Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 15)

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 15 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 287]

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

B101 není žádný novější typ, je to jen esteticky dojebaná B100 jejíž základ leží na nepříliš povedené mechanice B5. Vertikálně tuhle mechaniku provozovat nejde, protože přivíjení a tah je určen váhovými spojkami (jak už bylo správně napsáno). Předělat to na podobný systém, jako je B7 si fakticky neumím představit. Unašeče z B7 tam nainstalovat nejde, zajištění samotných unašečů typu B5 proti posouvání si taky neumím představit a o zajišťování samotných cívek ani nemluvě. Taková úprava nemá smysl. Krom toho celkově B101 za moc nestojí ani po elektrické stránce. Snímací a záznamové korekce s velmi podivným průběhem atd.
Samotnou kapitolou je řada B9...nevím, o co v případě konstrukce toho magnetofonu komu šlo, no každopádně je to vergl. B90 mono a mechanicky totožná stareofonní B93. Ta stereoverze je po elektrické stránce záležitost ojebaná až na kost, použití nejlevnějších součástek. Prostě hrůza. Jako sběratelský věci jsou B101 i B93 možná fajn (ta B101 asi ani to ne), ale z hlediska provozu můžu z jednoduchých typů doporučit B730 (elektronika totožná s B101, ale mechanika je vylepšená B7), pak B113-B116 a CM1x0. Zvukově je taky slušná B73, no blbě se opravuje a nastavení taky není úplná brnkačka.

(upravil vluz 23. 5. 2016 12:19)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Stiglitz: na lepení sloužila speciální lepící páska, která měla proti nějaké izolepě tu vlastnost, že byla tenká a ze slepky se nevytlačovalo lepidlo. Já jsem si vždy po koupi nového pásku uschoval ten kousíček lepící pásky, kterým byl na cívce zajištěn konec. S těmito kousky jsem pak vystačil na lepení po celou páskovou éru.
Jinak měl jsem kdysi B100 z novější výroby - měly v zesilovači místo OC 26 již křemíky KU 611 a byl jsem zcela spokojen. Jelikož se mi pak také zalíbil magnetofon "nastojato" tak jsem samozřejmě nelaboroval s nějakými předělávkami, ale rovnou jsem to vyměnil za B730.

(upravil maxell 23. 5. 2016 19:16)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

na to je spešl bílá lepící páska 5.6mm x 20m a celý život jsem vystačil s jediným kotoučem, byla to značka Scotch dříve běžně k dostání dneska nevím, obyč. izolepa jenom v krajní nouzi !
http://img24.cz/images/54965996449544979418.jpg

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Na lepení se používá speciální lepící páska, možná by šla použít i SCOTCH MAGIC (vypadá, že nebude "pouštět" lepidlo). Pásky se přiloží přes sebe, střihnou nemagnetickými (nebo aspoň odmagnetovanými) nůžkami, vloží se do přípravku s vyfrézovanou drážkou 6,4mm širokou a přelepí na lesklé - vnější - straně lepící páskou.

(upravil stiglitz 23. 5. 2016 22:55)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Chlapi, díky za rady, pásku si seženu, a: zítra mi kolega přiveze něco, co má už dvacet let na půdě. Podle toho, co mi říkal, tak to stálo skoro čtyřku, má to kouřový překryt, a provozoval to na stojáka. Není to vysoký, ale neví, snad je to "spíš delší" Doufám, že to bude B730. Doufám, ale ani on neví.
Ozvu se.
Díky za rady.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

stiglitzi, za chvilku budeš mít hezkou sbírku... smile

Web

(upravil stiglitz 24. 5. 2016 12:39)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Ne, ne, manželka protestuje. Ale je tady: 3 cd přehrávače, 2 zesilovače, 3 gramofony, 1 equalizér Unitra FS32, 6 decků, troje reprosoustavy, pak ještě jedny jedny 5.0, AV receiver a tři kotoučáky. Ve sklepě ještě RFT gramec s bednami, a superhet Tesla 814A rádio, které se ani nerozsvítí, ale které nehodlám vyhodit... Ještě jsem neměl čas na něj kouknout důkladněji, v depozitu je asi dva týdny.

(upravil maxell 24. 5. 2016 19:53)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

hm, dostal ses do pasti hromadění nepotřebných věcí harampádí, jeden ze syndromů přicházejícího vyššího věku, není to nebezpečné, mám za sebou, lépe starý krám věnovat opraváři na díly, za stovku či flašu vína, prodat na bazoši, už je nikdy nebudeš používat, potřebovat, nebudou Ti chybět, prostě zmizí z Tvého života jakoby nikdy neexistovaly, věř...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil stiglitz 24. 5. 2016 23:48)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

To bude pravda. Ale prodělávám záchvěvy, kdy jde vše pryč, ale už jsem to asi rok neměl. Ono to zase nastane.
Víc mi přijde líto, že to co mi kolega donesl, je zase B101, bohužel. Byť jako nová, už s černými VU metry, které nevypadají jako hračka, pořád je to stojednička, ach jo. Jedna půjde pryč.
Dopisuji, teď jsem prozkoumal páskovou dráhu toho co jsem přinesl, hlava absolutně rovná, ani stopy po obroušení, ani nikde jinde.
Tak je rozhodnuto. Zkusil jsem i přehrát, ale z reproduktoru jde buď nic, nebo při přepnutí brum, VU metry svítí, ale ani se nepohnou.
Majitel tvrdí, že do posledka hrál, pak ležel dvacet let na půdě.

(upravil jik 25. 5. 2016 13:54)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

stiglitz:
"Zkusil jsem i přehrát, ale z reproduktoru jde buď nic, nebo při přepnutí brum, VU metry svítí, ale ani se nepohnou.
Majitel tvrdí, že do posledka hrál, pak ležel dvacet let na půdě."

Asi bych mu věřil. Vydržuju na skříni B93, jenom kvůli páskům, které si možná ještě někdy pustím. Hrál, pak jsem ho po dlouhé době ze skříně sundal, otevřel lahvové pivo a že nějaký pásek přehraji. Dočkal jsem se stejných příznaků, o kterých píšeš. Jenom jsem kouknul na pojistky - v pořádku. Neprovedl jsem ani prvotní základní proměření. Šel zpět na skříň a otevřel jsem další lahváče smile .

Jinak, kotoučáků jsem v životě několik měl (B700, B90, B73 a nepočítám jednou domů dotáhnotý Sonet DUO či Uran), teď mám jenom tu B93 kdysi taky od někud dotáhnutou a to jenom kvůli těm páskům.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

měl jsem Pluto, Tesla B400, B101 a Unitra M2404 S, prodal jsem na inzerát na díly, zůstaly mně fotky a jeden B116A co ležel kolegovi 20 let ve fólii na garáži a rád se ho zbavil, ten mi dají nejspíš do rakve

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

stiglitz napsal:

Zkusil jsem i přehrát, ale z reproduktoru jde buď nic, nebo při přepnutí brum, VU metry svítí, ale ani se nepohnou.
Majitel tvrdí, že do posledka hrál, pak ležel dvacet let na půdě.

U těch starých "krámů" po delším období klidu zlobily kontakty všude kde se člověk podíval a některé elyty budou asi také na výměnu. Není vyloučeno, že i některé pájené spoje budou na prd.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Doporučuji několikrát stisknout a pustit tlačítko záznamu a taky mnohokrát popřepínat přepínače stop. Tyhle závady jsou obvykle jen skorodované kontakty přepínačů.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

stiglitz napsal:

Ale prodělávám záchvěvy

To je normální a pochopitelné zvlášť pro člověka přiotráveného v konzumní epoše z dvouletého životního cyklu levného spotřebního póvlu. Občas člověk chce něco nadčasového nebo aspoň opatřeného iluzí hodnoty. Říká se tomu sběratelství. Výrobci a uživatelé Jawy z roku 1950 taky nepředpokládali, že ji někdo bude po šedesáti letech leštit a chromovat a těšit se z ní.
Z hlediska utilitárního je rozpohybování páskového magnetofonu nesmyslem. Z hlediska veteránského je to hobby jako kráva a třeba to někomu pomůže aby se v tom moři praktických čínských plastových sraček nezbláznil.

(upravil stiglitz 25. 5. 2016 23:20)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

No, když jsem ji prozkoumal, byl by hřích ji dát do sběrného dvora, je jako nová, až na plexi kryt. Ne, kdepak, ta tu zůstane.
Na kontakty si udělám čas, jenom nevím, jestli jim udělá dobře obyčejný kontaktol, nebo něco speciálnějšího, kdysi sinclair psal o Diavě na nábytek, ovšem té staré, komunistické, nová prý už stojí za prd. Ale to jsme se bavili o potenciometrech, tady jsou tahové, a dva otočné taky. otočné nevím jak budu řešit, rád bych jim taky udělal dobře, ale tam nic nedostanu, někdo taky radil provrtat jedničkou vrtákem, a prostříknout.
Zkusím pohledat.
Jinak ta stojednička je bez hluku, když ji zapnu, žádný pískání, přehrávání, převíjení, vše zastaví, jak má, nic se neprověšuje, jako třeba u B93, kterou když vypnu převíjení, tak musím druhou cívkou pásek zase napnout, to tu není.
Fakt moc nehrála.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Diava se používala na kontakty z nouze za "plánovaného hospodářství" socíku když v obchodech nebylo (skoro) nic krom základních potravin a stranického tisku, 25 Kčs za kontox bylo celkem dost peněz...dneska je nabídka spotřební chemie nepřeberná jen vybírat, Diavy bych se vyvaroval, je to hanebné provizórium s vedlejšími účinky...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil Crifodo 26. 5. 2016 18:55)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Technologie pro restaurování budou obecně stejné jako u každé jiné elektroniky, v literatuře a na webech o rádiích je toho plno. U magnetofonů stárnutí gumových obložení, řemínků, vyschnutí kluzných drah pák a kulis (zalepení vazelíny).
Kulaté potenciometry TP280 a 160 se dají opatrně rozebrat odehnutím půlkruhových výstupků plechového krytu, pak jsou přístupné, ale někdy stačí je rozchodit v pouzdru hřídelky. Můžou být taky vyhnilé elyty, ačkoliv mně třeba nikdy neodešlo nic ze zeleniny TE00x v B73, zato popraskaly vývody u KF50x.

když v obchodech nebylo (skoro) nic krom základních potravin a stranického tisku, 25 Kčs za kontox bylo celkem dost peněz

co tak pamatuju tak smrad Pegominu a Kontaktolu mě provázel celých asi 10 let kterých jsem prožil v té době jako elektronický teenager a na skoro prázdnou nádobku Kontaktolu se teď dívám, 15.50 Kčs 200g Druchema, to nebyla suma na zchudnutí, když v tý době stál jeden 540m Scotch 155,- Kčs a kupoval bych je jen kdyby na ně bylo co nahrávat.

(upravil stiglitz 26. 5. 2016 23:19)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Chce se mi brečet, teď mi někdo před nosem vyfouknul na Aukru dva kotouče Philips s páskem 18cm, za 4 stovky, ach jó... O minutu. Nemám pásky, to bude problém. Hlavně mi šlo o ty kotouče který vypadaly k světu, krásný stříbrný... Oba stejný. Bože. No to je život. Teď si připadám jako dítě, kterýmu vzali hračku.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

o jakej Filipes šlo ? Ne-li N7150 ? vždycky jsem chtěl mít, už to nestihnu ale že na aukru bývají...
Scotch 220 stal tolik co Emgeton, a nahrávat bylo co ovšem tape-to-tape, origoš LP nosič měl málokdo
a když tak nepůjčil za hubičku...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Kontakt 60. Mám s ním velice dobré zkušenosti. Ale pozor - je jenom na kontakty přepínačů, konektorů atd. Mrtvé přepínače oživí a zřejmě zatím né provizorně (uvidíme, ale několik let fungují) smile . Ale pozor - potenciometru nepomůže, ale naopak ho dorazí a to dost brutálně. Také vyzkoušeno sad .

Příspěvky [21 až 40 z 287]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 15 »»»

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£