Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 6)

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Náhrada za CD přehrávač

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [81 až 100 z 101]

Re: Náhrada za CD přehrávač

Taký potenciometer, ak sa vyberie dokonca s odporom pod 10k, tak si myslím že nemá akú škodu napáchať. Podla mna nemá aký "bordel" do signálu vniesť.

Re: Náhrada za CD přehrávač

Reč bola pôvodne o predzosilňovači, a ten môže.

Pokiaľ by išlo o pasívnu reguláciu samotným potenciometrom, tak ten mení impedanciu. DAC ju nemení a jeho výstupná impedancia je veľmi nízka (spomínaný Topping má výstupnú impedanciu iba 20 Ohmov).
Súbeh kanálov u potenciometra nie je 100%. A pokiaľ viem, môže vnášať aj šum.

Lepšia by bola relátková regulácia hlasitosti. Ale aj pri nej sa výstupná impedancia cyklicky mení a nemusí si "sadnúť" s každým zosilňovačom.
Stále však zostáva otázka, či by to malo prínos?

(upravil mechanik 26. 12. 2022 23:37)

Re: Náhrada za CD přehrávač

To že mení impedanciu ničomu príliš nevadí. Vstupná impedancia dalšieho zariadenia bude 22k až 100k a aj keby bola len 10k...

Stále sa píše o šume potenciometru ale to tiež záleží od jeho základnej impedancie. Inak pri plnom výkone je potencioneter len seriovým odporom. Pri nízkej hlasitosti ide zase prakticky bežec na minimálne čísla odporu až do skratu. Vlastne uplne eliminuje šum predošlých obvodov. Takže kedy má ten potenciometer vlastne šumieť?

Myslím že sa z toho robí zbytočná veda. Šum potenciometrov som nikdy neregistroval zatial čo šum analogových obvodov a prevodníku áno.

Súbeh kanálov potenciometra to bol prúser len pri lacných a starých potenciometroch. Alps má viac dráh paralelne a o nejake zlomky db vôbec nejde.

Sám som si staval R-2R reguláciu ale len z dôvodu že by to malo byť top riešenie a páči sa mi logaritmická stupnica po 0,5db na displeji. V lepší zvuk oproti potenciometru neverím. Tiež sa mi páči možnosť pripojiť v budúcnosti gramofon alebo čokolvek s analogovým výstupom.

Najlepšie riešenie bude podla mňa asi "radič"/otočný prepínač s kvalitnými kontaktami. Nemusí sa riešiť rušenie od napájania relé a podobné veci. Ani časy relé a lupance...

(upravil emge 27. 12. 2022 11:45)

Re: Náhrada za CD přehrávač

Myslíš attenuátor?
https://www.allo.com/shop/1027-large/stepped-attenuator-eu.jpg
To je tiež zaujímavé riešenie.

Myslím si, že každé riešenie sa dá technicky dotiahnuť a dosiahnuť kvalitný výsledok.
Len asi sa zhodneme, že ak niekto nevyužíva analógové zdroje signálu, tak "klasický" predzosilňovač pre neho stráca význam. Zostáva fakticky len regulácia hlasitosti v podobe jej znižovania.

Pôvodne som tiež uvažoval o pasívnej regulácii hlasitosti a bol som naklonený myšlienke relátkovej regulácii. Nakoniec som to však vyriešil spomínaným DAC. Vyriešil som ním aj diaľkové ovládanie a prepínanie digitálnych vstupov. A myslím si, že je to aj dostatočne kvalitné riešenie.

V RPi som ešte skúšal porovnať "hardvérové" ovládanie hlasitosti priamo v čipe DAC so softvérovým ovládaním vo Volumio a moOde. Z hľadiska zvuku som nezaregistroval rozdiely. To "hardvérové" ovládanie však RPi nestíhalo, malo dosť vysokú latenciu. Zmena hlasitosti pri malom kroku trvala 2 - 3 sekundy, pri väčšom skoku aj niekoľko sekúnd. Softvérovú reguláciu robia obidva spomínané systémy v 32 bitovom rozlíšení.

Re: Náhrada za CD přehrávač

Pánové, tohle zrovna řeším. Můj DAC má v preamp módu na výstupu 2.7 Vrms. Ve spojení s koncovým zesilovačem a citlivýma bednama mě to nutí k takovýmu zeslabení na DACU nebo v PC, který už je slyšet. Proto jsem do cinche na straně koncáku přípájel útlumový L článek -46 db (Z1=10K, Z2=47Ohm). To mi umožní tlumit signál na DAC nebo v PC v úrovních který už slyšet nejsou (-5 až -15db). Útlumový článek v kabelu je fajn pro muziku  - kdy hlasitost všech alb je srovnaná Replay Gain ve Foobaru, ale některý filmy jsou potichu. Jestli to chápu správně tak řadič / otočný přepínač neboli attenuátor přepíná mezi jednotlivými L pady a mohl by to elegantně řešit. Jestli se nemýlím tak to cos postnul Emge je Allo za cca 800,-Kč. Ano PC a DAC s volume je nejlepší náhrada za CD přehrávač wink

(upravil emge 27. 12. 2022 20:30)

Re: Náhrada za CD přehrávač

Obrázok som vybral náhodne, ale áno, je to Allo. Attenuator 10 kOhm, 24 krokov, útlm do -75 dB.
Praktické skúsenosti s tým nemám, teória je zrozumiteľne opísaná v tomto článku:
http://mclements.net/blogWP/index.php/2 … tenuators/

Dokonca je v článku použitý príklad s rovnakým 10k attenuátorom.
Ako sa aj v článku uvádza, ideálny by bol 5k attenuátor. Ak je však vstupná impedancia zosilňovača aspoň 25 kOhmov, použiteľný je aj 10k.

V Tvojom prípade by ale asi stačilo vybrať len 2 útlmy s prepínačom. Aj attenuátor by si musel niekam "zabudovať".
Len pozor na nejakú kontrolu pred zapnutím zdroja. Pri zabudnutí na prepnutie by to mohol celkom dobrý šok smile

(upravil mechanik 28. 12. 2022 2:07)

Re: Náhrada za CD přehrávač

Hanzi, tipujem že to čo je počuť a nepáči sa ti pri digitálnej regulácií je šum. Je to tak? smile Pretože inak tam až tak nemá čo byť počuť... Ak to tak je znamená to že ten DAC nie je nejaky super kvalitný... Takže by som doporučil kludne upgrade DACu a dobrý DAC bude bez šumu aj s digitálnou reguláciou. Viem o čom hovorím big_smile Ja mám bedne čo majú 100db/2,8V/1m big_smile Šum ledva počujem s uchom na výškači a teraz napríklad regulujem čisto digitálne... Ale nepredzosilňujem vôbec.

emge, za mna je ideálne riešenie ten attenuátor, R-2R. Potenciometer je "pure analog" riešenie bez problémov s krokmi alebo nejakym indukovaním rušenia z napájania. Vzhladom k cene je to bezkonkurenčné riešenie a pri 5k ani 10k nepotrebuje žiadne buffery. Rozhodne proti nemu nič nemám. Držal by som to na impedancií maximálne 5k. Ale kludne aj 1k... V takom prípade by som to už riešil s buffermi na potrebných miestach... Proti predzosilňovaču som tiež... Preto som testoval v celku už 9 topologií bufferov... big_smile

Re: Náhrada za CD přehrávač

Mechaniku šum to není, při velkým zeslabení (-36db na DACu odpovídá cca -46db v kabelu) mi ubude detailu a dynamiky. Teď jsem to zkoušel znova se srovnanými hlasitostmi. V preamp módu můj DAC při takovým zeslabení opravdu slabota.

Re: Náhrada za CD přehrávač

Aký je to DAC?
A máš ho zapojený priamo do koncového zosilňovača?

Re: Náhrada za CD přehrávač

Je to SMSL M200 a je zapojený přímo do koncáku (teda přes útlumový článek). Zkoušel jsem i zapojení přes předzes integrovaného zesilovače (pre-out) a u mě je lepší na přímo. Líbí se mi nápad s přepínačem a dvěma útlumovýma článkama. Attenuátor by byl o něco pohodlnější. Skusím pohledat.

Re: Náhrada za CD přehrávač

Zaujímavé, podľa parametrov je to veľmi dobrý DAC.
Ale keď máš odskúšané, že ten útlmový článok zlepší zvuk, tak nie je čo riešiť. Riešiť treba už len "ako".

Možno by som aj mohol vyskúšať ubrať 10 dB. Podľa čoho si ten útlmový článok počítal? Je k tomu nejaký kalkulátor?

(upravil Hanzi 30. 12. 2022 21:31)

Re: Náhrada za CD přehrávač

Zkus třeba:

Re: Náhrada za CD přehrávač

Paul McGowan z PS Audio nahral krátke video k téme:
https://www.youtube.com/watch?v=c5PLkxUk3V0

Re: Náhrada za CD přehrávač

Bohuzel neprinesl zadne argumenty k podpore svych tvrzeni: kup v obchodaku prehravac za 35 dolaru a k tomu nejlepsi DAC jaky si muzes dovolit, protoze ten dela nejvetsi rozdil ve zvuku (nebavime se tu o repro a zesilovacich).

Re: Náhrada za CD přehrávač

McGowan vo svojich videách prezentuje svoje názory a skúsenosti. S mnohými sa dá aj polemizovať, ale skúsenosti a vedomosti sa mu nedajú uprieť. Ale aj obchodné záujmy smile

V tomto prípade je ten názor zaujímavý aj vzhľadom k tomu, v akej cenovej kategórii sa elektronika PS Audio pohybuje.

Re: Náhrada za CD přehrávač

pro emge

můžeš prosím sdělit, jaký linearní zdroj k TOPPING DX3 pro + používáš ? A pro Raspberry je zase jiný zdroj ?

Za odpověď děkuji

karkler

(upravil emge 29. 1. 2023 17:51)

Re: Náhrada za CD přehrávač

Postavil som si úplne jednoduchý stabilizovaný zdroj.
K Toppingu som použil bežne dostupnú stavebnicu regulovateľného zdroja NE054 so stabilizátorom LM317. Použil som vhodný transformátor a nastavil potrebné napätie. Umiestnil som to do skrinky s osvetleným vypínačom. Prikladám obrázok.
https://drive.google.com/file/d/1aCVZsz … sp=sharing

Podobný zdroj som si postavil aj k RPi, len tam som použil stabilizátor LM1085 s pevným napätím 5V. A pridal som aj nevyužitý sieťový filter, ktorý som mal doma.

Išlo mi hlavne o to, že som nechcel mať spínané zdroje v jednej zásuvke s koncovým zosilňovačom. A praktické sú aj tie vypínače.
Pre samotné digitálne zariadenia v tom veľký prínos nevidím.

Re: Náhrada za CD přehrávač

Za odpověď děkuji.
Takže je jedno jesti na oba zdroje použiju stabilizátor LM317?
Stavebnice již dostupná bohužel není. Ikdyž IO LM314  dostupný je.

Karkler

(upravil emge 29. 1. 2023 17:51)

Re: Náhrada za CD přehrávač

Avelmak tú stavebnicu stále má:
https://www.avelmak.sk/index.php?lm=143 … ticle=5589
Určite by sa dala nejaká podobná stavebnica pohľadať. Aspoň kvôli plošnému spoju smile

Treba len dať pozor na prúdové zaťaženie. LM317 (vidím, že v predchádzajúcom príspevku som mal preklep) je do 1A, pre vyšší odber sa pridáva tranzistor.
Na tejto stránke je množstvo zapojení pre takéto zdroje:
http://www.circuitdiagram.org/power_sup … cuits.html

Re: Náhrada za CD přehrávač

Děkuji za zkušenost, objednávám od číňana a na vyšší proudové zatížení potom upravím...

Příspěvky [81 až 100 z 101]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Náhrada za CD přehrávač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£