Re: Heco Victa 500 MTM - prestavba na TM - 18W8531g00 + BlieSMa T25-S@WG

Napadli ma dalsia, nie uplne premna jasna vec. Bavime sa teraz cely cas o merani kazdeho mecia zvlast. Ak mam trebaz 2p, vyskac vyoseny, pri merani vyskaca, je zvisla os otacana v geometrickom strede cela alebo vyskaca? Predpokladam, ze otacam okolo vyskaca, pripadne vo vseobecnosti okolo vyoseneho menica.

PS: ak by antonio uznalk za vhodne, mohol by to asi presunut niekam do  sekcie meranii.

(upravil Kocour 30. 6. 2023 10:23)

Re: Heco Victa 500 MTM - prestavba na TM - 18W8531g00 + BlieSMa T25-S@WG

Po 5ti stupnich neni nutnost. A pokud je umisteni menicu horizontalne symetricke na celni desce, staci jeden smer. 0 az -180, 0 je v ose menice, -180 v ose ale ze zadni strany. Osa otaceni prochazi celni deskou.

Pri vyosenem menici je osa otaceni v miste menice.

Na tuhle featuru jsem cekal dlouho, mereni s pevnou pozici mikrofonu z 1m, kdyz je basak pul metru pod vyskacem, to uz je spatne, ja sfazovanim ve vetsi vzdalenosti, tak zachycenim spravneho prubehu, urovne breakupu, kompenzace bafflestepu.....

ruzne DIY repro

Web

Re: Heco Victa 500 MTM - prestavba na TM - 18W8531g00 + BlieSMa T25-S@WG

Kdyz dodas obe souradnice tzn. x,y tak si Vituix to fazove zpozdeni dopocita.

Re: Heco Victa 500 MTM - prestavba na TM - 18W8531g00 + BlieSMa T25-S@WG

Ak sa zadáva geometria meničov, tak sa fáza špatne zobrazí (z výnimkou prípadu, keď má tweeter súradnice 0,0,0)  To je vidieť na grafe fázy, ktorá potom lieta od 180 po -180 stupňov. Napraví sa to pomocou excess phase. Zobrazím si tweeter a prepnem na excess phase. Potom posúvam oneskorenie dovtedy, kým excess phase je rovná čiara. Toto oneskorenie potom priradím ku všetkým meničom. V zásade sa nič nezmení, len zobrazenie fázy je čitateľné.

Re: Heco Victa 500 MTM - prestavba na TM - 18W8531g00 + BlieSMa T25-S@WG

Godz, to co pises se mi nezda. Ta faze u vyskace na sixpacku ma nekolik rotaci, protoze PET nevykompenzoval excess phase uplne, coz ale neni potreba. Ja si proste v REWU manualne posunu vsechny impulsy, nebo alespon vzdy impulsy vsech menicu pro dany uhel, blizko T=0, tot vse. Relativni faze stale zachovana, nejake ty rotace faze tam stale jsou, ale nic neprehledneho a da se s tim pracovat.

ruzne DIY repro

Web

Re: Heco Victa 500 MTM - prestavba na TM - 18W8531g00 + BlieSMa T25-S@WG

Ja stále pracujem v ARTE, ale frd súbory robím cez Vituix. Je to omnoho jednoduchšie a pohodlnejšie ako v Arte. Okrem toho vo Vituixe, sa nemusím trápiť s časovým oknom a nastavením oneskorenia, robí to automaticky. Keď sa zadá korekcia mikrofónu, tak ešte  ti prepočíta aj fázu podľa tejto korekcie. Nie je to nič dramatické. Samozrejme, musí sa to urobiť pre všetky meniče s rovnakým oknom a oneskorením.  To čo popisujem som vlastne robieval v Arte, tak keď chceš mat správne fázu, tak si "vynuluješ excess phase a potom prepneš na normal phase. To čo som písal vyššie, nezmení nič na časových a fázových pomeroch jednotlivých meničov, len upraví to zobrazenie, ktoré nejde potom  od buka do buka, ale sa zobrazí úplne normálne.

Re: Heco Victa 500 MTM - prestavba na TM - 18W8531g00 + BlieSMa T25-S@WG

Ano, ja teda posouvani fazi rucne nesnasim, takze si zmerim prvni mereni, podivam na na delay mezi 0 impulzu a prvnim (max)peakem a +- tento cas zadam do mereni jako pocatecni delay. (Casto merim pres DSP, takze delay mam kolem 3ms + delay vzdalenosti mikrofonu). Vsechy mereni pak zacajinaji +- od 0ms + samozrejme relativni delay mezi menici. Kdybych toto neudelal, tak faze bude total neprehledna. S tou excess fazi to neznam.

Re: Heco Victa 500 MTM - prestavba na TM - 18W8531g00 + BlieSMa T25-S@WG

Optimálne by sa mala fáza meniča približovať k minimálnej fáze. Excess phase je vlastne rozdielom medzi normal phase a minimum phase.  Vo Vituixe je to veľmi elegantné. Natransportujem si tam všetky impulzky (neviem či spracováva aj impulzku od REW) pozaklikávam príslušné okienka dole a vyhladenia a potom transportujem hotové frd súbory.  Je to rýchle, presné a pohodlné. Pokiaľ pracujem s meraním z jedného bodu. Tak oneskorenie ktoré si spravím s tweetrom, potom používam pre všetky ostatné merania. A keď pracujem z meraniami pre jednotlivé meniče tak ich robím z rovnakej vzdialenosti od referenčného bodu (mikrofón vzdialený 1 m od čela). Oneskorenia sú rovnaké. Po zadaní geometrie a prípadného náklonu si to všetko prepočíta Vituix.  A potom môže vzniknúť to blbé zobrazenie a fáza lieta hore dole. Podľa jedného referenčného meniča sa (obvykle tweeter) pomocou excess phase určí oneskorenie a zobrazená fáza sa potom "narovná".

Re: Heco Victa 500 MTM - prestavba na TM - 18W8531g00 + BlieSMa T25-S@WG

Kocour: koukam, ze vertikaly mam kazdopadne v Option zapnute v defaultu, viz foto. Aktualne mi tedy hraje toto.
Pri pohledu na zkresleni, Revelator ma jen pasmo 600-1000Hz, kde je peak 2. harmonicke. Treti je "rovna" dole. Bliesma to same, resp. od 1.5k zkresleni pada dolu (2. harmonicka), 3. opet o cca 15-20dB pod 2. Kvalita tech menicu tady je. Bez debat.
Ale ze bych si z toho zvukove sednul na zadek, to nevim....

http://www.mervart.eu/!projects/!audio/Heco_Victa_500_up/foto/v1_DSP_2_h+v.png
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/Heco_Victa_500_up/foto/v1_DSP_2_v.png

(upravil jardag69 1. 7. 2023 9:21)

Re: Heco Victa 500 MTM - prestavba na TM - 18W8531g00 + BlieSMa T25-S@WG

Zkus na 1kHz ubrat 2dB a na 10kHz přidat 2-3dB. Třeba to bude hezčí na poslech.

Re: Heco Victa 500 MTM - prestavba na TM - 18W8531g00 + BlieSMa T25-S@WG

Prvnim zapojnim a spustenim skutecna prace teprve zacina, do ted to byla rutina a remeslo.

Par bodu, co podle me hraji velkou roli:
1. nechat to rozehrat, aspon par poslechu, a dat tomu i nahlas. Je potreba slyset potencial, protoze toto neni finalni stav, tzn je tam ci neni problem, a postupne to poslech rozkouskovat, identifikovat a spravit, tzn basy (pocit pomale/rychle, moc suche ci spis nafoukle, je jich malo nebo moc, kresli to pekne basove linky nebo vse tluce stejne?), stredy (co lidske hlasy, zastrceny v bedne, schovavaji se, ne naopak moc vystupuji, pocit zvuku jak v koupelne?), vysky (ma to vzduch jiskru, nebo to hraje bez vrsku, struny nerezou, malo nebo moc vysek celkove?) - to jen par zakladnich atributu co lze okamzite resit vyhybkou. Chce to dost poslouchani, neni to na jeden den.

2. jestlize neslysis detail klid urcitou transparentnost a zivost, a hraje to vicemene jako levne menice. tak bych se zameril na kvalitu aktivu. Zalezi na tobe jak se chces posunout, stoji to penize a cas. Levnejsi je v tomto pripade rozhodne to udelat v pasivu, nez se snazit zlepsit ten aktiv. Jeste pls popis ten aktiv, zesilovace, atd.

3. Z ceho hrajes, jaka elektronika?

4. Mistnost, akustika, umisteni? Neni potreba vymazlena akustika, rozdily mezi menici atd lze slyset i v rozumne mistnosti, hlavne ne umisteni u zdi,  v rozich, u skrine a podobne.

5. Popis ten zvuk trochu vic, proste svuj dojem.

6. ukaz FR s oknem, ale bez pripojeneho NF. Ja se uz na pripojovani NF vykaslal, spis mi to delalo problemy to pak naladit. To co potrebuju uz vidim lip na charkach jen s vyhlazenim, nebo s oknem, ale bez pripojeneho NF.

7. Ten basak bude lepsi v mensim objemu, pripadne tech soucasnych 35HZ zkus snizit na 30-33Hz. Staci staci trubicka z rouna ci basotectu do natrubku.

8.

ruzne DIY repro

Web