Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 12 z 37)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jednoduchý zesilovač třídy B

  Stránky: ««« 1 ... 10 11 12 13 14 ... 37 »»»

RSS

Příspěvky [221 až 240 z 727]

(upravil rvx73 26. 9. 2021 11:55)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Hordek napsal:

Tady je taky "pro inspiraci" jeden kvazoš:- http://www.renardson-audio.com/B-amp.html

už jen to, že máš 2x5k6 rezistor v bázi prvního tranzistoru ...

(upravil Hordek 26. 9. 2021 12:45)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Jo, to je podobný tomu, jak jste mi zkritizovali 2x6k8 u mého power amplifier s LM-1875T ( https://hordek.rajce.idnes.cz/Pentawatt … 1483160772 ) A přitom dík tomu můžu v pohodě a citlivě regulovat hlasitost pouze nástroji v PC - bez toho děliče by to bylo velmi nekomfortní a byl by nutný potenciometr..... smile

P.S:- Ale mír......... smile

(upravil rvx73 26. 9. 2021 13:00)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

otázka je, jestli bys na tom s tím děličem tvořeným potenciometrem (10k-22k) nebyl lépe šumově

Když si uděláš internetovou rešerši, tak zjistíš, že drtivá většina zapojení nemá na vstupu žádný rezistor, nebo tam mají 1k až 2k2. Otázka zní: Proč to tedy všichni dělají takhle blbě?

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Samozřejmě jsem to nijak neměřil, ale když si "narvu" ucho do 2p.-reprosoustavy, pak ve vzdálenosti 2cm od membrány středobasu slyším velmi slabý brum (při 20cm ucha od membrány už ho neslyším) a za stejných podmínek u výškového reproduktoru je výsledek, tj. vnímání hladiny šumu uchem u membrány měniče, velmi podobná --- a to mi fakt stačí, nestavěl jsem high-end. smile

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Ale já nikdy neřekl, že oni to dělají blbě. Udělal jsem si to tak, jak mě to vyhovuje, i když to nemusí být echt správně. Kdyby to výrazně brumilo, či šumělo, tak to jistě budu řešit jinak, popřípadě se o problému s někým zkušenějším poradím. smile

(upravil dawsoo 26. 9. 2021 13:43)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Jakejkoliv kvazoš v dnešní době? Tak to maximálně jako nějaký cvičení, kam se lze s tímhle znouzectnost zapojením dostat, ačkoliv spíše fandím různým šílenostem, tak je to u mě už dost za hranou,neb všechny kvazoše vždy hrály z prdele oproti stejnýmu zapojení v komplementáru tak mi asi uniká u takových věcí ta uplně základní odpověď na otázku proč něco takovýho vůbec stavět.

Jinak to zapojení renardson je teda, ač jsem prostým kmánem, tak za mě vcelku příšernost a to po všech stránkách od cfp vstupu přes topo a pořadí jednotlivých stupňů EF/VAS,zajištění frekvenční stability a nesmyslnýmu kvazoši na konci,když je normálně dostupnej komplement  a nemluvě o tom co tam chce opravovat feedforwardem, když to bude totálně napíču zkreslením  i naprázdno sad Proč a co vše je tam blbě na to nemám vypisovat sílu,spíš nenacházím slov co je tam dobře big_smile

Není co dodávat...

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

A co ten danhardův bezdomovec-inženýr? smile

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

bezdomovec-inzenyr
Danhard, kludovy prud koncakov ma byt aky ?

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Hordek, těch tvejch 2x6k8 nemělo žádnej přínos, jak tvrdíš.
Je to hovadina a nemá cenu Ti to vysvětlovat, protože to nechápeš roll
Vsokoimpedanční provedení vstupů má samozřejmě negativní vliv na šumové vlastnosti, ale i na zkreslení.

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

laco napsal:

bezdomovec-inzenyr
Danhard, kludovy prud koncakov ma byt aky ?

Maximálně 100uA big_smile

(upravil rvx73 26. 9. 2021 13:54)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

dawsoo napsal:

Jakejkoliv kvazoš v dnešní době? Tak to maximálně jako nějaký cvičení, kam se lze s tímhle znouzectnost zapojením dostat

tak kvazoše se používají i dnes, třeba u monolitů jako je LM3886, kde je patrně ve struktuře toho čipu obtížné udělat výkonovou push-pull dvojici.

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Hordek napsal:

A co ten danhardův bezdomovec-inženýr? smile

jednoduše jde přemalovat na komplementár klasiku. smile

Není co dodávat...

(upravil laco 26. 9. 2021 14:17)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Q3 treba chladit,  stratovy vykon 0.5W (ako aj na R18)

https://i.ibb.co/MB7VKmF/danhard-bezdomovec-laco.jpg

(upravil rvx73 26. 9. 2021 14:33)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

laco ten soubor "cordell-models-lka.txt" stačí nakopírovat do adresáře knihoven (kam přesně?) a do sheetu napsat to .include ?
Nebo se to musí ošetřit ještě někde jinde?

(upravil danhard 26. 9. 2021 14:45)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

laco, nesmíš věřit všemu, co simulátor vysype, THD na 1kHz Ti to zjevně počítá blbě big_smile

Konec tam může být cokoliv typu 2EF, budí to emit sledovač, počítal jsem třeba PZT5551, BCP56 atp.
Harmonický rozvoj na VAS je pak napěťové zkreslení vlastního konce.

(upravil dawsoo 26. 9. 2021 15:21)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

rvx73:
u švábů pokud to nejsou hybridy tomu rozumim,je to lowend a low cost řešení,kde na kvalitě výstupu až tak moc nezáleží, dokonce i většina operáků to tak má a díky tomu nesnáší jakoukoliv i malou zátěž na výstupu díky nemožnosti se hrabat uvnitř struktury v tradičním čistým Béčku ... ale proč to dělat diskrétně proboha, když už to není přeci vůbec třeba? big_smile

Ten lacův sim příklad už je mi hned bližší... jsou to jen hrátky typu ukázat že za dobrým výsledkem pokud to dělá někdo kdo ví co dělá nemusí být vždy složitá struktura,nicméně, dokud se to neověří na prototypu v reálu a hlavně i na ucho, je to jen cvičení ... neb opravovat vše silnou ZV není uplně snadný, páč min frontend musí bejt dostatečně kvalitní, aby to měl vůbec jak tu opravu chybovým signálem provést a není vždy takové řešení ani vnímáno často dobře na ucho.

Já raději bych každý stupeň udělal co nejlineánější co to jde, aby se ZV nemusela tolik utahovat a s udržením stability a zároveň dynamických parametrů nedalo pak tolik práce,neb sim je jedna věc tak lzze uchodit vždy vše ale ne tak je tomu i v reálu = vždy trojboj stabilita/vysoký OLG-nižší THD/dynamický parametry a často i lokální oscilace u rychlých struktur vyžadující dodatečnou degeneraci a pod .

Takže diskrétní kvazoš považuju dnes při běžné dostupnosti obou polarit trandů za nesmysl z principu,pokud tedy jde o nějaký výsledek a ne jen pohrát si bez velkých očekávání a jen upotřebit KD503 z šuplíku smile

Laco:
Co zkusit zvětšit C5 a C6 na 220uF? a THD i na 100Hz?

Není co dodávat...

(upravil rvx73 26. 9. 2021 16:48)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

dawsoo, to máš určitě pravdu, ale béčkovej konec není lineární už z principu, takže se to něčím dorovnat musí

ostatně vyslechněme odborníka na slovo vzatého:

O vlivu celkové vs. lokální zpětné vazby, jsem toho taky něco málo napsal, v podstatě nám lokální zpětná vazba převážně hloupým přidáváním kapacity ke kapacitě Millerově mnohé vylepšuje, ale vše se děje na úkor celkového zesílení a tím rezervy zisku s enormním nárůstem Udif, hloupým řešením malých problémů vznikají problémy mnohem hloupější a větší, což je podstatným rozdílem mezi pracemi Roberta R. Cordella a B. Federmanna, přesně jak je již bylo uvedeno.

smile

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Parni kvazos byl Sinclairuv sen aby zuzitkoval zasoby KD503 a jine Tesla zasoby. smile

Web

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

danhard napsal:

laco, nesmíš věřit všemu, co simulátor vysype, THD na 1kHz Ti to zjevně počítá blbě big_smile

Konec tam může být cokoliv typu 2EF, budí to emit sledovač, počítal jsem třeba PZT5551, BCP56 atp.
Harmonický rozvoj na VAS je pak napěťové zkreslení vlastního konce.

jo, viem, THD 1k skresluju kondiky v signalovej ceste. mam problem nasimulovat aj loopgain

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

rvx73 napsal:

laco ten soubor "cordell-models-lka.txt" stačí nakopírovat do adresáře knihoven (kam přesně?) a do sheetu napsat to .include ?
Nebo se to musí ošetřit ještě někde jinde?

tam kde je aj asc subor, potom .include

Příspěvky [221 až 240 z 727]

  Stránky: ««« 1 ... 10 11 12 13 14 ... 37 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jednoduchý zesilovač třídy B

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£