(upravil Otas 9. 5. 2020 15:18)

Téma: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

V rámci akce pomáhejte své nejbližší hospodě (ono mám od nich občas kšefty za půjčení aparatury) jsem pomáhal ve zprovozňování několika jejich elektronických zařízení, jedním z nich byl i automat na šipky. Nyní jim odešel mincovník s časovačem (10 Kč/10 minut), předpokládám, že 20 let staré zařízení už těžko někdo opraví (hospodská se pokoušela marně někoho sehnat).
Tak jsem to pojal jako výzvu a prostředek proti nudě v době koronavirové krize.
Zkusil jsem něco vytvořit; protože neumím ani rozlišovací magnetické snímání, natož procesorovou techniku, zkusil jsem to analogově. Takto by se to mohlo udělat třeba i v roce 1980. Náklady na součástky včetně (digitálního sad) měřidla činily cca 450 Kč. Tvořil jsem povětšinou ze zásob.
https://i.postimg.cc/7bKbRfCc/2020-05-09-001.jpg
Schéma zapojení je podřízeno momentální zásobě součástek, především kondenzátorů. Polovodiče jsem měl (z kategorie je je blbé vyhodit), odpory odpovídají hodnotám, které nakupuji po 100 kusech, výjimkou je odpor 5M6 a 6J8.
Činnost obvodu je primitivní: C1 se sepnutím mikrospínače z nového mincovníku nabije z C2+3 o cca 3V (UkaD6-UbeT1) při každém stlačení. A vybíjí se přes R9+R10, stálé vybíjecí napětí zajišťuje D7. Nabití a vybití rozpozná OZ2 který ovládá přes T2 relé. Relé spíná napájení šipek +9V (což je zároveň nezávislé napájení voltmetru smile).
Za popis stojí i funkce D1 – pomocí R2 se nastavuje závěrečné udržované napětí na C1. Dále D2, která zajišťuje, že na + pólu C1 nebude záporné napětí, resp. vždy zůstane minimální kladné. Potřebujeme aby ellyt vydržel. Tato úprava mne nenapadla hned, tak jsem dodatečně gravíroval na plošáku a cpal tam také drátové spojky...  Jako C1 je použit Tesla TF010 G1/40 V cca 30 let starý, naměřená kapacita 120 uF, po zformátování na něm za 24 hodin spadlo napětí z 18 V na 15,7 V, tedy vyhověl big_smile.
Pokud bych to dělal znovu, nahradil bych R4 a R15 stabilizací proudu, protože mimo jiné i změny napětí na D6 a D7 od změny proudu jsou příčinou, proč první nabití dá čas cca o minutu delší, než to třetí za sebou.
Trimr R13 slouží k přizpůsobení voltmetru, při zkouškách používám verzi co sekunda, to milivolt – viz fotka. Praktičtější asi budou minutové počty, ne každý host dovede převést sekundy na minuty sad.
Linearita času a napětí je trochu omezená, nejprve to jde rychleji, než se to ustálí (viním z toho chemické procesy v elektrolytu), ale náhrada C1 za slušný svitek by akci prodražila na dvojnásobek.
Část zapojení jsou součástky, které mají jen zajistit blbovzdornost zapojení, odolnost neurvalému zacházení, či jiným ranám osudu.
Deska je ze strany spojů natřena ochranným lakem, vlhkost je předpokládaným úhlavním nepřítelem – hned po hostech big_smile.

Se zdrojem jsem se nemazal. Použil jsem zásobové MA7815 v TO3 – mám jich dost, ty jsem alespoň nemusel chladit, jako by to asi bylo potřeba u pouzdra TO220.
Kondíky – zde jsem porušil všechny dobré zásady volby kondenzátorů ve stabilizovaném zdroji. Za stabilizátory jsem tam plácnul přebývající 4G7, páč se tam vešly, ale s pořádným trafem by mi stabilizátory asi odmítly nastartovat aktivací nadproudu. A stačilo by tam maximálně G1. A kondíky před stabilizací (G22) jsou jen na 25V, což zase při vypnutí relé znamená jejich přetížení (cca 30 V, což mne trochu zaskočilo), ale je to Tesla, ty to vydrží. Zde bych u nové, či sériové věci naopak volil velké, cca 470uF/40V.

Pravé rodeo (nebo spíše brainstorming) pro mne ale začalo při náhradě žroutu mincí. Proti tomu bylo vytvoření zapojení časovače brnkačkou. Jsme v Čechách. Musí to odolat alespoň těm nejzákladnějším fintám. K protlačení mince přes mikrospínač bohužel potřebujete sílu hráče. Tak vám to nesmí „hravý“ hráč oblbnout jen tak bez nástroje hmm2.
Musel jsem zabránit vsunutí a vytažení mince. Dále pak i zasunutí a profitu z trvalého ponechání mince v sepnuté poloze spínače. To druhé jsem v návrhu předpokládal a je zajištěno projektem elektroniky, jen jsem měl R17 zavést do spojnice D7 a R15 namísto k zemi, aby to bylo perfektní – příležitost ke zdokonalení. Proti zpětnému vytažení je mechanické provedení zajištěno otvorem průměr 15 mm, kudy prstem vtlačujete minci, ale dvěma prsty jí neuchopíte. Jistě, ženské prstíky s nehty nebo pinzeta si s tím mohou hravě poradit.
Samozřejmostí je nejen otvor, pasující na desetikorunu, ale i nastavení pozice mikrospínače tak, že pětikačka, nebo nižší mince pouze proběhnou – ať i jiní podporují svou hospodu smile.
Takže zatím provizorně spojeno na stole:
https://i.postimg.cc/MMRbD1Zh/IMG-0710.jpg
https://i.postimg.cc/D87drW9M/IMG-0711.jpg
https://i.postimg.cc/H8d59Khy/IMG-0717.jpg
Hezká finta by bylo prosvícení otvoru pro vházení mincí od zelené LED, ale už mne lenost přemohla, sorry, elegantní paní hospodská...

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

mno, měl bych jednodušší řešení - prachsprostý vypínač na klíček, k zapůjčení u hostinské na půl hodiny za určitou částku. Bude to stát pakatel a spolehlivost 100%.

(upravil Otas 9. 5. 2020 17:43)

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

Je tam i najatý personál.
Penízky do kapsy nebo klíče bez placení.
Kdepak 100% smile, zlatý voči.

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

Mě se to líbí. Toto je pravý bastlení.

(upravil Otas 9. 5. 2020 20:35)

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

Dík za podporu. Tak to bylo i myšleno. Je lepší tvořit, než plkat na téma koronáče, když o tom vím nic.
A k tomu jsem si ještě poladil výhybku v bednách pro profi (EMI KPL3012LF+DE990+HF99, skutečný fullrange) - konečně jsem zjistil, jak má na poslech vypadat fázové sladění sad- a poté i ekvalizér pro ní. A za 14 dnů bude první (malá venkovní) akce s nimi, kde si ekvalizaci doladím na ostro.

(upravil rvx73 9. 5. 2020 22:45)

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

Otasi, a jak to máš zabezpečený, aby ti ten mikrospínač nemohl někdo stlačit třeba šroubovákem kapesního nože?
(to je první věc která mě napadla)

Mě by se víc líbila varianta, že mince by se prohodila otvorem a teprve když by padala dolů do kasičky, tak by spustila časovač - např. přerušením paprsku LEDky. Náležitým nastavením dirky pro průchod světla by se zároveň odfiltrovaly mince s menším průměrem. Vyhodnocoval by to klopný obvod, který by vyloučil možnost trvalého zastínění paprsku.

- to abych jen nekritizoval smile

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

Nástroje si musí někdo ohlídat. Uvidíme za jak dlouho to tam zvlčí.
Díky za nápad.
Je potřeba vybudovat tunýlek, kterým se bude mince přesunovat (bez ohledu na původní udělenou rychlost nebo rotaci), nebude poskakovat, asi by musely být paprsky z obou stran, až souběžné zastínění obou by sepnulo nabití časovače. Je to dost o výzkumu. Tolik času by se mi teď obětovat nechtělo. Už samotná elektronika byla zcela bez nějakého vzoru, jen z nápadů, které jsem dostal a jsem rád, že slušně maká smile. Ale třebas na to ještě dojde, SD se mi velmi přiblížil. 
Jo, napadaly mne různé věci, především se mi líbil částečně výsuvný "jazyk" s pozicí na minci. Tam by to šlo i za použití mikrospínače, který by byl zvenku nedosažitelný. Ale vše je pracnější a mechanicky dost náročné, pokud to má být odolné opilcům. Prostě práce s ocelí. Tady mi zatím stačil 2mm hliník smile.

Původní mincovník má snímací cívky z obou stran tunýlku (na každé straně asi čtyři) a na závěr má mechanickou závoru, elektromagneticky ovládanou (a to je dílo, které se amatérsky těžko zvládne). Ta otevře cestu do kasičky, když si je procesor jistý mincí. Neotevře-li se, minci vrací. V procesoru je program, který rozlišuje právě jen zadané mince od všech jiných. Za tuhle věc chtějí dost tisícovek.

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

Citace: Za tuhle věc chtějí dost tisícovek.
---
Kdysi jsem navrhoval mincovník. Je tam opravdu "schováno" dost práce... Měli jsme (dělali jsme to dva) od banky i falzifikáty mincí (výstřížky z plechu apod...) - aby je to nebralo... Některé byly velmi zdařilé.  Rozdíly průměrů odlišných mincí jsou i jen 7% (snad si to pamatuji dobře) a mezi tím jsou "cizí měny" (těch jsem měl taky "plný pytel")... Takže se "magnetické" a i ostatní parametry musí měřit s poměrně velkou přesností...  Průměr jsem měřil opticky s přesností pod 1% (se 100% potlačením vlivu rychlosti propadu mince)...  Pak nám stačilo 5x prohodit minci a "zaregistrovat její hodnotu" - a bylo to...
Proto to něco stojí...

(upravil DJ_Rix 10. 5. 2020 14:54)

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

.....a proto taky i tovární mincovníky fungují občas dost naprd i s pravými mincemi. Pokud to má ošéfovat rozdílné měny a ještě detekovat kdejaký falzifikát, odfiltrovat rychlost vhození a netrvat sto let vyhodnocení jedné mince, je tam skutečně dost práce.

Smekám před tím, že se otasovi chtělo se srát s analogovým obvodem. Já bych vzal jednu atinu 85 a sesmolil vše do programu.

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

pro inspiraci: https://youtu.be/ykvUE8Ad8Ls

(upravil Otas 10. 5. 2020 17:28)

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

Jé, to je krásný papundeklový postrkovací pašálník rofl.
Mimochodem inspirace tam skutečně je, a to je posun na skloněné rovině a výška oken, kudy odpadají ty menší mince (můžou se i vrátit). Pak už se fakt dá vzít fotočlen a jedeme! Tak to ve druhém kole zřejmě udělám big_smile, fakt dobrý nápad.
A mikrospínač tam pro konspiraci zůstane, nebude ale spínat ani při desetikačce, nýbrž jen houkačku, když někdo zkusí tam vrazit šroubovák...

Zuki: V té větě nebyl podiv nad příliš velkou cenou, jen konstatování pro srovnání.

DJ Rix: Digitální technika a programování už mne vzhledem k mému věku a zcela odlišnému oboru vzdělání i profese nestihla zaujmout tak, abych se jí pokoušel zvládnout, tak mi nic, než analog nezbývá. Nebudu nic zastírat...

(upravil zuki 10. 5. 2020 18:40)

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

DJ_Rix napsal:

.....a proto taky i tovární mincovníky fungují občas dost naprd i s pravými mincemi. Pokud to má ošéfovat rozdílné měny a ještě detekovat kdejaký falzifikát, odfiltrovat rychlost vhození a netrvat sto let vyhodnocení jedné mince, je tam skutečně dost práce.

Smekám před tím, že se otasovi chtělo se srát s analogovým obvodem. Já bych vzal jednu atinu 85 a sesmolil vše do programu.

Kdo říká, že tam nebyl procesor (byl tam PIC) a vyhodnocení trvalo jen pár ms... (dobu po kterou se to kutálelo mincovní dráhou těsně před člen, který to nechal spadnout do kasy nebo přehodil cestu mimo (ven z přístroje)... A vše se řešilo "digitálně", jen "magnetické ztráty v železe" se vyhodnotily AD...

Falzifikáty apod. se nedetekovaly... vše co se nevešlo asi v 5 parametrech do 2%, tak se vyhodilo ven...

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

hospody se už neotevřou, přežitek. a to je dobře.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil Otas 10. 5. 2020 19:14)

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

maxell napsal:

hospody se už neotevřou, přežitek. a to je dobře.

Za šíření poplašné zprávy, která může vyvolat vážné znepokojení alespoň části obyvatelstva se trestá odnětím svobody na šest měsíců až tři léta (§357, odstavec 2 zákona 40/2009 Sb. = trestního zákoníku), a když se spáchá za živelní pohromy, pak dva až osm let odnětí svobody (odstavec 4a) téhož paragrafu). smile smile smile

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

big_smile big_smile big_smile

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

hele, miláčkové: zákaz hulení v knajpě by byl dříve všem k s míchu. stalo se a navěky už bude...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil Otas 11. 5. 2020 17:16)

Re: Pomoz své hospodě - časovač a mincovník pro šipky

Nebude; až zde a v Evropě velmi brzo a konečně zvítězí jediná pravá víra, budou se ty místnosti nazývat čajovnami a bude se tam kouřit vodní dýmka smile smile smile a cigarety také.
Ani nevím, jak to bude se šipkami (abych nebyl OT smile).