Re: Beyma 15G350

škoda že není vhodná ja som si robil také nádeje....och to si budem musieť asi založiť príslušný príspevoček, pretože aj keď mám hodne dobrých simulačiek na bp6th aj tak neviem ako je to  už niekoľkokrát spomínaným harmonickým skreslením a tlmením

Web

Re: Beyma 15G350

18PS76 je reproduktor primárně určený do bassreflexu, ve kterém taky hraje jako kráva. Sice v parametrech nevidím nic, co by ho činilo vysloveně nevhodným pro bandpass, nic zvláštního kromě odlišného vzhledu ale nezískáš, spíš naopak. Pokud bys na tom trval, zkus se podívat na www.speakerplans.com. To má být PA nebo domácí?

Re: Beyma 15G350

BP ozvučnice omezují nelineární zkreslení velmi účinně. Ani si teď neuvědomuju co by mohlo být lepšího. Jednak zvyšují citlivost a tím omezují výchylku a velikost nutného příkony, který je zodpovědný za teplotní a mgt. modulaci motoru. Za druhé fungují jako akustický filtr pro frekvence mimo účinné pásmo, takže se dá zjednodušeně říct, že harmonické složky skoro nepropuštějí.
Na druhou stranu je třeba na elektrické straně ošetřit frekvence, které způsobují rezonance v nátrubku což ne vždy jde s dostatečnou účinností. Tohle a vetché konstrukce s poddimenzovanými nátrubky a asi i fázové posuvy jsou zdrojem přesvědčení o špatném zvuku BP.

Re: Beyma 15G350

2 MethMan: Taky pokud by to mělo jet na plný výkon, ta 3" cívka se díky tomu omezení výchylky brzo upeče.

(upravil check 15. 4. 2008 21:41)

Re: Beyma 15G350

Já teda nevidím, že by BP6 na tom byl oproti BR nějak výkonově líp, ale podívám se na to znova. Filtrace vyšších harmonických jsem si vědom, ale zrovna u tohodle bych dal přednost praxi, nebo alespoň širšímu výkladu. Ohledně zatlumení rezonancí BR myslíš stoják uvnitř trubky?

edit: výkonem myslím, Xmax versus SPL a citlivost
Co sem koukal na simulace nevidím v tom BP6 nějakou záchranu. Líp to vyjde pouze úplně dole a to ještě pouze za předpokladu celkového větší objemu než je BR a reproduktoru který má v objemu BR na ladění zdvih a nad ním díru (extrémně silné reproduktory pouze menších rozměrů). BP6 by se dalo říct tu díru nad laděním vyrovná. Myslím si ale, že vyjde v rozumných objemech líp citlivostně BR než BP6 za jinak stejných podmínek.

Web

Re: Beyma 15G350

no asi sa cievka s priemerom 100mm pri výkone 100w rms asi nikdy neupečie, tobôž nie v profíku, nevidím dôvod prečo by mal byť BP zlý zvuk, ako som kedysi spomínal pri stavbe keď som skušal brko s 15G40, bolo to málinko horšie ako BP, preto som si zostavil jendoznačne BP, ktorý sa mi javí zvukom ako nadpriemerný

Web

(upravil KarelXth 15. 4. 2008 15:10)

Re: Beyma 15G350

2 dbmax: To, že nějaký reproduktor hraje v BP dobře ještě automaticky neznamená, že tam bude hrát dobře každý. 18PS76 nemá 100mm, má 76mm cívku a poměrně velký přesah cívky přes mag. mezeru-čili pokud ho budeš hnát na plný výkon v 6thBP, navíc třeba na elektronické muzice, nejspíš brzo zapláčeš.

Až teď jsem si všiml. 100W tomu tepelně opravdu neublíží.

(upravil djmayo 15. 4. 2008 15:30)

Re: Beyma 15G350

BP6 vytvara protitlak na membranu repra preto ma repro mensiu vychylku ako v BR...tato konstrukcia je vhodna pre repra s EBP nad 60 co maju mensiu vychylku Xmax a vysoky prikon...

odporucam taktiez pozriet tovarenske konstrukcie od Beymy, nakolko kamos podla ich konstrukcie spravil Bandpass s 2*Beyma18LX60 na nemoze si to vynachvalit vraj to hra peckovo.
Ja som zasa pre dalsiemu kamosovy pre 18LX60 navrhol bP6 co ma tvar ako bedna K2 s prosoundu a z vysledkom som tiez spookojny...

(upravil MethMan 15. 4. 2008 16:03)

Re: Beyma 15G350

Nikde jsem o výkonu nic nepsal.
KarelXth: Tohle je příliš obecné tvrzení. Možná jo a možná ne. Sám víš, že to závisí na mnoha věcech. Může se stát - jen spekuluju - že se cívka přetíží sice při nižším příkonu, ale při vyšším akustickém tlaku než by tomu bylo u BR ozvučnice. Nikdy jsem se BP ozvučnicemi příliš nezabýval, ale matně si pamatuju, že při rozumném návrhu vycházeli citlivosti o nějakých 4, 5, 6 dB lepší než u přímovyzařujících a to je podle mě hodně. V důsledku to je velká úspora nutného příkonu.

Edit: bylo to k příspěvkům na předchozí stránce.

(upravil dbmax 15. 4. 2008 16:28)

Re: Beyma 15G350

dj mayo: ja skor pozeram repro do bandpassu s EBP okolo 120.... +/- 15 , a pravdupovediac si prihliadám gamma faktor, ako je na tom repro s dynamickými vlastnosťami
tu 18LX60 som povodne chcel aj ja ale ma odhovorili od nej kvoli vyssiemu harm.skresleniu, preto mi odporucali vyssiu radu s nizsim skreslením, ale napokon vidím že s výsledkami si úplne spoko čo je veľmi dobre
KarelXth ja som mal na mysli svoju cievku na beyme, tam je 100mm smile

Web

(upravil djmayo 15. 4. 2008 23:35)

Re: Beyma 15G350

no ten kamos mal doma 18LX60 aj 18P1200ND (koly hmotnosti prv kupil to repro) a podla toho co mi napisal cez ICQ je 18LX60 lepsia... oba skusal v basreflexe 150l a vraj P1200 hral iba malinko lepsie ako zomax pri rovnakom prikone a v BP4 tiez nic extra ale bolo to silnejsie, tak ho teraz skusa prorobit na BR objemu 175l lebo 150l mohlo byt tomu repru malo(aj ja si myslim)...  18LX60 hrala aj v tom 150l boxe lepsie ... Skusal to na zosile Mison 2402... 18LX60 sa dava do bandpasou aj koly eliminacii harmonickych...

Osobne planujem stavat nejaky hornflex alebo BPH s 18PS76 od b&C ale jak budu prachy cize skoro nie... sad

Re: Beyma 15G350

djmayo
To je ten bandpass, co si okopiroval z king audio? Uz to hra normalne? lebo si raz tvrdil, ze to hra uplne na ....

Repro s EBP nad 60 by som urcite do BP6 neodporucal, da sa cakat, ze ma vyssie Qts a vysledny zvuk bude neurcite dunenie. Treba sa pozriet EBP nad 100, a aj to nieje smerodatny udaj.
S mensou vychylkou je to pravda, len je problem pod ladenim spodnej frekvencie BP, tam stupa vychylka este strmsie ako v BR, co treba velmi dobre osetrit subsonikom.
Mensia oblubenost BP je skor v tom, ze sa to nievzdy podari dobre navrhnut, inak by som v tom videl viac vyhod. Dalsia podstatna nevyhoda je problematicky pribeh fazy, ako bolo spomenute.

Re: Beyma 15G350

2 MethMan: Máš pravdu, bohužel ale nevíme o jaký bandpass se jedná, proto mluvím obecně. Jinak souhlasím s Komarem, že základní kámen úrazu je nespolehlivost návrhu těchto ozvučnic v domácích podmínkách.

(upravil dbmax 16. 4. 2008 17:07)

Re: Beyma 15G350

KomarD-Jeay: ako môže mať repro s EBP nad 60 vyssie QTS ? to je čo za blbosť...hmmm ????
ja si simulujem bp6th s EBP vačšinou presnejšie 120, a s tou výchylkou keď som si to simuloval na niekoľkých kusoch to bolo lepsie ako v brku, také niečo ako fáza a sfázovanie s ostatnými repro/satelitmi mi v skutku nikdy nerobilo problém nakoľko poznám svoju miestnosť dokonale, a viem presne ako a akým smerom mám subwoofer dať, na akých frekvenciách a na ktorom mieste sub najlepšie zahrá, a na akých frekvenciách miestnosť zadunieva alebo naopak stotožní sa so subom a výsledný efekt je silnejší

djmayo: mne sa ten bandpas s tou 18lx60 akosi nezdá /radšej do Bp4th/, do akých objemov ste to šmykli ?

Web

(upravil djmayo 16. 4. 2008 19:03)

Re: Beyma 15G350

nepametam presne ale tusim predna komora 75l zadna 160l, povodne to bolo ladene na 35/75Hz ale hralo to priliz nizko takze ryncaly vsetky pohare a okna v miestnosti a zvuk nebol velmi konkretny... potom sa to preladilo vyssie (skratili tunely) na 40/90Hz a teraz je to OK. Zvuk je meksieho charakteru, dobre je v nom cititelna basgitara aj kopak... Nieje to kopia kiga audia podoba sa to len trocha vzhladom a ma to ine rozmery (600*750*700mm, ka1 ma  620x810x760mm)... mimochodom je na predaj lebo nema pre koho hrat... bohuzial je to smutne... u nas niesu mlady ochotny sa nazbierat 500Sk na salu aby sa mohlo nieco spravit...

http://obec.fekisovce.szm.com//18lx60bp6.jpg