Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Reprobedny AQ125 8ohm

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 28]

Téma: Reprobedny AQ125 8ohm

Zdravím,

dokázal by mi někdo pomoci s těmito reprobednami?

basy        Tesla ARN 6618  8 ohm

středy      Tesla ARZ 3608  8 ohm

výšky       Tesla ARV 104-00  8 ohm a u druhé je KDT - 25-908

Problém spočívá v tom, že na to jak veliké bedny jsou a na to jaké jsou použité reproduktory, tak hrají poměrně žalostně. Hlavně co se týče spodního pásma. Repro se rozehrává od 80hz a víc. Při poslechu nemám žádný požitek z kopáku u bicích či pokud se drkne pořádně do basy. Spodní linka je prostě velice odřízlá. Zesilovač Transiwatt TW140 (prošel u Sinclaira generálkou, PC- Esi Julia; NC500-Ortofon 2M Blue) Děkuji Vám za pomoc.

Marek

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

Nevím, jaká je v tomto modelu výhybka, ale pokud je tam ona primitivní, kterou tento výrobce používal v různých svých modelech, tak se skutečně nedá čekat dobrý zvukový projev. Rovněž hloubkový reproduktor ARN 6618 je hodnocen zvukově jako daleko horší, než jeho starší předchůdci.
Kdysi jsem používal bedny ARS 330-04, které měly ještě moderněší hloubkový reproduktor řady ARN 226-07 se dvěma magnety a rovněž jsem nebyl spokojen s přednesem hloubkového spektra. Tyto bedny měly sice plnohodnotnou kvalitní výhybku, basů bylo dostatek, ale jejich přednes byl nepřirozeně dunivý.
Na konkurenčním fóru (Repromania) se zrovna rozbíhá iniciativa na kostrukci dobře hrajících reprobeden se staršími reproduktory Tesla, tak vyčkej jestli tento pěkný záměr dobře dopadne a pak můžeš své "nicmoc" bedny třeba vylepšit.

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

Tady je foto výhybky. Co myslíte?

Vyzkoušel jsem arn 6618 vyměnit za arn 226 05/8 a přednes mi přijde téměř identický.

http://img3.rajce.idnes.cz/d0302/3/3816/3816553_9e9d5a6de8bb83eebda96a41af23121d/images/DSC00021.jpg?ver=0

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

Tak je to tak jak jsem očekával - je to ona. Tuto ubohou výhybku použili v Litovli do mnoha typů beden, takže zázraky v přednesu nelze čekat. Tady lze snad jedině poradit: buď bedny prodat a zakoupit něco solidnějšího, anebo se dát na cestu laborování s přestavbou.

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

vluz: horší než předchlůdci sice jo, ale já mám zkušenost s 6614 (identický reprák o impedanci 4Ohm) a sbíral se ve 40 litrech uzavřenejch poměrně bez problémů od 35-40hz.

Na bednách s 6614 jsem měl negativa, ale nedostatek a zkreslení basů to nebylo.

Já bych šel cestou použít schéma výhybyky stejně osazené - starší a poctivější reprobedny jako začátek pro ladění - myslím že RS338 jej měla krom vejšky (která ale byl podobná).

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

35Hz na 6614? yikes  A já na to potřebuju 12"...  No to bych chtěl slyšet... smile

(upravil maxell 15. 3. 2014 9:08)

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

Jak se chovaj boxy na jiném zesíku ? Možná příčina neúspěchu je jinde než hledáš. Výhybka nevypadá že je z nejhorších...když jsem otevřel Pionýry CS901 tak jsem koukal, odrbali to tak že k nevíře. Hrají jak nádražní tlampáč, bez EQ neposlouchatelné. TW 140 neznám, měl jsem TW 44 a tónové korekce, hloubky zejména fakt slabé. Naladěná výhybka třípásmo se dá koupit hotová např. z Dexonu nebo navrhnout, postavit vlastní případně opajcnout nějakou lepší značkového výrobce. Ale to je velká věda teda.
http://www.dexon.cz/katalog/konstrukcni … l/vyhybky/

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

Kamarád přivezl zesilovač ITT. Dost se to zlepšilo, ale né zas tak drasticky. Dal jsem tam na zkoušku tuto výhybku a zdá se mi, že to ani tak moc nehraje.

(upravil vluz 15. 3. 2014 11:44)

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

K tomu ARN 6614: pokud si na konkurenčním fóru přečteš stať o posloupnosti vývoje této řady basových repro, tak zjistíš co již bylo řečeno-ARN 6614 má jiný materiál jak na středičce, tak i na gumovém závěsu. Vše je poněkud tužší, čímž se umožnilo jeho použití v basreflexu, ale za cenu zvýšení spodního mezního kmitočtu.
K zesilovačům: mám téměř všechny modely Transiwattů a pokud je bedna solidní nemusím korekce nikam vytáčet.
K výhybce: i když jsem ji v předchozím pomluvil, tak sám jsem ji použil k repasi nějakých Videotonů a po její malé úpravě bylo docíleno lepšího přednesu než s výhybkou původní, ale za definitivní řešní to stejně nepovažuji. V předchozím příspěvku uvedné použití jiné hotové výhybky asi také nebude nejlepším řešením.
Kdysi jsem také měl obdobu tvých beden z Litovle se dvěma basovými repro ARN 226 a stejou výhybkou. Kupoval jsem je někdy v devadesátých letech v prodejně ETA, kde byla možnost přepínáním si porovnat všechny jejich prodávané modely. Tehdy u mně jasně zvítěly, takže byly zakoupeny, ale když jsem pak později sehnal Estonije, tak šly z domu nekompromisně pryč. Vystřídal jsem z produkce Tesly i pražské Elektroniky několikero modelů reprosoustav a víceméně se ztotožňuji s tím, co bylo rovněž konstatováno na konkurenčním fóru - žádné z nich nevyhoví jen mírně zvýšeným nárokům. Ty z nich, co mám a dosud občasně používám, chovám jen z nostalgie ke značce.
Ještě přidám postřeh: když jsem po čase otevřel tu ETU, tak jsem zůstal také zírat na onu výhybku. Do té doby jsem byl zvyklý na konstrukce plněhodnotných, neošizených výhybek ze solidních komponentů. Od těch dob je již zřejmě v této spotřební kategorii k mání jen ošizený póvl a to ještě za nehorázné ceny.

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

Oni ty bedny jako celek jsou navrhnutý na hovno.Ten malej ARZ se musí dělit někde na 1,5khz a tam tehle ARN už hraje dost blbě.ARZ a ARV by šli navázat bez problému ale s menším basákem.A ještě objem pro to ARN je tady nedostatečnej,potřebuju něco kolem 35L.Jinak chtít to ARN6614 35hz je kravina,možná tak 50hz by šlo,sloupy co mám s dvěma ARZ669(jsou to ty starší verze s větrákama a Fs kolem 25-28hz tak těch 40hz dostanu ale taky tomu dochází dech a nějaký útlum tam je.Viděl bych to prodat a koupit něco lepšího,výhybka je nesmyslně ošizená jak je u AQ zvykem.

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

Kluci, děkuji za názory. Až budu mít možnost, tak si poslechnu 2p od checka, a pokud předčí moje očekávání, tak tyhle aq půjdou někam. big_smile asi k domácímu kinu, co dělám.

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

vluz: to já vím, ale 6614 / 6618 kterou on má, tam je provedení totžný, jen jiná impedance.

(upravil TheLastUnicorn 15. 3. 2014 16:44)

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

Ta výhybka je strašná....na středním pásmu je to doprasený úplně. Do toho pak ještě řve ARV, která nemá taky nijaký vyladěný filtr. Cívka před basákem asi nebude mít nijak velkou indukčnost, takže bez kompenzace bafflestepu. To normálně hrát nemůže ani blbou náhodou.

(upravil maxell 15. 3. 2014 17:07)

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

Ale pochop: bedýnka pár litrů, basák s papírovou membránou Φ 200 mm nemůže zahrát jak živá kapela a hradba Marshallů...to je fyzikálně nemožné, nečekej zázraky, vše je provizórium, více či méně dobré. TW 140 ? Levná stavebnice pro každého kdo měl trafopájku, šroubovák a kombínačky. Slešels někdy jiné repro boxy ? Zesilovač ? Jaké a s jakým výsledkem ?

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

To doufám nebylo adresováno mně...

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

TheLastUnicorn napsal:

To doufám nebylo adresováno mně...

Ale no tak...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil Dolejsi14 15. 3. 2014 19:50)

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

Nemám velký rozhled. Jediné co bych považoval za dobrý poslech v poslední době byly 2p s basem právě ARN226 nebo s něčím podobným, výšky nevím, ale mělo to odladěnou výhybku a hrálo to jako bejk a přitom byla repro bedna o dost menší než ty AQ125 (ty mají š-v-h 280x460x240, proto by podlě mě hrály naprosto odlišně pokud by se poladila výhybka a vyměnila výška). Jinak ty ARVčka opravdu trhají uši. Mám je i v jiných repro. sad

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

No, já jsem ty svoje kraválbedny co hrály plechově okořenil ekváčem Technics sedmipásmo akorát že TW 140 má přípojky DIN (5-pin) kdežto ten Japonec zas CINCH kolíky nicméně řešení existuje byť komplikované. Nevím zdalipak Transiwatt má šaltr LOUDNESS ? TW 44 tuhle funkci měl ale trvale zapojenou bez možnosti zrušení.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

TW140 má odpojitelnou loudness korekci pomocí přepínače fyziologie.

Re: Reprobedny AQ125 8ohm

Tak výměnou a úpravou hodnot pasívních součástek v obvodu fyziologie bych viděl cestu k částečné nápravě a zdůraznění hloubek, přesný postup a recept pochopitelně neznám, metoda pokus - omyl.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Příspěvky [1 až 20 z 28]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Reprobedny AQ125 8ohm

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£