Téma: Beyma 15G350

Zdravim.

Potreboval by som poradiť s návrhom subwoofera.
Jedná so o Beymu 15G350. Neviem sa rozhodnúť do akej bedne alebo ozvučnice ju dať.
Rozmyšlal som o: bassreflexovej, hornflex alebo šnek.
Ja by som ju dal najradšej do šneku, ale chcel by som sa poradiť s niekym kto tomu rozumie viac ako ja.
http://diyparadiso.com/datasheets/speak … 15g350.pdf

Za radi vopred ďakujem.

Re: Beyma 15G350

Je to reprak urceny skor do 2p. satelitu s 1 alebo 2 basakmi, vzhladom na to, ze ma RMS prikon 250W a ma Xmax len 4.5mm. V BR sube ci hornflexe by si ho mohol odpiect vykonom aj prekmitanim.
Ma pomerne slusne parametre; ked ho nalozis do hornu, nic tym nestratis, len stale pozor na nizsi prikon.

Re: Beyma 15G350

Kupuje to odomňa. Ja som to mal v BR... A paráda. Má to fajn citlivosť... Je pravda, že keby som mal 2-4ks, robím veľký fullrange. Ale je ťažko zohnatelný a novší by stál majland... S myšlienkou hornu som sa nehral... Mal som BR bedňu 110L a hralo to aj v nej... Na 100W úplne dostačujúco...

Web

Re: Beyma 15G350

Je samozrejme, ze to bude hrat slusne, pri takej citlivosti, zase neviem na co to chce pouzit. Ak to ma byt na profi ozvucenie, tak urcite nie ako sub. Ak na doma, je to OK, moze to byt kludne sub. Ono 1cm, ked taky repron skace, je riadny ramus.

Re: Beyma 15G350

Ja ho chcem pouzivat na mensie zahradne party. Ide mi len o to ze chcem doladit moje 3.pasmovky.
Pouzivat ho budem tak na 60 percentni vykon.

Re: Beyma 15G350

60% je moc, doporucuju maximalne tak 57% big_smile na zahradni party by ti mel vpohode stacit. nevim, jaky mas sousedy, ale nektery vyprudis i logitechama smile

Re: Beyma 15G350

Já obvykle pouštím do svých reproduktorů 10,268 Wattů. Vím to, protože jsem to vypočítal podle velikosti otočení hřídelky potenciometru s logaritmickým průběhem. (vtip) lol

Re: Beyma 15G350

Aka by bola najvhodnejsia ozvucnica a aky by mala mať objem?

Re: Beyma 15G350

V pdf mas jednu doporucenu vyrobcom, 80L, 50Hz. Zvacsit objem velmi nema zmysel, lebo reprak ma nizke Qts a bude prekmitavat. Ladenie by som dal na 42-44Hz pre sub. 50Hz je dobre pre satelit na vyrovnany priebeh.

Re: Beyma 15G350

Doma mam basreflexove natrubky o priemere 10cm a 15cm. Dali by sa vyuziť pri takej ozvucnici?

Re: Beyma 15G350

Dali, staci 2x 10 alebo 1x 15.

(upravil 123456 13. 4. 2008 16:32)

Re: Beyma 15G350

Ja by som tam dal teda ten 15 centimetrovym priemerom ale neviem aku dľžku a kolko vitlmit vatou.
A este aky presne objem?

Re: Beyma 15G350

KomarD-Jeay: Co znamená, že reproduktor s nízkým Q překmitává? Není to náhodou obráceně?

Web

(upravil KomarD-Jeay 14. 4. 2008 0:10)

Re: Beyma 15G350

prekmitava - aspon ako to chapem ja, je ze ma male tlmenie membrany objemom vzduchu, ktory sa kompresuje v komore. To prenho nepredstavuje dostatocnu zataz a skor dosiahne Xmax. Neviem, ci je to spravny vyklad, bolo by sa treba spytat Velkeho Boba.

Volne kmitanie membrany dosledkom vysokeho Q je nieco ine, autohifici to nazyvaju "kontrola" lenze to spajaju skor so zosikmi, ze vraj ten musi ukontrolovat basak s velkou vychylkou.
To by som nenazval prekmitavanim, ale nekontrolovanym kmitanim v dosledku slabeho pohonu.

Re: Beyma 15G350

Komáre je to přesně obráceně. Reproduktory s nízkým Q mají lepší kontrolu nad membránou. Problém silnějšího pohonu se objeví hlavně pod naladěním bassreflexu, kde prudce stoupá výchylka (na rozdíl od autosráčů, které díky mizernému pohonu dole už nemají sílu s membránou pohnout). Pokud bude rozumně naladěná bedna a elektronická filtrace, nemůže se nic stát. To, že zvětšování objemu nad určitou mez už nemá smysl a nese s sebou spíš problémy je ale fakt.

(upravil check 14. 4. 2008 15:32)

Re: Beyma 15G350

Já bych si dovolil ještě doplnit. Nezáleží vůbec na parametrech reproduktoru, ale na tvaru přenosové charakteristiky reprodukčního systému.  Takže pokud je celková charakteristika rovná (i třeba 3p + sub) impulzní charakteristika vypadá taky dobře, stejně jako groupdelay (rovnají se). Na dolním konci záleží pouze na tvaru charakteristiky, čím ostřejší změna spl/f tím víc zákmitů. Proto je impulzně bassreflex hrozný a když ho naladíte vysoko projeví se to dost. To je mimochodem důvod veškerého podlaďování - získám část zatížitelnosti od BR, ale impulzka se mi moc nezhorší. Pro BR20 už to na 40hz vypadá jako rovná uzavřenka...

edit: Ještě sem to netestnul, ozvučnici sem konečně došmirgloval, nalazuroval, a hodil do pokoje. Dneska si skáknu na poštu pro chladiče, abych konečně mohl vyřešit jejich uchycení a zacpat tak díru. Pak už jenom přišroubovat BR a repro a jede se.

edit2: Aha no, tak se nesloží :x.

Web

(upravil KarelXth 14. 4. 2008 12:35)

Re: Beyma 15G350

Ano, ale pouze na papíře nebo monitoru:-).

Vím, že to sem nepatří, ale mimochodem jak dopadl ten tvůj test s tím 18PS76?

Re: Beyma 15G350

To je pěkná blbost checku. Každý reproduktor je pásmová propust, a proto vykazuje nenulové hodnoty GD, a proto ta impulsní chrakteristika. Tím, že jich dáš více k sobě ve vícepásmovém systému neznamená, že to změníš. Stav se díky výhybkám naopak podstatně zhorší. Furt je to jen složenina bandpassů. Využitím aproximace BR ozvučnice s nízkou fb zároveň ztrácíš na citlivosti, takže od určitého okamžiku by ti zatížitelnost systému měla začít klesat. Z hovna bič neupleteš. Je otázka jaký má smysl hnát se za jednotkama ms v případě reproduktorů, když jsou pak umístěny v místnosti s dobou dozvuku ve stovkách až tisících ms.

Re: Beyma 15G350

kto to tu má 18PS76 ? preto sa pýtam pretože v blízkej budúcnosti plánujem robiť bandpass 6-th so 4ohmovým profíkom a 18PS76 je jedna z ďalších mojich kandidátov big_smile

Web

(upravil check 14. 4. 2008 18:37)

Re: Beyma 15G350

Já ji mám, Karel se jí zbavoval. BP6 je spíš blbost, než dobrá věc, pakliže mi někdo neukáže, jestli a o kolik to tlumí zkreslení reproduktoru a nezanáší to tam další jiné. A to asi nikdo nebude, viďte smile.
Dozvuk na basech není - co tam je?

Web