(upravil Shade 29. 1. 2008 17:44)

Téma: ohodnotenie planu na vyhybku

Zdravim vsetkych co si to precitaju.
Akonahle Antonio dal sem do dielne navod na robenie .frd a .zma suborov, tak som sa pustil do skusania...
Ked som spravil subory k reprakom, pustil som sa do luskania lspCadu.
Zacal bastlit vyhybku na bedne ktore si budem (hadam v dohladne dobe) stavat.
Od Vas by som len chcel ohodnotit... poradit... vytknut pripadne pochvalit big_smile
V lspcade robim od vcera, tak to berte s rezervou, a aj tato vyhybka vznikla za hodku, takze je mozne ze tam su dake chyby.
Stiahol som si edge aby som vedel odkial mi bude zasahovat bf a snazil sa o aku-taku kompenzaciu...
Kompenzovat difrakcie vyhybkou by bolo na mna asi uz moc.
Tu je screen
http://shade.szm.sk/831858+150-60-4+25taf.JPG

Vdaka za Vase pripomienky a kritiky

Shade

ps: ako si urcite vsimnete tak jedna sa o 3p vyhybku druheho radu s vynimkou lp-filtra na stredoch ktory je 3. radu
edit:ak som to mal strcit do vyhybiek, tak to tam pls presunte.. dik

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

Ja nez pripominky bych mel dotaz na nejake mistni experty na lspcad - na te simulaci shadeho je delici kmitocet mezi basakem a stredakem cca 450Hz na ni se to podle spodniho grafu pekne secetlo, ale na hornim grafu prubehu fazi je videt, ze je tam posun o cca 80 stupnu, takze podle myho by se to secist nemelo..? Mela by tam zustat mala dira. Dal je asi potreba tam zadat nejake miry v ose Z ne?

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

Nesklada se to tak dobre, jak by mohlo. Superpozice vlny s fazi do 90 vzdycky amplitudu zvedne, zkus si to v nejakem programku. Poklesy nebo nescitani jsou patrne az pri souctu vln, ktere se blizi protifazi, tedy by oko od 100deg vys. Stejne tak veliky propad pri prepolovani se ukaze jenom v pripade temer presne otocene faze.

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

Pošli mi ty FRD a ZMA soubory na mail, mrknu se na to. Zadání předozadních pozic měničů nelze zanedbat. Máto opravdu velký vliv.

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

to je taky jedna věcí ke kterým bych chtěl udělat ilustrační obrázek, Xd je vodorovně, Yd je od zhora dolů a Zd je předozadní pozice ne?
teď by mě ještě zajímalo jak nebo spíš kam se zadává rozměr od jednoho středu měniče k druhému.

Web

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

No tak pokud ma kazdy menic svoji pozici vuci vztaznemu bodu, tak tim je definovana i vzjemna pozice dost presne, ne? smile

Mimochodem, pokud zadas predozadni, tak se vzajemna vzdalenost v rovine predni desky (SQRT(SQR(dx)+SQR(dy))) neuvazuje. Tu to bere v uvahu pouze v pripade ze predozadni neni udana. Uz i to je dukaz toho, jak je predozadni pozice z fazoveho hlediska dulezita.

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

takže počkej, k tomu prvnímu co si napsal. každý měnič se vztahuje k jednomu bodu třeba k Yd(vrchol přední desky) a od toho bodu se počítá ta vzdálenost? to samí i Xd? u Zd je to bráno od desky tedy v +-xmm nebo od nejvíše vysunutého měniče(například výšky)?

Web

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

ja som michala pochopil tak ze je to pozicia vzhadom ku kolmici na prednu dosku prechadzajucu cez mikrofon...podla mna nema zmysel nastavovat nic okrem posunutia v Z ose kedze mikrofon je defaultne nastaveny v nekonecne
-tam nie je ziadnych 90° rozdiel faze.. medzi basakom°a stredom je cca 45-50 >>> je to pekne vidno na grafe
-z pri basaku sa bere po kopulku? aj pri base s textilnu kopulou?
-halen dal som to sem vsetky tri repro v zipe http://shade.szm.sk/gr.zip .... ak by sa niekomu sikla napriklad ta 25taf

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

Od jednoho referencniho bodu. TEdy treba pro repraky v ose bedny budes mit dx porad 0, dy pro vysku 0 a pro stredobas treba 150mm. Tohle je pro pripad, ze referencni bod je stred vyskace. Ale klidne si referenci muzes dat treba roh bedny a zadat tam vsecko poctive. Vysledek bude stejny, protoze se z tech souradnic prave jenom pythagorovou vetou (zcela urcite) spocita vzajemna vzdalenost menicu.

Pokud zadas dz, tak x a y zadavat nemusis, steje se s nimi nepocita a usetris si praci s pravitkem.

Za zdroj se bere napojeni membrany na civku, tedy u vyskace obvod a u basu to nejhlubsi misto. Referenci jsem nemyslel zadny mikrofon (ono je jedno jest to bude dz 1005 a 1000 nebo 0 a 5), opet se z toho udela jejich vzajemna pozice vuci desce ozvucnice.

(upravil chyna.cz 30. 1. 2008 15:50)

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

takhle?
http://img166.imageshack.us/img166/8321/xdydzddq1.jpg
kdyžtak mi napiš jestli mám ty kóty přesně, třeba ohledně tý cívky u basáku jak si psal by mi to nemělo vycházet. takže bych měl překotovat a dát to trochu výš ne?

Web

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

Schade: bud jsem slepy nebo nevidim, ale mezi 400-450Hz je rozdil faze cca 60-70 stupnu minimalne.

Michal: Souhlasim, s tim, cos napsal - ale pri rozdilu dejme tomu bych ocekaval, ze na spodnim grafu v te oblasti 400-500Hz se vysledna charka spoji cca 1-2dB nad tou modrou a cervenou carou. Tech 5dB na 450Hz se blizi tomu jako kdyby to bylo idealne ve fazi...

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

co tohle má dělat v dílně??? nechápu

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

pretoze work in progress tongue
ale nie sak som hore pisal ze to moze kludne hodit do vyhybiek

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

ja bych k tomu mel asi toto proc mas Re 8Ohm ale pocitas ze 4Ohm, krom vyskace.

Web

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

jak je to tedy u toho Zd? když mám bas víc zapuštěný ttak se hodnota udává v +mm nebo -mm?

Web

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

+mm pokud jsme se tu shodli že rovinou ke které se posun v ose Z realizuje je plocha ozvučnice. Shade - včera jsem se trápil s LSP asi do dvou do rána. Sladit bas se středem jde celkem pěkně i fázově, ale troskotám na navázání střed-výška. Tam se mi to fázově rozchází a že už jsem toho vyzkoušel hodně, měnit akustickou i fyzickou strmost výhybky, posunovat dělící kmitočty. Jo ještě - posuny v ose Z jsem jen odhadoval 35mm pro bas, 20 mm střed, 5mm výška. Ty repra jsem neměl v ruce. Máš je zapuštěné? A u výškáče, tam si nejsem vůbec jistý, kolik může být utopená membrána proti ploše ozvučnice. Zkus to sem dohodit - u basů a středů vzdálenost do nejnižšího bodu membrány, u výškáče k obvodu kaloty.

(upravil Shade 1. 2. 2008 11:49)

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

u basu je topresne tych 34-5 jak si pisal a stred doma este nemam takze sa tam mozu dat aj dake ine... povodne som tam chcel srcit arx150-08 ale to bol des a hroza s tou fazou... od 100 po 1000hz sa otocila asi 3x
na ten vyskac sa idem pozret.. tak vyskac si sa tiez trafil... necele 3mm
a ano budu zapustene, teraz cez jarne, bude tyzden volna, tak budem rezat
som len zvedavy jak to dopadne s tymi bednami bo co som si na seba vymyslel mi nahana strach tongue
takze halen trocha som sa s tym pohral a vylezla z toho celkom schopna charka tongue az na to ze ta vyhybka je monstrum big_smile
sak kuk obrazok http://shade.szm.sk/831858+150-60-4+25taf%202nd.JPG
inak mam este otazocku... ta kompenzacia bafflestepu co rata v edge sa dava pred basovu vetvu alebo pred celu vyhybku?
lebo ak pred celu, tak mi neposere faze ale ak iba pred basak, tak potom by sa cely vyhybka musela nanovo
alebo staci tych 3 db co sa mi tm podarilo dat?
ps:tu dam este save celeho projektu.. predsa len to povie viac ako obrazok
http://shade.szm.sk/in%20progres.flt

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

Michal, Shade: jen taky maly dotaz. Je dobre mit otocenou fazi prave na delicim kmitoctu? nebo je to jedno.

Web

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

podla mna je to uplne jedno.. zalezi predsa jak su posunute vzajomne

Re: ohodnotenie planu na vyhybku

z kontextu vyplyva, ze dZ mas zadane presne naopak. Ma to byt +, nie -. Help z LspCAD:"dZ is farther away from the listener than a negative dZ." Neguj znamienka a faza je totalne v prdeli.. Dufam, ze nie je este neskoro na prerobenie!