(upravil mirulu 15. 1. 2008 20:09)

Téma: Kompenzace impedance - ano či ne

Zdravim, jaký důsledek má vyrovnannější průběh impedance na kvalitu zvuku? Prej je to u klasického tranzistorového zesilovače jedno, spíš u elektronkového je to problém, co vy na to. Dovolil jsem si tu na ukázku udělat dvě simulace.

1. klasická, bez kompenzačního členu, SPL celkem vyravnaná

http://img221.imageshack.us/img221/1319/obrbil5.th.png

2. S paralelním RLC sériově zařazeným, změna cívky na basech a na výškách, výsledek, velice podobná SPL a impedanční hrb stažen.

http://img216.imageshack.us/img216/3323/obrali5.th.png

Průběh fáze je také velice podobný.

V jiných aplikacích lze hrb dokonce i téměř eliminovat. Má to cenu se s tim takhle zabývat?

Díky.

Web

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

Kompenzovat a hrát si s hodnotami. Dva dny jsem ladil výhybku v LSPCad na charku, impedanci i fázi pro ARN-188+GTC11. Takhle dopadl výsledek. Výhybka je laděná na odměřené průběhy reproduktorů.
http://img217.imageshack.us/img217/6452/dvoupasmacc3.th.gif

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

Halen a hodnoty?

(upravil Halen 16. 1. 2008 14:40)

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

To ani nechtěj vědět. Je to celkem monstrum. Zveřejním možná, až bude projekt hotov. Je to totiž atypická výhybka pro 4Ohm basák a 8Ohm výškáč.

(upravil leon 16. 1. 2008 15:25)

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

Helen: Jak je možné, že to máš na těch basech a středobasech poměrně dost rovný, než co udává výrobce. Je to ozvučnicí? V jaký to máš.

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

JE to v tej monštróznej výhybke...

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

Na kolik takovahle vyhybka vyjde? Jestli ono se pak nevyplati poridit kvalitnejsi menice a pouzit jednodussi vyhybku...

(upravil Halen 16. 1. 2008 20:06)

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

Zatím jsem na ~ 600,- za jeden kus výhybky. Jestli někdy budou mikráčky, tak určitě ještě dojde ke změnám a tím asi i k dalšímu nárůstu. Kondíky do výhybky mám všechny svitkové, objednané částečně ve výprodeji es-ostrava, část bennic z Prodancu, cívky klasika Dexon, odpůrky bennic z Prodancu. BTW, byl jsem celkem překvapenej, jaký macci ty Benic kondy z Prodance jsou. smile

(upravil BlackRider 16. 1. 2008 20:25)

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

Jestli ono se pak nevyplati poridit kvalitnejsi menice a pouzit jednodussi vyhybku... No tohle zas tak pravda nebude, viz Davidovy projeky. Ten výhybky dělá nekompromisně a cena výhybek tak nebude malá. Na druhou stranu nejsem jasnovidec a netuším, jak je ta Halenova složitá...

Web

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

Tady to je. Ale je to realizovany na naměřeny pruběhy.
http://img80.imageshack.us/img80/3987/vyhybkazc0.th.gif

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

Pekná práca, som zvedavý ako to vyjde po meraní.

(upravil Bedas 4. 2. 2008 14:13)

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

jak je to s tím odporem u kompenzačního členu? jakej ztrátovej výkon by měl zvládat? já jsem tam zařadil obyč. 0,25 W. doufám že to nevadí. Zesák mám 30W, ale na maximum to budit nebudu snad nikdy smile

a jak je to při návrhu vyhybky... jakej mám brát odpor na výstupu výhybky? pač když to vykompenzuju tak tam vlastně dostanu par. kombinaci odporu repro a toho komp. odporu

Web

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

No tak aspon 5W keramiku.

Mini do vyhybek nepatri. Ta ztrata tam spozrejme bude data hodnotou toho kondu (funguje tam jako horni propust do zateze toho odporu).

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

no a jak je to teda s tím zatěžovacím odporem výhybky? protože když se tam přidá ten kompenzační odpor, tak se změní zátež výhybky...a vychází asi o 1/2 menší indukčnost cívky

Web

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

Proc by se menila indukcnost? Ta snad zustava stejna. A jestli se ti meni frekvence, protoze dosadis do nejakeho vzorecku paralelne s reprem odpor a tim padem ti prijde, ze mas nizsi (polovicni?) impedanci, tak jsi nepochopil o co tu jde.

Ten odpor v serii s kondikem preci bude znamenat nizsi impedanci az na frekvencich vyssich, nez je propust dana tim kondikem do zateze dane tim odporem (6db/oct) To tedy znamena, ze treba pro 8hm basak pro hodnotu kondiku 1uF bude by oko do 1khz ta kompenzacny vetev v podstate rozpojeny obvod a pro frekvence treba od 3-4k vys to bude v podstate zkrat (samozrejme tim odporem to nebude zkrat, ale zustane tam pouze impedance toho odporu fazove posunuta o ten kondik)
A prave v te promene impedance na frekvenci toho kondiku v RC vetvi tkvi cele kouzlo kompenzace impedance. Takze - cim vetsi kondik, tim vetsi bude i ztratovy vykon na tom odporu, samozrejme v souvislosti s tim, co propusti basovy filtr pred tim.

Kapis?

(upravil Bedas 4. 2. 2008 15:12)

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

ajo...no já jsem totiž vycházel tady z tohoto programu http://audioweb.cz/data/hellish20.rar a když si dáš Dvoupásmová 12dB , tak tam na tom schématu vidíš u repra tu komp. větev a nahoře je svorka jakože repro a komp. větev tvoří jeden R, kterej když jsem pak dosadil jako hodnotu basovýho repro 4 ohm (repro 8ohm ll komp. rez. 8ohm), tak se změnila indukčnost asi na polovinu. Konkrétně: dělící f je 2500Hz na repro 8ohm.

Jo a ještě mám tento soft http://audioweb.cz/data/vyhybky.rar a tam dosadím stejný hodnoty a přitom mě vyjde L a C uplně jinak.

Web

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

Jenze delas prave tu blbost dosazovani te paralelni kombinace repro a R. To by platilo tak na frekvencich, ktere uz ma davno mit na starosti vyskac. Proto ti vychazeji ty nesmysly a proto jsou programy zalozene na "zadej votpor, zdadej strmost a ja ty vyplivnu hodnoty" uuuplne na houby.

A pozor, impedance spravne vykompenzovaneho menice bude zase 8ohm. Je to dano tim, ze ta vetev bude mit kapacitni fazi, kdezto menic ma induktivni. Proto se to cele dela a jmenuje se to "kompenzace". Tim kondikem tam vlastne kompenzujes vliv civky basaku na chovani filtru. Zarazenim RC clenu o spravnych parametrech poskytujes potom filtru temer cinnou zatez (teoreticky). Takze na misto toho odporu koukej dat poradnou keramiku.

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

takze ten program helish je "naprd" ?

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

no tak pro vypocet vyhybky absolutne. Ucebnicove vzorecky v praxi funguji jen VELMI omezene.

Re: Kompenzace impedance - ano či ne

takze pre vypocet vyhybky je najlepsi program,... ?
rad by som pocul nazor skusenejsieho