(upravil MaBat 1. 7. 2008 15:27)

Téma: Sub k širokopásmu

Mám širokopásmo, viz http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=1393. Budu potřebovat sub. Aby to bylo stylový, chtěl bych line-array. Vnitřní objem cca 15-17 x 30 x 140cm, tj. 60 - 70l. Dělěno aktivně 24dB/oct, cca 80Hz. Pro začátek jen jeden, výhledově jeden na kanál. Pokud by to zahrálo -3dB na 40Hz, bylo by to fajn. Nehraju nahlas.

Neměli byste, prosím, tip/doporučení, co se reproduktorů týče?

PS. Pokud by někomu přišlo neadekvátní říkat pásmu 40-80Hz sub, tak prostě oddělená basová část smile

Re: Sub k širokopásmu

Vojín Kefalín, čo chápete pod pojmom line array ?

Web

(upravil MaBat 8. 1. 2008 11:10)

Re: Sub k širokopásmu

Jo, máš pravdu... Fakticky mi jde jen o to prostorové uspořádání, tj. víc menších reproduktorů nad sebou v úzké vysoké bedně. Akustický cíle tím primárně nesleduju.

PS. teda sleduju - chci aby to něco hrálo smile

Myslel jsem třeba 6-8x ARN130-02/8 - takhle z fleku, čistě podle udávaných parametrů. Jde mi samozřejmě o poměr cena/výkon.

Re: Sub k širokopásmu

Podle toho kolik do toho chces vrazit, peerless ma kraasne subove mini (5 a 6.5) menice XLS s rezonanci kolem 40hz, nebo TangBand 4" a 5".

(upravil MaBat 8. 1. 2008 12:37)

Re: Sub k širokopásmu

Kolik vrazit - no musí to hrát, pak co nejméně smile
Ty ARNka se ti nelíbí? Resp. myslíš, že mezi nimi a tím, co si uvedl, bude ve výsledku rozdíl odpovídající více jak dvojnásobný ceně? Ta 130-02/8 parametrově nevychází špatně, možná jí malinko přitížit, od těch 40-45Hz by to chodit mohlo.

Mně jde hlavně o to odlehčit na basech tomu širokáči a trochu si v tomhle pásmu přisolit při jinak relativně tichém poslechu.

Re: Sub k širokopásmu

Nebude to stylové, ale... za cenu osmi tesláků už by mohl být trochu solidnější desetipalec umístěný zboku a s předvídatelnými výsledky. A na přední stranu si pak můžeš repráčky namalovat nebo tam naplácat nějaké nezapojené atrapy z Tipy apod. smile

Re: Sub k širokopásmu

Tak nejak. Zkousel jsem ctverici 188 a vim co to umi - respektive neumi.

Deleno aktivne, a co konec? Jeden na vsecko, nejake divoke serioparalelni zapojeni, nebo aspon jedno 3886 na kazdy kousek?

Lada, ty by ses chtel koukat na repracky z tipy, ktere nehrajou? smile

Reakce na to niz: Vono je to pekny, hodne nahlas to mlati jako o zivot - prave pro onu funkci vys ala profi a ala bumcink. Ale klidny sub pro poslech si z toho predstavit nedovedu - respektive urcite ne takhle jako primo vyzarujici.

(upravil MaBat 8. 1. 2008 12:58)

Re: Sub k širokopásmu

lada: Jo, taky me to napadlo. big_smile

Michale, ja naopak vyrozumel, ze si s tou kombinaci spokojenej? Co ta ctverice neumi treba v tomhle pasmu?

Takze myslitye, ze rozptyl parametru tech Tesel bude problem?

Co se konce tyce, mam jednu nevyuzitou SPV100P+.
Proc divoka kombinace - 3 az 4 pary seriove, to cele paralelne.

Re: Sub k širokopásmu

Rozptyl ti spis pomuze, nebudes mit tak vyraznou jednu rezonanci, pokud ovsem kazde udelas vlastni komoru. smile

Pokud, tak bych se podival byt tebou po nejakych tech vysokovychylkovych silenostech ala tangband a spol. Kdyz uz to delas...

Me ty seriove casti prijdou divoke dost.

Re: Sub k širokopásmu

Michal: ne smile Ale já si nevymyslel, že to má být úzký sloupek s řadou pidirepráčků smile  Jen pro zajímavost, jak působilo srovnání třeba 1*188 vs 4*188 - byl tam nějaký výraznější posun směrem dolů nebo minimální?

(upravil MaBat 8. 1. 2008 13:02)

Re: Sub k širokopásmu

Nejde prece o posun dolu, ale o plochu.

Edit: tak porad nejak nechytam, co presne bude ten problem...?

Re: Sub k širokopásmu

Vzhledem k ozvucnici tam posum smerem dolu moc neni, spis je to o presvedcivosti a dosazitelne hlasitosti dole - ani jsem to ozvucnici nijak extremne dolu nehnal. Zda se, ze tam basove nic nechybi, ale netvrdim, ze je to dokonale, to ani omylem, chyby jsou tam jinde. 30hz z generatoru klepe dverma dobre.

(upravil MaBat 8. 1. 2008 13:10)

Re: Sub k širokopásmu

"chyby jsou tam jinde"

Michale, mohl bys byt prosim konkretnejsi, a napsat jednou a konkretne, kde tam jsou ty chyby a jak se projevuji..?
Pro nas pomalejsi smile

To, ze to bude stejne drahy, jako rozumnej 10" je mi jasny. Zkuste brat to zadani jako dany. Zajima me jen, kam se s timhle zadanim da dostat. Treba nakonec skoncim u te 10", ted me ale zajima tohle.

Re: Sub k širokopásmu

Chyby jsou tam hlavne v napojeni na stredak, ale to pro tebe nema moc vahy. Dale to serioparalelni zapojeni podle meho odhadu genialne zvysuje uz tak hruzostrasne Q, coz by u tebe bylo jeste vyzivnejsi, takze se to bude hrbatit a dost pochybyju, ze s toho pujde vymlatit nejake lepsi ladeni.

Re: Sub k širokopásmu

No, já jsem kdysi spáchal 4 x ARN 5608 + nějaké 4 ovály Honeckrových RFT, co jsem pometl po sýpkách a hrálo to, že jsem jen zíral. Tím myslím čitelné přesné basy, i na středech a výškách se to dalo přežít. Malé vinárny disko pro starší a pokročilé na zesik 2 x 140 W se daly hrát. A bylo to rovněž sérioparalelně, v 60 litrech. Asi jsem tenkrát nebyl zatížen nějakými změnami Qts.

(upravil MaBat 8. 1. 2008 15:13)

Re: Sub k širokopásmu

Tohle ma byt na doma... smile

Vecer si s tim pohraju v MicroCapu, treba mi to docvakne.

Re: Sub k širokopásmu

Je to presne jak pise Otas.

Re: Sub k širokopásmu

Nepatrně přidej na šířce a můžeš tam dát třeba ty šišoloidy od Tangbandu (http://www.tb-speaker.com/detail/1208_03/w69-1042j.htm), ale na cenu jsem se raději nedíval. Šišaté wofery svého času používal i známý výrobce beden KEF. Jak to bude uspořádané v prostoru? Po stranách sloupy s širokopásmem a uprostřed basový sloup?

Re: Sub k širokopásmu

A co tak omnipol bas? 4x repro na vsetky 4 steny smile (tzn 16kuskov) Taky stlpik.
Nemalo by to mat problem s priestorovym vyzarovanim, izba by pravdepodobne mala mensi vplyv na prenos basov.

(upravil MaBat 8. 1. 2008 16:07)

Re: Sub k širokopásmu

Na ty sisaty TB jsem koukal, nejsou spatny, stacili by dva pod sebe, nad a pod sterbinovej bassreflex, cenove to vychazi stejne.

Dokud by byl jeden sloup, bude oddelene nekde v koute. Umistit to doprostred je pry nejhorsi mozne reseni.
Kdybych dodelal druhej, tak asi nejak po stranach a mozna i nepatrne vys deleny....

KomarD-Jeay: myslim, ze to by nebylo dobry reseni smile