Re: Test operačních zesilovačů

Jasně, vím o co jde, jenom jsem to nedešifroval z té zkratky. Ale přiznám se, že tu metodu nemám moc rád, zdá se mi, že v některých případech dává příliš optimistické výsledky. Jako by zkreslení vznikající v koncovém stupni operáku bylo tou metodou potlačeno. Zatímco v zapojení sledovače se projeví naplno. Ono je to odvozeno z teorie ideálního operáku a neřeší se, kde uvnitř struktury reálného OZ to zkreslení vzniká. Jenomže reálný operák se od toho ideálního liší, kdyby byl ideální, neměl by žádné zkreslení.

Re: Test operačních zesilovačů

Mě to doposud sedělo dostatečně přesně. Proto tam Sam testuje vše izolovaně od CM zkreslení,C-modulaci přes transfer linearitu až po výstup... Výstup je z toho všeho ten nejmenší problém,pokud člověk ví co je třeba (bias,nesymetricky-symetrické napájení,buffer apod) mě zajímá více linearita a CM mod a SR ,to určuje vždy základní kvalitu obvodu, zbytek se dá ošetřit téměř vždy.

Není co dodávat...

Re: Test operačních zesilovačů

Je třeba se chlapci posunout dál a udělat řádně slepé testy, tak kdo se toho logisticky a investišně ujmete? Klidně pak "tajně" zdarma přeměřím lol
https://www.aliexpress.com/item/4000506325807.html?
https://www.aliexpress.com/item/1394387987.html?
https://www.aliexpress.com/item/1005001286152400.html?
https://www.aliexpress.com/item/1005005243972973.html?
https://www.aliexpress.com/item/4000093172408.html?
https://www.aliexpress.com/item/1005003479749479.html?
https://www.aliexpress.com/item/1005004869287191.html?

opravdu také krásné prasce co říkáte? big_smile

Není co dodávat...

(upravil dawsoo 6. 5. 2023 8:39)

Re: Test operačních zesilovačů

Zajímavý duál operáky co by mohly stát za vyzkoušení:
Texas Instruments
LM4562
LME49720
LME49860
OPA1602
OPA1612
OPA1622
OPA1642
OPA1652
OPA1656
OPA1662
OPA1688
OPA1692
OPA2107
OPA2132
OPA2134
OPA2141
OPA2197
OPA2211
OPA2227
OPA2604
OPA2626
OPA2828
...............

Analog Devices
AD823
AD826
AD8066
AD8510
AD8599
AD8610
AD8672
ADA4075
ADA4610-2
ADA4622-2
ADA4625-2
ADA4898-2
LT1469
LT1361

Není co dodávat...

(upravil mechanik 6. 5. 2023 13:30)

Re: Test operačních zesilovačů

Ak by niekto chcel operáky alebo niečo z mouser... Bežne mi vychádza nákup cez 50€ alebo cez 100€ ale teraz tam mám veci za menej... Pošlem cez zásielkovnu.

(upravil dawsoo 7. 5. 2023 16:52)

Re: Test operačních zesilovačů

Operáky v tabulce
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ … 1880344491

Není co dodávat...

(upravil mechanik 16. 5. 2023 5:27)

Re: Test operačních zesilovačů

Vlastne som zistil že na tú objednávku nikoho nepotrebujem. Pretože 6x OPA828 je 48e big_smile big_smile

Re: Test operačních zesilovačů

OPA828 má spíše teplejší charakter. Výšky, ale i detaily jsou poněkud méně nápadné. OPA827 je více neutrální a "hraje" na ucho lépe, takže se velmi dobře uplatnil na výstupu mého Actidampu.

(upravil rvx73 16. 5. 2023 12:06)

Re: Test operačních zesilovačů

OPA828 vs OPA827

https://youtu.be/vB8dHTA2jGc

https://www.ti.com/compare-products/?id … ticky=true

Re: Test operačních zesilovačů

orhore, skúšal si aj AD8065? Vedel by si to porovnať s OPA828? ďakujem!

(upravil orhore 17. 5. 2023 11:51)

Re: Test operačních zesilovačů

AD8065 má úplně jiný zvuk než OPA828. Ani jeden operák nezní neutrálně. Zkusím to popsat jednoduše, ale nejsem na to žádný expert. AD8065 rychlý, úderný zvuk se světlejším charakterem. Basy výborné, ale někdy tvrdé. Výšky také dobré, ale občas jsou hrubé. Celkově se zvuk více tlačí dopředu. 828 má oproti tomu teplejší a poněkud temnější zvuk. Basy jsou dobré, měkké. Středy, výšky méně nápadné (potlačené) oproti 8065.

(upravil dawsoo 17. 5. 2023 13:07)

Re: Test operačních zesilovačů

Orhore: To mi zní u 828 hodně podobně popisu charakteru ze starý výroby NOS šíleně drahého, OPA627,pokud je 828 jeho zvukovým blízkým příbuzným,tak je to určitě moc dobrá zpráva.

Já bych u sebe popsal AD8065/66 trošku jinak... pěkný bas ale není slam uplně dole,celkově menší rozlišení oproti top notch operákům,mírný lavor na nižších středech takže působí na první poslech efektně a čistě nicméně mírně dopředněji ale ne analyticky, ale zároveň stále uplně nahoře hladce a kultivovaně. OPA827 je podobná trochu OPA627 ale nemá tak velký 3D prostor a bass a tlačí více středního pásma ,je ale lepší než AD8065 (6) která poměrně dost zejména 1/f šumí.

Z týhle kategorie JFET a Cmos je více zajímavých kousků AD8610/20 OPA1641/42,OPA1651/52, Muses8920 LME49880 a dalších... každej se hodí nejlépe trochu jinam takže není špatný mít k dispozici více možností. O ADA4627-1 mluvit veřejně nechci lol

Není co dodávat...

Re: Test operačních zesilovačů

A to je škoda, protože parametry ADA4627-1 vypadají zajímavě. Jestli máš nějakou zkušenost, tak se pochlub.

Re: Test operačních zesilovačů

Ještě že už jsem hluchej a můžu tak ty operáky posuzovat jen podle technickejch parametrů, jaký potřebuji big_smile

(upravil mechanik 17. 5. 2023 18:15)

Re: Test operačních zesilovačů

Vaše popisy celkom sedia s tým čo mám sám vypozorované. Pri AD8065 mám pocit ako keby nemala taký dôraz na nižších stredoch. Z toho dôvodu zvuk pôsobí asi tak jemne a čisto, až umelo. Občas ma ten "svetlý" zvuk trochu obtažoval. Basy neviem, väčšinou za tým mám buffer a zdajú sa mi tak nejako normálne skôr mäkkšie. Tiež som nikdy nepozoroval ako píšeš "hrubosť" výšok. To podla mna AD8065 nemá... No a čo si pamätám z OPA627 tak to bolo kus nuda čo tiež sedí s tým zvukovým podaním nástupcu big_smile

Asi do DACu osadím celých 6ks a uvidím čo sa bude diať big_smile To je s DPH takmer 60e big_smile A bude prosiť pána boha aby to hralo dobre. Ak nie budem musieť z DACu vybrať 20 maličkých foliových THT kondenzátorov, zvyšok prikryť kaptonovou páskou a potom hot airom všetky OZ meniť... To je práca asi na 3,5 hodiny big_smile Ešte riziko zničenia dosky... Nemám rád výmeny SMD a nemám rád redukcie keď mám všade na doske pekné krátke spoje...

dawsoo, fakt poriadne šumiaci OZ v DACe čo som kedysi mal bol LM6171 smile

(upravil dawsoo 17. 5. 2023 21:10)

Re: Test operačních zesilovačů

mechanik:
Jo LM6171 chtěj trochu impedančního přizpůsobení pak to není tak hrozné,nakonec je používal ve svým topmodelu i slavný SONY SCD-1,problém je že nejsou symetrický je to takovej hybrid CFA VFA a chovaj se líp v invertujícím režimu.
OPA627 jsou speciální brouci který prostou výměnou často nesplní očekávání,ale naopak tam kde nehraje často nic jsou někdy paradoxně naprostej masakr motorovou pilou ... držím si je jen pro takový případy a typickej je např D10s z poslední doby kdy to je uplně jinej dac na ucho se dvěma OPA627BP v redukci ačkoli měření neukázaly nic mimořádného jen lepší naprůměr mezi top 8.

Není co dodávat...

Re: Test operačních zesilovačů

Koukám, že tam naserete i to, co se vůbec nehodí a pak to posuzujete ušima.
Technický barbaři, co postupují stylem pokus-omyl. Fuj ! big_smile

Re: Test operačních zesilovačů

Nie je lepšie dať do I/V DACu čo najrýchlejšie OZ/niečo rýchlejšie než 20V/uS? Pretože mnohé z tých doporučovaných OZ sú takto pomalé... Ja som bol v tom že čo najrýchlejší obvod. LM6171 to splňoval výborne, má cca 3500V/uS. Oproti pomalším bipolárom mi znel vždy suverenne najlepšie. To som okrem blbého LM4562/LM49720 skúšal aj nejake rýchliky od LT, 1363... To už som písal minule sice... Len ten šum a ešte to že FET vstup je vhodnejší a aj zvukovo ho tam mám radšej... Okrem toho SONY ako píšeš ho má v I/V ešte Soulution Audio. Len za to dali OPA132 či OPA134. Skúšal som tú kombináciu ale nenadchlo ma to. Tie OPA132 či OPA134 sú nejake tupé a bez rozlíšenia na výškach.

Re: Test operačních zesilovačů

mechanik napsal:

... Tie OPA132 či OPA134 sú nejake tupé a bez rozlíšenia na výškach.

Napadá Tě nějaká fyzikální interpretace takového tvrzení ?

(upravil dawsoo 18. 5. 2023 16:48)

Re: Test operačních zesilovačů

Ohledně OPA(2)134... Mě třeba v typickým neinvertujícím zapojení či jako sledovač třeba jo a dá se to pohodlně vyčíst i z datasheetu...

Jací barbaři? Vyzkoušet se musí dokud je člověk mladej a není ještě hluchej cokoliv a já na to měl spešl přípravky inspirovaný trochu Groenerem s rozdílem že byly stereo šlo to i poslouchat (2009-2013 cca). Je jasný že OP07 nebo podobný věci asi nemá cenu ani zkoušet,ale ty rychlý potvory typu LM6171(2) nebo různý z rodinky LT1351-64 ač v jiných parametrech nejsou žádná sláva se třeba na I/V u sračkovejch starejch daců kde THD a šum není u analog části limitující faktor, se i bez pořádný prefiltrace chovaj dobře,protože netrpí tolik SID.

OPA627 je zajímavá tím že (stará původní BB verze,nový jsou o dost jiný) má velký dielekticky izolovaný chipy a vnitřní zapojení řešený tak, že netrpí v praxi tak extrémně moc jako jiný fety na CM a impedanční nevyvážení (C-modulace) v neinvertujícím režimu (typickej vocas thd strmě letící vzhůru už nad 1kHz) . Zajímavá ze stařešinů je i rovněž precizní OPA602 která je zvukem tak trochu kříženec mezi OPA604 a OPA627 big_smile
OPA2107 je pomalá drahá potvora,ale pro různý lampizátory to může bejt tzv kvazi-studená cesta big_smile

Výzva a úkol pro mladé a nadějné najdi a popiš zvukové rozdíly:
OPA2132 vs OPA2134
OPA2211 vs OPA1612
OPA1656 vs OPA2156
LM4562 vs LME49720

Tak a můžete dawsoa klidně za to zmasakrovat,neb jsou to poznámky z dob dávných a baví mě vždy číst reakce na tzv novodobý kacířství co smí a co nesmí bejt slyšet lol nicméně bych si spíše přál aby to byla blbost a placebo,jenže to by bylo všechno až moc snadný potom...

Pokud můžeme pokračovat vážněji,tak je samozřejmě jasný že výměny operáků jen na ucho je docela loterie,zvláště pak kdy se do něčeho takovýho pustí nějakej debil co ani netuší že existuje cosi jako singl a duál s různými pinouty big_smile. Nicméně za předpokladu že dotyčný ví co dělá a koukne aspoň letmo do datasheetu minimálně na mezní hodnoty a stabilitu při G+1 a výsledek přeměří zda mu to nekmitá nebo nezkresluje jak kráva, tak proč ne,ničemu a nikomu tím přeci neubližuje.

Každýmu min tady je jasný že správně to má bejt naopak,tj vybrat vhodnej operák na požadovanou práci a podmínky a pak teprve dělat jemu na míru optimální zapojení okolo,nicméně kdyby tzv tradiční hi-fi výrobci nebyli zmrdi,kde i u drahejch mašin často v hrubě neoptimálním zapojení použili z důvodu PR nějakýho butikovýho ale třeba často i nevhodnýho brouka, nebo se šetřilo "že blbci hifisti to stejně nic nepoznaj",tak by nikoho ani nenapadlo něco takovýho vůbec zkoušet dělat. V tom se mi líbí současnej číňan (třeba topič) že jde racionální cestou a používá odpovídající obvody v slušný implementaci za normální prachy.

Není co dodávat...