Téma: zesík od p. Sedláka

Zdravím, chci se zeptat ohledně zesilovač p Sedláka uveřejněním v PE 11/98. Na aldaxu se o něm píše, že patří ke špičce, ale na druhou stranu někteří zasvěcení pánové píšou, že tranzi tip 142/7 jsou vhodné jako spínače nebo maximálně do výkonu 100W. Tento zesík je 200W. Chtěl bych se zeptat jaký je názor ostatních a také na to jaké kvalitnější tranzistory použít místo těch TIPů (pokud možno v TO3 pouzdře-dps už nějak upravím) a cenově podobné, mám to pro subwoofer. Děkuji všem za jejich názor.

Web

Re: zesík od p. Sedláka

Nedoporučuju stavět, kromě toho článek na Aldaxu byl psán v době, kdy Aldax ještě neexistoval a zrovna tohle zapojení z PE tím nebylo myšleno.

Web

Re: zesík od p. Sedláka

Bohuzel uz sem postavil, co navrhujete krom toho alá popelnice

Web

Re: zesík od p. Sedláka

Doporučuju použít tranzistory BDW93C/94C a nepoužívat to pro výkon větší, než asi 120W/4ohm, ostatně dovolené napětí koncových tranzistorů ani vyšší nap. napětí nepřipouští.
Je to zesilovač SDA200D, který přestala firma SEAC dodávat v roce 1997 právě kvůli nedostatku vhodných a kvalitních darlingtonů, proto bylo zapojení uvolněno pro otištění v PE.

Web

Re: zesík od p. Sedláka

No v čem jsou tyto lepší?? Jak koukám na datasheet tak jsou téměř stejné. A cena v tipě kolem 16kč. Ty TIPy mě stály 35kč/kus.

Web

Re: zesík od p. Sedláka

Myšlen byl originál. Na ten bych se u Tipy zrovna nespoléhal.

(upravil wwsly 4. 4. 2008 14:06)

Re: zesík od p. Sedláka

Kde teda sehnat kvalitní trandy? Spíš v čem se ty dvojice trandů liší?? Někdo tu psal že TIPy jsou lepší pro spínání...

Web

Re: zesík od p. Sedláka

Kromě několika málo poměrně drahých typů od firmy SanKen a tesláckých KD649T/650T se do tohoto zesilovače nic jiného nehodí. A ani tak z něj nelze za žádných okolností tahat 200W do 4 ohm. To šlo možná před deseti lety, kdy se ještě sem-tam daly koupit poctivě udělané darlingtony, které to snesly. Sedlák měl totiž ty darlingtony vybírané na Uceo, napájecí napětí zesilovače pro výkon 200W totiž musí dosahovat nejméně 2x55V a to žádný sériový darlington nevydrží.
Proto jsem už na začátku psal nestavět, popř. odložit a nepoužívat, případně pro značně nižší výkon. Do 80-90W a napájecím napětí do 2x37V by to mohlo jakžtakž chodit i s dnešními TIP142/147, ovšem značkovými, ne koupenými v GME nebo GESu.

Web

Re: zesík od p. Sedláka

No tak mě napadá otázka kde se teda kupují kvalitní součástky??

Web

Re: zesík od p. Sedláka

Ptáš se jak debil. U výhradních dovozců, nebo u seriózních obchodníků. Už to tu bylo omíláno stokrát.

Web

(upravil wwsly 27. 4. 2008 17:18)

Re: zesík od p. Sedláka

Sinclaire nebo někdo byl byste ochoten a schopen mi nějaké tranzy do toho zesáku sehnat?nakupuju tak akorát v gme a jinak nevím kde sehnat ty kvalitní. napětí mám vyfiltrované naprázdno na 38-40V, výkon mi stačí max 60W.jeden kus mám hotový a na druhý desku.
edit: pro 2 desky

Web

(upravil sinclair 27. 4. 2008 17:24)

Re: zesík od p. Sedláka

Kup si BDW83C/84C v EZK, nikde jinde. Pokud bys chtěl tranzistory na extra chladičích, tak si v EZK kup v pouzdře TO3 tranzistory MJ4032/MJ4035. Nic jiného tam necpi, nebo Ti to shoří.

Web

(upravil wwsly 27. 4. 2008 17:25)

Re: zesík od p. Sedláka

ještě k tomu co bylo na stránkách aldaxu.. o jaký typ zesáku se mělo jednat.vždyt tam bylo naspáno i v kterém AR se dá najít.a byl to tento

edit cituji
z aldax.cz
Dále pak rozhodně patří ke špičce téměř všechny uveřejněné konstrukce a zapojení pana Alana Krause, zapojení zesilovačů 200W a 400W pana Josefa Sedláka z PE 11-12/98, bohužel uveřejněné s chybami ve schématu, jež byly opraveny až v PE 3/2000. co se týče té 1!! chyby tak to si musel uvědomit snad každý!

Web

Re: zesík od p. Sedláka

Jenže to platilo před deseti lety....

Web

(upravil wwsly 27. 4. 2008 17:46)

Re: zesík od p. Sedláka

beru

kolik to dá  s napájením 2x40 naprázdno,resp když mám 2x28Vst /4,7A a bude to živit 2 moduly???
edit: sám to asi nespočítám. jinak ten zesák má pojistky na 4A

Web

(upravil wwsly 27. 4. 2008 17:52)

Re: zesík od p. Sedláka

fajn dám tam BDW83C/84C. jak zjistím že tipa nebo gme nedávaj originál součástky? a že ekz ano?

Web

Re: zesík od p. Sedláka

co mám všchno zkontrolovat při oživení toho zesáku kromě Uss na výstupu které je asi 20mV?

Web

(upravil raspi 27. 4. 2008 21:21)

Re: zesík od p. Sedláka

jak zjistím že tipa nebo gme nedávaj originál součástky? a že ekz ano?

To už zjistili jiní. Věř jim.

Re: zesík od p. Sedláka

Potvrdzujem to, čo napísal raspi. Aj ja som ten "jiní".

Web

Re: zesík od p. Sedláka

proč nevěřit gme nebo tipě?je to tak hrozné s kvalitou?můžu si být jistý že ezk dodává kvalitní součástky?

Web