(upravil Wili 6. 9. 2023 18:33)

Téma: "levny" rpi hat ES9038Q2M

Robil som dalsie pokusy ako vylepsit streaming setup a chcel som skusit nejaky lepsi hat (zvukova karta = to co sa dava na vrch rpi) zvazoval som vela roznych cipov a nakoniec som sa rozhodol vyskusat ES9038Q2M. Existuje viacero rozne drahych prevedeni tohto cipu s roznymi serepetickami okolo a su rozne drahe (cca 3-6k) lenze casto obsahuju zbytocnosti navyse co nechcem/nepotrebujem ako dislej, softwarova hlasitost a podobne...

Nasiel som na amazone dac od innomaker ktory neobsahuje nic navyse len samotny dac + buffer a nebol cenovo tak drahy ako ostatne rpi zvukove karty. Toto nie je ziadna reklama ani nic podobne len jednoducha recenzia mojich skusenosti s tymto dacom ak by niekto chcel skusat nieco podobne.

Moj testovaci setup:

aby velkost dps sedela s dacom pouzil som rpi 3A+ (A = dps s rozmermi 6x6cm). Naposledy som pouzival rpi zero ale ma o dost pomalsi hardware a aj tak by som nevyuzil priestor kedze dac je vacsi tak som pouzil trosku vyssi vypoctovy vykon, tiez z dovodu rychlejsieho nabootovania os co vyrazne pomohlo. Oproti rpi zero mi os nabehne asi 2x rychlejsie co je super takze po zapnuti sa do cca minuty da pustat hudba. Os pouzivam volumio pre dlna streaming cez wifi.

doska pre dac obsahuje nejake male cipy ktore ani niesom schopny rozlusit + samotny dac es9038 + na vystupe je asi nejaky pasivny filter s kopu milimetroveho smetia okolo a operaky opa161 pre kazdy kanal a potom spolocny opa 1622 na vystupe. Su tu moznosti symetrickych aj nesymetricky vystupov.

OZ su napajane cez "nabojovu pumpu" LM27762 ktora robi -5V vetvu. Napajanie je mozne volit jumperom a napajat spolocne rpi aj dac alebo separatne kazdy modul. Skusal som obidva sposoby ale mam pocit ze je to uplne jedno a na merani sa neprejavil rozdiel. Mozno s linearnym zdrojom by to bolo ine, neviem. Ten menic velmi slabucko pocut ako piska, na spektre to ale nevidno, nieco podobne robi rpi, uvidim mozno to nejak bypasnem. Pripadne to vykuchat a vyhodit cely LM a napojit oz klasickym linearnym zdrojom, neviem... uvidim ale asi zbytocne. Nakoniec som to teda cele napajal cez usb-c vstup do dacu a z neho slo dalej napajanie do rpi, vsetko krmil apple adapter ktory asi ako jediny dodaval dostatok vykonu. Skusal som aj obyc usb nabijacku co dava 1A a ta nestacila.

https://i.postimg.cc/7YZXmS2T/IMG-6706.jpg

https://i.postimg.cc/J4YxgtNY/IMG-6707.jpg

Uplne prvy test som skusil na hulvata priamo sluchadla a cez wifi dlna playback spotify cez volumio. Asi som mal nieco zle ponastavovane a mal som pocit ze to hra potichu ale po skusani roznych nastaveni volumia som prisiel ako na to a uz to slo... och ale necakal som ze to bude zvladat do 250R sluchadiel az take bomby. Bol som dost prekvapeny ze to hralo dost dobre tak ako to je bez nicoho, pri vyssich hlasitostiach som mal pocit ze uz bolo pocut skreslenie ale to neboli velmi normalne a zdrave hlasitosti na ktorych sa neda pocuvat ani minutu. Prvy dojem pecka, hralo to fakt ze super a urcite lepsie ako mini allo boss vo vedlajsom rpi.

Skusil som to nakablovat na kozmos a spravil zopar merani. Co je ale zvlastne je ako funguje volumio cez airplay. Neviem ci je to driverom volumia alebo airplay alebo bug v programe rew ale ak chcem pouzit generator v rewe tak L a R kanaly nefunguju ako maju. Ak zvolim L idu obidva, ak zvolim R ide len R a potom samozrejme L+R idu zase oba. Toto nie je chyba dacu pretoze mi to robia vsetky volumio dacy ale mozno to je bug v rewe a v driveroch na airplay, neviem... kablove dacy mi to nerobia. Rozhodne ma to dost zmiatlo ak som pouzival 3,5 jack na xlr... pretoze ak som to napojil do stere jacku tak mi to anulovalo signal a meral som cmrr big_smile ...

No ale k meraniam, po laborovani som z toho cosi dostal ale sprava sa to naozaj velmi zvlastne. Ak cez aiplay zregulujem "softwarovo" hlasitost v notbuku, tak vylezie sialeny prales harmonickych na asi -100dB a toto sa deje az po posledny puntik kedy ked dam hlasitost na max. = vtedy je spektrum absolutne dokonale ciste. Podla mna zase nejaka softwarova chyba alebo co. Zaujimave ze charakter sumu sa dost meni ak menim rozne dsp softwarove filtre v dace co ponuka volumio, su tam rozne nazvy a empasis a bypasy a nicomu nerozumiem big_smile vsimol som si ale ze to ma vplyv na meranie vysokych frekvencii imd a sumu na pozadi.

Ja tento dac planujem pouzit v "hardware" mode bez akejkolvek hlasitosti ako cisty vystup takze tam tento problem nebude, je to ale zvlastne a mozno trochu skoda. Myslim ze sa zase jedna len o moju nevedomost ako to nastavit a nejako by sa to asi dalo spravit ale zatial som tomu nevenoval dost casu. Ak by to slo doladit bola by to pecka pretoze symetrickymi jackmi by sa to dalo dat priamo na koncak a vsetko riadit mobilom na dialku co by bola bomba, nic ine netreba... skusim sa s tymto viac pohrat neskor.

Nesymetrika 44,1k, fs -3dB, cosmos 1v7 mono mode (300R?):

skreslenie asi 10x nizsie ako s all mini dacom, toto je spektrum airplay playbacku cez WIFI!!! a spolocnym "spinavym" zdrojom pre rpi aj dac (edit: je to cista nesym, minusovy signal xlr som neskratoval v konektore asi som mal, spravim este dalsie meranie neskor ak bude cas)

https://i.postimg.cc/nLjwhnLc/es9038unbal1v7.jpg


SNR to iste co vyssie ale vypnuty generator, volume na max., stale nesym signal. Dac len tak pohodeny na zemi pod stolom big_smile ziadne tienenie ani nic spesl. To tam "piska" ten zly zdroj a "sumi"v lufte 1cm vedla wifi big_smile


https://i.postimg.cc/g2BTpxmT/es9038unbal1v7snr.jpg


Meranie symetriky mi neslo az tak dobre, neviem preco ale signal bol stale na -20dB. Sumove dno bolo ale o dost nizsie cele snr bolo pod 110dB. Bud som nieco robil zle alebo symetricky vystup nema buffer a na vstupe kozmosu vznika delic pretoze aj ked som menil delic na vstupe kozmosu uroven signalu sa nejako vyrazne nemenila stale som bolo okolo tych -20dB. Prepisknutim dpsky dacu vyzera ze symetrika ide az spoza opa161 ale asi tam bude na vystupe velky odpor (2k) kde asi vznika delic. Chce to viac casu zistit co sa tam deje mozno neskor k tomu pridam update...