(upravil emitor 3. 12. 2007 23:17)

Téma: len tak pre radost... pomozte pls

zdravim! kedysi davno ked som bol este mlady a hluchy som si kupil take malicke regalovky co maju osadeny ARN-188-05/4 (   http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=8 … amp;catg=1   ) a titanovy vyskac ktory je o doost citlivejsi ako ten basak. ale to si viem utlmit a aj tak sa mi tie vysky pacia takze tak...

teraz k veci. pomozte mi prosim navrhnut novu ozvucnicu (chcel by som stlpy take mensie nejake) pretoze toto je znacne akusticky skratovane. je to osadene v ozvucnici ktora ma objem 12,8 l. Pripadne poradte nejaky soft (najlepsie aj s linkom na down) alebo nejaky podobny projekt. rad by som sa s tym pohral a aspon trochu tomu pomohol...
dik vsetkym za rady...



PS: ten tweeter je tento:

http://www.teptronics.com/tw44.html

Re: len tak pre radost... pomozte pls

15litrů closed

Re: len tak pre radost... pomozte pls

15 closed nie je malo?teraz to je skoro 13 a dost sa tam trati energia z toho...

(upravil opamp 4. 12. 2007 10:33)

Re: len tak pre radost... pomozte pls

Je to až moc. Jinak by ten basák plandal jak sloní ucho.

Uprav výhybku a budeš se divit, jak to najednou začne basovat smile

Web

Re: len tak pre radost... pomozte pls

a co hovorite na toto:
http://audioweb.cz/vase-kritik2.htm

predsalen to ma vacsi objem. teda nie ze by som nebol za mensi ale tak bojim sa ze si moc nepomozem oproti tomu co mam teraz. prosim vyjadrite sa niekto este k tomu. dik

Re: len tak pre radost... pomozte pls

no ... nesmejte sa... ale...

skusil som tak narychlo zbuchat (doslova) z 2cm drevotriesky 17 l closed ozvucnicu a zatlmil som to tak provizorne molitanom. ta skrina mala sice nejake diery takze aj fuka odtial a tak ale co je podstatne tak by som povedal ze je to male - totiz po kazdom hlbsom tone co sa snazi zahrat dostane odzadu dalsiu supu a vyzera to dost zaujimavo. Nie je to tym ze sa nema kde stratit ta zadna vlna? Myslite ze v poriadnej ozvucnici ktora nepusti von ani to co tato este pusti sa to nestane? Lebo podla mna toto co teraz vidim znamena ze treba tomu vacsiu ozvucnicu...napr tych 25 l co je na tom linku... Pripadne ma este napadlo spravit dajme tomu tych 25 a potom ak by to bolo velke zmensit objem pieskom oddelenym prieckou celoplosnou (btw. to som robil v jednych stlpoch od JAMA a dost to zvyraznilo nizsie tony, prestali byt uhucane a zacali byt riaaadne hlboke).

inak este som zabudol pripomenut ze to je taky internatny pokus viac menej... tie reprak musia byt nerozbitne hlavne a nechystam sa do toho vrazat nejake peniaze. chcem to spravit z internatneho dreva (2cm drevotrieska ktora je inak dost husta takze myslim ze to nie je az taka zla volba aj ked sa to predsalen nebu dat asi tak pekne opracovat. Ale tak zase ani tu nemam na to techniku a ani cas takze tak... to len aby sme sa chapali. ide o to aby to lepsie hralo ako teraz.)

dik za rady

Re: len tak pre radost... pomozte pls

Prvá vec, closed bedňa musí byť utesnená úplne, bez špár. Hlavne bez takých špár, cez ktoré vyslovene fúka.
Predstava, že abnormálnym zvýšením objemu dostaneš z reproduktora akési extra hlboké tóny, je mylná. Dosiahneš akurát to, že bude "plandať" naprázdno a skrátiš mu životnosť, alebo ho úplne zničíš hneď. Pre ARN 188 je tak akurát 15 -18 l. A menej než 45 Hz neočakávaj.

Web

Re: len tak pre radost... pomozte pls

ciplox: plandat naprázdno? zajímavá myšlenka.

Re: len tak pre radost... pomozte pls

Já bych sice neřekl, že mu zkrátíš životnost, ale snížíš zatížitelnost, bude více plandat.

Když chceš 25l, okopíruj to a udělej 25l, ale myslím, že ti co radí míň mají s tímto reproduktorem bohaté zkušenosti a ví co radí. Největší změnu bys dosáhl asi vyhybkou, jenže, dát se do simulace s nějakým výškáčem, o kterém nám, milým konstruktérům, výrobce řekne akorád prd, je k ničemu ...

IMHO okopíruj ten projekt i s vejškou a vyhybkou a budeš určitě spokojený ...

Re: len tak pre radost... pomozte pls

k tomu plandaniu (ak spravne rozumiem vasmu ceskemu vyrazu;) to robi uz teraz... viete mi povedat preco ked sa to co vznikne za nim ma kde tratit. v tych povodnych ozvucniciach s basreflexom to nerobi.
btw. nechcelo by sa niekomu navrhnut rozmery na tych 17l ked bude hrubka 2 cm? pripadne hlavne co dat do vnutra este... kolko tlmenia asi a kde? a priecky ake a kde? ulozenie reprakov na prednej stene...

(upravil ciplox 6. 12. 2007 12:54)

Re: len tak pre radost... pomozte pls

Vnútorné rozmery napríklad v: 32 cm, š: 20,5 cm, h: 26 cm. To je takmer úplne presne 17 l.

Web

Re: len tak pre radost... pomozte pls

for ciplox:       ja som to ale chcel take vyssie trochu... teda chcel som to mat na zemi povodne... ale tak nakreslil som si to v catii a vyzera to celkom dobre no. ako by si to potom umiestnil? skor ako monitory na stol alebo aj na zemi moze byt?

Re: len tak pre radost... pomozte pls

Chceš něco stavět a nespočítáš si ani rozměr bedny? yikes

Nějak mi, z Tvého vyjadřování, není jasné, kde to plandá a kde ne. Měl by sis, případně i nám, ve věcech udělat jasno, pokud si žádáš radu.

Zeptám se: jakou k tomu používáš vyhybku? Co máš za zesák?

Plandání obecně způsobuje několik věcí, může být: zesilovač s nízkým DF, příliš tenké repro kabely, špatně navržená bedna(např. podlazený BR), ...

Re: len tak pre radost... pomozte pls

Bedny budu předělávat jakmile mi dorazí výšky. ARN 188 hraje pěkně i ve cca 25 literch. Neplandá ani nelítá ...
Jaký máš zesilovač?

Web

Re: len tak pre radost... pomozte pls

Odpověď na jednu základní otázku jsem tu nějak nezahlédnul - m,áš tu bednu vytlumenou? Myslím tím vyplněnou vetelínem nebo podobným akusticky pohltivým materiálem?
Sorry že se tak blbě ptám ale napadlo mě to když si psal že repro "dostane druhou šupu zevnitř".

Re: len tak pre radost... pomozte pls

zosik som si robil sam. bola to moja stredoskolska praca a potom som ho neskor prerobil do takej nerozbitnejsej podoby aby bol pouzitelny na internate. som s nim spokojny a pouzival som ho uz na viacerych sustavach a nikdy nebol problem v nom... podrobnosti myslim netreba rozoberat, kedze nesuvisia s temou. proste zosikom to nebude.
vyhybka tam je ta DS acoustics ci ako sa to vola... proste taka ta klasika 4 ohmova ... tej by sa urcite dalo pomoct ale tak neviem ci sa oplati s tym hrat... wink
takto vam poviem ja som zvukar a ja mam na hlave ovela viac sluchatka a ked repraky tak monitory vacsinou takze ja viem ako to ma hrat veelmi dobre len vam to neviem tak vysvetlit rero - pojmami. nechystam sa kupovat nejake menice nove ani do toho nejak investovat kedze vacsinou pocuvam na sustavach ktorym nic nechyba;) ... kym teda nie su peniaze na novy prevodnik a tak... big_smile

tieto repraky mam uz dlho a uz dlho viem ze im ta basreflexova ozvucnica nerobi velmi dobre.
btw. uzavreta ozvucnica musi byt vnutri vyplnena kompletne? nestaci len zatlmit kazdu stenu? pytam sa lebo neviem ale pravdu povediac sa mi ani nezda velmi rozumne zabrat cely objem pretoze logicky sa potom nema velmi kde odchladzovat cievka a to teda urcite znizuje zivotnost menicov ...

inak dik ze sa tolki zapajate, milo ma to prekvapilo...

Re: len tak pre radost... pomozte pls

Nemáš pravdu že s tím zesilovač nesouvisí. Může a nemusí. Nevím co všechno víš a nevíš o zesilovačích a jejich vlastnostech (výkon není vše a to že nějak fungují neznamená že je všechno OK). Každopádně tě nezabije když nám něco povíš o jeho konstrukci. jestli jsou v tom nějaké TDA2050 napájené podvživeným trafem a slabou filtrací v nesymetrickém zapojení tak se nediv. Co kabely - čím to máš propojené? Když nám to řekneš budeme vědět na čem jsme a můžeme se zaměřit na ostatní věci.

Co se týše uzavřenek - tlumí se od ucha jak je potřeba. Někdy stačí nějakou hrubší vrstvou polepit stěny, někdy se objem vyplňuje celý. Pokud je objem vytlumený málo pak je projev takový dutý, nepřesný a vůbec nepříjemný. Když je vytlumeno moc tak to zase nemá šťávu. Musíš si to vychytat sám.

Další důvod proč ti to může hrát blbě je že máš ve výhybce třeba cívku z příliš tenkého drátu s velkým vnitřním odporem a tím celou sestavu zabiješ.

Re: len tak pre radost... pomozte pls

ja som nenapisal ze zosilovac s tym nesuvisi. napisal som ze zosilovacom to nebude - pretoze za moje zosilovace dam ruku do ohna ako sa hovori smile tie tvoje sarkasticke poznamky nenecham bez povsimnutia ale:
mam niekolko zosilovacov a vselijake som staval ale TDA 2050 nebolo ani v jednom. BTW nie vsetky integrace su na nic. Ja sa zosilovacmi zaoberam dlho aj s niekolkimi kamaratmi takze co to uz pozname;). Ja som ale zastanca tranzistorovych zosilovacov (aj ked ani elektronkami nepohrdnem). Nieco o triedach by to chcelo asi povedat. Takze zosiky (lebo su 2 ktore momentalne pouzivam) maju pracovny bod v triede AB. Napajanie a filtracia je jedna z veci o ktorej pri zosikoch vacsinou rozpravaju ludia ktori nevedia moc o co ide. Tym nechcem povedat ze napajanie nie je dolezite. Obidva spominane zosilovace maju symetricke napajanie. Jeden zosik co ma vykon 2x70 W ma trafo ktore da do vetvy 200 W takze podvizivene to urcite nie je a filtracia je 20 000 mikro F. Druhy ma vykon 2X150 W (je osadeny komplementarmi MJ15003, MJ15004) a trafo ma 300 W na vetvu takze tam su iste rezervy ale na doma je to aj tak zbytocne mat taky tvrdy zdroj. Filtraci tam je tiez 20 000 mikro na vetvu. Inak k tej filtracii - robil som o tom pracu a jednosmerna zlozka nad 5000 mikro uz nejak velmi neklesa aj ked je pravda ze je lepsie hlavne pri nizsich tonoch ked to moze zosik potiahnut z tych kondenzatorov pretoze maju mensi odpor ako trafo...
Reprakove kable - pouzivam 2x4 mm reprakovu dvojlinku. Inak tam je to veelmi diskutabilne. Hlavne musi byt hruby ten kabel aj ked v principe moze byt duty... to je na dlho. Proste na kable by som tiez vinu nehadzal.

Dik ale za to tlmenie ze si sa aj k tomu vyjadril...

vyhybka - to moze byt ... len na to nemam cas teraz akosi. zatial tie ozvucnice chcem postavit.

(upravil Thales 11. 12. 2007 19:36)

Re: len tak pre radost... pomozte pls

Nemyslel jsem to nijak sarkasticky, jestli to tak vyznělo tak se omlouvám. Jen jsem zveličil některé věci aby bylo jasné o co mi jde. To ale nemění nic na tom že si nám pořád neřekl co je to za zesík. MJ15003/4 může být v čemkoliv klidně i v nějakém krámu s TDA7250. Máš nějaký důvod nám nepovědět jestli je ten zes tvoje konstrukce nebo třeba Leach a podobně? Trafata jsou zdá se dostatečně silně dimenzovaná ale ty řeči o tom že "Napajanie a filtracia je jedna z veci o ktorej pri zosikoch vacsinou rozpravaju ludia ktori nevedia moc o co ide." by sis měl odpustit. Je sice pravda že se na to nejčastěji ptají lidé kteří teprve začínají a mnoho o tom neví ale já se neptal z toho důvodu že bych nevěděl jak to mám dimenzovat ale proto abych se dozvěděl jak to máš dimenzované ty. Krom toho kapacita není vše. Pokud bych měl takovouto  kapacitu složenou z nějakých sraček typu JunFu nejlépe delší dobu skladovaných co dostaly pár šoků z tvrdého trafa bez softstartu tak ti bude rádoby 20G úplně na prd. Ale to tu nebudeme rozebírat protože to jistě víš a tak to máš osazené kvalitním materiálem.
   Důvodů proč to dělá to co to dělá může být mnoho a já jen chtěl vyloučit jeden po druhém abychom se zbytečně nebabrali v něčem když důvod je třeba jinde a to bez informací nejde. Nemám informace, nemůžu sloužit. Ale ty si chytrý a víš toho dostatečně aby si si poradil když máš problém s mými otázkami (tentokrát to už sarkasmus je).
   Ale jedno ti ještě povím - s tím dutým vodičem jsi zase chytrý jak rádio, smůla je že nemáš pravdu. Ten tlustý průřez vodičů k reprobednám je zejména kvůli basům a ne kvůli výškám. Tam ten průřez skutečně je potřeba. To s dutým kabelem sis tak trochu spletl s vysokofrekvenčními záležitostmi a to sem nepatří. Na druhou stranu ti nemohu upřít že by 4mm2 kabel způsoboval tohle. To je asi tak jediná věc na čem se shodneme. Možná ještě tak na tom že ne všechny integráče jsou na prd ale je třeba vědět kde je jejich použití ještě OK a kde už ne.

Re: len tak pre radost... pomozte pls

Mal som arn188 v 11 litroch uzavretých a živé to bolo tak akurát. Prekopať výhybku!!! Oplatí sa s tým patlať..Hotové výhybky sú vhodné prinajmenšom pre určitú kombináciu meničov, nie pre ľubovoľnú, v ľubovoľnom systéme..to že sú určené pre 4ohmové meniče je pekné ale ešte to nerieši podstatu veci.