Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 8 z 15)

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

  Stránky: ««« 1 ... 6 7 8 9 10 ... 15 »»»

RSS

Příspěvky [141 až 160 z 287]

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

No říkalo se to tak, když se zaváděly tvrzené hlavy.
Nesrovnával jsem je s ANP935, ale neměl bych starost o výšky u tvrzených hlav. Zrovna nedávno jsem si prohlížel svá stará měření přenosové charakteristiky B116-ky a při rychlosti 19 to bylo přes 20 kHz.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Já mám naměřené hodnoty pro netvrzené i tvrzené hlavy naprosto stejné. Samozřejmě to chce dokonalé seřízení celé páskové dráhy, vyčištění, odmagnetování a v neposlední řadě správné seřízení výšek obou hlav u tříhlavých strojů (včetně mazací - ale ta se seřizuje celkem snadno). Bez měřícího pásku je skoro nemožné nastavit výšky hlav - obzvlášť po výměně hlav. O kolmost ani nemluvím. Naměřil jsem přes pásek záznam až 21 kHz, při rychlosti 19cm/s.
Také hodně záleží na jaký a jak je nastavena předmagnetizac a vybuzení pro daný typ pásku. Mezi samotnými typy pásků jsou celkem velké rozdíly, zde platí pravidlo - jeden typ pásku od jednoho výrobce (ale spolehnout se na to nedá, i zde jsou vidět rozdíly). Uvedu odtrašující příklad u pásek BASF. LP 26 a LP 35 se ani zdaleka nepodobají, nehledě na různou tloušťku, parametry mají velmi odlišné. Ověřeno - šmirgl LP 35 vyhozen, samé dropouty, kolísání jakosti v průběhu délky ap. A to jsem jich měl přes sto kusů. (Dělal jsem zvukaře.)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

BASF LP35: nevím, co je na tom pravdy, ale někde jsem četl, že se zeleným pruhem přes krabičku byly druhojakostní a že prvojakostní byly s červeným pruhem. U nás se prodávaly se zeleným pruhem, s červeným jsem je viděl prodávat jen jednou. Od doby, co se daly sehnat Maxelly jsem nekupoval nic jiného.

(upravil maxell 19. 9. 2016 12:32)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

nevěř báchorkám, Basf zelené byly na pultech i v dojču před revolucí, teprv pak červené 180mm, zelené neviděl nikdy
vyjímečne na alu cívkách, LP35, to byli jnej kalibr
hlavy ANP i ANH hrajou stejně, další pivní fáma všeznalců
B113 a další v řadě byl seštelován z výroby na evropský standart Basf což samozřejmě nebránilo používat pásek japan

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil stiglitz 19. 9. 2016 18:54)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Díky. No zatím jsem tak daleko, že mám vyměněné kondenzátoryna desce se čtyřmi potenciometry, ve zdroji a koncovém zesilovači. Dnes je hnusně, tak popojedu. Hlavy se dají sehnat, sice 400,- kus, ale co se dá dělat. Půjdu do toho.
Jinak jsem prostříkal KONTAKTem 60 ty Jihlavské přepínače, vrtnul jsem opatrně jejic čela, a po nějaké době to pustilo měděnku, je to vidět na původně stříbrných sponách, které jsou vidět přes plastová čílka, jsou zelené, což může být dobrá věc, anebo známka katastrofy. Měním kondíky, je to nekonečné.

(upravil stiglitz 22. 9. 2016 16:56)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Dnes jsem za se pokročil, a chtěl bych vědět, cituji:  O pomalých indikátorech se moc zmiňovat nebudu, napsalo se o tom již dost , i když je potřebné říct, že je to mnohem lepší, než např. u B73. Kdo by chtěl indikátory rychlejší, lze to u typů se "špičkovým indikátorem"
provést výměnou kondenzátorů C3 a C4 za hodnotu 0,47 uF na modulu označeném "I".
Přetřásá se to tady. http://www.ps-service.cz/archiv/Starest … -b116.html
Jako na potvoru tady tuto hodnotu nemám. Mám 1.0u, můžu to zkusit? Aktuálně jsou tam 2.0u, nebo 2.2u. Co se stane, k čemu dojde, zrychlí se alespoň částečně? Nechce se mi to skládat, a mít tam něco sesmrkaného, protože ty kondenzátory musím nejdřív vypájet z něčeho, co tu mám a ani už nevím, kde to bylo. Díky.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Kond ovlivňuje rychlost náběhu ručky indikátoru. Podle schématu tam má být 5uF. Změnu z 2 na 1uF skoro nepoznáš.

(upravil stiglitz 22. 9. 2016 19:27)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Ať koukám, jak koukám, C3 a C4 - 2uF. C11 - 5uF, a C12 - 20uF. Držím v ruce schéma. To jsou kondenzátory, tedy C3 a C4, které se mají vyměnit podle toho článku. Tak nevím. Už jsem to tam nahrnul, neměl jsem elyty, jsou tam svitky.

(upravil Hippo007 22. 9. 2016 22:02)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Koukáš na schéma, kde je zesilovač pro indikátory označen ŠI. Já koukal na jiné schéma, kde je označen I.
Nevím, které z techto dvou schémat je myšleno v tvém příspěvku (i když je tam blok označen I). Každopádně novější je schéma s ŠI, podobné zapojení je použito v CM160.

(upravil stiglitz 23. 9. 2016 11:53)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

No, ono se to trochu měnilo, i starší a novější B115, 116. Viděl jsem někde tu úpravu, led indikátory, vypadalo to strašně. Na schématu pro můj magnetofon je označení modulu ŠI.
Uvidím, jak se to bude chovat,  teď už musím dávat nové dráty, staré jsou k ničemu. Odlamují se. Taky nápad, použít plné vodiče, ještě tenké. Díky za pomoc. Vám všem.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

V AR A11/1982, str. 432 je úprava obvodu koncového vypínání ... kdybys měl problém s nezareagováním KV při rychlém převíjení pásku.

(upravil stiglitz 23. 9. 2016 17:31)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

To taky zlobilo?
Hele, ještě bych potřeboval - měl by někdo nějaký postup, jak vypájet tahové poťáky? musím se do nich dostat. Slyšel jsem tedy, že stačí tam nahrnout něco těmi škvírami, ale já to chci rozebrat, taky potřebuji ty dráhy vidět. Nepotřebuji tohle: dostat se do bodu, kdy to budu muset po zkompletování kvůli chrastění zase stejně vykuchat. Minule jsem koupil na burze lahvičku, ale něco v ní bylo, olejnička, říkám si, na olej na šicí stroje, budu ho mít v dílničce stabilně. A bych to nechodil brát manželce od stroje. Doma jsem nasadil optiku, a je v ní grafitový prášek. S něčím to smíchám, a nahrnu na ty dráhy. Zkusím.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Tak už jsem se dostal do prvního. Dráhy vypadají překvapivě dobře. Trošku přihnu packy, a pak to nakonzervuju. Bylo tam trochu bordelu, vyčistil jsem to. Tak ještě pět.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Poťáky vyčištěny, nakonzervovány.
Tak. A teď si pohrávám s myšlenkou zrušit zcela přepínač stop. Vzhledově si to pořeším. ale přepínač je asi zbytečný, všechno je stejně jenom stereo. No, a bude o dvě třetiny problémů míň. Jak to vidíte? Díky za názory.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Za mě: mám pochopení pro Tvůj záměr a můj názor nikomu v žádném případě nevnucuji: Pokud jsi přesvědčen, že přepínač v B115 už nebudeš potřebovat a přemostíš ho (včetně všech návazných věcí), určitě si ty problémy ušetříš. Jenom Ty sám víš, co cheš nebo event. nebudeš potřebovat. Usuzuji, že patříš do kategorie lidí, kterým záleží na užitné hodnotě více než na historické muzejní.

Přesto bych to ale před Tvojí zamýšlenou úpravou pro jistotu řádně zdokumentoval foťákem v režimu makro nebo aspoň mobilem s předsádkou.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

No jéje. Foťák mám ultrazoom, a mimoto ještě zrcadlovku se třemi objektivy a i dvě předsádky k ní. Foťák mi toho už zachránil fakt dost, hlavně odlomené dráty, ten tenký zvonkový vodič, pokrytý mezi cínovým spojem, a izolací měděnkou, protože vypátrat, odkud to odpadlo, je strašný. Přepínač stop mi opravdu už nedává smysl. Mě kotoučák nepojede pořád. mám tu dvacet kotoučů, většinou Maxell. Něco málo Agfa, a tam nahrnu muziku osmdesátých let, je to jenom pro pocit, a cívkáč sám dozná několika designových změn. Ale žádné prznění, jsou ale části na čelním panelu, jež si o úpravu přímo říkají. Začnu, co se týká vzhledu dodrápaným, poničeným černým krytem unašečů, tam kde je zavěšené na háčcích víko.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

stiglitz napsal:

Taky nápad, použít plné vodiče, ještě tenké.

No, ve výrobě byl technolog a jeho starostí bylo dosáhnout kompromisu mezi funkčností, kalkulovanou životností a výrobní cenou... dokonalejší je propojení desek lankovým svazkem, ještě lepší svazkem ukončeným precizními konektory a ještě lepší propojení desek s konektory do matiční propojovací dps. Jenže zapájet stopadesátkrát lanko je pomalejší=dražší i lanko stejného průřezu samotné. Lankové svazky vyvázené ve formě a impregnované měly opodstatnění u mobilních nebo palubních zařízení ale jejich cena byla úplně jinde. Kdyby se uklepal drát v natřásané radiostanici sanitky nebo hasičů byl o něco větší průser než v kotoučáku s Jitkou Zelenkovou, a ten kotoučák navíc jen ležel na kredenci. Výrobní cena mgf byla třeba 1500,- ale palubní rdst možná 15000.
Kotoučáky z 80' jsou ještě krása proti řadě B5, kde byly stíněné "kablíky" z plných drátků omotaných hliníkovým páskem, normalizační prasárna která patrně o 30 let později oplodnila čínské soudruhy technology když vidím jejich PC zdroje.

Jestli rušit přepínač stop... no buď křísím případně vylepšuju dobového veterána do opět funkčního stavu, nebo přestavuju na nestylového hybrida, to si musíš ujasnit. Určitě se občas hodí přepínač stop pro testování závad nebo nahrávek, jen proto že se mi nechce restaurovat přepínače, bych je nevyhazoval.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Taky názor, díky. Dneska se na to zase dívám jinak, v týdnu se dám do těch drátků.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Tie prepinače sa dajú vyčistiť. Ja som kedysi u nás kúpil "jihlavský" prepínač ktorý bol v podstate rovnaký, len mal inú aretáciu. Malá mechanická úprava to spravila. Bratovu 113-ku som asi pred desiatimi rokmi repasoval. Vtedy som nemal prepínač k dispozícii, tak som prepinače (oba) vyletoval) a opatrne rozobral. Vyčistil a nakonzervoval som kontakty a znovu posladal a zaletoval do plošáku. Odvtedy nie je s tým žiaden problém. Takže doporučujem trpezlivosť a bude to 100 percent spoľahlivé.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

No, já jsem tam nahrnul malými vyvrtanými dírkami Kontakt60, už je to asi měsíc, jsem zvědavý, co to udělalo. Vlastně jsem udělal to, co někde radil sinclair. Uvidím, jo, nechám ho tam. Rozhodnul jsem se. Rozebírat to nebudu, je to prý příšerná práce, poskládat to.

Příspěvky [141 až 160 z 287]

  Stránky: ««« 1 ... 6 7 8 9 10 ... 15 »»»

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£