Téma: Odstranění světlocitlivého povlaku

Ahoj lidi mám problém koupil jsem si cuprextit FR2 se světlocitlivým povlakem a chtěl bych se zeptat jak ho mám odstranit jestli to vůbec jde nějakým přípravkem. Díky za každou radu

Re: Odstranění světlocitlivého povlaku

Píšou, že aceton by to měl omýt.

Re: Odstranění světlocitlivého povlaku

Aha tak to děkuju já jsem myslel že na to musí být nějaký speciální roztok. Tak jo zkusím

(upravil jardag69 16. 1. 2024 21:23)

Re: Odstranění světlocitlivého povlaku

Máš na mysli uplné odstranění, takže nebudeš používat fotocestu na leptání? Chceš prostě čistou měď.
Ale nespěchal bych s tím. Hned to začne oxidovat nebo co měď dělá.

Re: Odstranění světlocitlivého povlaku

Já používám hydroxid draselný ale dobře bude fungovat i sodný (louh). Je to hlavní součást přípravků na čištění odtoku z umyvadel.

(upravil Otas 16. 1. 2024 23:18)

Re: Odstranění světlocitlivého povlaku

Ten aceton (nitroředidlo) funguje, trochu se tomu musí pomoci mechanicky (opakovaně tlačit na hadr). Je to lepší, než laika poučovat o rizicích poleptání a záludnosti silných hydroxidů. A souhlas s Jardag69, po očištění jsem to natíral lihovým roztokem kalafuny.

(upravil martin1980 16. 1. 2024 23:43)

Re: Odstranění světlocitlivého povlaku

Pánové díky za rady zkusím ten aceton budu se snažit to dřít do úplné mědi snad se povede:-). Já si nemyslím že by to hned mělo oxidovat když to pak dám do pytlíku s pytlíkem co odvádí vlhkost

Re: Odstranění světlocitlivého povlaku

Souhlas s Oťasem, rizika tam jsou. Pro čištění ale stačí slabý roztok a je to rychlé, dobře vyčištěné a bez poškrábání. Brýle a tekoucí voda k dispozici jsou důležité. Oba louhy jsou fakt záludní prevíti.

Re: Odstranění světlocitlivého povlaku

Ke korozi na vzduchu vykazuje měď (velmi) dobrou odolnost, neboť se působením kyslíku, atmosférické vlhkosti a oxidu uhličitého pokrývá tenkou vrstvičkou zeleného zásaditého uhličitanu měďnatého (CuCO3 . Cu(OH)2) – měděnkou, která ji účinně chrání proti další korozi (tzv. pasivace).

Na mědi začně vznikat měděnka, která vznika vlivem styku mědi se vzduchem a skladování mimo vysokou vlhkost nepomůže.

(upravil jardag69 16. 3. 2024 15:53)

Re: Odstranění světlocitlivého povlaku

.

Re: Odstranění světlocitlivého povlaku

Ale zase na druhou stranu když koupím normální cuprextit bez nějaké fotocitlivé vrstvy nebo povlaku a dalších serepetiček tak to také neoxiduje. Tak ted´nevím no zkusím uvidím myslím si že by to nemělo dělat nic když to pořádně po té proceduře vysuším. Ale díky moc za odpovědi.

(upravil rvx73 18. 1. 2024 7:06)

Re: Odstranění světlocitlivého povlaku

Toho hydroxidu stačí fakt málo, 2% roztok
(Hydroxid se přidává do vody, ne naopak)

(upravil Otas 18. 1. 2024 8:47)

Re: Odstranění světlocitlivého povlaku

Když pořád vnucujete ten louh, měl jsem mimo jiné kdysi na starosti vypírku CO2 ze vzduchu, ať víte, s čím si zahráváte:
Chránit oči - viděl jsem oko zcela vypálené - do běla - od 10% NaOH a neměl ho nějaký neznalý blb, nýbrž směnový mistr.
Chránit kůži a ruce, louh je záludný, v první chvíli vůbec nepálí, ozve se, až teprve po chvíli, kdy už je prů.er. Kontaminace se nejdříve pozná podle toho, že dané misto klouže jako pomazané mýdlem.
První pomoc: Omýt proudem vody, pak nějaký ocet, mýdlo a pod. Na oči borová voda. Sprcha i oblečenému. A mazat k felčarovi.

Kupovaný cuprexit má na sobě ochrannou vrstvu.
Měď je prevít, vím, jak nadkolega, kdysi šéf výzkumu (později špičkový manager) firmy Ferox Děčín (vyráběli tepelné výměníky a věci kolem kryogeniky) říkal, že měděné trubky od výrobce nesměli vozit kolem Lovosické chemičky. Tenkrát z ní odcházely červenožluté kouře oxidů dusíku a krátký kontakt stačil znehodnotit měď pro letovací proces.

Re: Odstranění světlocitlivého povlaku

No jasně ale já to hydroxidem dělat nebudu a kupovat to kvůli pár deskám to ne. Použiju aceton nebo nějaké ředidlo jak mi doporučili jardaq69 a Otas. Fotocestu nepoužívám nemám na to vybyvení. Díky pánové.