Téma: Primár/sekundár kapacita prevodníkov

Zaujímalo by ma či má zmysel nejako extra riešiť kapacitu primár 230V/ sekundár, na prevodníkoch, keď je za tým vždy pripojený zosilňovač ktorý má podstatne väčšie trafo a tým pádom násobne vyššie kapacity ktoré mínusový vodič vždy "kontaminujú".

Napríklad GredAudio a rôzne projekty používajú EI trafá s nižšou kapacitou ale má to zmysel keď sa taký prevodník pripojí ku koncovému zosilňovaču?

(upravil Wili 19. 9. 2023 12:43)

Re: Primár/sekundár kapacita prevodníkov

a co tou kapacitou sledujes? prenos rusenia do alebo zo siete alebo co konkretne?

ak ta to trapi objednaj si trafo s tienenym primarom
skor sa cudujem ze vf/nf filtre na dc strane v zdroji toto neeliminuju, ak je problem sustredil by som sa tam...

Re: Primár/sekundár kapacita prevodníkov

Wili napsal:

...ak ta to trapi objednaj si trafo s tienenym primarom...

.
Kam to stínění připojíš ?

Re: Primár/sekundár kapacita prevodníkov

To zalezi od pouzitej bezpecnostnej triedy

Re: Primár/sekundár kapacita prevodníkov

Doporučuju EI, je to znát...nebo baterie smile

Web

Re: Primár/sekundár kapacita prevodníkov

reeb, tiež mám skúsenosť ktorá by bola v prospech EI ale beriem tú skúsenosť s rezervou. Zaujímal ma názor ostatných. Uvažujem tiež či to nezaložiť na susednom fore... Zaujímali by ma odbornejšie názory...

(upravil jardag69 20. 9. 2023 0:06)

Re: Primár/sekundár kapacita prevodníkov

Jestli ti jde o kapacitu, tak asi vzít jádro s rezervou v okýnku a přidat pár milimetrů izolace mezi primár a sekundár?

Re: Primár/sekundár kapacita prevodníkov

Trochu to vypadá jako OT, ale asi není.
S něčím podobným jsem se setkal, když jsem řešil, jak měřit odstup napětí z mixážního pultu (U jmen. 1,55V). Měřák jsem neměl, tak jsem si postavil něco, co měřilo s převodem 1 mV střídavých na 1 V stejnosměrných. Kovová krabice, napájeno z tráfka 220/24 V 2W (zalitá Tesla).  A jak jsem ten mixák vylepšoval a dostával jsem se na desítky uV, tak jsem dosahoval odlišné výsledky podle otočení vidlice v zásuvce. Čili kapacita hrála roli.
A teď už OT: Nakonec jsem to vyřešil (to měření potřebuji minimálně, nechtěl jsem do toho cpát peníze za trafo s odstíněnými vinutími) pomocí třech traf 220/24 za sebou, to druhé s otočenou rolí primár/sekundár. Prvních 24 V jsem uzemnil. Na vstupu 3. trafa je jen 190 V z 230, ale stabilizace v měřiči to zvládá. Teď to měří opakovatelné výsledky i na úrovni jednotek uV (limitem přesnosti je už jen usměrňovač).

Re: Primár/sekundár kapacita prevodníkov

Otas nekam sem to už dával. Tohle se asi řeší jinak

https://youtu.be/9JinSfCKuNQ

Re: Primár/sekundár kapacita prevodníkov

A čo filtre v primáre aj sekundáre? Kompenzované tlmivky a kondenzátory?