Re: Stavba baskytarového komba

No jo, kéž bych měl takového kamaráda. Myslíte, že těch 150 litrů je teda moc? Já jen že u 150 litrů je o 3 dB větší citlivost než u 100 litrů, alespoň podle toho programu.

(upravil djmayo 29. 10. 2016 17:14)

Re: Stavba baskytarového komba

Ja to vidím na 115-130l ladenie 40-45Hz, nižšie to ťahať za väčšieho objemu to asi nemá zmysel, keďže pri ladení na 30 či 35Hz tam je už v potrebnej oblasti väčší prepad. Samozrejme aj v 90l bedni to ide dorovnať ekvalizaciou no potom je to na úkor celkovej hlasitosti, aj keď to repro má slušnú citlivosť. Keď sa bedňa trocha vytlmi (2-3cm vatelínu po obvode) nebude mať tendenciu dunieť resp. búchať.

Re: Stavba baskytarového komba

Děkuji za názor, použiju tedy ozvučnici o objemu 130 l s laděním bassreflexu na 40 Hz.

Re: Stavba baskytarového komba

Jo ještě se chci zeptat, napadlo mě, že bych udělal basreflex jako štěrbinu 1,1 cm vysokou a 50 cm dlouhou, tloušťka stěny se štěrbinou bude 1,8 cm, bude to fungovat?

Re: Stavba baskytarového komba

Ahoj.
Plocha basreflexu se volí alespoň jako 1/5 plochy membrány reproduktoru.
Při 15" reproduktoru s plochou membrány cca 900cm², by měla být plocha basreflexu alespoň 200cm².
U nástrojové reprosoustavy to nemusí být tak kritické, a může to dodat aparátu individuální "zvuk".
Doporučuji literaturu od RNDr. Bohumila Sýkory.

http://www.serialodsykory.wz.cz/SRS_komplet.pdf

Re: Stavba baskytarového komba

Ten článek znám. Nejdříve jsem chtěl udělat dva bassreflexy s průměrem 10 cm a délkou 15,2 cm, potom mě napadlo zkusit do WinIsd zadat jen štěrbinu, aby žádná trubka nebyla třeba, jenže vylezla z něho výše popsaná blbost.

(upravil FilipAudio 30. 10. 2016 10:48)

Re: Stavba baskytarového komba

No hlavně jde o to, aby v basreflexu nebyla moc velká rychlost proudícího vzduchu...
Také se doporučuje, aby nejmenší průměr, nebo strana basreflexu byl větší než asi 4 cm, aby nevznikali moc velké ztráty třením vzduchu.
To si dohledej v literatuře, buď v již zmíněné, nebo ještě například Amatérské Rádio, modré, 1984, č.2.
S tím poměrem ploch 5:1, ale chybu neuděláš, a pokud konstrukce dovolí, tak zvol poměr i menší.
Zas to ale není třeba moc přehánět, aby Ti pak do bedny nechodili spát kočky, psi a podobná domácí zvěř, jak se stávalo mému kamarádovi:-)

(upravil honza-K. 30. 10. 2016 14:30)

Re: Stavba baskytarového komba

Kdybych udělal 2 bassreflexy o průměru 10 cm a délce 15,19 cm, plocha jednoho vychází tedy 100 cm2. To by mělo stačit, ne?

Re: Stavba baskytarového komba

štrbinový basreflex sa bežne robí. V tvojom prípade by mohlo pri šírke bedne 50cm vyhovovala výška cca 5cm a aj dĺžka by mala vyjsť v pohode. Ináč winisd nepočíta s tlmením bedni, takže keď tam dáš tak ako som písal treba dĺžku BR skrátiť o 1/5 až 1/4 aby to sedelo, lebo sa to správa akoby si pridal objem.

Re: Stavba baskytarového komba

Ježíš já napsal kravinu. 2 bassreflex o průměru 10 cm a délce 15,19 cm mají plochu 157,1 cm2, což je tedy málo. Potřebuji, aby plocha dala dohromady alespoň 200 cm2, že ano? Ještě popřemýšlím, ale asi bych raději použil trubky, než štěrbinu.

Re: Stavba baskytarového komba

djmayo
Díky za cenné rady. Pokud neberu v potaz tlumení, pro štěrbinový bassreflex široký 50 cm vysoký 5 cm vychází délka 22,76 cm. Pro 2 trubkové bassreflexy o průměru 12,5 cm vychází délka 26 cm. Je to takto možné? Pokud bych bednu vytlumil vatelínem, štěrbinu nebo oba nátrubky bych zkrátil o 1/5 až 1/4 jejich délky? Jak přibližně závisí zkrácení na tloušťce tlumení?

(upravil Betaron 30. 10. 2016 22:54)

Re: Stavba baskytarového komba

Vatelín do nástrojové, baskytarové bedny ne! lol to je dobré pro hifi bedny;
Třícentimetrová vrstva vatelínu celkem spolehlivě utlumí harmonické kmitočty v oblasti 2 – 3 kHz, které pro dobrý zvuk potřebujeme …

Re: Stavba baskytarového komba

Dobře, dobře, o to je to jednodušší smile

Re: Stavba baskytarového komba

Betarone, prosím vás co znamená hodnota kondenzátoru .1 například u kondenzátoru C1?

https://i.postimg.cc/9z1wNWk3/2253594.jpg

(upravil pzwak 4. 11. 2016 8:37)

Re: Stavba baskytarového komba

nejsem sice Betaron, ale dovolím si odpovědět za něj - hodnoty jsou uváděné v uF, takže .1 je 100nF, .01 je 10nF atp. stejně tak elyty 470 je 470uF.

Web

Re: Stavba baskytarového komba

Pokud chceš dělat přesnou kopii toho Rolanda, tak počítej s tím, že parametry celého obvodu se mění s napájecím napětím a s parametry tranzistorů FET, které použiješ, tzn. budeš muset laborovat s hodnotami odporů. Tlumivku, která je pod Q2 taky těžko seženeš.
Stavěl jsem podobný obvod, ale okopíroval jsem jen korekce, které jsou dobré. Viz příspěvek 27.

(upravil honza-K. 5. 11. 2016 18:00)

Re: Stavba baskytarového komba

Díky. Ještě něco, jakou hodnotu má ta tlumivka?

Re: Stavba baskytarového komba

..ano, ve schema preampu je použita taky indukčnost.
V „našich“ korekcích může být vypuštěna, ale byla by škoda nevyužít možnosti zajímavého zvuku, které rezonanční obvody s cívkami umí vytvořit.

Kdysi, před třiceti roky - v rámci mých hudebních aktivit a s tím související hledání dobrého zvuku pro baskytaru – jsem dělal mrtě pokusů, laborování s LC rezonančními obvody. Je to hodně pracné, protože špulky jsem lepil z tvrdého papíru a cívečky do feritových hrníčkových jader vinul ručně. Dříve se celkem běžně daly v elektrách koupit feritová jádra H12, H22 o různé permeabilitě. Výsledné indukčnosti mi potom měřil v práci kamarád, doma jsem neměl možnosti…

https://i.postimg.cc/DWcp93hW/2256834.jpg https://i.postimg.cc/DJjjzQ8n/2256835.jpg https://i.postimg.cc/wR1WRtmJ/2256836.jpg https://i.postimg.cc/Z0nsMQMR/2256837.jpg

Taky jsem tehdy pro kytyristy postavil tři bezvadné kvákadla s indukčnostmi…


Takže i zde do těchto korekcí je potřeba trochu s indukčností polaborovat a pro ten správný zvuk LC obvod doladit i změnou kapacity…

Re: Stavba baskytarového komba

A jaká má být tedy rezonanční frekvence tohohle obvodu? Cívka má hodnotu 3R, což nevím co znamená a kondenzátor je 1 uF. Já bych to chtěl postavit podle tohohle schématu a taky už mě dost tlačí čas. Předem díky za odpovědi.

Re: Stavba baskytarového komba

Ta indukčnost bude 3uH. Pokud jí budeš shánět, měla by být stíněná.