Téma: Tranzistor BSM181F

Dobrý večer.

Chtěl bych se zeptat, jestli někdo z Vás nezná tyto tranzistory.
Získal jsem je z výkonových proudových zesilovačů 2kW, kde byly ve čtveřici na masivním chladiči.
Bylo by možné z nich postavit nf zesilovač ?
Měl bych tu ještě asi 2 tyto bloky, kdyby měl někdo zájem pokusničit.

Díky.

Re: Tranzistor BSM181F

Není to úplně nejlepší nápad. Je to spínací tranzistor. Určitě by z něho tu pár lidí dokázalo udělat zesilovač, který nějak hrát bude, ale asi se do toho nikdo nepustí. Pokud se s tím chceš bavit, tak snad. Ale nikdo druhý si to nepostaví, jen z toho důvodu, že ty tranzistory tak levně jako ty nesežene.

(upravil Otas 1. 9. 2013 12:21)

Re: Tranzistor BSM181F

No, dovedu si to představit jako zes cca 4kW, napájený ze síťového napětí bez trafa a zdrojů (ďábelská, těžce životu nebezpečná myšlenka, za kterou to tu schytám tongue).
Kdybych s nudil, začal bych uvažovat nad nějakou lokální linearizací, protože je to čistě spínací trand. Pak už je to jen pár kroků k budiči, se 400 V dovede dneska makat dost polovodičů.
Pokud nemáš hodně zkušeností a nebo alespoň hodně dobrou životní pojistku kombinovanou s tím, že tě s..e život, raději se o to nepokoušej smile.

Re: Tranzistor BSM181F

no dovedu si k tvé myšlence představit i izolovanou síť, buď masivním trafíkem, nebo méně masívním impulzákem.

Aspoň bys to měl dodělenáý od sítě, nicméně napětí tam bude přímo elektronkový... Opatrnost je určitě na místě.

(upravil microlan 1. 9. 2013 16:52)

Re: Tranzistor BSM181F

Ani bych to neviděl na usměrnění ze sítě, ani lampový napěťový úrovně. SOA  12A při 50V takže napájení odhadem tak +-100V na 4 ohmy

//možná Dčko by bylo zajímavý

Re: Tranzistor BSM181F

Díky za odpovědi. Byla by to opravdu vražedná mašinka, do které se asi pouštět nebudu (leda bych si postavil svářecí invertor smile  ).
Původně byl ten zesilovač napájen 3 ks toroidů na 90V/9A (nevím teď jistě), takže by to až tak smrtící být nemuselo, ale taková hlava nejsem, abych si to navrhnul komplet sám.
Nicméně, pokud by někdo chtěl, můžu nabídnout 2 chladiče s 4 ks tranzistorů.

Re: Tranzistor BSM181F

Můžeš sem dát fotky těch chladičů?

(upravil romanpolansky 2. 9. 2013 7:36)

Re: Tranzistor BSM181F

Pokud se zadaří, ráno tu budou. Mám to "uklizený" na půdě.

Doplněno:
Š 19 cm
V 7,5 cm
H 15 cm (27cm s ventilátorem na 230V)

http://img.fileup.cz/?di=613780994887
http://img.fileup.cz/?di=413780994880
http://img.fileup.cz/?di=3137809948912

Re: Tranzistor BSM181F

Asi nějaký frekvenční měnič. Škoda, že jsou ty chladiče tak krátký. Ale asi by to byla škoda, oddělovat. Kdysi jsem zkoušel měnič pro čerpadlo topení, nakonec ale zvítězila obyčejná UPSka.

Re: Tranzistor BSM181F

No nic, na půdě je místa zatím dost a za dlouhých zimních večerů ......
Díky za odpovědi.

Re: Tranzistor BSM181F

Ahoj máš ještě ty BSM181F? Jeden bych potřeboval na zkoušku.

Re: Tranzistor BSM181F

po roce ?

Re: Tranzistor BSM181F

Zdravím vespolek.
Ale jo, mám. Jak jsem psal, půda je obrovská roll .
Akorát nevím, jakou mám nasadit cenu. Podle internetu je cena 50 - 200 dolarů. Ale tak nenažranej nebudu wink a určitě se dohodnem.

Roman

Re: Tranzistor BSM181F

Tak to nic, já myslel, že potřebuješ něco výkonného - myslel jsem že reguluješ el. motor. Mám tu nějaký tranzistory 1000V, 300A, 2000W.