Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Ostatní technika » Zdroj Fortron ATX-400PNR

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 30]

Téma: Zdroj Fortron ATX-400PNR

Zdravím mám dotaz, potřebuju otestovat tento zdroj, můžu dát na jednu větev 12V 21W a na druhou 6V 25Wnebo na hlavní konektor obě, bohužel motoopraven moc není a na e-shopu kupovat 6V 21W s poštou není zrovna levné.

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

Pokud chceš dát 6V žárovku na 12V větev, tak nevím čeho tím chceš docílit?  Pravděpodobně ti žárovka velmi rychle shoří...

Dej 12V žárovku jen na jednu a pak na druhou větev... předpokládám, že to bude rozumější... Pokud máš víc 12V žárovek, tak je dej na obě 12V větve...
S PC zdrojema moc nedělám, ale předpokládám, že se i bez zátěže (s nerovnoměrnou zátěží) napětí větví moc nerozhodí vůči sobě...

(upravil danhard 9. 4. 2014 15:37)

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

Tazatel asi chce zatížit +12V vetev 12V žárovkou a +5V vetev žárovkou 6V.

Není to nutné, na obe výkonové vetve dej 12V žárovku.

ps. zdroj je citlivý na to, že je jedna vetev úplne bez záteže, vznikne tam pak prepetí, na které zabere ochrana.

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

Záleží co na něm chceš otestovat. 20W žárovkou neotestuješ nic, potřebuješ to pořádně zatížit...to asi jedině výkonovýma rezistorama. Chová se nějak podivně, nebo co? Zdroj musí běžet i bez zátěže, pokud neběží, je to shit a raději bych ho vyhodil. Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by kvalitní zdroj bez zátěže vykazoval nějaké problémy.

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

Vyměňoval jsem tam nafouklé kondíky, měl jsem ho zapnutý bez zátěže, ale i se starou DVD mechanikou a funguje.Jen se mi zdálo, že nějak "syčí".Proto ho chci testnout aspoň nějakou zátěží delší dobu.

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

Z malou záteží muže vysazovat, nebo i sycet, pískat (relaxuje na nižší frekveci).

(upravil zuki 9. 4. 2014 21:08)

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

danhard:

1) Měl jsem z vyjádření Michelin1 dojem, že chce skutečně připojit 6V na 12V neb jeho zdroj má dvě 12V větve. A dle Michelin1: potřebuju otestovat tento zdroj, můžu dát na jednu větev 12V 21W a na druhou 6V 25W... sad

2) Taktéž i mě PC zdroje (stejně jako i Dohnalikovi) zatížené pár W jen na jedné větvi (cca stejně jako žárovka 12V/21W nebo úplně naprázdno) nedělaly v drtivé většině žádný problém - ale viz 3).

3) Ano, některé zdroje s malou zátěží (třeba i klidový stav "OFF" v PC) opravdu piští... V regulaci zdroje je několik časovek a jedna z nich je zatížení "naprázdno" s výstupní kapacitou (resp. součet všech připojených kapacit)...   Je to na zkušenosti konstruktéra jaký zvolí "zisk a přenos" ZV atd... a někdy se to holt úplně nepovede... Často zdroj pak zakmitává (píská cca na jednom kmitočtu v řádu kHz)  nebo slyšitelně "šumí" smyčka ZV, případně to slyšitelně vyrábí bursty... Zrovna mi občas naprázdno piští někde na 10k-15kHz jeden poměrně nový SEASONIC v "vypnutém" PC v práci...

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

taková řečnická: Ještě sem neviděl zdroj se dvěma 12V větvemi. Je to jen marketingový přiblbaný kyd, ty větve sou venitř spojené, přinejlepší přes dva bočníky se samostatným hlídáním proudového odběru. Zrovna jsem jeden takový zdroj "se dvěmi 12V větvemi" opravoval.
Už někdo z vás viděl zdroj se dvěmi samostat. 12V větvemi?

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

zuki napsal:

3) Ano, některé zdroje s malou zátěží (třeba i klidový stav "OFF" v PC) opravdu piští... V regulaci zdroje je několik časovek a jedna z nich je zatížení "naprázdno" s výstupní kapacitou (resp. součet všech připojených kapacit)...   Je to na zkušenosti konstruktéra jaký zvolí "zisk a přenos" ZV atd... a někdy se to holt úplně nepovede... Často zdroj pak zakmitává (píská cca na jednom kmitočtu v řádu kHz)  nebo slyšitelně "šumí" smyčka ZV, případně to slyšitelně vyrábí bursty... Zrovna mi občas naprázdno piští někde na 10k-15kHz jeden poměrně nový SEASONIC v "vypnutém" PC v práci...

Zuki neplácej tady blbosti o zkušenostech konstruktéra, když žádný nemáš smile
Ve vypnutém PC ti píská pomocný zdroj +5VStb, který je většinou volně běžící blocking oscilátor.
Frekvence a režim závislý na zatížení.
A zdroj nezakmitává, ale relaxuje. U spínanýho zdroje tě každej zdrojař pošle s nějakým zakmitáváním tak akorát do pr.... smile

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

Danharde, plácáš blbosti....

Je vidět, že si asi nikdy u zdrojů neladil smyčku ZV (např. na jednotkový skok).  Dělal jsem spínaný zdroje, když si tahal za sebou kačera (odhaduju tak do tvých 20 let)...

Za posledních 25let se jich (10W-1kW) vyrobyly a prodaly tisíce... A dával jsem si velký pozor, aby mi při žádném zatížení (tj. i naprázdno) nepištěly ani ty "výkonový", natož nějaký pomocný prdítko, který jde "předzatížit" aspoň pár % z max výkonu. smile Pak není důvod na nějaký "zmatky" v jeho funkci...  Nesnáším když zdroje piští, vrčí, topí,... zejména naprázdno...

U "větších" zdrojů nějaké významnější předzatížení vzhledem k platným normám ani moc nejde, neb provoz naprázdno musí mít příkon pod pár W...

Jako asi nejpovedenější můj zdroj je 600V měnič z malé 9V baterky v kapesním dozimetru, jehož odběr je cca 50uA (včetně celé elektroniky dozimetru). Dozimetr neměl ani vypínač, neb na baterku vydržel v nepřetržitém chodu víc jak rok... Vyráběla ho min 15let fi. Seifert (dnes je součástí GE Inspection Technologies)... A kupodivu taky nepištěl...

To, že piští 5V zdroj (PC), kterej je tam pro zapnutí, je ukázka zručnosti tobě podobnejch konstruktérů...  Jak je u nedouků a teoretiků jako ty zřejmě běžným zvykem. 

Běž se raději někam vyrelaxovat a neplkej. smile

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

danhard napsal:

Ve vypnutém PC ti píská pomocný zdroj +5VStb, který je většinou volně běžící blocking oscilátor.

To nebylo konstatování, že by to tak mělo být, ale v tvém případě rada, kde by jsi měl hledat příčinu.
Z tvých blábolů mě a asi nejen mě připadalo, že jsi nikdy PC zdroj neměl v ruce a že si s tím nevíš rady smile
Kromtoho ta relaxace, nebo změna frekvence nemusí být špatným návrhem, ale změnou hodnoty soucástky, tady vyschnutím miniaturního elektrolytu v obvodu regulace, který má mizernou životnost.
Je to programované kurvítko smile

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

Pánové, ve všeobecnosti by tu všem slušelo dávat víc najevo dobré vychování a respekt a když není k respektu důvod, tak aspoň nadhled.
Poměřujete si tu péra délkou odborné praxe, to je pěkné ale k hovnu, když tu zatím číňan všechnu výrobu i odbornost převálcoval shitama.
Tazatel se ptá na Fortron. K tomu dal nejrozumnější odpověď Dohnalík. U rákosového smetí s cenou celého výrobku na 40% ceny kvalitních součástek nemá smysl se bavit o topologii a kostruktérském stylu... vícehladinový průmyslový zdroj stejného výkonu stojí desetinásobek. Kde je proti tomu u PC zdroje kvalita montáže, výběr součástek, testování a zahořování?
Jakou má cenu se hádat jak malí smrkáči, jestli relaxuje nebo zakmitává, když kterákoliv pasivní součástka nebo i polovodič v tom zdroji může být omrdaný hnus, špatně připájená nebo obojí nebo klidně i neosazená. Číňan sem doveze cokoliv a my to koupíme. I když ten zdroj plně otestujete, za týden nemusí nic z toho platit.

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

Crifodo napsal:

Jakou má cenu se hádat jak malí smrkáči, jestli relaxuje nebo zakmitává ....

Má, jak by jsi třeba přeložil ten patvar "zakmitává" zahraničnímu čitateli tohoto fóra ? :o)

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

Něco k tomu zdroji, fungoval v PC 3,5roku bez problému.Pak vysadil a já ho odložil s tím, že se na něj později mrknu, jestli nepůjde opravit.A protože jsem potřeboval jet dál, koupil jsem jiný neznačkový a ten fungoval 1,5 roku a začal se zadírat ventilátor, dal jsem ho na reklamaci, příští týden to bude měsíc tak uvidíme.Děsím se ale toho, co pošlou(jestli nový...)protože mám teď od souseda půjčený jeden "šílený", na kterém tak hází ventilátor, že vibruje celá kastle a to docela dost.Takže další adept na reklamaci.Po výměně páru nafouknutých kondíků teď chci opravený zdroj vyzkoušet, abych měl rezervní.

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

relax-hovět si smile

(upravil zuki 10. 4. 2014 16:24)

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

Michelin1: Jak už jsem se zmínil výše a jako první (nikdo jiný ti neporadil nic jiného), klidně jakoukoli 12V větev (třeba že může být někde ve zdroji spojená) můžeš zatížit 12V žárovkou. Výkonové (aspoň 100W) odpory asi nemáš (možná ti je půjčí Dohnalík). smile

Danhárde: Každej, kdo něco zaslechl o PC zdroji ví, že to kurvítko je nejčastěji 1-5uF/50V malý elyt ... Já o něm vím a nemusím ho hledat. Měl si něco poradit Michelin1, ten se ptal. smile
------------------------------------------
OT:
A když neumíš Michelinovi1 nic poradit (já od tebe nic nepotřebuji), tak běž raději spolu s tvejma zdrojema relaxovat smile

A nauč se při tom třeba slovesné vidy a rozmanitosti slovanských jazyků. Není přece nic špatného například, když děvče kmitalo po kuchyni a pak... zakmitalo třeba jazykem.  Například, když se učí ř, tak se má taky zakmitat jazykem... smile  . Jsou to speciality slovanských jazyků...  tzn. asi to nepůjde přeložit přímo do jiných jazyků...  Ale nejsem jazykospytec a mohu se v tomhle mýlit smile

(upravil Crifodo 10. 4. 2014 17:28)

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

danhard napsal:

Má, jak by jsi třeba přeložil ten patvar "zakmitává" zahraničnímu čitateli tohoto fóra ? smile

Jak? nijak. Když lezu na zahraniční fórum, buď na něj mám nebo nemám ale nečekám, že ho někdo bude vytvářet s ohledem na mě.
Tak si někdy představuju, že se jako mlaďas někde na průmce nebo na učňáku jdu zepat pár starých fachmanů na nějakej problém... a staří praktici si začnou v odpověď navzájem trhat kravaty a okopávat kotníky. Nejen že bych se od nich nic nedozvěděl ale navíc bych si asi o nich pomyslel, že jsou to legrační ješitní senilní k****ti...
Ty fortrony, někdo si třeba myslí že takový šrot jako eurocase to není, jenže... má cenu opakovat, jak hluboko a kde všichni jsme s těma dovozama z číny?
je to shit, shit a zase shit. Když tiše umře, ještě dobrý ale on umí i odejít všechno na MB a tedy včetně dat na hdd. Takže nějaký letmý otestování jedné větve žárovkou je nanic. Zdroj sice má nějakou sumární kontrolu přítomnosti správných hladin na výstupech, ale když odejde tak odejde. Jakž takž informaci dá otestování na všech větvích, přičemž ale spousta zdrojů při jmenovité zátěži umře přetížením. Plošný spoj se časem tepelně upeče, elyty vyschnou, bezolovnatá pájka přestane vodit. Konektory na MB se vymačkají, ventilátor se kousne, někdy se i vyviklá síťová přívodka, protože protikus má pružiny místo z bronzu z poniklovaného železa. A je to rok od roku horší, skoro platí, že když už někde drží letitá bedna, tak se vyplatí ji hýčkat a udržovat.
něco k tématu
http://forum.cnews.cz/viewtopic.php?f=12&t=14065
http://www.zive.cz/poradna/zdroje-fortr … tanswers=1
ale není to veselý čtení.

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

Vždyť jsem viděl, jaké jsou tam kondíky(Teapo), horší je, že ty, které byly nafouklé nešly nahradit vyšší hodnotou napětí z důvodu místa.

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

zuki napsal:

Měl si něco poradit Michelin1, ten se ptal. smile

Dyt jsem mu i poradil, že na +5V muze dát klidne zátež taky 12V žárovku.
Ale to asi takovej blb, co vidí u PC zdroje dve 12V hladiny asi nepochopí.

Re: Zdroj Fortron ATX-400PNR

serte na bočka...ten se plácá ani neví v čem, nezná základní zákony elektrotechniky, natož spínaných zdrojů.

Příspěvky [1 až 20 z 30]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Ostatní technika » Zdroj Fortron ATX-400PNR

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£