale neví, měl by vědět že něco zlepšuje na úkor něčeho jinýho, co se zhorší.

Re: Rada odborníků

Chtěl jsem jen poradit těm co tady čtou, od čeho se odpíchnout při návrhu BR skříně a délky samotné trubky vzhledem k parametrům repra.Možná i čeho se vyvarovat.Rubrika se jmenuje myslím "Rady odborníků"/ne že bych se za něj považoval/.Vše co zde bylo již řečeno jsem nečetl,omlouvám se.Trochu opáčka však nikoho nezabilo.O 1 Hz nad a pod rezonancí jsem myslím nepsal,10 Hz pod však nadělá hodně neplechy.Tvrdé,pevné basy nebudou zato výchylka závěsu membrány obrovská.Ta pak zkreslí i ostatní kmitočty vysoko nad fs.Co se týká umístění BR:Budou-li bedny/malé nebo velké jedno/blízko u zadní stěny nebo v rohu je lépe zvolit vyústění vzadu.Pohybem vpřed a vzad o několik desítek Cm lze dosáhnout optima v místě poslechu.Mám-li ústí vpředu odpadá možnost ladění polohou.Vždy je to kompromis.To je však praxe a ne teorie o které jsem psal výše.Nikomu nic nevnucuji,ať si každý ladí jak chce.Možná rubriku bych volil jinou

Re: Rada odborníků

no a co z toho všeho nad čím jste teď vědecky podumali pro mě znamená?? ...respektivě trochu jsem poptával a 70% hlasů je k ARN188/7 basreflex nedávat vůbec....takže jsem z toho jelen