Téma: 4th Bandpass

Zdravim, chcem sa niekoho z vas opytat ci ma skusenosti so stavbou bandpass subwoofera. Lebo mam chut nejaky postavit a velmi s bandpasmi skusenosti nemam... akurat mam doma zvysne stare dva repraky Visaton T300 to je taky stary lacny typ, uz sa nevyraba. Parametre su: vykon 120/180W, citlivost 88dB, Vas 361l, fs 24Hz, xmax 11 mm, qts 0,66, BL 5,27, priemer cievky 38 mm podrobnejsie na google alebo visaton.cz. Premyslal som, ze by to bola bedna o rozmeroch 35x60x60cm s prieckou uprostred no a na prednej stene diera s bassreflexom, skusal som to simulovat vo win-isd ale neviem ci to bude fungovat tak ako si predstavujem. Objem komor vychadzal cca 2x50 litrov, tie dva basaky by som dal proti sebe ako isobaric a dal ich do serie aby to malo 8 ohmov, cize by este klesla trosku citlivost o 3dB kvoli isobariku, natrubok mi vysiel naladeny na 52Hz s priemerom 10 cm a dlzkou 10 cm. Na 36Hz to ukazuje +4,5dB potom na 51Hz pokles na 2,3 a potom narast na 70 Hz zase na 4,5dB. Pouzil by som to ako totalny spodok basov ku satelitom D`appolito 2xarn150-03 s arv104-03 v bassreflexe. Ten sub by som orezal aktivne niekde okolo 60-80Hz 24/dB/oct. Co si o tomto myslite ? hralo by to fajn ? Ja mam jedine strach alebo taku fobiu z toho ako sa moze tak vela basov preniest cez taku malu dieru big_smile noooo neviem preto sa pytam ako si myslite ze by to hralo.... satelitiky krmim technicsom 2x100 a sub by som krmil leachom v mostiku dajak s rozumom samozrejme... keby sa mi ten bandpass nepacil lahko sa to da prerobit na normalnu uzavretu s dvoma basakmi v predu ale to som velmi nechcel chcem skusit neico nove tak pls poradte co mam zle a comu sa vyhnut, ci ten bassreflex je dobre naladeny a podobne. Za vsetky pripomienky a rady diky.

Re: 4th Bandpass

Mam pocit, ze to bude len strata energie a casu. Bude to najskor len bucat a nie hrat. Tot moj nazor.
Ibaze zvacsis este komory tak o 10-20L kazdu, ciastocne to pomoze. Ta trubka 10cm je malo, to uvidis pri vacsom prikone. Treba aspon 12cm priemer.
Radsej to fukni do uzavretej ako isobaric, tam bude stacit tak 65-70L objemu.

Re: 4th Bandpass

Ja si myslim skoro to iste. Nebude to dobre. Viacej veci je tam s ktorymi nesuhlasim.

Re: 4th Bandpass

To je velbloud dvouhrbý. Takhle ladit BP nemůžeš. Vždycky tak, aby hrby nebyly.

(upravil Sobik 8. 2. 2008 0:35)

Re: 4th Bandpass

Osobne som si jeden BP (osadene prv arn 8604, teraz arn 312) postavil tak zhrnem dojmy:

BP je zaujimava konstrukcia na filmy vyslovene skvela (basy su plne, hutne a ako sa vravi "maju telo" smile ), no nie kazdy typ hudby uhra tak ako by mala. Kvoli samotnemu principu podla ktoreho BP funguje ma tendenciu "komprimovat" dynamiku privedneho signalu. Je vseobecne zname ze repro s podobnym typom zavesu ako ma tebou uvedeny menic ma basy "pomale". Nanestastie, BP tieto prejavy zvyraznuje. Basy sice idu az do suterenu ale konzistenciou by sa dali prirovnat k medu. Elektronika znie fantasticky, no na akusticky kopak mozes zabudnut.

Neulahcim ti to bo je to stale viacmenej o subjektivnych preferenciach. Pokial spomeniem dost sialeny priebeh faze pri BP, zladit ho so satelitmi ide ale nie za 5 minut wink Nanestastie, kedze mne idu fronty fullrange (3x12" v 65 uzavretych litroch spravi bordelu viac ako 1x12" i ked s 3dB vyssou citlivostou), bol som nuteny od tejto konstrukcie upustit.

BP v PA svete s "pro" menicmi svoje miesto urcene maju (s mojim vtedy este cerstym BP som uspene odobral aj malu akciu, tam znel az prekvapivo dobre), no "na doma" by som sa tomuto rieseniu uz teraz vyhol, toboz pri voli pouzit uvedene menice. Na doma klasicka uzavrena maximalne BR a vela tlmenia wink

P.S. Halen, prepac, ale musel som to napisat. Cakam kritiku smile

(upravil Ej Pxy 8. 2. 2008 1:16)

Re: 4th Bandpass

Aj tak sa mi pačilo najviac:
S: Konečne mam basy v izbe aj so subom (to mal vtedy este BP)
Ja: Čo tomu bolo?
S: Predna stena...
Ja: čo s nou?
S: Odstranil som ju....

Ja si nepomožem ale toto bolo presne vyztižne a pobavil som sa.
Pre tych čo to nepostrehli, opravil cele basy v izbe tym že odstranil z BP prednu stenu a teda mu vznikol obyčajny closed sub.

Re: 4th Bandpass

Ja treba bandpassy taky moc nemusim, ale takhle pausalizovat nemuzes. Bentpasy fuj, basreflex fuj, pasiv fuj, horna jo, uzavrena super. Tak to proste na svete neni.
Kdyz pak mas bp ladeny tak, jak naznacil v prvnim prizpevku Wili a prijde ti ten zvuk "falesny" kvuli zvyrazneni tech dvou hrbu, prirozena reakce laika je stahnout delicku pod ten vyssi hrb.
Co se stane pak? Bandpass se zda pomalejsi, protoze na napojeni subwwofru na satelity je dira a diky group delay nesedi na tom napojeni ani faze.

Re: 4th Bandpass

BP je dobry typ konstrukcie, ale pre cloveka co "to vie" a tym padom vie negativne dopady horeuvedenych faktorov eliminovat. (ja to este nie som)

Re: 4th Bandpass

Sobik: konečne aj nejaka pozitiva k bandpassom

Willi: obrat sa na Halena ten ti vzdy pomoze ked mu budes pekne referovat co a ako zo zvukom tak to pekne dotiahnete do konca, ma dobre skusenosti

Web

Re: 4th Bandpass

A víte někdo z vás kde je v Praze k slyšení opravdu dobrý bandpass?

Re: 4th Bandpass

Přijímám i kritiku. Pro někoho skutečně nemusí zvuk BP být přijatelný. Strašně moc záleží na naladění a ještě víc na umístění v místnosti. To ale platí pro jakýkoli subwoofer. Svůj BP jsem postavil s velice poctivou konstrukcí, značně vyztužený, použité repro je ARN-312/8604 speciál, který jsem koupil od Kritika zde na fóru. Pro finální odladění jsem si musel trochu pohrát s tlumením, obzvláště zadní uzavřené komory, aby sedly impedanční hrby na návrh v BassBoxu 6. Nijak jinak jsem nemohl měřit a kontrolovat naladění. Rovněž nátrubek jsem byl nucen délkově upravit. Šel jsem do konstrukce s nižší citlivosti o 3dB proti měniči, s důrazem na plochý průběh přenosového pásma a nízký dolní mezní kmitočet. Ruku v ruce s tím ale paradoxně v pásmu hudebního signálu, alespoň podle návrhu poklesl GD na přijatelných 6ms na 50Hz s postupným poklesem k 4,5ms od zhruba   60Hz. Pozitivum, už jsem to psal několikrát, je pro domácí použití a ladění radikální snížení výchylky. Slyšel jsem i špatně naladěné BP Jsou to  ty ke komerčním DK, "dunítka". Na určitém kmitočtu je hrb často +8dB ... chápu, že takto špatně naladěný a znějící BP pak odradí zájemce od této zajímavé konstrukce. Proto vždy říkám - příčku v BP je možné snadno odstranit a z BP udělat prostou closed bednu nebo bassreflexovou.

Re: 4th Bandpass

Komerčný trh chrli hromadu nenaladených dunítok bandpassovej končtrukcii. Ja mam skusenosti že BP znie lepšie vo večšich mistnostiach ako v malých respetkíve v byte. U BP mi dost vadi fázový posun a to že je na roznych frekvenciach rozny a teda nastava problem pri zladovani s fullrange zostavami. Niekedy spravy skvele basy a niekedy ich vyruši. Ked BP tak by to mal byt jediny zdroj basov miestnosti. Ja patrim medzi tych ktorym sa charakter zvuku z BP nelubi aj kvolli rychlej elektronickej hudbe ktoru preferujem a pre mna navyhody BP prevyšuju jeho výhody. Čo sa týka hudby tak by som to doporučil na Drum & Bass, Ambient, Lounge a Chill-out pri ktorych mam celkom obsojne dojmy. Určite by som to nedaval na Hardcore, Hardstyle, Techno, Schranz. Ked PB tak radsej za cenu zniženej citlivosti vycucať z neho velmi hlboke basy je optimálnejšie. Toť moj názor.

(upravil KocuR 13. 2. 2008 17:13)

Re: 4th Bandpass

Čo znamená "rýchla elektronická hudba" ? Veď pri takom techne podľa mňa až tak veľmi na subwooferi nezáleží... Tam je to stále len duc duc s istými obmenami.
To ako subwoofer hrá sa skôr prejaví na nástrojovej hudbe keď si môžeš všimnúť či je počuť kontrabas alebo len dunenie

(upravil Halen 17. 2. 2008 1:45)

Re: 4th Bandpass

Tak v tom případě dobře naladěný BP spolehlivě zahraje kontrabas. Už jsem to tu jednou postoval, takhle vypadají charky BP s ARN312 http://sweb.cz/Kritik.Pavel/BP-ARN-312-08.gif Dost poslouchám i klasickej jazz s kontrabasem nebo country s kontrabasem a nestěžuju si. Té hudby s důrazným kopákem zase tolik nemám.