Téma: AZS 225

Viděl někdo na vlastní oči zesilovač Tesly Litovel AZS225, případně gramofon se zesilovačem NZC520?
Jde o to, že jsem v dosud neprobádaných koutech svého archivu smile objevil kompletní výrobní dokumentaci, aniž bych některý z výše uvedených přístrojů někdy viděl. Dokumentace je datována k lednu 1991.

Web

Re: AZS 225

Tak to jsem neviděl. Můžu se zeptat co v tom je? Není to AZS224 upravená podobně jako AZS222/223? Nebo je to úplně jiné zapojení? Vzhledem k tomu že je to raritka mohl bys nám o tom něco povědět?

Re: AZS 225

Jistě.
Osazení kompletně NE5532/5534, TL082, elektronický ovládání mikrotlačítky /přepínání vstupů, tapemonitor, loudness a reproduktory, použity 4066, 4053 apod./, korekce ve dvou verzích - dvoupásmové a třípásmové, tahové potenciometry, tříodbočkový loudness, koncový stupně kompletně obšlehlý Texan s TL082 a jedním párem KD711/712, jmenovitý sin. výkon 2x30W/8ohm, toroidní trafo.
Čumím na to jak spadlej z višně. Ten koncák s TL082 tak, jak je tam nakreslený, by měl mít teoreticky i prakticky kolem 40-45V/us a nemá samozřejmě emitorový odpory, podle mě by to mělo /zvukově/ hrát jak z praku.
Druhá otázka jsou přeslechy atd.

AZS226, datovaná přibližně stejně je jasná, ta existuje, to je MDA-čková srágorka 2x10W, použitá mj. i v poměrně běžném gramofonu NZC300.

Web

Re: AZS 225

226ku jsem viděl, 225 nee.

Web

Re: AZS 225

Co byl vlastně vrchol a konec Tesly co se týče zesilovačů než zavřeli krám? A ve kterém roce to zavřeli? Existuje nějaký nástupnický podnik nebo to šlo úplně totálně do háje?

Re: AZS 225

No tak pokud vím tak ke konci výroby už ani nedělali pod značkou Tesla, ale třeba Teson, Delta( http://aukro.cz/item257396044_receiver_ … delta.html ) atd...ale třeba ani na "věžích" typu SM580 a ještě jedné větší není nikde z přední strany napsáno Tesla.

Sorry za OT: Sinclaire, jak to vypadá s mojím tuněným prePA?

Re: AZS 225

Dělali. Na Deltě není ten nápis zcela prozaicky proto, že se jich vyrobilo pouze 101 kusů - prototypová série určená ke schválení EZÚ, ten přístroj je dost velká vzácnost.
Na SM550 i SM580 nápis Tesla je, alespoň já ho zrovna nedávno viděl na opravované SM580 vlevo dole pod ekvalizérem.
Teson byla parta pohrobků po Tesle Vráble, dělali finální kusy v podstatě z už předvyrobených dílů z Tesly /zesilovače AZK221, 222, crossover, ARS7800, nějaké malé mixy a ultrazvukové čisticí vany/.
Po Tesonu následující Mison už byla a je jenom parta nesvéprávných debilů.

Web

Re: AZS 225

Mám to tedy brát tak že nejlepší HiFi zesík na doma co vyrobili byl ten 225 a po něm 224?
Můžu ještě poprosit o to co je azč 221? 220 znám, 222 a 223 také ale 221 ne. Nebo nebyl by někde nějaký přehled? Vím že si tu už jednou kdysi psal nějaký přehled ale to byly starší typy a myslím že k 221 se tam nedošlo.

Re: AZS 225

Sinclair: no, mám pocit, že sem ho někdy na začátku 90-tých let viděl v jednom výkladu. Měl takovou šedivou škatuli asi z plastu a černou plastovou přední masku. A pamatuju se, že mě na něm zaujalo to, že není moc vysokej - oproti do té doby vyráběné AZS 223.  Taky se mi matně vybavuje, že na něm bylo logo ETA. Určitě ale bych za to všechno, co jsem tu napsal, ruku do ohně nedal...

Re: AZS 225

Tak to spíš myslím, že byla ta 226ka.

Thales: Tím bych si nebyl tak jistej. 224 má komplementárně symetrickej konec, dokonce s antisaturačníma diodama, dva páry KD711/712 na kanál, zpožděný připojení repráků a ochranu proti ss na výstupu. Akorát potřebuje doladit na osciloskopu (zejména protizkratovka).

Web

Re: AZS 225

Jednoznačně nejlepší přístroj je AZS224. S protizkratovkou souhlas, zbytečně brzo to řeže, je třeba vyměnit dva odpory.

Web

Re: AZS 225

Já jsem jí eště zpomalil, protože kurvila limitaci na 20 kilech. (jenom výměna kondíků mezi b-c)

Web

Re: AZS 225

Nevíte o nějáké 224 na prodej? Marně sháním. smile

Web

Re: AZS 225

Jéé, tak to nejsi sám smile

(upravil opamp 5. 12. 2007 17:53)

Re: AZS 225

Postavte si radši DPA222 smile

Podobná topologie, ovšem narozdíl od Tesly vyladěná na optimum...

Navíc ta AZS224 má mnoho much - nevhodný konektory pro signálový kabely mezi deskama (klasický "počítačový" samořezný konektory a plochý mnohažilový vodiče), hodně pofiderní korekce s jediným TL082 pro oba kanály, přepínání vstupů CMOS multiplexorama řady MHB405x...

Web

Re: AZS 225

Tak s tím na mě nechoď. Já jako strojař mám k elektronice respekt... smile

Web

Re: AZS 225

Sinclair wrote:
Po Tesonu následující Mison už byla a je jenom parta nesvéprávných debilů.

Vy ste nenahraditeľný cool. Doteraz ma na nich nenapadol správny výraz, no po prečítaní tohoto som skoro spadol zo stoličky! Presné!

Re: AZS 225

No neviem čo máte proti misonu ja som s nimi nikdy nemal žiadne problémy. Určite je to lepšie ako: QSA , BV Audio , Behringer , a koncáky tomu podobné.

Web

(upravil ondra Ch 6. 12. 2007 22:25)

Re: AZS 225

Lacíku neser! Házet do jednoho pytle BVaudio s QSA, Behringerem.....to jsi se trochu spletl ne?
Mám starou (92 ročník) BV PA1000BM, takže vím co to umí a čím je to osazené smile KD15003 jsi určitě nikdy neviděl smile

Web

(upravil stephunk 6. 12. 2007 21:53)

Re: AZS 225

Lacik...ak by si videl vnútro misonu a2301, respektíve najmä plošák zospodu, poprípade osadenie, hodil by si šablu...na bv nešahaj