Re: Fotogaléria Vašich DIY zosilňovačov
Thales,nech si svoje moudrý kecy na koledu a hoď sem radši svý výtvory.Fakt tě nechápu,že ke všemu musíš plkat,ke všemu.
Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.
Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Fotogaléria Vašich DIY zosilňovačov
Thales,nech si svoje moudrý kecy na koledu a hoď sem radši svý výtvory.Fakt tě nechápu,že ke všemu musíš plkat,ke všemu.
tady jsou fotky meho zesiku. http://www.majerovi.com/richard/A75/A75.htm
s ozivovanim pomahal Petr Holub, pozdeji mi ho upravil, protoze puvodni zapojeni nebylo stabilni a nehralo ani nic moc... soucasne schema je na http://petrh.org/web/phd75.aspx a foto nekdy prilezitostne dodelam...
Dokkene nerej. Já tady nic ve finál krabici nemám. Přiznám se dobrovolně k tomu, že drtivou většinu života žiju na prozatímních bastlech, které jsou pak nahrazeny jinými prozatimními bastly. Dokumentací toho, co jsem všechno napáchal bych se zas až tak moc nechlubil (ne že by to byla nějaká hrůza ale mnohdy se to nedostalo do finální podoby a mě přijde zbytečné se zabývat dokumentací něčeho před dokončením), nicméně ani to co dopadlo slušně zdokumentováno nemám. Nejsem majitel foťáku. Ten si půjčuju jen občas. To co je v mobilu se snad ani foťák říkat nedá, to je spíš jakési obrazové čidlo nebo tak něco. Každopádně opakuji nic finálního co by stálo za focení tu nemám.
A teď zpět k těm mým kecům. Myslím si že mohu svobodně komentovat to co vidím. V tomto případě jsem nekritizoval vlastrní zesilovač, ale tu módu lepit všude nálepky. Je možné že tehdy to bylo normální a já to jen vidím ve špatném světle ale já jsem to nikdy nedělal. Naopak jsem si vzpoměl jak jsem nejednou z mnoha různých zařízení které se mi dostaly do rukou ty nálepky sundaval a pěkně jsem u toho nadával.
Otázka vespolek:
Vadí vám moje kecy natolik že bych s tím měl něco dělat?
Taky jsem jednoho toho zetašrota postavil a hned po prvním poslechu jsem z toho byl tak zděšenej, že 1458 letěly zpátky do šuplíku a nacpal jsem tam tehdy od Conrada za těžký tvrdý vyvekslovaný marky TL072. To už se dalo poslouchat, nicméně sám ten MDA konec je zvukově naprostá ohavnost. Při přímém srovnání s enderáckou A2030V jsem měl škubání je z desky vykopat, což jsem taky nakonec udělal, s pomocí malé redukční destičky tam ty 2030 už zůstaly. Ten zesilovač dodnes hraje u bratrance na víkendové chalupě "pařárně", kde dostává už nějakých pár let pěknou sodu do takových zvláštních beden /to se tehdy posbíralo co bylo doma/, takže myslím 2xARN668 paralelně pře jakousi EI špulku, k tomu přes nějaký odpor a dva bipolárně hvízdlé elyty 50uF čtyři ARE589 a k tomu přes kond 2uF dvě ARV168 paralelně. Bedniska jak lodní kufr, ale hukot jak v lomu, když se to ohulí
Cože? Redukce MDA-TDA? To se na to asi budu muset mrknout protože to zní šíleně. Ty si snad McGyver či co.
Ty bedny jsou asi takym pěkná šílenost ale vím že se to tak dělalo a na chatu to bude v pohodě.
Thales
Třeba jsme si chtěli zavzpomínat s Betaronem jaký to byly časy za komančů s bastlením,ale uplně si mi překazil,tou svou debilní vsuvkou o nálepkách a vzhledu,chuť.Ukaž taky cos spáchal,chci se taky pobavit..nebuď sobec .
bubuxin
to je radost se na to dívat..fakt
Bubuxine, velice pěkné, máš se čím pochlubit.=)
Je vidět, že máš už svou koncepci a bavíš se těmi konstrukcemi.
Kým sa rozhýbem, trvá to dosť dlho. Ale potom sa snažím nech to vizerá. Nakoniec aj ZEN bola dobrá škola, hlavne čo sa týka chladenia. Zos má 18kg, za dve hodiny sa zohrial na 60 stupnov. Nakoniec som to vyriešil jemným aktívnym chladením. Pri tých teplotách fungoval 5 rokov, teraz sa naň iba práši.
Betaron ďakujem
Thales: TDA2030 místo MDA2020 i mně po přechodnou dobu hrál (než jsem tam tenkrát to MDA vrátil) a to dokonce při ponechání původních součástek (zpětnovazební odpory atd.) a pouhým spojením pomocí prostých drátků do stávajících pájecích bodů pro MDA.
To vyjíždění zisku do maxima při přepínání zpětnovazební sítě /a tímpádem pěkné rány z reproduktorů/ jsem vyřešil jedním odporem M33 natvrdo přes celou zv síť. To už jenom trochu syklo, ale prda nebyla. Typické pro nedomyšlené konstrukce-kdyby se totiž ZV členy jen postupně PŘIpínaly, nic by se nedělo, jenže ony se tam klasicky PŘEpínají.
Jo a můj zeatšrot měl symetrický stabilizovaný zdroj 2x20V ze dvou MAA723 a dvou KD501. Večer ho tam do "pařárny" jdu vyblejsknout, to se zasmějete
V časopise AR 1/93 je publikovaný 200W koncový zesilovač, kde jsou použity 4x KD503 na konci, z dnešního pohledu už zastaralé řešení. Těchto tranzistorů jsem měl spoustu v šuplíku a pak další z vyřazené ústředny s deseti koncáky typu AUJ.
http://img410.imageshack.us/img410/3448/ar193jh8.jpg
http://img58.imageshack.us/img58/7683/ar193aup6.jpg
http://img250.imageshack.us/img250/469/ar193bdc8.jpg
http://img110.imageshack.us/img110/448/ar193cee8.jpg
http://img110.imageshack.us/img110/7240/ar193dbh8.jpg
Těch konců jsem bastlil celkem deset kousků.
Tady je ukázka konstrukce zesilovače, u něhož jsem použil napájecí trafa z AUJ a taky z toho samého i chladiče, které jsou rozřezané a postavené žebry svisle. Zesilovač používám v PA pro výškovou sekci.
http://img37.picoodle.com/img/img37/4/4 … 02b6d5.jpg
http://img33.picoodle.com/img/img33/4/4 … f4c0e1.jpg
http://img27.picoodle.com/img/img27/4/4 … b64614.jpg
Později jsem u dalších modulů místo KD503 použil MJ15003. V jiném zesilovači jsou použity transformátory na C jádrech, napájecí napětí po usměrnění +/-55V. Pokud jel zesilovač do zátěže 8 Ohm, chladiče byly dostatečné. Do 4 ohmů už z toho byl vařič a jednu půlku jsem doslova upekl, když jsem kdysi zvučil metloše. Čili nouzově, dodatečně jsou přidělány větráky a zesilovač tak zůstává i při dlouhodobém výkonovém zatížení relativně chladný.
http://img03.picoodle.com/img/img03/4/4 … 811292.jpg
http://img33.picoodle.com/img/img33/4/4 … 65f4ff.jpg
http://img32.picoodle.com/img/img32/4/4 … 5dcf13.jpg
http://img30.picoodle.com/img/img30/4/4 … 67645a.jpg
Ta část chladičů u transformátorů je tam vlastně neúčinná, ale už s tímto konstrukčně nemíním víc dělat.
Po rozdělání zjišťuji, že u tohoto zesilovače nemám ještě modul ochran, tak honem….!:lol:
Nápisy BULL jsem získal, když se před x léty rušil ve fabrice starý výpočetní systém, odtud jsou i ty trafa na C jádrech.=)
Hifi zesilovač 2x 100 Watt na bázi všeobecně oblíbeného TDA7250.=)
Tento zesilovač jsem stavil nepříliš dlouho po Zatawatt 1420 a dvakrát byl z gruntu překopán. Původně s koncovými tranzistory KD607 / KD617, nesymetrické napájení transformátorem s EI plechy.
http://img36.picoodle.com/img/img36/4/4 … a9e629.jpg
V roce 1993 jsem ve Vsetíně koupil stavebnici s TDA7250 a koncovými darlingtony MJ 11014 / MJ11015 (EZK ještě neexistovalo, asi). Po necelém roce provozu tranzistory v levém kanálu odešly, už si nevzpomínám jestli jsem to příliš kalil. Vyměnil jsem i trandy z druhé půlky za BDX66C / BDX67C a ty jsou v zesilovači bez újmy dodnes.
V zesilovači jsou pasivní korekce, kdesi jsem o nich psal (schema s dps). Dále jsou v zesilovači dříve hojně používané indikátory vybuzení signálu s obvodem A277 a plochými Ledkami. V zesilovači je též RIAA korektor, který ještě občas využívám, potřebuji-li nahrát gramodesku do PC a po úpravě vypálit CD. Konektory a přepínače mám pro tuto možnost přizpůsobené. Konstrukce krabice je v mém případě jako vždy z duralového plechu, jež slouží zároveň pro odvod tepla z koncových tranzistorů. Elyty ve zdroji jsou poskládané o celkové kapacitě 2x 22G.
http://img30.picoodle.com/img/img30/4/4 … f31684.jpg
http://img34.picoodle.com/img/img34/4/4 … 233510.jpg
http://img01.picoodle.com/img/img01/4/4 … 331bfd.jpg
http://img37.picoodle.com/img/img37/4/4 … a6cb69.jpg
http://img02.picoodle.com/img/img02/4/4 … 1816dc.jpg
http://img02.picoodle.com/img/img02/4/4 … 101a15.jpg
V dnešní době mám tento zesilovač v dílně i se starými třípásmovými 70-ti litrovými bednami (ARO835) a nehraje to špatně.
http://img33.picoodle.com/img/img33/4/4 … ef0091.jpg
Jéje, poznávám (první obrázek posledního příspěvku Betarona) zesilovač z knížky Láb/Šimeček/Kroupa: Zesilovače T74. Takových jsem taky tenkrát postavil hodně kusů. On je to v podstatě Transiwatt. Ale pozor - v knížce (alespoň ve vydání co jsem měl já) je chyba ve schématu mezi bázemi koncových trandů. DPS byla v pořádku. V té knížce to bylo tehdy pěkně a nadšenecky popsáno a okomentováno.
Betarone, až mi skoro vyhrkla slza když jsi mi to teď tou fotkou připomněl. Jó, to byla doba... PNP křemíkový výkonový tranzistor nedostatkový, potom řada 615/616/617... To bylo jiný kafe než dneska koupit švába, dát tomu pár součástek, ani DPS třeba ne a už to hraje...
Právě proto mě to s těmi šváby zaprvé nebaví a zadruhé jejich vlastnosti jsou specifikovány povětšinou k použití ve spotřební elektronice. Trhám se vždycky smíchy, když vidím nějaký óbr načinčané high-end moduly s LM3886 či LM4780 /sorry Pavle /, od kterých vedou kabely jak cólky hadice..Pak se podívám na ten kvazikomplement vevnitř LM3886 a směju se ještě víc.
Ty integráče mají svoje místo, ale ne v dobré hifi technice.
jiku, ta deska na zmutovaný TW z Lába-Šimečka má mouchy. Ten zes je na ní dost nestabilní, zvlášť při celokřemíkovým osazení. Navíc je to tam konstrukčně blbě ohledně silně topících odporů těsně vedle "růžových" axiálních elytů TE986. Byly vyschlé ani ne za rok. Už jako soploši jsme tam dávali tepelnou clonu z kousku 1mm Fe plechu.
Ale jinak dobrý, pro mírně poučené začátečníky výborná knížka. V téhle knížce se nachází i taková zajímavá reprobedýnka se "smetákem" ARZ662 či ARZ689 a s labyrintem. Stačí na to trocha sololitu, škopík lepidla a výsledek je dost neuvěřitelný. Člověk by řekl, že to snad hraje i 40Hz...
Leoši, ten modul vzniknul jako moje odpověď na ty hrozný prasárny na DIY... což se mi myslím povedlo a na kvazikomplement mám stejnej názor jako ty...
Sinclair, nebol v tej publikácii aj návod na reprobedne s ARE689? Tiež labyrint, a hrá to bohovsky dobre. Otec staval pred 2X rokmi, podľa nejakého návodu. A ten návod neviem nájsť. Nepozná dakto?
Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Fotogaléria Vašich DIY zosilňovačov
Secure your crypto assets using the powerful MetaMask Extension. Download today!