Re: 12LX60 do BR/BP6th

Problém bude v tom, že rovnice popisující reprák v bedně mají víc parametrů, než se zdá. Některé z nich se nedají reálně dosadit, protože je nikdo přesně nezná. Tak software prostě počítá s nějakou běžnou, střední hodnotou a více či méně se trefí. Však si vzpomeňte na vztah pro výpočet délky BR, taky je v něm "záhadný" koeficient, který má nějaký rozsah, ale jeho přesnou hodnotu vám nikdo neřekne. Kde kdo má v bedně díru, ale kdo ví, jaké přesně má ztráty třením v nátrubku? Nebo jaké má kvantitativně vzato netěsnosti ozvučnice? Jaká je přesně poddajnost objemu, když je v něm tlumení? Všichni tak nějak předpokládají, že jediný parametr popisující ozvučnici je objem. Realita je složitější, ale jelikož neexistuje žádná rovnice, do které by se dosadil druh dřeva, počet šroubků a lepidlo, nedá se s tím nic moc dělat. Musí se holt měřit. Mimochodem, když se změří přesně impedance, dá se na ní dohledat i perforovaná deska použitá jako výztuha... i ty kruhový díry skrz desku tam nejsou jen jako luft. K simulaci se používá zjednodušený model, ani není účelné, aby to bylo jinak. Nakonec, opravdu byste stáli o software, který simuluje přesně, ale bude po vás chtít deset parametrů ozvučnice s výkresem a dvacet parametrů repráku? Ono už ty čtyři, pět podstatných parametrů je někdy problém zjistit.

Například když jsem postavil na zkoušku takový menší izobarický bandpass 4. řádu, tak jsem porovnával naměřenou a simulovanou impedanci. Simulace se dala dobře sesouhlasit s realitou právě úpravami parametrů ozvučnice a nátrubku. Tak jsem zjistil, že třeba Q nátrubku, které LSPCad defaultně předpokládá asi 30 bylo v reálu 6, ale kdo to může předem vědět? (čísla možná plácám, nepamatuji se přesně, ale šlo přibližně o takový poměr)

(upravil dbmax 19. 5. 2008 15:50)

Re: 12LX60 do BR/BP6th

tak dneska mi dorazili tie súčiastky na to meranie, tak som zvedavý ako to celé spojazdním, ešteže mám bokom odložený cash na novú zvukovku big_smile
len by ma zaújmalo v ktorom smere je priepustná zenerova dioda s tým čiernym pásikom to je kladný pól?

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

s čárkou je katoda

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

prečo ked spúšťam meranie ma pýta maybe to input chanel to čo znamená? a ten kanál  na meranie má byť pravý alebo ľavý? vobec mi to nejde vychádzajú mi tam čiari od 10-70 ohmov čo som zase dodrnkal všetky odpory som pozapájalpodľa schémy ibaže keď kalibrujem tak ľavý kanál je vždy silnejší ako ten pravý takže ich nemožno zladiť kto mi s tým pomôže...

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

Dbmax: Ja som dnes skúšal tiež meať, a mám rovnaký problém. Zapojenie do zvukovky som mal to jednoduchšie, s 100ohm odporom. Presne také používa Godz a meria bez problémov. Externá zvukovka mi hádzala chybu že nemôže spracovať vstup. integrovaná zas robí takéto hovadiny ako tebe. Drim meral dobre, jemu to fachčí. Poď na chat, hádam dačo vykoumáme.

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

check: netreba na to meranie niečo špecifické alebo špeciálne? ja neviem mám všetko spájkované podľa toho návodu čo máš na webe, dôsledne som si to skontroloval až na zenerky ktoré som mal opačne zapojené, zosik som mal 8 ohm, repro 12LX60, program vyhadzuje upozorneniem, že chýba vstupný signál alebo také niečo, tiež mám problémy s kalibrovaním šumu, tobôž nie sa dopracovať k nejakej impedančke a parametrom.. škoda, že mi to nevyšlo.....

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

dbmax: neni potreba nic specialniho. Kdyz to zapojis a pustis kalibraci, musi byt slyset sum. To je prvni vec. Pak kouknes na ty ukazatele vybuzeni v tom okynku kalibrace - podle polohy prepinace, musi bud byt oba stejne, nebo jeden vic a druhy min.
Musis mit take spravne nastavene vstupni zvukove zarizeni na zvukovce - u vstupnich zarizeni pouze "line in", u vystupnich pouze "master" a "wave" (muze se lisit nazev podle toho jaky mas Win).
Samozrejme tam nekde v nastavenich musis zadat hodnotu toho "mericiho odporu" .

Re: 12LX60 do BR/BP6th

Já teďka nejsem ve stavu, abych nad něčim přemejšlel, vydrž tejden až si probudím ze sna.

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

dbmax no ja neviem, IMHO je problém v nastavení zvukovky. Mne to išlo na prvý šup, a to len s tým jedným 100ohm odporom.

(upravil dbmax 20. 5. 2008 15:36)

Re: 12LX60 do BR/BP6th

hanzs napsal:

dbmax: neni potreba nic specialniho. Kdyz to zapojis a pustis kalibraci, musi byt slyset sum. To je prvni vec. Pak kouknes na ty ukazatele vybuzeni v tom okynku kalibrace - podle polohy prepinace, musi bud byt oba stejne, nebo jeden vic a druhy min.
Musis mit take spravne nastavene vstupni zvukove zarizeni na zvukovce - u vstupnich zarizeni pouze "line in", u vystupnich pouze "master" a "wave" (muze se lisit nazev podle toho jaky mas Win).
Samozrejme tam nekde v nastavenich musis zadat hodnotu toho "mericiho odporu" .

hanzi presne ako hovoriíš to tak mám .... šum je počuť pri kalibrácii, presne ako hovoríš, podľa prepínača je L/P strana buď rovnaká alebo na jednej alebo druhej strany je to trochu viac ... na výstupe mám zaškrtnuté master volume musí byť aj wave, na vstupe mám iba line in... vidíš a napriek tomu to meria impedančku nezmyselne od hora dodola čiarami to vyškrtá celý graf.... nakalibrovať sa to dá iba vtedy ak je prepínač v takej polohe aby boli obidva vstupy rovnaké, ibaže je to v polohe ´´merania´´ a nie kalibrovania

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

dbmax: no tak podle toho jak se ti to chova pri kalibraci, bych rekl, ze to mas zapojene ok.
Zkus udelat screenshot obrazovky a ukaz ho tady, treba na neco prijdeme.
Dal jestli mas moznost to zkusit na jinem pocitaci - zkus to tam, treba je neco blbe jen v tom tvym kompu.

Re: 12LX60 do BR/BP6th

No jo, ale to dobre to neni...
Jaky pouzivas ten "merici odpor" tj. ten vykonovy odpor do serie s reproduktorem? Myslim hodnotu?

Re: 12LX60 do BR/BP6th

27ohm 10W

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

No tak to pak vypada jako bys meril jen ten odpor? Mas tam pripojene to repro?

Re: 12LX60 do BR/BP6th

A mas to repro pripojene na spravne misto tj. za ten vykonovy odpor a ne pred nej?

(upravil dbmax 20. 5. 2008 16:53)

Re: 12LX60 do BR/BP6th

to teraz nechapem ako si to napisal akoze ten odpor ma byt kde ten hlavny 27ohm10W? výstup zo zosiku ide to toho meracieho obvodu , od repra mám hned zapojeny ten hlavny odpor tak je to na obrazku

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

No kdyz se kouknes na to screenshot, tak jsi nameril presne 27ohm.
Z toho plyne, ze meris ten odpor, misto aby si meril repro - takze zrejme tam mas neco nekde prehozenyho. Zkus to jeste zkontrolovat. Jinak kdyz pustis kalibraci a prepinas tim prepinacem kalibrace, melo by se to z repra ozyvat jednou silneji, pak potiseji.

Ted mizim z prace, budu tu zas vecer.

(upravil dbmax 20. 5. 2008 17:23)

Re: 12LX60 do BR/BP6th

tie zenerky maju byt katodami ( tymi čiernymi prúžkami) zapojene k sebe alebo od seba?
tym prepinacom ked som prepinal bol stale ten istý šum, čiže niekde mám asi chybu do riti

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

dbmax: beru zpet, dival jsem se jak ma ten box zapojeny check (dle originalu) a tam se polohou tohoto prepinace hlasitost nemeni. Ja mam ten box zapojeny trochu jinak.
Diody je jedno, jestli budou prouzkem k sobe nebo od sebe. Proste akorat musi byt vzajemne obracene.

Jinak kdyz pustis kalibraci - a zkusis ten prepinac - ukazatel dole v okne kalibrace, ubyde ti ti signal leveho kanalu, tj. horni ukazatel? o cca 10dB? Spodni ukazatel (pravy kanal) je stale stejny?

(upravil dbmax 20. 5. 2008 21:19)

Re: 12LX60 do BR/BP6th

áno ako hovoríš, v režime kalibrácie nie sú na rovnako je tam rozdiel asi 10dB, takže sa to nedá nakalibrovať, iba v režime merania je to možné zladiť
ale celé to mám teraz rozobraté pretože v zapojení som si pomýlil zapojenie ľavej a pravej vstupnej strany do pcčka čiže zajtra to idem znova dať všetko dohromady, lebo check tam nemal uvedené v schéme L/R stranu Line IN, možno že to nijak neovplyvňuje ale však zajtra uvidím, a ten referenčný kanál v SETUP/ Measurement treba nechať na pravý kanál?

Web