Re: AZS 225

Bolo by fajn vediet nieco viac o 224ke (hlavne koncovy stupen). Ide mi o nejake tvoje "vychytavky" (len ak budes samozrejme ochotny sa o ne podelit). Plosaky mam uz sice zcasti poskladane, ale predsa ak je v nich nejaky zadrhel rad by som o nom vedel. Nechcel by som byt potom nemilo prekvapeny po znacnej namahe zohnat donho suciasky (skoro vsetky TESLA). DAKUJEM

Re: AZS 225

No, zčásti je to moje knowhow, ale pochopitelně - pokud tam bude nějaká zásadní bota, tak si to nevezmu s sebou do hrobu, ale podělím se o to.
Koncové stupně jsou celosymetrické  a ss vázané, takže tam bude ještě kupa srandy smile, stačí jedno uhnuté KCčko ve vstupním diferáku a o kopec srandy je postaráno spolehlivě....budu průběžně informovat.
BR@no: ty sis koupil z Aukra tu stavebnici? No potěš koště....

Web

Re: AZS 225

Schéma je tady:

http://www.djpeak.cz/elektrotechnika/ze … lm3886.htm

vlevo dole

Web

Re: AZS 225

Sinclair: nie, nie nic z aukra som si nekupoval. Mam schemu AZS224 a podla nej som si navrhol vlasny plosak a aj nakreslil (rucne big_smile). Samozrejme sa to aj podpisalo na estetickom dojme plosakov, ale na to kaslat. Vsetky tranzistory v nom chcem mat kovove okrem KD139/140. Cize KC507/BC177B. Zatial mam kupene nove BCcka a meral som im betu (len na multimetri) a vsetky okolo 300. Este kupim KC507 maju ich vo vypredaji. Viem ze sa mi asi budes smiat, ale mam slabost pre TESLAcke kovove tranzistory (fyzicke prevedenie). Preto ma vlasne aj zaujmalo ze ci to nie je zrovna daka habadura ako napriklad samotne AZS225 (ak to je spominany texan, koncaky budene operakom). O tom ze tvoje upravy su tajomstvo viem, mal som samozrejme namysli len take zakladne veci ako napriklad nevhodne pouzite tranzistory a tak. Ked sme pri tom 224, tak ak by to nebol problem mohol by si mi povedat parametre vystupnej cievky? V scheme nie je naznacena jej indukcnost. Urcite sa da vypocitat, ale spominal si ze ich mas doma, tak ma napadlo ze by si mi mozno mohol povedat pocet zavitov priemer vodica a trnu na akom by bola navinuta. DAKUJEM
Reeb: jj tuto schemu mam. Ak si vsimnes nie je tam naznacena indukcnost cievky. Ale vdaka. smile

Re: AZS 225

Jaké Uce ty kovové BC/KC mají? Měřils je? Chtělo by to aspoň nějakých 50V ať je rezerva smile

Web

(upravil marda 26. 4. 2011 16:16)

Re: AZS 225

Rozlousklé vadné KD711 a KD712 (v plastu) jsou tady http://img151.imageshack.us/img151/7936/foto006t.jpg

Re: AZS 225

Gadzo_z_Presova: KD711T/712T som v potrebnom pocte nezohnal, ale uz som ich aspon videl smile. Na poziciu koncovych tranzistorov chcem osadit KD607/617. Na poziciu budicov som mal povodne namierene na KD237T/238T, ale pochopitelne ich uz nemali tak tam chcem pouzit KD337/338.
Opamp: pri mojich KC507/BC177B vychadzam ciste z katalogovych udajov, ktore su totozne s KC237B/307B, co su tranzistory pouzite v zosilnovaci. Avsak ci su vhodne asi zistim az ked to zapnem. big_smile Preto som chcel dake rady. Ak by vsak neboli vhodne a bolo ozaj treba pouzit tranzistory s Uce 50V ako pises, tak asi pouzijem KC639/640. Budem to totiz napajat sym 40V (transformator z AUJ637) Inac dakujem za postreh.
K tej cievke sa nikto nevyjadri? Dost by ma to zaujmalo. DAKUJEM

Re: AZS 225

Cívku dej nějakou klasiku třeba jako je v LaMa2. ono nejde až tak o konkrétní hodnotu (aspoň v prvním přiblížení) jako o to, aby tam vůbec byla.

Pokud tam jsou typy které zmiňuješ, je to OK, já myslel že tam byly vysokonapěťové KCxxxV. To si ale asi pletu s DPA220.

Web

(upravil marda 26. 4. 2011 16:17)

Re: AZS 225

KD711T / KD712T

http://img12.imageshack.us/img12/8785/kd711t.th.jpg

Re: AZS 225

Ahoj, předem se omlouvám za OT a sand ne úplně mimo mísu dotaz. Ale ta KD711/712 v pouzdře TO3 (mardova fotka) je to samé co dnešní BD711/712 v plastu (TO220) potažmo "silnější" verze BD911/912?

(upravil sinclair 26. 4. 2011 20:44)

Re: AZS 225

KD711T/KD712T je naprosto totéž, jako KD711/712 v pouzdru T0220, stejný čip, všecko. Akorát lepší vnitřní tepelný odpor a daleko větší přestupová plocha u KD711T/712T dává tušit, že ty v kovu pravděpodobně vydrží víc, původně to podle interních informací Tesly měly být náhrady KD607/617, bohužel to bylo v roce 1990 a už k tomu nedošlo a KD711T/KD712T se vyrobilo jen nepatrné množství oproti plastovým KD711/712.
Takže pokud máte tyhle tranzistory v zásobách, bez obav jimi nahrazujte legendární KD607/617, kterých už sakramensky ubývá a jako KD607 se začínají objevovat pajcy, jak jinak, než z Ostravska, že...Jeden takový pajc jsem si objednal a podle měření všech možných parametrů jsem došel k názoru, že se jedná o přeznačené KU607 nebo KUY12.
Mám totiž takový primitivní přípravek na zkoušení Ft /pořídil jsem si jej kvůli japoncům  a MJE340-350/ a tyhle přeznačené svině kmitaly až do cca 20MHz, což by se u originálního KD607 nemohlo stát ani náhodou, tam by to skončilo někde u 4MHz a šlus, což vcelku odpovídá jejich Ft, protože v přípravku kmitají do malé zátěže.
Mimochodem MJE340/350 od ONsemi i od STM kmitaly do cca 15MHz, takže skutečný Ft bude někde u 10MHz, což mě utvrzuje v tom, že jsou to tranzistory na hovno. K čemu 300V, když to skoro nikdo nevyužije, raději měli vzhledem k povolené ztrátě kolem 20W přidat na Ic max okolo 1,5A, pak by to byl ideální budič, kalo jsou třeba Hitachi 2SB649A/2SD669A, bohužel vyráběné jen druhovýrobci, originály Hitachi z NOS nenabízí nikdo.
U techhle tranzistorů si dejte velkého bacha, i někteří druhovýrobci to umí slušně, jako např. PMC, ale takové CDIL nebo naprosté nonamy nebrat ani do praku.

Honza Paseka: BD911/912 jsou zcela jiné tranzistory, než BD711/712. Dokonce jsem někde na netu viděl nabízet MJ2955/2N3055 se ztrátou 90W a v pouzdře TO220. Naprostá zvrhlost, se kterou jsem se potkal už v autozesilovačích RX22, kde byly osazeny a při zmůstkování hořely jak fakule.

Web

Re: AZS 225

Já bych tomu nevěřil, Češi jsou národ křečků a KD607 se vyrábí od roku +/- 1973, tak jich bude na světě obrovské množství. Taková KD711T/712T je opravdu raritka.

Re: AZS 225

A co teprve takový KD15003/15004 lol
To sou teprv rarity smile

Re: AZS 225

JeF111: Ty jsi někdy viděl KD15004?

Re: AZS 225

KD15004 hehehe smile

Re: AZS 225

Mám je ve Vrábelským zesíku A2400, teda přiznám se že tou 15004 si nejsem uplně jistej ale 15003 tam je určitě Tesla. Je možný že to PNPčko je od Motoroly, jak "pudu okolo" tak to prohlídnu pořádně smile
A jen tak mimochodem zajímal by mě názor zdejšího pléna na tenhle zesilovač, hlavně Sinclaira smile Ten toroid vevnitř mě příjemně překvapil, koncáky taky moc pěkný, akorát ty ne zrovna krátký káble ke koncákum a pertinaxový trimry mě moc nepotěšily.

(upravil sinclair 23. 8. 2011 8:02)

Re: AZS 225

Gadzo z Presova:
pozor pozor, jen jedny typy keramických trimrů nejsou vhodné pro audio a to TP060, TP062 a podobné cermety, včetně jejich menších bratříčků. Jinak na vysvětlení : CERMET=keramický trimr s metaloxidovou odporovou vrstvou.

Trimry TP015 a jeho menší odvozeniny můžeš použít klidně pro audio, protože mají uhlíkovou vrstvu na keramice, ne metaloxidovou odporovou vrstvu.
Pertinax odevšud vyházet ven, je to svinstvo co nedrží a časem se v touringových aparátech rozpadne, což je někdy průser, když upadne běžec.

Jinak by mě zajímalo, jak lze oddělat PA1000BM se třemi páry KD15003 na konci. Přebuzením to nejde, protože ty konce mají vynikající limitér, takže jedině teplotou, špatným přívodem vzduchu k zesilovači, nebo vadným či zasraným ventilátorem.  Jinak jsou BV velmi spolehlivé zesilovače, speciálně právě PA1000BM. Silnější brácha PA2000BM už je náročnější na přívod vzduchu, je třeba si uvědomit, že je to zesilovač 2x1000W a prakticky stejný výkon ve formě tepla je potřeba odvést ze zesilovače ven. Takže pokud některý z výše jmenovaných zesilovačů někdo kopne někam do rohu a už se nestará o chlazení, pak není divu, že odejdou, to by odešly i dražší a renomovanější zesilovače. Pokud víš o nějaké instalaci, kde se ty zesilovače permanentně přehřívají a odcházejí, není nic jednoduššího, než v EZK koupit 70°C rozpínací termostat a ten vřadit do přívodu sítě. Pokud si k tomu aparátu stoupne pak nějaké hovado, tak chcíplý aparát ho upozorní na to, že hraje jak hovado....

Jinak ještě k Tesle A2400: zajímalo by mě, čím při poruše nahrazujete původní darlingtony KD649/650, které mají být podle servisního manuálu vybrané na 180V. BDX53F/BDX54F na to nestačí, ty mají jen 160V a jsou zoufale pomalé, takže i když se je podaří vybrat, zesilovač s nimi zakmitává.

Co jsem se dozvěděl, tak KD15004 se vyrobila pouze 100ks ověřovací série a pro nezájem odběratelů šla ověřovací série do šrotu, tak jako spousta jiných zajímavých polovodičů, nebyly prý ani značené a po pádu Rožnova šly do šrotu stejně jako spousta jiných zajímavých polovodičů. např. Tesla už měla připraveny LM317/337 a zakoupenoul licenci na MJ15024/15025. Věřím tomu, že zrovna tyhle věci by byly daleko kvalitnější, než to, co se sem začalo valit ze západu. Pokud by ty MJ/KD byly opět v pouzdrech od KD503, tak by to byly neprostřelitelné tranzistory.
Fakt ale nevím, kterého vola napadlo cpát do A2400 KUX41N, zřejmě to bylo tak, že jak Tesla stopla výrobu KD15003, tak nebyly peníze na dovoz MJček, zato KUXů bylo z ultrazvukových zesilovačů plná prdel. Sám se divím, že některé kusy A2400 s KUXy ještě žijou...

Web

Re: AZS 225

Eduardo napsal:

tak tak to i je.  A hraje jak z praku. Otázkou je kolik se toho vyrobilo? Jaké jsou přesné "tovární" resp. prospektové parametry? Nemá někdo více info?
Podle mně je to celkem raritka a víc než 500 - 1000ks se toho neudělalo. Jestli vůbec. Mám seriové číslo něco kolem 300.

Mam doma ETA 2477 serial no. 596.

Re: AZS 225

Pod značkou Tesly se AZS225 vůbec nedělala, ačkoliv byla připravená kompletní výrobní dokumentace, kterou mám doma. Toto zapojení začala dělat až ETA, není to nic extrovního až na ten konec, což je kompletně oprásklý Texan včetně chyb, které Texan měl, ta nejvážnější byla neschopnost držet a udržet klidový proud, pokud se tam tepelně nesvázaly dva tranzistory. Na konci mám v dokumentaci zakresleny KD711/712

Web

(upravil voltik 24. 8. 2011 18:57)

Re: AZS 225

tož já mám výrobní číslo 34 nebo 01306 nevím
http://imageshack.us/f/101/azs225014.jpg/
http://www.volta.estranky.cz/clanky/cs- … _2477.html

Ano Leoši na konci jsou 711/712

Web