Téma: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

Zdravím, vopred viem že 2003ka nie je zrovna najlepšie čo sa vyrába ale aj tak. Postavil som si zosilnovač s 4x2003 (4 kanály), obvod je napájaný toroidným trafom s výkonom 100W, výstup má 10V/10A, usmernovač - typický mostík s diódami ozn. "IN 540 GD" a filter tvorený 4700uF kondenzátorom...avšak po zapnutí je vo všetkých kanáloch počutelný dosť hlasný brum, problém som hladal v kábeláži, v zemnej smyčke ale to všetko som vyvrátil, keď som prívody napájania napojil namiesto vyššie uvedeného zdroja na autobaterku, kde úroveň brumu ostala viac menej na úrovni počuteľnosti, čo produkujú asi aj iné zariadenia, problém je teda prvotne vo vetve zdroj-usm-filter, je možnosť že je slabý filter?

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

Přihoď tam alespoň ještě jeden 4700u...taky to můžou způsobovat diody, dej ke každé paralerně seriovou kombinaci rezistoru tak 10ohm a kondíku tak 22n. zkontroluj, jestli nemáš trafo blízko signálových cest a vodičů a ukaž fotku pcb a jak to máš zapojený, ať se podíváme, jestli tam nemáš zemní smyčky

(upravil ALEKO526 19. 4. 2014 21:12)

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

PCB je táto stavebnica stereo 2x http://www.postreh.com/phprs/view.php?c … 2008022402  Trafo je od signálových ciest dostatočne daleko, dokonca včera som ho vybral mimo krabivu a brum sa nemenil. Aj po odpojení In káblov signálu je brum rovnaký, na autobaterke to ide úplne nehlučne.
K 4700 som už dával 2x 2200 a bez účinku.

http://s8.postimg.cc/m7jyt6y41/20140419_120330.jpg

Chcel som ešte na osciloskope zmerať výsledný priebeh za filtrom, ale nejako mi to staré BMko štrajkuje

(upravil jardag69 19. 4. 2014 12:42)

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

Vyndej signalove kabliky ze svorek a dej propojku mezi zem a vstup. Může být i malý odpůrek, jestli se ti nechce stříhat drátky. Pokud to bude bručet, je to v háji. Pokud ne, tak připojuj kablíky (vždy vypni) a sleduj kdy se co začne dít.  Když odpojíš ty in kablíky, tak je pouze zesilovač v zásuvce a připojené repro ? Žádný další kablík nikam ? A pro začátek můžeš vytáhnout signálové kablíky ze svazku od ostatních.

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

Aj viesť inak káble signálu som skúšal, áno bruní aj keď sú káble signálu úplne odpojené

jardag69: Týmto prepojením chceme zistiť, či niekde nie je signál rušený zemou? Dobre rozmýšlam?

Tak ani toto nepomohlo, brum ostal rovnaký, akurát to odstránilo meniaci sa brum, pri vyššej hlasitosti potenciometra

(upravil jardag69 19. 4. 2014 14:07)

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

Třeba i to jestli náhodou někde něco nekmitá. Celé je to nějaké divné. Bez zatížení by ta filtrace zdroje měla stačit. Když to jede z baterky, tak je to oddělené od sítě a necouraly by se země z jiného připojeného přístroje. Zkus tedy ještě zapojit napájení jen pro jeden (ze 4) modul s vyzkratovaným vstupem.

Jestli ti to bude bručet, tak je něco hodně špatně ve zdroji. Jestli máš nějaký měřák, tak přepni na měření střídavého napětí a dej ho na výstup zdroje. Měl by ukázat nulu nebo pár desítek milivoltů.

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

Merák mám taký nič moc, na výstup zdroja ak som dobre pochopil je teda bod napájania za filtrom a tam to na AC dáva cca 32V. Odpojenie zbytku spôsobilo akurát menší brum, resp. po odpojení + do dalších dvoch kanálov, pri ponechanej zemi brum klesol.

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

co to dělá když odpojíš zem od krabice? zkus jden kanál v napájení co nejblíž k modulu zablokovat nějakou keramikou odhadem 22n.

(upravil ALEKO526 19. 4. 2014 15:25)

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

pepsimus: Odpojením zeme sa nemení nič. Teraz ma napadá, že púzdra TDAčiek sú cez chladič spojené s krabicou vodivo, ale to je asi vedlajší fakt keďže  zem na škatuli inú nemám.

22n pomohlo, brum je s brumom (ak sa to teraz vôbec tak dá nazvať) na baterke skoro rovnaký, avšak teraz nemám na výstupe v repro žiadny brum, resp vôbec žiadny signál

(upravil jardag69 19. 4. 2014 15:31)

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

Tak už dál nehledej. Pokud ti to za usměrnovačem a kondíkem ukazuje 32V střídavých, tak to rychle vypni a pořádně si to překontroluj !
Červený a modrý drát ve svorkovnici u kondíku ?
Nechce se mi to hledat, kam mají tyhle 2003 propojené chlazení ? Někdy to je dokonce přímo na plusu.
Hmm, máš to asi izolované od bedny, tak by to nemělo vadit.

(upravil ALEKO526 19. 4. 2014 15:45)

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

V linku čo bol vyššie bolo písane - "Pouzdro TDA2003 je spojeno se zemí (GND), pokud nepoužijete izolační podložky mezi pouzdrem obvodu a kovovým chladičem, myslete na to, že se na chladič nesmí dostat žádné jiné napětí." Tam už nič iné teda nieje

(upravil jardag69 19. 4. 2014 15:52)

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

Však jsem psal, že jsem línej to ted hledat. Jen bych to asi nespojoval s bednou. Celej ten projekt je divnej. Ty blokovací kapacity jsou na celkem dlouhé cestičce, já jsem to vždy letoval přímo na nožičky + a - aspon tu keramiku 100n, zezpodu plošnáku. Tady by to šlo i zezhora, hned na nožičky 3 a 5. Za C7.
Ten odkaz mi nefunguje, až když ho ručně zkopíruju. Celkově je ten plošnák uplně špatně, už vstupní signál jde přez celkem velkou smyčku, ta zem je divná. Každopádně buď špatně měříš nebo je něco totálně špatně ve zdroji.

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

Neviem ako inak merať, na meráku mám rozsah 200 ACV, hodnota bola 32V

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

Ale to proste neni možné. Zkus jen tak z legrace změřit na stejném nastavení znovu ten zdroj a pak tu baterku. Napiš kolik si kde naměřil.
Zdroj na těch svorkách, jak jsem psal. U kondíku červený a modrý.

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

Nahoře píšeš, že máš trafo 10V. Kde by se tam vzalo 32V (ať už AC či DC)?

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

Zosilnovač bez zmeny cca 32 a baterka 26V AC

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

nejspíš to měříš nějakým noname měřákem,kterej ukazuje hovna když na baterce naměříš 26V.  změř napětí za filtračním kondem, ale DC. co to ukáže.
cože teda máš za ten problém? už to nebrumí, ale ani nehraje? nějak jsem to nepochopil.

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

Ok, takže měřák. Je to digitál ? Tak jedině normálně stejnosměrné, rozsah 20V a koukat jestli se udaj nemení. Pokud kolísá víc než -+10mV, poslední číslo, tak je asi něco špatně. Zkus naletovat nějaké kvalitní keramiky na ty nožky 3 a 5. Stačí u jednoho modulu, ke každé 2003 jeden. Další modul nech zatím uplně odpojený.

(upravil ALEKO526 19. 4. 2014 16:28)

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

Nebrumelo to, keď som tam ešte dal 22n kondík, ale to už nebolo v reproduktore počut vôbec nič
DC je cca 15V, baterka 12V
Posledné číslo kmitá, dokonca kmitá aj to za desatinnou čiarkou ale len o jedno číslo nahod a nadol
Kondik s akou kapacitou?

Re: Brum zdroja/filtra + TDA 2003

klidně tam dej ten 22n , ale 100n jak někdo psal vejš bude lepší.