Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zemnící smyčka problém Leach amp

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 39]

(upravil jchvatal 1. 4. 2023 22:37)

Téma: Zemnící smyčka problém Leach amp

Ahoj Všem,
Mám téměř hotov zesilovač Leach.
Všechny parametry měření jsou perfektní, výkon 150w rms na kanál při 8R.
Nastává problém se zemnící smyčkou..
Zesilovač je naprosto v klidu, žádný brum, prostě super.
Jakmile k němu připojím zdroj signálu, přehrávač, tak začne středně hlasitý brum kolem 50-100hz, který nemá vliv na hlasitost vstupu.
Navíc při připojování zařízení velký lupanec, až se aktivuje DC ochrana výstupu.
Když připojím třeba zařízení cd přehrávač, tak když je CD přehrávač vypnutý a jsou zařízení propojená, tak ticho. Jen ho zapnu brum.
Někde se bere zemnící smyčka a netuším jak ji vyřešit.
Zesilovač má svou GND (dvojitý usměrňovač na každý sekundár), která není propojená se síťovou zemí.
Se síťovou zemí je jen propojené stínění audio transformátoru uvnitř vynutí.

Kde je problém a co případně udělat na vyrušení toho neduhu?
Co se týká filtrací zdroje, tam nemusíte mít obav zdroj je naprosto čistý a bez šumu, filtrace maximální.
Přikládám jednoduché schéma propojení.
obrázek GND
schéma konce
obr zesilovače, cca pře 1měsícem

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

Mno, chová se to fakt dost neobvykle.

Asi bych zkusil prvotně experimentovat se spojkou kostra - GND (přímo - přes rezistor 10J - přes antiparalelní diody ?), to by snad mohlo vyřešit lupnutí při připojení.
Nevím, jak je zapojena zem na plošáku, je tam oddělena signálová část od GND kondů k napájení a Boucherota? Já bych v takovém případě odděloval zem vstupu signálu, zemnění zpětné vazby a pro jistotu i zenerky (D12,14) s paralelními kondy od všeho ostatního, aby mi to nepůsobilo navzájem mezi kanály sterea.

(upravil jchvatal 2. 4. 2023 11:31)

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

Oddělení GND RCA Vstupní s centrální zem i na Boucherot slouží odpor r51/82R.

Jen podle mě dělám chybu tu, že mám zapojenou centrální zem na vstup RCA.
Našel jsem i zapojení kde je prostě vstup jen s tím odporem r51.., ale nepřivádí už na GND vstupu i GND z centrální zesilovače.
Podle mě bych měl přerušit centrální zem, tu co jsem přímo připojil na vstup GND...
Jak to mám teď zapojené vlastně připadá vniveč r51...
R51 je právě proti působení zemnících smyček..
Opravte mě pokud se mílím...

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

Jistě, R51 by měl snížit dopad zemnících smyček při více uzemněných přístrojích ve zvukovém řetězci (a zásuvkové ochraně nulováním). A to za stavu, že kostra (chasi) přístroje a GND elektroniky jsou přímo spojeny drátem, což na schématu - obrázku GND - nevidím a schází mi to tam. Určitě to vyzkoušej, nic zlého by to při ostatních neuzemněných přístrojích nemělo udělat.
Variantu bez spojení signálové země s GND lze velmi opatrně vyzkoušet (já bych ovšem volil menší hodnotu rezistoru r51, viz výše), ale tuto cestu bych nepreferoval. R51 je na každém plošáku? - Pokud ano, pak myslím, že je to přichystáno právě pro stereo provoz a zapojení, které jsi zvolil, aby to sneslo i výstup - reproduktoru přímo z plošného spoje.
Uvidím, zda kolegové nebudou mít jiný názor, nejsem děd Vševěd (a v zemnění to bývá málokdo smile ).

(upravil jchvatal 2. 4. 2023 12:48)

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

R51 je na každém plošáku.

tak tedy zkusím opatrně.
Nejprve síťovou zem přivedu na centrální zem. Což půjde jednoduše, mám vyvedené země na RCA zvlášť na zádech zesu. Tak je jen propojím.
Následně když to nepomůže, zkusím odpojit centrální zem od vstupu.
Zatím díky moc.
Zítra večer dám info.

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

Zapoj zesilovač i zdroj signálu na stejnou síťovou zásuvku.

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

To přeci patří k základu wink

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

Ne pro každého.

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

Zeme udelej dle

https://www.circuitbasics.com/design-hi … er-lm3886/

A bude to cajk smile

Web

(upravil mechanik 2. 4. 2023 21:08)

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

reeb, kus to vyzerá ako keby čisto signál z cinch na dosku viedli jedným netieneným vodičom a signálovú zem z dosky viedli čisto zvlášť do dosky s filtračnými kondenzátormi, teda jej zeme. To znie ako netienený najcitlivejší vstup a jeho zem privedená do tej najzarušenejšej časti zeme... Divné... Signálovú zem zapájam ako jednu z posledných spolu s NFB. Myslím že ten známy obrázok od Selfa či koho je lepší...

jchvatal, urob to dual mono s trafom k tomu určeným. Takto sa slučky nikdy uplne nezbavíš. Jeden spoločný bod bude vždy stred napájania kde sú pripojené oba koncové zosilňovače a druhý bod bude v predzosilňovači/DACe alebo kdekolvek v zdroji signálu... Všetko medzi tým bude slučka vrátane delených cinch káblov pre každý kanal zvlášť, ak používaš koax... Aj keby nie tak zostane velká plocha slučky stále v zosilňovači... Keď to niekde rozpojíš tak ti potečie signálová zem cez napájaciu a ešte prídeš o tienenie a podobne...

Ak by si chcel tak možno nejaky z toroidov čo predávam bz sa ti hodil. Po usmernení cca 2x65V. Kus má 800W počítané pre 400W/4R koncák. Samozrejme mám 2 kusy. Viem že tu také dimenzovanie asi nie je štandard ale keď už ich mám na predaj tak mi to nedalo nespomenúť... smile

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

Ještě na to koukám, propojení kostry krabice a centrální země musí proběhnout VŽDY ze společného GND mezi kondenzátory, nikdy ne na nějakou signálovou - vstupní zem. Propojení výstupu pro signálové země u RCA s kostrou může naopak vyvolat problém. I signálové země pro kanály by měly být vyvedeny ze společného GND jako vzájemně stočená lanka, napíchnuté do jedné díry.
Jsou to konstrukční detaily, ale bez nich si může člověk zadělat na záhadný problém.
A to je Leach vcelku pohodový, takový Texan (s výstupním signálem na kolektoru trandů) dovede bez zavedeného GND tlustým drátem na kastli kmitat od kapacity kolektory/chladič (pár jsem jich postavil).

(upravil jchvatal 3. 4. 2023 20:57)

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

Ahoj všem.

Zatím co jsem ověřit a vyzkoušel.
Tak nejúčinnější je zkratovat GND vstup RCA vůči síťové zemi.
Přerušit GND na na vstupu na zes deskách k napájecímu zdroji.
Následně síťovou zem spojit s výstupní GND svorkou na repro.

To pomohlo na 90%, ale i tak je tam jemně, doslova s uchem přiloženém v repro, slyšet něco jako brum cca 100Hz.
Na jednom modulu, nic na druhém už jen jemně v uchem v repru. Od 20cm neslyšné. Když přepojím země obráceně situace se přesně otočí na modul co byl v klidu, tak tím aspoň je jistota, že není chyba třeba v izolaci na jednom z to3. Když zapojím obě zes desky stejně, dojde k zhoršení.
Ale i přesto bych to rád odstranil.
Jinak když jsem laboroval se zeměmi, tak jsem se dostal i do bodu jak tu bylo řečeno, že to fungovalo taky na 90%, ale na každý sinus to udělalo ostrej PK (Degradovalo to zvuk). Nyní Bas ostrej, hlas super a výšky super. Píjáno zní nádherně skutečně atd.. Ověrěno i na frekvencích z osciloskopu. Teď jsem v bodě kde to je plně použitelný, ale nejsem ještě s výsledkem spokojen... Požívám testovací repro.
Poté bude připojen na Monitor Audio Silver G7 500 a ty už neodpouští.
Jinak co se týká rušení, síť je jen ve předu a vše, včetně signálů je vzadu. přívod je veden středem a na vrchní straně kde bude dekl.
Co jsem zkoušel pomocí oka na osciloskopu, el. mag. rušení, je jen na samotné bezprostřední blízkosti toroidu. Díky spleteným kabelům do pomlázky, tak tam je prakticky hlucho.

Celé to podle mě řeší síťová zem, jak tu bylo řečeno. Tak udělám ochranný obvod zemnící smyčky a na vstup GND RCA vůči síťové zemi 1nf. Jak tu mi byl dán odkaz, se "stejným" zapojením zdroje. Jinak zapojím jinak země na vstupu, tak jak je tam uvedeno.
K tomu půjde ještě DC filtr na síť.
Případně další postřehy rád přijmu.
Další bodem je, kvalitní galvanické oddělení signálu: Palmer ENZ
To v případě že se dostanu do bodu kdy stím už nepůjde hnout a bude to na 95%, tak už použiju galvanické oddělení a tím vše vyřeším.
Používalo se a i dnes se používá na výstupech, vstupech (třeba elektronkové zesilovače atd..)

Bohužel další toroid už do bedny nevměstnám, tenhle je dělaný na zakázku 860VA 2*43V AC
To až budu dělat 300w r.m.s na 8R, tak půjdu cestou 2x toroid. Teď se musím poprat s tímto wink

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

Skoda ze si nedal spravit 4x43V sad

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil jchvatal 3. 4. 2023 21:15)

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

Teď mě to samotného štve.
I kdybych ho Nechal udělat, tak se tam na hloubku nevejde.
Na předku ještě budou velké VU metry jako má Onkyo, připojené na výkonovou část.
Přední část je už nějaký pátek ve výrobě.

(upravil Otas 3. 4. 2023 22:22)

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

Tak z toho mám úplný guláš.
Jednak na desku vedou dvě země a za druhé nevím, co se otáčí.

Jinak je to stále jen pokažená zem, to trvá a nebyla nalezena podstata problému, plný souhlas.
Znáš to: "Tak jako jazyk stále naráží na vylomený zub", tak budeš pořád dávat ucho k jednomu repru, jak a kolik to hučí sad. Kvůli troše pájení budeš mít pocit z nedokonalého výsledku, resp. nedosažení předpokládaných kvalit smile.
V podobných případech jsem obvykle vše rozpájel a zkusil kostru navrhnout, namalovat si to a znovu propojit. A propojky symetricky, na střed, ne na jeden kanál a divit se, že druhý "nespolupracuje"... Nové poznatky i doporučení máš. Pracuj zásadně s jedním bodem země na plošáku, země je dlouhá, jak týden před výplatou.
I s jedním trafem, resp. jedním napájením to musí být obojí zcela tiché. Ten Leach to umí.

Nemusí to být snadné, však se můžeš podívat do projektů, jak jsem těžce bojoval s odstupem vstupů a jednoho kanálu při předělávce NZC431 sad. Časový odhad cca 4 týdny, možná víc. Navíc jsem nevěděl, zda kostru tenkrát nezmršili v projektu. Jistě, někteří pomlouvači tvrdí, že jsem punťa smile

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

Inspirace 2

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 83#p332483

Web

(upravil mechanik 4. 4. 2023 19:21)

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

Otas napsal:

Pracuj zásadně s jedním bodem země na plošáku, země je dlouhá, jak týden před výplatou.
I s jedním trafem, resp. jedním napájením to musí být obojí zcela tiché.

Práve to je ten problém. S jednou zemou pracovať nemôže pretože jedna spoločná zem už je v predzosilňovači alebo prevodníku. Akýkolvek druhý jeden spoločný bod je zle. (Podrobne som to vysvetlil vyššie.) Jedine že by počúval mono. To by bolo ok.

Zaujímalo by ma aké majú tieto koncáky s poprepájanými signálovými zemami cez výkonové meranie spektra. V zátaži tam podla mna bude dobrý bordel a THD. Ignoruje to akékolvek snahy konštruktéra dobre navrhnúť dosku a signálovú zem dať čo najdalej od výkonovej...

reeb, to je ono

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

Vetsina komercnich zesiku ma jedno trafo a odstupy slusne..

Web

(upravil jchvatal 4. 4. 2023 21:03)

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

Tak zatím nemohu říct výsledek.
Pracuji na tom přesně podle tohoto, jak tu byl dán odkaz.
práce
Zatím mám přidané země a udělaný pomocí usměrňovače zemnící smyčku. Tam kde jsou ferity omotaný zeleným vodičem je síťová zem. Zem tak přijde připojit na šasí, která bude spojena se síťovou zemí. Usměrňovač na zemnící smyčce, je pak připojen na GND zdroje.

(upravil mechanik 4. 4. 2023 20:52)

Re: Zemnící smyčka problém Leach amp

reeb, tak v tom prípade sa nehrať na nejake super HiFi. Prepojiť to s dalším komponentom klasickou tienenou dvojlinkou. Vstupné CINCHe dať natesno k sebe a konce dať ideálne na jednu dosku. Kebyže je tam rozliata zem a nejake moduly LM3886 tak by to fungovalo uplne v pohode. Ale pri kvalitnejšej konštrukcií kde je každý kanal na jednej strane krabice a cinch tiež od seba to urobiť nejde. No a kto kupuje alebo dáva do výroby trafo tak či tam budú dva hrubšie droty alebo 4 tenšie je jedno. Ak si sa chytil toho že som niekde písal dual mono tak vlastne stačia tie 4 sekundárne vodiče...

Příspěvky [1 až 20 z 39]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zemnící smyčka problém Leach amp

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£