Téma: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

Konečně se mi podařilo sestavit něco, co aspoň trochu připomíná zesilovač (přestože chybí korekčňák) a se zvukem při nízké hlasitosti to také není nejhorší, ale především to NEBRUMÍ. Zesilovač sestává z těchto součástí: Trafo EI 20VA 2x12V 0,8A, Filtr 2x4700uF/50V, 2xkoncový stupeň ze zmůstkovaných TDA2030 (tj. 2 ks TDA na jeden modul). Při nízké hlasitosti proti zvuku nic nemám (zesilovač je už předem zamýšlen pro buzení malých uzavřených bedýnek se širokopásmovým repro), jen ty basy chybí-to jsem se logicky snažil ovlivnit pomocí ekvalizéru, ale stačí jenom trochu přidat hlasitost ale stačí aby se objevil nějaký bas a z repro se ozve smutné chrr. Ještě pro úplnost dodávám, že po vyfiltrování je napětí mezi GND a + rovno cca. 17V. Ve spojení s dvěma TDA2030A na kanál to dává dohromady cca. 10W na kanál (?), což je k počítači naprosto úplně dostačující (ve spojení s širokopásmačema o SPL 90dB to udělá slušný kravál). Zajímalo by mě, čím může ono krátké chrčení být způsobeno? Reprobednami to STOPROCENTNĚ není, zkoušel jsem troje a všude to samé. Napadla mě ale jedna docela rozumná věc-trafo, které zrovna neoplývá výkonem...

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

Jakoupak maj ty bedny impedanci?

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

Chápu na co narážíš, ale vážně nejsem blbec abych k tomuto zesíku dal bedny s impedancí menší než 8ohmů. Pokud bych použil reprobedny s impedancí 4 ohmy tak bych přišel o cca. 60Kč (1xTDA2030A/30Kč). Takže, bedýnky mají impedanci 8 ohmů. smile

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

Trafo  má malý výkon... vymeniť. A bude aj bas, bez chrčania.

Web

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

Ja mam taktiež Tieto TDAčka v malom zosíku, a neviem presne čo považuješ za nízku hlasitosť ale možno mi robia to isté... Síce basov je dosť, ale akonáhle dám vyššie hlas, tak pri base to chrčí... Trafo mám dosť subtílne a bedne k tomu ARS 9205. Aké bedne máš k tomu?  Podľa mňa to bude trafom... 10W na kanál je dosť málo, keď pridávaš basy, a pre to trafo je 2*10W myslím veľa...

Web

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

Chlapi maj pravdu. Jestli máš ručkovej měřák, tak si pro prdel změř při většim volume ten pokles.

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

Ježíšikriste to je obyčejný přebuzení, přečti si o tom něco....já se z vás amatérů poseru...

(upravil JoinerNet 31. 12. 2007 23:40)

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

Já si myslím , že si s nás dělá pan Little dělá pěknou prdel , 20W trafo  na takovej zesák

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

No, sranda to trochu je...pravdou je, že by si zasloužil aspoň 60VA trafo.

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

Je to ůplně jednoduché.Stačí když si to spočítáš.Zesilovač má 10W,na equalizeru přidáš 10dB to znamená že už máš k dispozici na zbytku pásma jen 1W.A nahrávka má dynamiku cca 20dB a rázem jseš na 0,01W dlouhodobého výkonu aby nedošlo k limitaci.A další věc je jak máš ty TDA zmůstkované,máš tam invertor nebo budíš druhé z prvního?

(upravil little 1. 1. 2008 12:19)

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

[img=http://img33.picoodle.com/img/img33/5/1/1/t_tdam_948c9e5.jpg]

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

To je špatně,ten druhý zesilovač zesiluje i zkreslení toho prvího a co je horší i DC offset.Dej před ten druhý zesilovač invertor s operákem.

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

A jestli tam nechceš cpát operák pak stačí i jeden tranzistor a pár součástek okolo.

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

Nebo to zahoď a postav zesilovač:-)

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

Jen to dolaď,a až to budeš mít pořádně zapojené tak tam dej LM1875 a můžeš zvýšit napájecí napětí.LM1875 je velmi povedený zesilovač zvukově ůplně jinde než LM3886.

(upravil martyy 1. 1. 2008 14:42)

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

To souhlasím, ale stojí skoro 10x tolik. (u GME wink )

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

Filipe, prosímtě, to s tím zvukem ohledně LM3886...nepřepsal jsi se?Co se týče celkové koncepce tak koncové stupně určitě vyměním právě za ty LM1875. K tomuto účelu mi skvěle poslouží mnou vlastnoručně navržený plošňák pro TDA2050ku, který bude mít zesílené vodivé cesty pro co možná nejstabilnější provoz toho LMka (btw. nejedná se o nějaký trapný pokus o vtip, nýbrž o krutou pravdu-špatně navržený plošňák pro LM1875 vede ke kmitání). Vím, že mě spousta lidí pošle do pr****, ale když se ta diskuze takto rozjela tak se musím zeptat. Bez potenciometru (tandemového samozřejmě) proniká na výstup frekvence o f=50Hz (se vstupním signálem to nemá nic společného) avšak s potenciometrem není slyšet vůbec žádný brum (možná úplně minimální, když dám ucho přímo k reproduktoru, i tak je to však na prahu slyšitelnosti). Zajímalo by mě, proč?

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

Něco ti leze do vstupu a když tam dáš poťák tak ten vstup nemáš v luftu ale hezky ho přizemníš.

(upravil sinclair 1. 1. 2008 16:00)

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

Samotný IO má poměrně velký vstupní odpor a i citlivost. Použij poťák o co nejmenším možném odporu /klidně i 5k/G/ a veď signál skutečným stíněným kablíkem - rozhodně ne tím, co se běžně prodává jako stíněná dvojlinka, to má místo stínění jen pár chlupů, elektrostatické krytí živého vodiče stíněním je tam možná 10%. Buď si v nějakém elektro-velkoobchodě kup stíněný kablík MKmin 1x0,15 až 1x0,25, nebo použij něco ze sortimentu Tasker, dobrá je dvojlinka C118.
Nemá náhodou 1875 zapojenou zesilovací cestu identicky, jako 3886?

Web

Re: Koncáky s TDA2030A s chrčení při vysoké hlasitosti

Je jiný,alespoň podle dateshetu.3886 slyším,1875 ne.V gesu je mají za 50,-. 3886 jsem použil tak 200 kusů a 1875 asi 20 kusů.