(upravil ondra.klofat 10. 12. 2019 0:05)

Téma: 15"+1,4" PA kompakt (15NDL76-8, DE82 + ME90)

Určení: PA satelit
realizace: podzim 2019
Technická data: Rozměry: (š x v x h) 440 x 750 x 440 mm, Ozvučnice: Bassreflex, 67L, ladění: 58Hz, Materiál: 15mm březový multiplex. Osazení: B&C 15NDL76-8, B&C DE82 + ME90, výhybka Megaton MT152, Hmotnost: 31 kg.

Satelity vznikly jako větší náhrada za občas nedostatečně výkonné 12" s Eminence Delta 12A. Původně jsem uvažoval opět o 12" satelitech, nakonec se však naskytlo pořízení této sestavy měničů a bylo rozhodnuto. V rámci možností konkrétního osazení jsem se chtěl dostat na co nejmenší rozměry i za cenu případných kompromisů při provozu bez subwooferů.

Konstrukčně je to víceméně shodné s ostatními mými boxy. Tedy základem jsou díly zpracované na CNCčku s příslušnými drážkami pro snadné sestavení a následné doplnění výztuh. Válečkem nanášený warnex jako povrchová úprava. Před reproduktorem 1mm ocelová komaxitovaná mříž s průzvučným molitanem. Uvnitž vatelín po všech stěnách. Příruba pro stojan je zasazena do výztuhy vzhledem k relativně vyšší hmotnosti. Na zadní straně je zapuštěný terminál se dvěma paralelně zapojenými speakon konektory. Na horní straně a v horní části zadní stěny je trojice M10 závitových bodů pro případné pověšení.

Zvukově jsem víceméně věděl co čekat, jelikož jsem tuto konkrétní sestavu již předtím slyšel (pouze v o něco málo větší litráži a o pár Hz níže laděné). Na středech i výškách krásně čisté i při vysokých hlasitostech, když se tomu na EQ trošku pomůže na nejnižších frekvencích, pak to je bez větších problémů pro spoustu aplikací použitelné i bez subwooferů. Jediná daň je tak nyní trochu vyšší hmotnost, která by se ještě dala do budoucna snížit neodymovým driverem.

Foto ze stavby:
https://i.ibb.co/8r3q8Z1/2.jpg https://i.ibb.co/X5HnLvq/4.jpg https://i.ibb.co/BtQjft6/5.jpg https://i.ibb.co/Smk1Hnf/6.jpg https://i.ibb.co/TqvnPys/7.jpg https://i.ibb.co/L95nWyg/8.jpg https://i.ibb.co/wBvC4SH/9.jpg https://i.ibb.co/XDVWtTs/10.jpg https://i.ibb.co/Vp745G6/11.jpg

Hotové boxy:
https://i.ibb.co/r5pwXdx/3.jpg https://i.ibb.co/tqkbwp5/1.jpg  https://i.ibb.co/t8R7wDR/2.jpg

Re: 15"+1,4" PA kompakt (15NDL76-8, DE82 + ME90)

Ondro, jako vždy potřebuji na reakci k Tvému předváděcímu příspěvku chvilku času, abych odžloutl od závisti big_smile, vizain neumím a Ty ho děláš tak suprový!
Ladění na 58 Hz není šálek mého čaje, jsem raději, když nemusím ořezávat spodek a když se BR příliš do běžných basů příliš neplete, to raději přidám na EQ (samozřejmě znám ze simulací, že mi to na 60 - 70 Hz naopak omezí možné zatížení sad, vše je kompromis).
Dáváš do bedýnky nějaké tlumící rouno; nejspíše ano; jaké používáš?
Mno, skoro přesně takovou bedýnku bych potřeboval (ale už je zadána, tak se snad dočkám smile).
Docela jsem se v neodymech zamiloval (a spolupracující DJ rovněž) do DE990, jen chtějí svou úpravu výhybky. A nebo raději biamp.

Re: 15"+1,4" PA kompakt (15NDL76-8, DE82 + ME90)

Hodnotím spojení krabičky pro madla s BR, tady je vidět, kde se u práce přemejšlí... Možná lepší než některý "profi" výrobky.

Re: 15"+1,4" PA kompakt (15NDL76-8, DE82 + ME90)

Oťasi, omlouvám se za způsobování závistí, určitě to sem nedávám jako "chlubící" příspěvek, ale hlavně pro inspiraci pro další stavitele. Samozřejmě mě těší, když se občas některými prvky, které na bednách dělám někdo další inspiruje a použije to také atd. ,stejně jako jsem se já inspiroval jinde a dával si v hlavě tu skládačku postupně dohromady. Spoustu (především ergonomických a praktických) věcí, které jsem různě okoukal si nyní nemůžu vynachválit a je to jeden z důvodů proč bych si z továrně vyráběných beden asi jen těžko vybíral big_smile 

To ladění určitě kompromis je, to jsem věděl od začátku. Prioritou byla minimalizace rozměrů. Low-cut pro toto mám bez subů prozatím na 40Hz a nezdá se že by to byl jakkoliv problém. Basů je tam subjektivně dostatek, ikdyž samozřejmě ty nejnižší frekvence chybí, ale k nějak extrémnímu poklesu pod laděním BR nedochází, nemám to změřeno, čili nevím co přesně se tam děje, ale opravdu to celkem odspodu funguje i takto. Zkoušel jsem to i úplně bez lowcut filtru a ani tak jsem se při testu v místnosti nebyl schopen dostat na takovou hlasitost, kdy by začaly prostestovat repra narozdíl od tolerance mých uší co do hlasitosti.

Co do neodymů, tak v subech jsem k nim skeptický. Jednak ze zkušeností jiných, co se ke mě donesly, jednak z toho, kdy jsem měl půjčenou Nd verzi Beymácké 15P1000 a pokusně jsem ve svých subech porovnával Fe a Nd verzi a ferrit mi zvukově přišel výrazně lepší. V satelitech jsou toto mé první neodymy a zatím si nemám na co stěžovat. Každopádně s ferritem už by ta váha začala být dost kritická.... tahat na stojan není kdovíjaká radost i takto, natož mít to o pár Kg víc. Jak jsem psal nahoře, spíš budu do budoucna šilhat i po Nd driveru, stejně jako asi dodělám přepínání pasivní/aktivní dělení.

Na tlumení používám obyčejný vatelín z galanterie. Ne takový ten volně nacupaný, ale ten co je v pevných "pruzích". Konkrétně je to toto: https://www.sijemedoma.cz/cs/Vyplnove-m … m2-p86c65. Dávám toho většinou jednu tu 3cm vrstvu na všechny stěny.

Co se týče spojení krabiček na madla a bassreflexů, tak to vyplynulo z potřeby co největší úspory materiálu a tím i hmotnosti a zároveň tento jeden celek funguje jako výztuha velké části boční stěny. Takže se to přímo nabízelo to vyřešit takto.

Každopádně díky za pochvalu a snad to bude i někomu dalšímu k užitku.

Re: 15"+1,4" PA kompakt (15NDL76-8, DE82 + ME90)

Pokud by jsi dělal 12 palec v neodymu 12NDL76+DE400 při rozměrech 65x36x32 vychází hmotnost 16,2kg. Má tvar odposlechového monitoru, to jen tak pro porovnání hmotností.

Re: 15"+1,4" PA kompakt (15NDL76-8, DE82 + ME90)

Takto by som chcel vedieť pracovať s drevom, paráda smile