Téma: 12LX60 do BR/BP6th

Zdravím všetkých ´´priateľov dobrej hudby´´, dneska som si zakúpil všetkým veľmi dobre známy kúsok z beymáckej dielne 12LX60ku, myslím, že hodne ľudí tu na fóre je s týmto meničom v celku spokojná, kedže som ja nebol spokojným majiteľom predatora12ky od carpoweru, a chcel som niečo iné z 12´´verzíí, nakoniec som došiel ku osvedčenej klasike z radu LX, tu na fóre som sa dočítal, že mnoho ľudí ju osádza do BRka o objeme okolo 65l pri ladení myslím že 33-35Hz pre domáce použitie, br ozvučnicu mám po predátorovi s objemom 58l, tú si aj vyskúšam, ale prečo zakladám tento príspevok, ktorý neskôr môžem kľudne komplet zmazať, aby som to adminovi moc nezahadzoval 12lx60kami, je, pokúsiť sa osadiť tento repro do bandpassu 6th rádu, kvôli trošku vyššej citlivosti v BP oproti br, kde pár dB stráca, a kvôli vhodným parametrom, preto skúšal som prvé simulačky, ktorá vyzerajú celkom rozumne, preto potrebujem vaše skúsenosti a znalosti s týmto meničom, ten návrh toho bp6th znie nasledovne 70L@33Hz/20L@76Hz, štrbiny si samozrejme upravím podľa ladenia a bez fúúúčania, extra príkonom to kàmiť nebudem max.120w pre mňa a domáce účely mi to stačí, takže vaše názory ?

keby sa chcel niekto pokochať fotkami :
**

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

vysral bych se na BP big_smile

Re: 12LX60 do BR/BP6th

hmmm, som si utrel som si slinu a pytam sa, kde si splasil tu beymu a za kolik?

Re: 12LX60 do BR/BP6th

mě ty fota nejdou sad

Web

(upravil dbmax 5. 5. 2008 19:14)

Re: 12LX60 do BR/BP6th

RomanQo: cena 3976,-SK zohnal som ju normálne tu na nete www.beyma.sk a predajňa je blízko mňa nejakých 10km, tak som si pre ňu pekne zašiel big_smile
inak je to pekný kúsok fakt ten magnet je na 30tku extrem xixi

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

Taky bych nedělal BP, raději klasický bassreflex.
Za 3976,-SK je to dost drahe, ale i tak bys těžko hledal konkurenta za podobnou cenu.

Web

(upravil check 5. 5. 2008 20:33)

Re: 12LX60 do BR/BP6th

Já bych ten BP6 zkusil, tohle je repro na něj vhodný. Bude to ale chtít měřit impedančku, nebo mít hodně času na zkoušení BR. Pakliže se použíjí pořádné velké a zaoblené bassreflexy (135 trubku bych viděl jako minimum) a nejsi omezený symetrickou dolnohorní propustí na receiveru nebo zvukovce, mohlo by to být zajímavé.
Dal bych 80l/30hz a 13,5l/80hz. Potom se tomu bude už dát říct subwoofer. A udělej to hodně pevný, ať to ty tlaky vydrží.

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

Komár tie linky nefakčia

(upravil dbmax 6. 5. 2008 16:25)

Re: 12LX60 do BR/BP6th

chcek: diki, určite to vyskúšam, pekne si tu charku odladil, potom pokomentujem čo a ako to hralo, až to budem mať hotové

komu to nefachčili tie linky? aj predator12 som cvakol:
https://i.postimg.cc/dLqj0G9n/641626.jpg https://i.postimg.cc/XX6gTRGR/641627.jpg https://i.postimg.cc/TpCq5h7x/641628.jpg

checku, tlmiť alebo netlmiť mám doma asi 2metre tlmiaceho rúna ???

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

Kromě zvětšení objemu tam vlastně k ničemu není a někde sem viděl kec, že snižuje účnnost BR. Jenže v BP je další věc - aby se to nakonec chovalo jako pásmová propusť, někde se ta energie vyšších kmitočtů (i když to ožízneš, tak zkreslení) musí ztratit - dal bych ho na obě strany aspoň v minimálním množství. Jinak bych ho v zásadě použil jako pomocníka pro vyladění objemů a bassreflexů, stejně tak by bylo záhodno alespoň z počátku hejbat s repro příčkou, případně obracet montáž reproduktoru.
Spousta neznámejch - chce to zkoušet a měřit.

Web

(upravil dbmax 9. 5. 2008 17:54)

Re: 12LX60 do BR/BP6th

Check: tak som tu opäť z hotovým banpassovým subom: kde skôr začať....v litráži som musel urobiť trošku menšiu čiže objemovky komôr netto mi kvôli rozmerov vyšli takto 75L@30hz štrbina s dľžkou 61cm (5x32cm)a 16L@83Hz s dľžkou 33cm(5x32cm)..... bedna s MDF 19mm rozmery šírka1000/hľbka400/výška360mm

Takže po vypočutí kadejakých skladieb od hip hopu až techno a hardstyle kde sú proste aj rýchle basy cez testovačky a rozne nízke pasáže som dospel k tomu že subwoofer dokáže zahrať skutočne veľmi nízko, v plynulom priebehu bez problémov od 30 hz nahor... počuťeľne však zatlačí až k 25Hz, od kedy profička dokážu hrať tak nízko??? som prekvapený.... takže taký hip hop a nízke pasáže a testovačky pre sub zahrá veľmi hlasno bez problémov a skutočne rve od ´´suterénu´´ bassreflexy nefučia, čo sa mi páči, také niečo ako rýchly bass techno house hrá mäkkšie, tvrdosť a rýchlosť v porovnaní s Brkom (58l@30Hz) je menšia, celkovo hrá subwoofer pekne, avšak vo vačšine prípadou s mäkkým podaním basov... musím to ešte vyskúšať v izbe s kinom ako to vlastne celkovo vyznie ako sa to všetko zosúladí .... takže teraz vaše pripomienky ak sú....

ja mám pocit že tu niekto robil bandpass s 18LX60 a takisto vravel o mäkkých basoch však ?

Web

(upravil BV 9. 5. 2008 20:35)

Re: 12LX60 do BR/BP6th

bandpass=pásmová priepusť=kmitočtové obmedzenie zhora (akusticky). Takže sa to správa (aj bez crossovera) ako basový box obmedzený zhora, tá "tvrdosť" sú vyššie kmitočty( a skreslenia), ktoré z badpassu "nevylezú" cez ten akustický filter.

Re: 12LX60 do BR/BP6th

neleze z reflexů horší dynamika než ze samotného reproduktoru? nepůsobí snad BR na GD negativním dojmem? ona je tvrdost a tvrdost....

Re: 12LX60 do BR/BP6th

BV ví.

Proč se divíš, že to hraje nízko a měkce, když to má charakteristiku rovně až dolu? Měkce to má hrát, protože to nekreslí. Mě hraje PA reproduktor taky měkce, protože mám pokles ekvlizovaný, přesto to natře krom dvou (mnohem dražších PAček) všem reproduktorům ve stejné ozvučnici.
Ukaž impedančku.

Web

(upravil dbmax 10. 5. 2008 20:21)

Re: 12LX60 do BR/BP6th

ono vieš keď si to porovnám s bandpasom s 15G40, G40 je na tom oveľa  lepšie a hrá uvoľnenejšie (asi to bude rozohraním), dopľňa basy v celom pásme bez rozdielu hudby, pri LX60ke veľmi dobre dopľňa rap, hip hop, ale akonáhle má zabasovať techno alebo nejaký dance tvrdé basy tu už subwoofer hrá trošku slabšie, aj brat si všimol že je tam akási menšia akustická diera od nejakých 50 do 60hz,po odskúšaní a doladení s kinom..., potom som priečku posunul a tých 15l som zvätšil na 20l do obidvoch komôr som nacukal tlmiace rúno, aj do malej komory preto kvôli vyšším frekvenciám zdalo sa mi to akési podivné (okolo90-100Hz), no a po odskúšaní je to už čosi lepšie, všimol som si v 40Hz sa zvýraznilo, po odskúšaní na full ten bandpass poriadne pere mäkké basy sú skutočne silné objemovo mohutné a dosť hlasité a to pri obyčajnom výkone 100w, oveľa hlasitejšie ako pri predatorovi 12ke (200w, BRko58l@33Hz), síce je ozvučnica veľká a ťažká ako som pôvodne plánoval, ale stojí to opäť za to, ale zase je tam tá diera 50-65Hz ach tie bandpasy smile

nakoľko používam obidva bandpassy dobre sa dopľňajú a basy v izbe znejú tak, že vôbec nedokážem určiť odkiaľ bas prichádza, predpokladám o dobrom zladení

a tú impedančku ti mám odkiaľ vziať ? asi z nejakého merania však predpokladám z Limpu, ale bohužial nemám tie rezistory a ostatok atd. a jednu zvukovku som už poslal do večných lovíšť...

ešte som sa chcel opýtať ak v nejakej simulačke vychádzajú impedančné hrby napr. v pásme 60Hz@60ohms  je potrebné nejako kompenzovať tento hrb tlmením okolo nátrubku alebo v ozvučnici?

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

dbmax napsal:

...tento príspevok, ktorý neskôr môžem kľudne komplet zmazať, aby som to adminovi moc nezahadzoval 12lx60kami...

dbmax:
Nic nemaž !!! Tenhle reprák mám taky, takže mě zajímá všechno, co se o něm píše.
Já se ho chystám vsadit spolu s aldaxí SPV250kou do BR 70l/35 Hz. Je to krasavec, proto chci, aby byl vidět - do BP bych ho neschovával.

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

tiež rozmýšlam prejsť na brko s objemom 70L@35Hz, s tým bandpasom mám malé problémy, hrať to hrá, ale nie je to 100%né...

Web

Re: 12LX60 do BR/BP6th

2 Dbmax: Ona totiž rovná charakteristika ve WinISD ještě neznamená, že to taky bude dobře hrát.

Re: 12LX60 do BR/BP6th

Dbmax: nemas nekde presnej navod na ten tvuj predesly projekt(rozmery,objemy,delky BR)  BP6th s 15g40? celkem zajmava prace smile

(upravil dbmax 11. 5. 2008 15:11)

Re: 12LX60 do BR/BP6th

KarelXth: ono zase teoria je teoria a rozhodne sa jej treba pridržiavať,T/S parametre a softwer je na to samozrejme potrebný, ale nie vždy to vyjde alebo musí vyjsť v praxi, každý repro je iný, každý typ inak zahrá na rôznych frekvenciách, nikdy to asi nevyjde na prvý krát ako to človek vždy chce alebo chcel, ešteže má táto práca baví starosti za plecia a šup šup k ladeniu pílenia skracovaniu a skúšaniu atď smile

A.J: s týmto bandpasom sa 100% spokojný čo sa týka zvuku, objemy komôr ich ladenie, dľžky atď má všetko v hlave naspamäť, a uložené vo softe, takže není problém sa o nich zmieniť

Web