Téma: SW s ARN 738

Potrebujem poradit.
Mam doma repro ARN 738 a chcem si spravit sub.
Mal by mať  jeden basreflex  s dlžkou 33cm a priemerom 10cm.
Objem okolo 50 l.
Mohlo by to fungovať?

Za radi vopred ďakujem.

(upravil iMartin 29. 2. 2008 21:56)

Re: SW s ARN 738

Ten basreflex rozhodně ne, udělej uzavřenou, a přidej alespoň deset litrů objemu. Ale větší bednu jak 85 l nedělej.

Re: SW s ARN 738

Reprosústavy s týmto basákom 1PF06708 majú vnútorný objem cca 35 litrov. Prečo mu má dať 60 litrov???

Web

(upravil iMartin 29. 2. 2008 22:37)

Re: SW s ARN 738

Já jsem měl dva, v šedesáti uzavřených litrech, možná o něco víc, a stejnak moc dolů nešly.
Ať už měly 1PF 067 08 tolik či kolik, podle měření jestli si vzpomínám měly Fs snad 28 Hz, Qts asi 0,64 a Vas asi 160l.
Takže ať už to inženýři v Tesle ValMez navrhli sebelíp, stejně mi 35 l mi přijde strašně málo. Těch 85 jsem přehnal, ale těch 60 l s nějakým tlumením (je potřeba vyzkoušet, nejdřív bych tam dal tak 4 vrstvy vatelínu na stěny) myslím bude tak akorát. Koneckonců, zkoušel jsem i isobaric, takže jakoby 120 litrů, a hrálo to, a neplandalo to.

Re: SW s ARN 738

Mě hlavně přijde toho repras na sub škoda. Bude tam dostávat po prdeli (speciálně pokud se bude budit nějakým integrovaným sráčem k čemuž by nízký povolený příkon mohl svádět), má malý příkon, malou papírovou cívečku, má měkký zvuk takže pořádně bouchnout stejně neumí a hlavně když už se potentuje nedá se opravit.
Lepší je prodat ho někomu kdo jej použije jako náhradní díl na opravu starších reprobeden, připlatit si a koupit něco pořádného. Fakt škoda ho. Zachraň ho jako náhradní díl.

Re: SW s ARN 738

Taky se přikláním k tomu, aby jsi ARNko nedával do subwoferu. Tento reproduktor není k tomu určený.

Web

(upravil iMartin 1. 3. 2008 10:58)

Re: SW s ARN 738

Já bych se toho zas tolik nebál, když vydrží v subwoofru ARN 860x, tenhle vydrží taky, záleží jak inteligentně s ním majitel naloží.
Kromě toho, stejnak ten reprák zahraje sotva vyšší basy, a tady by byl od nich ještě ušetřen, pokud by se použil subsonic na 35-40 Hz, a slušný tranzistorový zesilovač, nevidím důvod, proč by měl dostávat po prdeli, spíš by na tom byl ještě líp než v nějakým třípásmu.

Uzavřený teslácký bedny se všechny dělaly s dost malým objemem. Dneska byste taky dali ARN 5604 do 7 litrů closed, když v pohodě vydrží ve dvaceti?
Podle mě dřív ty objemy byly takhle nízko právě kvůli zesilovačům, když to bylo samý MBA 810, A2030, a na AZSku moc lidí nemělo prachy. Dneska je situace lepší, tak proč jí nevyužít?

Re: SW s ARN 738

Snad nechceš srovnávat 73x & 860x. Hrát to samozřejmě bude, ale 860x bude v subwooferu lepší.

PS: kde máš svůj klasický avatar?  wink

Web

(upravil iMartin 1. 3. 2008 22:26)

Re: SW s ARN 738

Tenhle mám všude.

Srovnat by se určitě daly, a ARN 860x je skoro ve všem lepší, ale to ještě neznamená, že jsou ty 738ky k zahození, a do třípásma potřebuješ střed, co jde hodně nízko, což byl ARO 667 ale to salsal asi nechce a možná je ani nemá, a bůhví jak je to zase u něj se směrovkou, a dávat k tomu něco dražšího nemá smysl.
Tak co s tím?

Re: SW s ARN 738

Jestli chce fakt sub z 738 tak uzavřená a objem kolem 60 - 70 litrů.

Web

Re: SW s ARN 738

Já bych ty repro vůbec nesrovnával. Znám ho dost dobře na to abych ho do subu prostě nedal. Myslete si o tom co chcete. Mě z toho jen zbyde blbej pocit že další repro který se mohl použít jako náhradní díl je v hajzlu. Holt jich ubývá.

Re: SW s ARN 738

Je možný že budu mít dva k dispozici, z třípásmovky, když ti to tak vadí smile.

Re: SW s ARN 738

Tak nejlepší řešení bude, když postaví třípásma. To je bez diskuze.

Web

Re: SW s ARN 738

Jakkoli srovnávat ARN738 a ARN860x je nebetyčná píčovina. Jsou to diametrálně odlišné repráky a když už nic, tak ARN8 má o půl palce větší cívku, těžší membránu, silnější pohon atd.
Tesla tyhle reproduktory nedávala do malého objemu jen tak z prdele.
iMartine, vážně si myslíš, že to byli v Tesle takoví pitomci a Ty na ně se svým WinISD vyzraješ ???

Web

(upravil iMartin 2. 3. 2008 12:11)

Re: SW s ARN 738

To si rozhodně nemyslím a s WinISD nedělám, ale uznáš, že dneska je situace se zesilovačema lepší než tehdy?
Všude, co jsem kdy byl, u nikoho jsem neviděl že by měl AZSku (jenom u nás na SPŠE maj 223), všude to byly samý NZC 030, Dominanty, a podobný. Jestli v Tesle počítali s tím, že nejvíc se prodá těchhle zesilovačů, pak není divu že dělaly všechny bedny uzavřený s malým objemem.

Re: SW s ARN 738

A do kolika litrů byste dali ARN8604?

Re: SW s ARN 738

A proč do toho pořád sereš zesilovače, prozradíš mi to?

Web

Re: SW s ARN 738

vizir: 70l max. 80l

Web

(upravil iMartin 2. 3. 2008 16:47)

Re: SW s ARN 738

Protože ten s tím souvisí.

Podlě mě dát ARN 738 do 60-70 l na domácí sub prasárna není (zkoušel jsem to) a výsledek není špatnej.
Daleko horší je když nědko s ARN 738 ozvučuje velký, ne domácí akce, a s tím jsem se taky setkal, a ty ARNka to přežily (čímž neříkám, že to je dobře nebo že to schvaluju).

Víc k tomu nemám co říct, Sinclaire, já si Tě hodně vážím ale nemusíš hnedka obviňovat každýho kdo má jinej názor.

Re: SW s ARN 738

Z ničeho Tě neobviňuju.
Já jen, že Tvůj názor je zcela zcestný.
Každý výrobce či konstruktér reprosoustavy má eminentní zájem na tom, aby výsledné elektroakustické vlastnosti UZAVŘENÉ reprosoustavy byly na použitém zesilovači závislé co nejméně.
Pro chování tohoto konkrétního reproduktoru je daleko důležitější v jakém typu ozvučnice pracuje, než z jakého zesilovače je napájen. Vliv DF použitého zesilovače se začne výrazněji uplatňovat až v momentu, kdy nějaké prase použije reproduktor, výhradně určený do ozvučnice uzavřené, v ozvučnici typu BR či nedejbože jiné. Výrobcem doporučený objem je velmi vhodné respektovat, nejsou to hlupáci a lze se tak vyhnout problémům. Je-li nějaký reproduktor doporučován do uzavřené ozvučnice o objemu 35-45 litrů, pak jeho instalace v sedmdesáti litrech značně zavání debilitou dotyčného instalátora.
Garantuju Ti, že konkrétně tenhle K7 basák bude v uzavřené ozvučnici doporučeného objemu hrát naprosto stejně, ať bude napájen dvaceti watty ze staré AZS215, nebo dvaceti watty z jiného zesilovače s mnohonásobně vyšším DF.
Rozumíme si ?

Web