Re: lama mk2

Zdravím všetkých dokončil som zosil. s modulmy LAMA za trpezlivej pomoci od člena Bizzon 83, ktorému týmto ďakujem za desiatky rád, za pomoci ktorých som sa nakoniec prepracoval až k oživeniu zosilu. Zosil hral v poriadku až donedávna s repro Totem 100. V poslednom čase ale dochádza k vypáleniu poistky T1A ktorú výrobca toroidu VINUTA RAJEC odporúča pre istenie primárnej vetvy. Prosím odborníkov o pomoc kde pri hľadaní závady začať. V práci som to mal s kolegom pripojené na našom revíznom prístroji tak jediné čo sme zistili že nedochádza k žiadnym prúdovým nárazom alebo tak neco. Závada sa vyskytuje čisto anomálne ( niekedy dvakrát za deň , inokedy raz za 2 týždne) skúsi niekto poradiť amatérovi Ďakujem
PS Rozsiahlejší popis, fotodokumentácia atď bude keď bude viac času ....

Re: lama mk2

daj vacsiu poistku smile

Re: lama mk2

iba tak jednoducho ???
som už počul radu daj tam klinec, aj tak by ma zaujímalo čo to môže spôsobovať, pretože ak by sa malo jednať napr. o závadu na toroide tak by som ho chcel povedzme reklamovať kým sa dá
.. no inak skúsil by som tam dať T1.6A, nemôžem tým poškodiť niečo ??? Ďakujem za každú radu

Re: lama mk2

A stává se to náhodně kdy už je zesilovač v provozu, nebo jen náhodně při zapínání zesilovače? Jaké tam maš to trafo? Už si to nepamatuji? Myslím výkon.

(upravil mordoo 12. 8. 2014 12:17)

Re: lama mk2

ak tam dáš 2A nič nepokazíš a zistíš či jednoducho 1A bolo málo alebo tam máš dáke špičky.
Ja mam tiež 3886-kový zosik a musel som dať silnejšiu poistku ako som mal na začiatku.
Ale aby som nestrieľal do vzduchu odpovedz Bizzonove otázky.

(upravil zdenek00 12. 8. 2014 14:01)

Re: lama mk2

Záleží i na tom, jestli se použije pojistka T1A skleněná, nebo T1A keramická s pískem, obě mají trochu jinou charakteristiku. Všeobecně, pojistky jsou asijské provenience a předpokládám, že s přesnými charakteristikami si moc hlavu nelámou. Vypadá to, že ten 1A je tak zrovna na hraně, některá vydrží, druhá už ne. Záleží i na okamžitém napětí v síti, které přes den kolísá.
Dal bych tam T1,6 až 2A. Pokud i tyto budou padat, vypadalo by to na nějakou závadu. Když ne, dál bych to neřešil.

(upravil kalio 12. 8. 2014 14:29)

Re: lama mk2

Ahoj všetci jedná sa o čínsku sklenenú poistku T1A
mám pocit že k prepáleniu dojde pri zapnutí, nikdy sa nestalo za provozu
mám tam jeden problém nič my neindikuje že je zosil. zapnutý a tak sa my pár krát podarilo ho nechať pustený napr. celú noc a ráno už nešiel
trafo je 150VA sec.1  2x21V nemám tu poruke foto toho štítku ...
tá piesková poistka ma nenapadla skúsim nejaké pozháňať

Ďakujem za reakcie

tu je foto štítku toroidu
http://postimg.cc/image/al8v2x84t/

Re: lama mk2

Trochu si protiřečíš
"mám pocit že k prepáleniu dojde pri zapnutí, nikdy sa nestalo za provozu "
"že je zosil. zapnutý a tak sa my pár krát podarilo ho nechať pustený napr. celú noc a ráno už nešiel"

jedno zruš

Pokud pojistka odchází jen při zapínání, tak to není nic mimořádného. Tvrdší trafo plus nabíjení kondenzátorů. Když se to sejde, tak může pojistka vyletět. Jestli ti vypadne za provozu, tak to už může být problém. Zvlášť u zesilovače, který nehraje, ale je jenom zapnutý.

(upravil zdenek00 12. 8. 2014 16:22)

Re: lama mk2

Já osobně (netvrdím ovšem, že je to nejsprávnější) jistím trafa zásadně pomalými (T) keramickými pojistkami s pískem 1,5kA s hodnotou jištění 2 x jmenovitý vstupní proud trafa. Už jsem na vlastní oči viděl následky exploze klasické skleněné trubičky Ik=35A na primáru při tvrdém zkratu trafa.
V tom tvém případě by to bylo asi 1,3A, dal bych nebližší vyšší, tj. 1,6 A. Už se mi taky stalo, že odešla pojistka za provozu - vypadá to, že je načnutá při startech, které tak tak přežije a pak už jí moc nescházelo. Není tím ovšem řečeno, že tam nemáš ještě nějakou jinou závadu, i když je to hodně nepravděpodobné.

Re: lama mk2

to jarda ospravedlnujem sa za tu schizu vetsinou prislo s problemom decko "rozpravke nejde zvuk" musim to teda posledovat este. Kazdopadne niekedy som odpalil 3ks zaradom
Inak v sukr poste my radia nedavat poistku inu aku predpisuje vyrobca ze to moze byt nebezpecne?? Ake nebezpecie hrozi??
Pieskovu poistku som nezohnal zatial
Teraz 2 dni my tam drzi poistka f1a??

Re: lama mk2

znám lidi , kteří 16A pojistku prošijou drátem aby jim už nevypadla a ty se bojíš stoupnout o 500mA. smile má to trafo v sobě tepelnou pojistku?

Re: lama mk2

Prosim v prispevku 27 je odkaz na stitok trafa nepozrel by si na to nie som si isty co jednotlive oznacenia znamenaju .. bat sa vyslovene nebojim ale pravdou je ze som zatial nemeral teplotu puzdier a taktiez si musim este raz pozicat ten revizny merak z prace a pomerat prudy pri nabehu a pri zatazi aj ked kolega tvrdil ze je to zcela v poradku dokonca my vystavil reviznu spravu:)))))

(upravil mordoo 12. 8. 2014 20:03)

Re: lama mk2

Trafo máš dobré na dva 3886. Daj tam 2A pojistku a uvidis. Urcite sa nič trafu nestane. Ak ti to bude odchádzať aj potom tak to začneš riešiť. A ten revizak je čo PU-cko? to ti nepomôže.

(upravil kalio 13. 8. 2014 15:12)

Re: lama mk2

áno jedná sa o PU 194
skúsim dnes ešte omerat tú teplotu púzdier lebo som tam dal dosť pasty a mám tam aj tie silikónové podložky, ale zas na druhej strane je to pritlačené pomocou hranolkou  hmm2

Re: lama mk2

Na silikonový izolační podložky se pasta nedává!

Web

(upravil jardag69 13. 8. 2014 20:16)

Re: lama mk2

Nemá spíš slídové ?

Re: lama mk2

nooo ja som dal aj na silikonovú neviem kde som to vyčítal alebo kto my to poradil uui

(upravil kalio 14. 8. 2014 20:18)

Re: lama mk2

som dnes meral teplotu "lejzrovým merakom" asi po hodinovej diskotéke som nameral cca30°C, chladič bol v mieste upevnenia hranolu vlažný
nedá sa my celkom presne namieriť na púzdro pretože prítlačný plech je prakticky taký istý široký ako púzdro, nakoniec som ho skúsil aj prstom no a horúce to nie je maximum čo som nameral bolo nejakých 32 v okolí nožičiek

hodinová diskotéka je dostatočný test alebo dám dáky popoludňajší festival ?? banana banana

Re: lama mk2

Silikonový podložky vznikly hlavně proto, že mají po zmáčknutí výborný kontakt. Když tam napatláš ještě pastu, máš víc zbytečných přechodů mezi různýma hmotama a naopak se ti přenos tepla na chladič zhorší. Možná taky proto ho máš chladnej. Dej buď tenkou slídu s pastou, nebo jen silikon a nevymýšlej vymyšlené.

Web

Re: lama mk2

Ne, to stačí. Po hodinovém nářezu něco přes 30°C je dobrý výsledek. Chlazení máš pro domácí použití v pořádku.