Téma: Fullrange PA satelity

caute, konecne mam prazdniny a rozhodol som sa pre stavbu nových PA satelitov. Mam ale hned niekolko problémov, ktoré ma trápia. Ako som tu uz mozno spominal, zvucim folklor a country + nejake kecparty a pod. Potreboval by som si postavit 2 pásmove satelity, ktore dokazu v mensich priestoroch a vonku pre cca 100 ludi uhrat aj bez subbasov, ktore planujem stavat neskorsie. No kedze dalsia moja poziadavka je, aby som mal aj vyrazne stredobasy a chcem aj nejake basy, tak moje rozhodnutie hned padlo na konstrukciu, ktoru ma v projektoch Age. Lenze hned je t niekolko problemov. Kedze D210Ti sa uz nevyraba a nahrada je D220Ti. Cize tam je hned problem s vyhybkou. Dalsi problem je so samotnym vyberom basaku (stredobasu). Chcel som Selenium 15PW5, alebo som sa dalej rozhodoval medzi Deltou 15, a 15LF...

kvoli tymto problemom som sa isiel hned informovat na forum prodance, kde som dostal takuto odpoved od p. huberta:

Toto je moj prispevok:

Prosil by som o radu p. Huberta.

Chcem si postavit PA satelity. Chcem kopirovat nejaky overeny navrh. Malo by to byt teda 2-pasmo, osadenie D220Ti s HM25 - 25 + Selenium 15PW5-SLF, alebo EMI Delta 15LF. Totiz jedna sa o vec, ze potrebujem, aby tieto satelity hrali v mensich priestoroch i obstojne basy, bez subbasov, ktore planujem postavit neskôr. Zvucim folklor a country, cize potrebujem aj vyrazne stredobasy. Kvôli tymto poziadavkam sa mi najlepsie pozdava to Selenium, kedze delty maju bez subbasov trosku problem. Aky mate nazor nato Vy? Moze byt to selenium? Takze predstavujem si to tak, ze ked budu hrat satelity fullrange, tak subsonic okolo 40Hz a vzhladom na Xmax vychylku okolo 200w. Mohlo by to byt? Co sa tyka navrhov, tak by som chcel pouzit jeden priamo od firmy Selenium, mal by to byt model VBT115A2. Mate s tymto modelom nejake skusenosti? Oplati sa to? Taktiez sa mi jedna aj o financnu stranku, po ktorej mi tieto menice vyhovuju, takze cakam iba na schvalenie od Vas.

P.S.: Povodne som pozeral po stavebniciach Megaton EM151 - Kit, ale vzhladom na vyssiu cenu (i ked je v tom material na stavbu) a pouzitie menica EMI Delta 15, ktory je "slabsi" nez Selenium som tuto moznost zamietol.

Vopred dakujem za reakciu.

----------------------------------------------------
Reakcia huberta:

Hubert  07.07.2008 11:08:50

"Dřevo" k EM151 si nikdo kupovat nemusí, ani výhybku ne, pokud je schopný si ji v potřebné kvalitě opatřit jinak. Pak je to naopak snad nejlevnější, co se dá postavit. S naprostou většinou návrhů beden od Selenia nemám žádné zkušenosti a sám jsem tuhle kombinaci nedělal, jenom se starším D210TI a nepokládám ji za lepší, než s Deltami, i když 15PW5 některé výhody má. Pokud jsou vyšší nároky, tak asi bude potřeba přiměřeně zvýšit rozpočet, to se fakt nedá udělat jenom hledáním jiných reproduktorů v papírech, můj výběr rozhodně není náhodný. Nahoře v měření by se měly objevit i další 15+1", třeba s Kappalite 3015 jsem dělal teď asi tři.
---------------------------------------------------


takze po tychto uvazovaniach a premyslaniach som v koncoch... Naozaj neviem. Ja by som najradsej pouzil ten 15PW5, hubert mi naznacil, ze nepovazuje ho lepsi ako deltu, tak naozaj neviem., Dalsi problem je, ze nie je k tomu asi vyhybka. Skusal som pozriet aj na stranku selenia, ale ziadne konstrukcie ani navody som zatial nenasiel. Takze naozaj neviem. Mam sa na to vykaslat a hodit tam deltu 15Lf? Ta ma zasa mensiu citlivost ako Delta 15....         

Vopred dakujem za vase rady.

Web

Re: Fullrange PA satelity

Určitě stav něco ověřenýho. Pokud nejsou peníze na něco lepšího, tak holt vzít deltu. Delta15LF rozhodně víc zabasuje a kupodivu by nebude mít nějak znatelnější problémy s frekvenční charakteristikou. ale pokud to nedáš do zavřenky, tak to asi bude kysna jak prase.
Každopádně nejvíc o tom ví sám hubert, a nemyslím si že by někdo líp poradil.

Re: Fullrange PA satelity

adamec999: obecne levnejsi repro bud maji vyssi citlivost a malou xmax a mene basu nebo nizsi citlivost a vic basu, tak to je a takovy je rozdil mezi Delta 15 a 15LF. Pokud chces nejake basy musis si zvolit Deltu 15LF nebo Selenium 15PW5.
To, co Hubert napsal k tem kombinacim, ze kombinace s deltou mu vysla lip nez se seleniem, spis znamena, ze proste si to pri ladeni vyhybky k sobe lepe sedlo (to nutne neznamena, delta je sama o sobe lepsi reprak).

Jinak samozrejme oboji do bassreflexu, nevim co tu crashpc povida o uzavrence, dava se to do stejne bedny EM151 ale s jinyma natrubkama, da se to dohledat v historii fora na prodancu...

A nebo je tu moznost, kterou naznacoval Hubert, ze jeste trochu pritlacis na penezich (cca 1200/ na bednu) a poridis si tohle http://www.prodance.cz/protokoly/Kappalite_done.pdf  - moderni neodym s nizkou vahou, vysokou citlivosti a slusnou xmax, takze nejaky basy taky budou... takovy bedny pak prehraje uz maloco a cena je porad prizniva...

Re: Fullrange PA satelity

hanzs: nasimuluj si to a pochopíš.

Re: Fullrange PA satelity

Napis to Hubertovi, kterej to tak doporucuje...

(upravil Crashpc 7. 7. 2008 20:18)

Re: Fullrange PA satelity

On právě píše jen že to spolu funguje atd. doporučuje uplně něco jinýho.
Další věc jsou jeho pocity a uši a moje pocity a uši NEZÁVISLE na tom co kdo tvrdí. Aby se z toho dostalo za tu cenu nějaký větší SPL tak to basreflex prostě musí bejt. proto to asi na PA ozvučení doporučuje, ale mě je teda 15" reprák s Qes nad 0.5 v malý bedně hodně proti srsti.
abych to zkomolil do správného tvaru - Už je to reprák kterej je v tý konstrukci ochotnej fungovat a dosáhnout nějakého SPL, ale nikdo tam na prodencu neřekl nic ve stylu jak je to hustý a jakej je to za ty prachy zázrak.

viz Hubert:
Delta15 není reproduktor do malého objemu, už EM151 je na ni málo a radikální zmenšení zhorší skoro všechno.

Dávat tam ještě LF verzi, tak si utrhnu uši.

Re: Fullrange PA satelity

Presto by nikdo normalne uvazujici nedoporucil dat deltu 15lf v aplikaci PA pro ozvucovani do uzavreny bedny...

Re: Fullrange PA satelity

Když to nejde silou, jde to ještě větší silou.
Nikoho jsem nenutil. oznámil jsem prve, že si v basreflexu aby poslouchatelně zahrála veme hodně objemu. nic víc nic míň. Když tu deltuLF prostě mít MUSÍ tak neni jiná možnost než navrhnout alternativy. Nikdo normální by na 15 fullrange satelit nedoporučil Deltu15LF, protože jí přehraje kdejakej 12" prakticky v polovičním optimálním objemu s lepším zvukem i více basy zároveň.
Takže o normálnosti tu nemůže být řeč. akorát bude na ten levnej reprák zas stavět velkou bednu atd atd > zbytečná práce s prachmizernym výsledkem.

A přece bych jí dal do zavřenky big_smile

Re: Fullrange PA satelity

Opět nemáš pravdu a mě už to moc nebaví...
Kdyby "kdejaký" 12ti palec tuhle kombinaci přehrál, tak by Hubert takovou kombinaci nedělal - dělal ji pravě proto, že v poměru výkon/cena je to velmi výhodná kombinace...

Re: Fullrange PA satelity

big_smile přečti si to forum pořádně. Nemáš pravdu.
někde tam někomu psal "aby ses pak nedivil že přijde někdo s malejma pasivníma reprákama" (asi 12") a nepřehrál tě. "
Ta kombinace je postavená protože je nejlevnější fungující, a EM151kit tak vypadá při prvním vstoupení na prodenc levně, na což lidi poletí. Jinak sám řiká, že se prodá daleko víc EM151ček s uplně jinym osazením.
Ale my se tu navíc bavíme o LF verzi. Ta prostě bude mít ještě nižší citlivost. Neustále se o těchto reprákách zmiňuje jako o drsně ekonmických (Zabiják omnisráče a RHsoundu) ale zároveň má v každém druhém příspevku připomínku že by to stavěl jen pokud by výběr jiného repra za vyšší cenu měl znamenat nepostavení aparatury. A tomu já říkám nouze.

Co si jsou vůbec dneska lidi schopný koupit i když to nepotřebujou jen proto, že to je výhodný?

Re: Fullrange PA satelity

Dakujem vam za reakcie. Pocujte a poradte. Hubert teraz robil aj nejake nove merania a kombinacie s 15" + X". Dajme tomu ze za menice by som bol ochotny dat tak do 12 000sk. Co by sa dalo za to lepsie zohnat? Je to kappalite a deltalitte teda lepsie, nez tieto klasicke menice? Ono zaklad je, ako som spominal, ze chcem nejake lepsejsie stredobasy, aby dokazali vyziarit aj slusnejsie basy v mensich priestoroch. Kedze potom budem stavat suby, tak zasa nechcem aby to pasmo bolo prebasovane, ale aby pekne suby tahali do 100Hz a potom dobry stredobas do 1500Hz a odtial D220Ti...

Web

Re: Fullrange PA satelity

neviem preco, ale stale mi vrta hlavou to selenium 15PW5 + Dti... skoda ze to este hubert neodladil... Inac osobne si myslim, ze bolo uplne zbytocne, ze selenium nahradilo DTi novym DTi, akurat skomplikovali situaciu a hra to podla mna + - rovnako...

Web

Re: Fullrange PA satelity

Skus pozriet www.danacoustic.sk aj oni maju odladene kombinacie...

Web

Re: Fullrange PA satelity

deadman, ano, tam ja pozeram stale. Inak bol by som zvedavy, keby sme dali vedla seba 2 bedne s osadenim Delta 12 + DTi, ale jedna odladena u megatonu a druha u danacousticu, tak, ktora by lepsie hrala.  Mam v plane vyuzit ich sluzby, uz len ceny menicov su tam najlacnejsie na SR, teda lacnejsie som v SR este nevidel...

Web

Re: Fullrange PA satelity

crashpc: ukaz mi kdejaky 12" ve stejne cene, co tu deltu prehraje... nenajdes a o tom to je...

adamec999: kdyby to nebylo lepsi, tak bych sem odkaz na tu kombinaci nedaval...

odladeni verim vic Hubertovi, ale zase na druhou stranu i od DANu muze byt odladeni ok...

Re: Fullrange PA satelity

Nechci dělat zlou krev, ale co má DAN k dispozici na odlaďování sestav ? Melissu asi ne, na fotkách jsem viděl leda starý Neutrik A1, se kterým se takové věci dělají pěkně blbě. A když vidím to muzeum přístrojů na jedné fotce, tak potěš koště. Mají aspoň CLIO nebo něco takového ?

Web

Re: Fullrange PA satelity

neviem, ale ked sme mailovali, tak hovorili o nejakom Audio Analyzeri

Web

(upravil Sendy 7. 7. 2008 22:56)

Re: Fullrange PA satelity

Ano, starý Neutrik A1 je audio analyzer. Pro podobné práce prakticky k ničemu, bez komory ani ránu. MLS nemá ani náhodou.  Hubert s tím kdysi taky zkoušel bedny řešit, ale rychle to vzdal. Já ho používám, ale na jiné věci, na akustická měření je dávno překonaný.

http://www.amplifier.cd/Test_Equipment/ … eutrik.htm

Aby si to zase někdo nevyložil všelijak, slušný výsledek se dá dosáhnout i s nevhodnou technikou, ale převážně bych lepší a ověřitelné výsledky očekával od někoho, kdo má soudobou výbavu.

Web

Re: Fullrange PA satelity

Hanzs:
Musím tě upozornit že o tom to je jen u kolenovrtů, somráků, chudkáků (v dobrém slova smyslu) a jiných sociálně slabších vrstev.
abych začal - Pokud hodláš stavět aparaturu pomocí průsečíku SPL a ceny, tak zvuk nemůže nikdy dopadnout dobře - to si rovnou můžeš koupit dvě tipy za 800 a oni tu deltu nakonec i přehrajou. Pardon, přehučej. Ale cíl jaký jsi chtěl určitě splní.
abych pokračoval - ušetříš na repráku 600 oproti nějakýmu lepšímu, a utratíš to na zbytečnejch metrech dřeva kvůli objemu bedny, koberce, šrouby, lepidla, delší doba práce.
a do třetice na závěr - nakonec ti to bude hrát +- stejně nahlas jako jedinej slušnej reprák, ale bude to hrát hrozně, zatímco ta malá bednička si bude vesele pobrukovat a zpívat...
Takhle se koukej na NORMÁLNOST myšlení když už něco děláš.

Koneckonců když se podíváš do měření, zjistíš, že delta15LF bude mít oproti 12" verzi jen o dva decibely nižší cistlivost a tedy i maximální SPL, přitom bude menší a bude hrát lépe. Každej si přece dá dohromady jak se budou tvářit dvě velikosti koše na stejném magnetu, a podle toho si vybere. Jestli budou suby, nemá cenu v 15" verzi vůbec řešit dobré basy - jednach jich i tak bude dost, a druhak na dobré basy momentálně peníze mít nebude stejně.
POkud by byl ochoten pár chechtáků přihodit, Kappalite s D220Ti by mohlo fungovat a hlavně hrát pěkně. To si ale taky musí rozmyslet jaký k tomu bude chtít suby. nějaký 15" mrňousy už nebudou stačit.Jedině ve velkém počtu.

k té D220Ti. Prý hraje jinak, kultivovaněji. Podle slov Huberta.

Re: Fullrange PA satelity

craschpc: no vidis, konecne si napsal neco +/- rozumnyho s cim se da souhlasit.

Ale musis se na to podivat z celkoveho pohledu Prodance, jako prodejce na trhu - tam proste takovou bednu (EM151) a to i ve forme stavebnice je proste potreba nabizet, protoze je stale o mnoho lepsi nez nejake hruzy typu omnitronic a bohuzel take o mnoho lepsi nez tragicke, ale znackove JBL JRX.
V takovem svetle pak ma EM151 temer zarivou kvalitu! Proto je tak oblibena a ja uz ji videl u spousty lidi.
Pak prichazi na radu to, ze je to opravdu jakasi "startovni" bedna a ze jdou udelat lepsi... ale to ma u vetsiny lidi svuj vyvoj, podle toho jak to s tim zvucenim zacnou brat vazne...