(upravil juwe 13. 2. 2008 20:38)

Téma: Aky objem pre ARN-226-07/8

Caute,

aky je doporuceny objem uzatvorenej ozvucnice pre tento repro (je to tusim 30 l)? A dalsia otazka.


Celkovy "cisty" objem ozvucnice pre basak=potrebny objem (napr. uvedenych 30 l)+objem tlmenia+objem repra?je to spravne?

Kolko tlmenia pride na uvedenu teoreticku 30 l ozvucnicu? (v litroch).

Ehm posledna:
V pripade, ze by bola miesto uzatvorenej ozvucnice pouzita br ozvucnica, natrubok sa spravne naladi pomocou znameho "cisteho" objemu a parametrou basoveho repra, napr. pomocou WINISD beta?

dakujem za odpovede, dufam ze mi pomozete vymotat sa z klbiek akustiky..

(upravil dejv111 13. 2. 2008 22:21)

Re: Aky objem pre ARN-226-07/8

Myslím, že informace, které chceš znát, tu již někde na Audiowebu jsou. wink A pokud ne zde, tak určitě na starších fórech. Tam se myslím o těchto reprech dost diskutovalo. I já s nimi teď budu stavět. Jo, ten objem pro toto repro je tak těch 30l, můžeš i trošku víc....35l. Někdo z tohoto fóra má dokonce i 40l. Která hodnota je nejlepší, to ti bohužel nepovím. Ve WinISD jde nasimulovat BR ozvučnice, také o tom bylo vlákno, ale prý udává delší nátrubek, než v reálu... Zkušenější ti snad řeknou přesnější informace, nebo tě odkáží na patřičná místa...;) Co budeš stavět? smile

Re: Aky objem pre ARN-226-07/8

idem stavat 3p, "ten krat poprve", arn 226, arx 150 a vysky tonsil gdwk 11/100. zhanam info o vsetkom, takze kazda rada dobra...ako je to s tym tlmeni?

(upravil dejv111 13. 2. 2008 23:33)

Re: Aky objem pre ARN-226-07/8

http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=2504 - tady něco málo o tlumení
http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=1430 - tady taky...
http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=222 - tady taky...
http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=188 - tady taky...:)
http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=1160- dobré vlákno o tlumících materiálech...;) 

Je tady toho dost....;) Najdeš víc!

Re: Aky objem pre ARN-226-07/8

diky dejvi, je tam toho kopec co  sa tyka tlmenia a materialu, rozhodol som sa pre uzatvorenu ozvucnicu, lebo je to tak tak na hrane s tym arn 226. ale ide mi hlavne o ten objem.
ci k tym 30 litrom potrebnym pre repro priratat este dalsie objemy a tymto sposobom dostanem  potrebny objem ozvucnice (teda obalovej konrukcie), alebo z tych 30 litrov sa kradne pre tlmenie, repro, br (aj ked ho nejdem robit) a ine veci, takze netto vzduch v basovej ozvucnici nebude 30 litrov, ale nejaky 10 litrov.
znamy mi radil ze sa to priratava, inde som zase cital ze sa to odratava. ako je to?

Re: Aky objem pre ARN-226-07/8

Nene, tak citlivé to není. Ber to jako hrubý vnitřní objem, maximálně tak odečti výztuhy pokud máš nějaké masivnější. na ten zbytek se vykákni - litr sem litr tam je u tohohle repra šumák.

Re: Aky objem pre ARN-226-07/8

Přesně tak! A nedělej bassreflex.

Web

Re: Aky objem pre ARN-226-07/8

tátovi sem je udělal v zavřence 20litrů. hraje to dost slušně, ale je vidět že bude potřeba mrtě zatlumit. basreflex ale v žádnym případě. už takhle hrajou velmi hluboko a měkce, s BR by to bylo totál...

Re: Aky objem pre ARN-226-07/8

Méně než 30 litrů bych mu nedával.

Web

(upravil juwe 14. 2. 2008 19:28)

Re: Aky objem pre ARN-226-07/8

ok takze objem ozvucnice bude 30 litrov+vnutorny objem repra a nejake dreva co budu vo vnutri ozvucnice zavadzat. Nioe som az taky puntickar, ale reprobedne este nemam nakreslene, a idem ich kreslit takze nie som nicim obmedzeny a mozem zacat na "zelenej luke" No a dalej ked sa mi dajme tomu z estetickych dovodov pacia vacsie repro, lenze s nimi uz vychadza vacsi objem pre basovy menic ako tych 30 litrov. Takze by mi pre basak vychadzalo 40, mozno aj viac litrov. Je to v poriadku, alebo zvysny objem zatlmit tak, aby mi ostalo po zatlmeni asi tych 30 litrov.

(upravil MaBat 14. 2. 2008 19:53)

Re: Aky objem pre ARN-226-07/8

Bez tlumení je vzduch v bedně stlačován do značné míry adiabaticky, tj. zahřívá se, což dále zvyšuje jeho "odpor" k dalšímu stlačování.  Přidáním tlumení se ze vzduchu při stlačování začne odvádět teplo, tj. z adiabatického procesu se stává izotermický (do jisté míry). Vzduch se tak jeví poddajnější, čemuž v efektu odpovídá větší objem, než jaký je geometricky uvnitř bedny. Takže s tím tlumením je to naopak - jeho přidáním zvětšíš efektivní objem bedny. Jakékoliv odčítání objemu tlumícího materiálu (byť stlačeného) je úplně zcestné...


Edit: Chlapi, kdy jste si naposledy opakovali Sýkoru, co...? smile

Re: Aky objem pre ARN-226-07/8

Když už jsme u tohoto repra...Jeho koš se mi na poklep zdá, jako by zvonil...Připadá mi ten plech příliš slabý. Má smysl se tím zabývat a na koš něco lepit (někdo už kdysi dávno myslím zkoušel plastelínu) , aby tolik nezvonil, nebo to nemá vliv na výsledný zvuk? Podle mě je ten koš víc náchylný na rozkmitání, tím pádem by mohl vyluzovat nežádoucí zvuky...Co myslíte?

Re: Aky objem pre ARN-226-07/8

Uz som videl takto v DIY tuningovat basy tym, ze na nich lepil platky bitumenu. Myslim, ze k tomu bolo meranie, ale to postrehlo nejaku minoritnu zmenu. Zaroven bol ladeny vyskac vysatim ferofluidu.