Téma: Čištění LP desek

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jak čistíte lp desky?
Dočetl jsem se, že je potřeba destilované vody a neiontově povrchově aktivní látky (neiontové tenzidy), případně o čem se prý vede diskuze je používání isopropanolu.
Nejprve bych se měl zbavit nečistoty, která by mi mohla při čištění utěrkou s mikrovlákny akorát poškrábat mé desky. Někdo používá speciální vysavač, ale to je drahé. Je možné použít nějaký váleček podobný tomu na oblečení?
Mám již pořízený kartáček s karbonovými vlákny, ale nevím zda to je nejlepší na znečištěnou desku. Poté po vyčištění před každým točením to ano.
Zajímalo by mě, co používáte vy?
Destilovaná voda se sežene snadno, ale mám problém najít neiontové tenzidy na snížení povrchového napětí vody a toho válečku.
Budu rád za jakékoli názory na toto téma a doporučení smile

Re: Čištění LP desek

https://www.protesaudio.sk/produkt/cist … ni-knosti/
Jednoduché a levné

Re: Čištění LP desek

jj výborné

https://www.hi-fisystemy.cz/produkty/gr … 3EQAvD_BwE

otacet nejdriv jednim, pak druhym smerem

dobrý, ověřený roztok

https://i.postimg.cc/d3w9kJcS/Prani-LP.jpg

a pak esd košilky Analogis

https://www.conrad.cz/cs/p/analogis-oba … V8QAvD_BwE

Web

Re: Čištění LP desek

Vy se taky naalchemičite...destilka to ano, plastový lavor, JAR na nádobí a aviváž
všechno najdete doma a výsledek bude stejný.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Čištění LP desek

Etiketa přežije?

Re: Čištění LP desek

Ne tu je treba chranit

Dalsi inspirace

https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.p … i+++krecek

Web

Re: Čištění LP desek

chemik napsal:

Etiketa přežije?

převážně ano nicméně - hodně záleží na značce desky, vydavatelství
apod. no a neprat moc často, osobně jsem jsem pro "suchou cestu"
(antistatic carbon fibre se to nějak jmenuje, mám zn.Lenco ještě
z časů tuzexů)

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Čištění LP desek

Bože jako chápu že nějaký mamlas pere desku v hodnotě 50Kč v nějakém lavoru a ještě jarem. Ale kdo to myslí vážně a není čuně a má kvalitní desky a přenosku tak jedině bud pračku s odsáváním třeba Pro-ject nebo ultrazvukovou Humin guru. Obojí není nic drahého! Kapalina od Projectu Wash it taky stojí pár korun a vydrží dlouho pokud teda nečistím tísíc desek měsíčně....

Re: Čištění LP desek

no to se ví ! když cypi mají peníze - kramaři mají kšeft. mamlase.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Čištění LP desek

z čistě technického hlediska je mamlasovina čistit mikrodrážku kartáčem bez odsávání - asi stejná cypovina, jako hadr na hubě proti viru v nano-rozměrech (někteří idioti ještě nosili brýle na kolo, aby jim to nevlítlo do očí!) ... tak nějak smile

(upravil reeb 30. 4. 2024 16:31)

Re: Čištění LP desek

Taky platit za cistici kapalinu 600 ,-/ litr  je nesmysl (kdyz je z velke casti z destilky smile )

To ty prachy dat za konak nebo whisky smile

Web

Re: Čištění LP desek

OK, kapalinu si vyrobíš, návodů na netu je plno;
já kupuju 1/2l koncentrátu 1:10 a mám to na hodně dlouho...jiná věc je samotná technika čištění - jestli to myslíš s LP vážně, tak je mašina s odsáváním nutnost

Re: Čištění LP desek

kal napsal:

z čistě technického hlediska je mamlasovina čistit mikrodrážku kartáčem bez odsávání - asi stejná cypovina, jako hadr na hubě proti viru v nano-rozměrech (někteří idioti ještě nosili brýle na kolo, aby jim to nevlítlo do očí!) ... tak nějak smile

Prečo musí človek vyvracať už tisíc krát vyvrátené mamlasoviny? Tak po tisíc a jedna krát. Viri sa prenášajú kvapočkami aerosolu, a tie nie sú rozmermi rádovo v nanometroch.

Re: Čištění LP desek

Jak to souvisí s LP deskami?

Re: Čištění LP desek

ja len sa suchnem okolo temy...medzi rucnou domacou prackou a prackou s odsavanim je pocut sakra rozdiel.
Vsetky stare platne po "dedovi" som posielal na precistenie ultrazvukom a mal som par duplicit, tak som si urobil test a len vo vyssich tonoch som pocul okamzity rozdiel, plus vyrazne znizenie praskania.
Nove platne som cistil domacou prackou za 60€ a daval ihned do novych Analogis sackov...pri platniach je nutna starostlivost.
2€/kus za cistenie ultrazvukom nie je urcite malo, ale zase robis to raz za xy rokov ak je spravne skladovana platna a clovek sa trosku stara aj o hrot prenosky pred vlozenim do drazky.

Re: Čištění LP desek

smile smile smile
na bazaru byl ultrazvuk za cca 7t, klasické bedny s talířem s reverzní rotací a odsávacím ramenem (ProJect, OkkiNoki etc...) kolem 5t
jasně, není to málo, ale funguje to a je to v podstatě pro analog-freaka nutnost sad

Re: Čištění LP desek

Tohle bude nekonečná přehadovaná bez jasného doporučení smile. Ať si každý používá co chce, pokud mu to vyhovuje. Každá metoda či chemie má své pro a proti. Když má někdo stovky či tisíce desek, tak šáhne po drahém řešení. Na pár desítek desek stačí ruční čištění a hlavně na závěr procesu oplach destilovanou vodou.

Re: Čištění LP desek

chemik napsal:

Etiketa přežije?

Etiketa se nesmí dostat do styku s roztokem.

Re: Čištění LP desek

orhore: relativizovat můžeš kde co, ale srovnávat výsledek po odsávačce / ultrazvuku s kartáčem v lavóru ?, to bych u technicky erudovaného člověka nečekal...
empirické srovnání odsávačky s ultrazvukem nemám, jen mezi odsávačkami (a i tam rozdíly v dokonalosti očisty jsou) a porovnání s lavórem? - viz přísp.15... a to se nezohledňuje ani rychlost, flexibilita, pohodlí etc...
já odsávám před každým pouštěním, mám svoje LP i přenosku rád smile

Re: Čištění LP desek

Vsadil bych se že to byla alespoň trochu nadsázka. Ale nejsem vševěd tak jsem se radši zeptal.