(upravil Jarous 25. 3. 2008 13:12)

Téma: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Chlapi, dostal se mi do ruky moc pěkný středobasový 5 1/4" reproduktor s kevlarovou membránou a phaseplugem, přemýšlím, že s ním podniknu buď něco v BR, nebo TML (u TML mám jasno). Parametry dávám níže. Dopracoval jsem se k objemu bedny 7,3L a ladění BR na 54Hz. Já osobně BR moc nemusím a budu rád, pokud někdo koukne a zkusí nahodit případně nějaké jiné ladění, vhodnější aproximaci smile Dávám to tu, jako takové téma k volné diskuzi, pokud z toho něco rozumného vzejde, budu rád. Předem děkuji.
Parametry: Fs 45Hz , frequency range  f3-10,000Hz, PMAX 50W, RMS, SPL (1W/1m)  89dB, Cms 1.23mm/N, Mms 10g , Qms 5.54, Qes 0.32, Qts 0.30, Vas 15.5 l, Re 6Ω, BxL 7.5Tm, Le 0.75mH, Voice coil diameter 35.5mm, XMAX +/-3.25mm, Sd 95cm2

(upravil MaBat 25. 3. 2008 13:04)

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Ahoj Jarouši (co ucho, dobrý?). Těch 3.25mm Xmax je jednostranně nebo špička-špička?

Edit: je to tohle, žejo? smile Mám ho doma...
http://www.monacor.de/typo3/index.php?i … &typ=u

Do chvíle, než to změříš, bych těm parametrům moc nevěřil (letmo jsem to tehdy měřil a nevycházelo to tak pěkně, ale už si to nepamatuju. V dohledné době to budu měřit znova)

(upravil Jarous 25. 3. 2008 13:04)

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Jo je to přesně ON smile S tím XMAX si vůbec nejsem jistý. Ucho zatím nevím, mám ho zacpaný tampónama, který drží nový bubínek-kladívko-kovadlinku, aby to přirostlo a nevyplavilo se to, něco přes to slyším, ale k ideálu to zatím má daleko.

(upravil MaBat 25. 3. 2008 13:15)

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Xmax píšou +-, takže jednostranně...
Novej bubínek-kladívko-kovadlinka...to už oni dneska umí (umělý)?


Jinak k tomu basáčku, lidi, co nim dělali dvoupásma, si stěžovali na "prdění" okolo phase plugu, pokud se tomu příliš naložilo... (já jsem ho chtěl taky hlavně na středy, ale potom, co jsem slyšel FE126 mě to -momentálně- přešlo).

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

S tím prděním kolem phaseplugu jsi mne nepotěšil, to je pak lepší do TML, než BR, ale nevzdávám to smile Jinak kladívko-kovadlinka se dělají umělý nebo ze zlata/stříbra, bubínek se vyrobí z kusu kůže z boltce ucha, největší pravděpodobnost, že se chytne a sroste. S vyčištěním středouší od cholesteatomu, kterej byl nakonec větší problém něž rekonstrukce středouší, jim operace trvala čtyři hodiny, prováděný mikroskopicky přes zvukovod.

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Jarous: Máš tam analog nebo digitál vstup? A konektor Ti tam dali jaký?

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Kdoví proč jim to prdělo, jasný je, že pod laděním tý trubky se do toho moc pouštět nedá... Ale v tom se nakonec TML moc lišit nebude, ne?

Tak hlavně abys na to brzy dobře slyšel. Držíme palce.

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

7Tech: No myslím, že z principu věci tam mám analog - jemná mechanika převodu. Konektor je takový ten vnější plachtovitý - lehce odstávající. Já ten digitál nějak nemusím.
MaBat: Právě že s TML se dá jít níž - ladí se totiž na FRez, repro se mi zdá v TML zvukově méně stresované objemem = odlehčený a přirozenější projev na středech a ve spodním pásmu, bedna vychází pro tento repro jako přes 80cm vysoký sloup.

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

To jsem netusil, ze tohle delaji. To mne zajima, jak takove "umele" usneni pracuje v porovnani s originalem. Mel sis tam nechat pridelat rovnou nejakou lepsi otevrenou sluchatkovou pecku. smile Jinak drzim palce.

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Taky držím palce, ať je to v pohodě.

Web

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Jarous> A jak se ti to stalo?

Web

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Jarous: také držím palce a přeji brzké uzdravení.

Měl bych dotaz ohledně TML - pro výpočty používáš klasiku MJK,nebo nějaký simulační soft,pokud to není tajné?Já jsem nejdříve používal worksheety,potom jsem zkoušel AJhorn a nakonec jsem po několika pokusech-omylech dospěl ke své vlastní cestě a svému způsobu výpočtu.

(upravil MaBat 25. 3. 2008 19:26)

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Tohle jsou ty dva kusy, co mám já - aspoň pro představu o Fs a Q, Vas změřeno nemám.

http://img394.imageshack.us/img394/7901/sph135kepdq4.th.png

Měřeno ve free air.

PS. Už jsi přemýšlel, proč tam jsou ty šrouby zezadu v magnetu?

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Jarousi, myslím že se "prdění" nemusíš bát... Momentálně hraju přes většího bráchu z týhle stáje SPH165KEP. Při běžný hlasitosti nic neprdí, ale je pravda, že vymáčknout z něj víc než cca 1/2 výkonu jsem nezkoušel * nemám proč...

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Lenonardo: nejdřív jsem zkoušel MJK, pak různý simulační softy a nakonec používám vlastní výpočet odvozený z návodu zveřejněném na kutlochu a funguje to. Mám odzkoušeno měřením na jednom páru hotových beden.
MaBat: já bych to s těmi odměřenými parametry neviděl tak absolutně, protože výrobce většinou udává parametry po "zahoření", tak že časem a hraním se přiblíží parametrům výrobce.

(upravil MaBat 25. 3. 2008 20:32)

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Jarous: I to je možný, je ale otázka, jestli to tak opravdu funguje.


Zkoušeli jste pak zpětně srovnat výsledky vašich výpočtů s tím, co vychází MJK? Resp. vedlo vás něco k tomu ty worksheety opustit?

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

MaBat: já mám rád nad výpočtem kontrolu, což u MJK není možné, pro mne není umění simulovat, ale pochopit, jak to funguje.
BlackRider: tady je hezky popsáno, to co se mi s uchem stalo http://www.pharmanews.cz/2004_05/ottitida.htm takhle mi to v dětství začalo "Problém Eustachovy trubice", takhle mi to o 27 let později dopadlo "Otitis media chronica cum cholesteatomate" Problém je, že ta poslední fáze - rozklad středoušních kústek vůbec nebolela i když se jedná o vnitřní zánět ucha, člověk přestává postupně slyšet. Hodně se na tom podepsalo to, že za mého dětství byla dostupná antibiotika k léčbě v západních zemích, jenže soudruzi povolili maximálně dovoz otomicinu z Jugoslávie, který zmírňoval bolest a tak nezbývalo při každém dalším chronickém zánětu středního ucha vždy píchnout bubínek, což má také svoje meze a dnes se již léčí ATB pokud se to nenechá dojít do příliš akutní fáze.

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Komouši, kurvy.

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Já si pamatuju, že jako malej jsem měl zánět středního ucha asi 2x nebo 3x a vůbec to nebylo nic příjemnýho. Bolelo to tak, že se nedalo spát. Od té doby nic a sluch mám podle mě slušnej. (musím to zaklepat smile) Přeju ti, ať se dáš rychle do kupy.. wink

Web

Re: Hledání vhodné aproximace ladění BR :-)

Už jsi s tím repráčkem něco zkoušel, Jarouši? Jakej se Ti jeví?