Re: Všesměrové soustavy - neobvyklá koncepce - kdo z vás to slyšel..?

Pánové, děkuji za odkazy, za zájem vůbec, za odpovědi.
Abych to uvedl na pravou míru...
...já tu mám pět různých párů soustav. Komerčních, i těch, co jsem si postavil. Jakých, si raději nechám pro sebe, vím, jak to dopadá.
Tohle bude jenom proto, že jsem prostě zvědav.
A když se zadaří, může se stát, že je připojím, a budu poslouchat na nich.
Není to tak, že tu není nic jiného.
Vše, co mi píšete, zvažuju.
Antonio: Tedy, Ty máš přehled... Vážně.

Re: Všesměrové soustavy - neobvyklá koncepce - kdo z vás to slyšel..?

Jedno video k tématu: https://www.youtube.com/watch?v=wBtIBFuChWk

Re: Všesměrové soustavy - neobvyklá koncepce - kdo z vás to slyšel..?

stiglitz, jako demonstrace jiného způsobu vyzařování to poslouží a můžeš se spolehnout, že to bude mít zvukový obraz = šířku, hloubku, těla nástrojů, detaily... jiný než klasické přímovyzařující 3p. Podobně i systém se zvukovodem se chová jinak a já si je občas přehodím. Jde na tom pochopit, že ideál neexistuje. Hlavně tě to musí bavit.

Re: Všesměrové soustavy - neobvyklá koncepce - kdo z vás to slyšel..?

Zajímavá a dotažená konstrukce
https://www.diyaudio.com/community/thre … st-7203648

Re: Všesměrové soustavy - neobvyklá koncepce - kdo z vás to slyšel..?

Netvrdím, že ne. Ale kdybych chtěl něco takovýho, udělám to. Já chci to, co je v názvu vlákna.

(upravil check 20. 12. 2022 13:32)

Re: Všesměrové soustavy - neobvyklá koncepce - kdo z vás to slyšel..?

Při prezentaci toho vysoustruženého odrazivého disku se zapomíná prezentovat, co udělá okraj disku s difrakcemi a zvlněním frekvenční charakteristiky pro středobas a co to udělá s odrazem od toho disku pro výškáč.
Abych to upřesnil, je to dost vážný problém neváhal bych říct průs**. Technicky lepší řešení je nedělat žádné odrazné disky, jak prezentuje Linkwitz na webu, tam je ta difrakce a odraz alespoň méně výrazná a měniče jsou stejně vybrané tak, aby byl dělící kmitočet nízký.

Nápad je to hezký, ale jako vždy realizace přináší jiné problémy, které jsou větší než původně řešený problém. Inženýrsky optimalizovat řešení tak, aby nemělo žádné nevýhody, se prakticky nedá.

Z hlediska akustiky místnosti jsou všesměrové bedny naopak ještě náročnější. Prezentovat všesměrové bedny jako řešící akustické problémy by byl přinejmenším omyl nebo spíš lež. Taky je vůbec otázka, jestli jsou takové všesměrové bedny opravdu všesměrové. Podle typu řešení více či méně jsou nebo nejsou. Rozhodně to není samospásné řešení a jako vždy záleží na detailech - ty rozhodují o výsledku.

Navíc je potřeba přizpůsobit řešení akustiky na konkrétní bednu. Shání-li někdo lepší zvuk za pomoci zcela jiné koncepce reprobeden, tak se snaží akorát dotlačit celkový zvuk s výchozí akustikou nějakými reprobednami. To je špatný postup hledání na slepo metodou pokus omyl a nikdy to nekončí.

Je potřeba na konkrétní specifické bedny vyladit akustiku a rozmístění, aby to hrálo nejlépe jak může. Myslím tím na typy beden klasické koncepce, všesměrové, dipólové, elektrostaty, hornové či waveguidové velké či malé. Tzn. ani v podstatě nejde srovnávat více typů takových beden v jedné místnosti, protože kvůli odlišným směrovým vlastnostem reprobedny je vlastně akustistika stejně jiná. Jiný činitel směrovosti zdoje zvuku udělá v místnosti jinou kritickou neboli dozvukovou vzdálenost. Vzdálenost od reprobedny, ve které už v místnosti dále neklesá akustický tlak, protože ho doplňují odrazy z místnosti.

Web

Re: Všesměrové soustavy - neobvyklá koncepce - kdo z vás to slyšel..?

Přímovyzařujících soustav tady mám šest párů.
Teď nastal čas hrát si zase jinak. Prostě to zkusím, ne?
A všesměrové bedny nemusí mít jenom "disk".
http://www.azis.jp/en/product/cue360/

Re: Všesměrové soustavy - neobvyklá koncepce - kdo z vás to slyšel..?

Mám doma tovární reprobedny Ranke 57p ze 70 let. Je to uzavřené citlivé 3p, kdy všechny reproduktory vyzařují horizontálně a nad sebou mají difuzory (akustickou čočku). Nebudu se vyjadřovat k dobovému řešení, ty dnešní moderní návrhy jsou daleko blíž k dokonalému všesměrovému vyzařovaní. Z mého pohledu to hraje velmi dobře, ale jinak než klasické bedny, filozofickou otázkou je, co je vlastně lepší. Pro mě to má blízko k živé reprodukci, kterou považuji pro sebe, za to správné měřítko kvality. Je to stejně jako dipól horší na umístění, kdy v rohu a u zdi se tomu nelíbí. To co u mě doma nejméně ovlivňuje místnost a hraje nejlépe, jsou uzavřené bedny se zvukovodem.

Re: Všesměrové soustavy - neobvyklá koncepce - kdo z vás to slyšel..?

Jarous - díky za názor.