Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » Meranie reproduktorových sústav

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

Téma: Meranie reproduktorových sústav

Zdravým všetkých znalých dobrého zvuku. Mám jeden problém, na meranie reproduktorových sústav som použil software trueRTA , mikrofón elektret ktorý od 100Hz do 12kHz má vyrovnanú charakteristiku. Podarilo sa mi repro sústavu dostať v tomto pásme do +/- 3dB charakteristiky. Problém je v tom, že na ucho je tento zvuk nevyvážený, pri reči vysoké sykavky. Zapožičal som si aj kvalitnejší mikrofón, ale meranie dopadlo skoro tak isto ako pri elektrete. Poradí niekto ako merať, ako má byť zvlnená charakteristika aby to znelo dobre?

Re: Meranie reproduktorových sústav

zvuko: aby zvuk znel dobre, tak charakteristika musi byt vicemene rovna.
Pokud tam slysis sykavky, tak tam pravdepodobne jsou... Ale ty je na mereni nevidis, protoze trueRTA neni vhodny program na mereni beden, protoze nepouziva pro vyhodnocovani casove okno. Ja mohu doporucit soft ARTA http://www.fesb.hr/~mateljan/arta/  ale pro prvni pokusy bude stacit i justMLS, ktery je soucasti lspCADu.
Jinak ne vsechny elektrety jsou vhodne, jaky mas ty?

Re: Meranie reproduktorových sústav

Taky bych doporučil zkusit jiný software. Nevím sice, jaký elektret máš, ale co se týče té vyrovnané charky do dvanácti kil bych byl skeptický. Já mám ECM8000, což je v podstatě taky jen elektretová kapsle v trochu hezčím provedení a skutečně rovná je asi tak od 50 do 2000 Hz, kdybych připustil odchylku 3dB tak od 30 do 6000 Hz. Bývá normální, že tyhle mikrofony zdůrazňují horní okraj pásma cca od 5kHz, ale už jsme tu viděli i kus, který tam naopak měl propad.

(upravil MethMan 2. 10. 2007 14:35)

Re: Meranie reproduktorových sústav

Pokud měříš RTA reprosoustavy v místnosti , tak celkový trend frekvenční charakteristiky měřených reprosoustav skloň se směrnicí cca 4 dB/dec. Nebo zkus 3dB/oct. nad 4kHz.

Re: Meranie reproduktorových sústav

Elektrety mají obecně samy o sobě směrovost na výškách - i když na teoretické charakteristice v datashitu jsou rovné jak když střelí, tak v ose mají trošku přídavek a mimo osu hodně úbytek. Takže jak se říká, že elektretové kapsle jsou všesměrové, tak je to opravdu pouze teoretické.
Když jsem nahrával elektretem pohozeným ve zkušebně, musel jsem výrazně přisolit nad 3-4kHz - klidně o 15dB na 15kHz, což samozřejmě zvýraznilo šum, který mají nové elektrety o dost silnější, než starší - proč? Čekal bych, že tomu bude spíš naopak...

Web

Re: Meranie reproduktorových sústav

Elektretový mikrofony nemají jen omni charakteristiku. Myslím, že pozorovaný jev nemá nic společného se směrovostí elektretů jako takových. U kapslí vzniká převýšení na charakteristice díky jejich nezanedbatelné velikosti oproti dotčené vlnové délce, ale 15dB je zu moc.

Re: Meranie reproduktorových sústav

Vďaka HANZ, stiahol som ARTA a čuduj sa svete nameral som cca. nad 4kHz +6dB. Moje ucho neklamalo, za všetko mohol soft trueRTA.

Re: Meranie reproduktorových sústav

Zdravím, taky bych si rád zaměřil. Laký levný mikrofon bystě doporučili? Představuju si cenu nejlépe do tisícovky, ale nemám představu kolik tak nějaký slušný start stojí. Prostě něco levného na začátek abych měl představu o tom, jak mi to hraje nejlépe okolo 50 - 15000Hz, měřil vodopády a takové. Dík.

Web

Re: Meranie reproduktorových sústav

To hakunin: http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=29

Re: Meranie reproduktorových sústav

Jů, to vypadá skvěle, dík!

Web

Re: Meranie reproduktorových sústav

Co to může být? Že by něco prsklo ve zvukovce ještě před příchodem šumu? Mám to tam vždycky.

http://7tech.czweb.org/public/impuls.gif

Re: Meranie reproduktorových sústav

Není to moment, kdy se ten měřící soft šáhne na driver zvukovky aby ji vnutil signál co potřebuje a tak to lupne?

Web

Re: Meranie reproduktorových sústav

Vôbec ťa to nemusí trápiť. Do výpočtu sa dostáva aj tak len to čo je v okne.

Re: Meranie reproduktorových sústav

Já to tam mám taky a neberu to v potaz. Mám vestavěnou zvukovku a řešil jsem to s Hanzsem, ale nepřišli jsme na to, čím to je.(po telefonu). Zřejmě to bude problém tý zvukovky, kde se impuls vrací hned zpátky.

Re: Meranie reproduktorových sústav

7tech: jinak to vybrane okno na impluzce nevypada moc "bezodrazove" smile

Re: Meranie reproduktorových sústav

Také nemůže být. Reprák byl v desce cca 30x40 cm a ta byla položená na podlaze. V bytě žádné seriozní měření není možné. Těch 4,2ms odpovídá nejbližší stěně v jediné volné místnosti, bohužel, té nejmenší - předsíni. Mikrofon je nějaká kapsle ze šuplíku. Jenom se učím.

Re: Meranie reproduktorových sústav

7tech: ja to nemyslel nejak zle, protoze jsem nevedel jak si to meril smile
... presto je otazkou, co povazujes za seriozni mereni, od cca 300Hz se seriozne v byte merit da, imho.

Jinak ale merit repro polozene na zemi, myslim, nebude dobre. Merit "svisle" je ok, ale ten reprak prip. bedna by mely byt na nejake stolicce, aby tam nebyly odrazy od podlahy...

Re: Meranie reproduktorových sústav

A budou tam odrazy od stoličky. smile Tohle se mělo blížit poloprostoru, ale je to všechno na prd, když není místo. I když to zavěsím někam do prostoru, vychází mi žalostně malé okno. Mám jen dvě možnosti. Buď pokaždé všechno naložit a jet na zahradu nebo třeba do tělocvičny a nebo si připravit měření z lodžie. První je značně časově i finančně nákladné a o tom druhém jsem tu už psal - budu za exota. (Profil mám pro všechny případy vypočítaný.)

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Meranie reproduktorových sústav

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£