Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 17 z 37)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jednoduchý zesilovač třídy B

  Stránky: ««« 1 ... 15 16 17 18 19 ... 37 »»»

RSS

Příspěvky [321 až 340 z 727]

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

uz nebudem do toho kecat, nechcel som to zamerne pokazit smile

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

u danhardových zapojení zkrátka platí, jak se dřív psalo v amárech, tolerance součástek +-25%

ne víc smile

(upravil dawsoo 28. 9. 2021 23:53)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Já bych řekl že Lacimu křivdíte. Pokud to nemakalo dobře v defaultu, tak  simulace nesedí s realitou, Laco jak jsem to pochopil jen kvazoš nahradil PP EF, což bych třeba udělal já 100% taky a pak se jen snažil pomoci Frantovi nějak prakticky zkusit umravnit na dálku, což je opravdu dost nahovno radit když to není na stole a ví to každej, kdo něco odlaďoval z nějakýho nic moc do funkčního stavu.

Tak jestli nebylo by lepší se vrátit na začátek a říci hele toto je blbě a dělá to a to a zkoušet to systematicky opravdu odladit v realitě, aby to bylo stabilní s i bez zátěže a v rámci možností i bělošskou limitací.

Franta na tom strávil dost času a abui součástky nejsou zadarmo, moh se věnovat něčemu jinýmu a navíc spálil i ne zrovna levný koncáky,tak mi příjde Vašku lepší se hned nenasírat a mocným hlasem raději říct, hele todle je blbě ,zkus to a to konkrétně a pověsit sem třeba aktualizovaný šéma aby to lidi pochopili a třeba taky vyzkoušeli. Jinak to přeci celý nemá vůbec smysl, nebo jsem blbej já a nepochopil jsem nic?

Jednoduchej vstup s BJT usměrňuje to je vlastnost,co upravit napájení tak aby nenastávala limitace tam a nebo zaměnit za Mosfet nebo Jfet nepomohlo by to? Nebo doplnit antisaturační obvod někam k VAS. Jen blbý moje nápady,příjde mi škoda to zazdít takhle když by to mohlo makat a udělat radost spoustu lidem. A nebo se na to uplně vysrat a zkusit raději Dexana nebo Odrbana ...

Není co dodávat...

(upravil danhard 29. 9. 2021 12:42)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Laco změnil kompenzace na polovinu a ještě si tam přichcal zbytečnej 4n7.

Neodladěný zapojení se nezkouší s plným napájením, plnou zátěží a s 4A pojistkou v napájení.

Při určení kompenzací se začne jednoduchou překompenzovanou MC, na té se určí na jakou frekvenci průchodu 0dB zesilovač má a na to se pak nastaví vyšší level kompenzace

Dávám sem nápady, který vy nemáte a je jasný, že to někdo bude muset dotáhnout.
Taky jsem na těch simulacích strávil stovky hodin, aby to dávalo nějaký smysl a mohl jsem dělat něco jiného.

Některý věci by se daly použít na vylepšení starých krámů, ale já je kvůli tomu kupovat nebudu.

Sanoch tu koupil AURU Z1 za 500Kč, slíbil že mi jí přenechá na úpravu a už se neozval.
Za AZS223 chtějí přes litr, na to se můžu vysrat.

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

jj, lidi to radši věnujou Sinclairovi smile

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Právě proto si myslím že by byla škoda se na to vysrat když už jsi tomu Vašku věnoval tolik času. Danwatty jsou super počin, brzy bude např porovnání obyč osazení vs deluxe osazení...jde to pomalu neb nemám věci na to v práci hotový,ale bude to.

Ohledně Aury no co k tomu říct smile V momentě kdy má někdo udělat něco navíc pro ostatní je to braný jako samozřejmost a zatěžko,takže tě chápu ale myslim si že každej když se snaží nějak přiložit ruku-hlavu k dílu se počítá,i když to třeba vždy není hned cesta dopředu. Věřím že se to může změnit protože ti nejhorší kokoti víceméně odešli, neb tu na ně bylo asi příliš mrtvo a tady zůstali lidi co tyhle věci více dokážou ocenit smile

Lidi co se klaní sincairovi si vše dělaj sami,lhářovi a podvodníkovi nadále věří jen debil s prominutím smile

Není co dodávat...

(upravil BV 30. 9. 2021 16:17)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Tak mi to nedalo, smile a tiež som si skúsil simuláciu "homelesáka".. Pre stabilitu bude dosť podstatné blokovanie napájania čo najbližšie pri koncoch  ( v schéme C5 a C16) a zem s malou impedanciou (širší spoj, hlavne na skúšobnej doske). Dovolil som si pár nepodstatných úprav, výsledky simulácie sú veľmi dobré, hlavne s ohľadom na jednoduchosť..Na obrázkoch je aj výstup pri limitácii a prúdy cez konce (je to nastavené hlboko do B, bez kľudových prúdov koncov). Skreslenie cca1dB pod limitáciou pri 10k/4R je cca 0,001%. Bolo by škoda to nechať zaspať..
http://www.bvaudio.sk/TEMP/H1.png
http://www.bvaudio.sk/TEMP/H2.png
http://www.bvaudio.sk/TEMP/H3.png

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

C1 R3 hodnoty. Preco ?

(upravil BV 30. 9. 2021 16:33)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

C1 stačí pre fd pod 10Hz, môže to byť aj malý svitok s minimálnym zvodom. Asi by stačil aj 1u. R3 je v sérii s impedanciou zdroja signálu (šum vstupného tranzistora), ak je vhodné znížiť fh vstupného filtra, tak zvýšiť hodnotu C2.

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

začátečnická otázka: ten zdroj V3 v obvodu té ZV je tam proč?

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Na V2 nastav Rser 0.5R

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

laco
Nič sa nedeje, pod limitáciou je skreslenie rovnaké ako pri Rser=0. Len pri tvrdej limitácii sleduje sklon orezanej hornej časti sinusovky pokles napájacieho napätia na C5, C16, čo je logické.
rvx73
Ten zdroj je tam len pre simuláciu LG pri AC analýze. V reálnom zosilňovači tam je spoj.

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Kolko mas skreslenie na 1k ? Menej ako na 10k ?

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Jeden pár odpálených koncov prežijem smile asi je to prvý krát za 2,5r čo mi odpálilo konce pri nestabilite zosíka.

Blokol som odspodu NPN koniec 22u + 100n od spodu, vlastne za poistkou nijaké blokovanie nebolo, aj na hlavný filt. kond som dal 100n....je to bezozmeny...nejaké to kmitanie/šum sa objaví na vrchu sinusovky až tesne na hranici limitácie.
Už je to trochu precapkané smile možno som to mal robiť ako úplné vrabčie hniezdo bez unidosiek.
Ale Laco iste nakreslí super dosku smile
Výkon cez 70W/4R

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

o 100n v napájení si myslím svoje, lepší je 100-200uF low esr co nejblíž kolektoru

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Ono mi tam boh vie čo nevojde...je to priamo na vývode kolektora.
O niečo málo zmenšilo zákmity zvýšenie predpätia pre budiče na 2,07V zelenou LED.

Ono sa to už blíži k dosiahnutiu výsledku...na Lacovej doske, s jeho vybavením a skúsenosťami to už iste začne poslúchať.

(upravil rvx73 30. 9. 2021 22:19)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

František napsal:

O niečo málo zmenšilo zákmity zvýšenie predpätia pre budiče na 2,07V zelenou LED.

ty tam máš místo násobiče diodu?

jinak když psal František, že odpojením C6 se mu přestala deformovat sinusovka (a unikl magický dým z tranzistorů), co tam do toho emitoru dát degeneraci? Tj. 910+100 ohmů a zablokovat jen ten větší rezistor? Mohlo by to mít pozitivní vliv?

(upravil BV 30. 9. 2021 22:19)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

František
Skús tam pridať tie dve diody D1, D3 ( stačí 1N4148)..Malo by to zlepšiť vlastnosti tesne pred limitáciou a v limitácii. A odpor v kolektore Q2 zmeň na tých 10k..
rvx73
Elyt v blokovaní napájania pri vf kmitoch v MHz príliš nepomôže (parazitná indukčnosť) , preto je dobré pridať paralelne aj tých 100n..

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

BV: těsně u budičů určitě

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Pridal som diody, bez nejakej pozorovatelnej zmeny....možno odtrhy v hlbšej limitácii na vyšších frek, to zmierni.
AAAAle, prehodil som c11 z bázy Q3 na jeho emitor, ako na schéme od BV a oscilácie na hranici limit. zrejme alebo takmer zmizli, no ostala na vzostupnej hrane maličká "kudrlinka". Skúsil som odpojiť 47p keramiky na budičoch a výrazná deformita sinúsovky...keramiky som musel nahodiť späť...možno zvýšenie na 100p ju odstráni.
Ale toto je už nad moje možnosti merania aj skúsenosti smile už mám pocit, že naháňaním sa za jedným, pŕznim druhé.

Příspěvky [321 až 340 z 727]

  Stránky: ««« 1 ... 15 16 17 18 19 ... 37 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jednoduchý zesilovač třídy B

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£