Téma: tweeter Beyma TPL-150

zdravím pánové,
má někdo zkušenost s klonem Heilovo AMT : Beyma TPL-150 se zvukovodem ?
bylo by možné je slyšet někde na Moravě, blíž, než v SK v MAX-ech p. Bunty ?
zajímá se někdo o ně ?

Re: tweeter Beyma TPL-150

Já se o ně zajímal, mám domluveno na konec září předváděčku beden s nima ve Vyškově.

Web

Re: tweeter Beyma TPL-150

no to je  vynikající zpráva, tak to nemůžou být žádný šméčka, když ty se o ně zajímáš  smile
taky jsem si říkal, že když je má pan Bunta ve svých nejlepších bednách, tak je to taky důvod, se s nimi seznámit blíž,
mi se tedy líbí velice.
jsem z Olomouce, což je do Wischau co by dup,
mohl bych se té předváděčky zúčastnit ? vzal bych tě tam třeba z OL, nebo PV, nebo se ti nějak jinak revanšoval

Re: tweeter Beyma TPL-150

Co mne odrazuje, přece jenom je ta cena dost krutá. Někdo další s tím v CZ dělal sestavu, ale nakonec to nedodělal, prodal rozestavěné a v akci v Prodance koupil nějaké Adamy.

Jediné z čeho mám trochu obavu je, že ta sestava ve Vyškově nebude moc dobrá vzhledem k použití nevhodných spodků. S trochou štěstí se snad týden či dva předtím dostanu k BV poslechnout Maxy smile.

Web

Re: tweeter Beyma TPL-150

Co by vás mělo odradit je především krutá vertikální směrovost. Při použití v jednom kusu je to opravdu špatné.

Re: tweeter Beyma TPL-150

A věříš, že zrovna ta směrovost mi až tak nevadí ?

Web

Re: tweeter Beyma TPL-150

Musel bys to poslouchat buď v otevřeném prostoru, nebo velmi zblízka, aby to nevadilo.

Re: tweeter Beyma TPL-150

Doufám, že v rozumně uspořádaném a tlumeném prostoru a s možností směrovat HF jednotky to nebude nepřekonatelný problém.

Web

Re: tweeter Beyma TPL-150

Můj názor je, že obzvlášť za ty peníze je to nerozumné a neuvážené řešení.
Za poloviční cenu se to dá IMHO udělat o dost lépe... To mě na tom trochu dráždí - a to je vše, co jsem chtěl říct smile

Re: tweeter Beyma TPL-150

vůbec nechci rozebírat jejich papírové vlastnosti nebo diskutovat o teorii vyzařování...
jde mi o to, je alespoň slyšet, nebo ideálně (říše snů) vyzkoušet doma předtím, než za ně vyvalím ty velký mary,
nějak rozumně se k nim dostat a vyzkúšat...kdyby stály 5-ku oba, tak to risknu
smile

Re: tweeter Beyma TPL-150

Vlajkovú loď od BV audia som počul na vlastné uši. A majú výrazný problém s veľmi úzkym sweet-spotom ako v horizontálnej tak aj vo vertikálnej rovine. Aj malé posuny hlavy spôsobujú výrazné zmeny zvukového obrazu. Tá Beyma nie je to pravé orechové

Re: tweeter Beyma TPL-150

Právě proto jsem zvědav, jak moc to vadí či ne.

BTW, kdesi na webu jsem viděl projekt se šesticí titanových kalot, to musí být peklo.

Web

Re: tweeter Beyma TPL-150

Mám jich doma 7 ještě z madisoundí hromadky, kdybys měl potřebu něco zkoušet lol

Re: tweeter Beyma TPL-150

2 zorg : znáš to...ta (prokletá) potřeba pořád něco zkoušet je pořád...:-(
píšu ti mail

Re: tweeter Beyma TPL-150

Pochopil jsi dobře, že jsem mluvil o titanových 3/4" kalotách, co vyšly na necelý 3 kila, a ne o tej Beymě? big_smile
Ale jinak samozřejmě chápu, já právě zkouším a porovnávám děsně rád. Nedokážu si představit, že bych měl jen jedny bedny nebo zesák smile

Re: tweeter Beyma TPL-150

aha, přišlo mi to hned takový divný, že bys měl doma 7 ks TPL...pěkně uhozený...ale dnes je možný všechno  smile
díky za nabídku, ale zajímá mne jen předmět vlákna

Re: tweeter Beyma TPL-150

Beyma TPL 150 směruje opravdu hooodně. Slyšel jsem ji na BV audio F3B a musíš sedět jako přibitý a hlavně nevstávat ze židle. To pak jako kdyby někdo vypnul výškáč. Pro mě to není, stejně jako samotná B&G Neo8 na výškáč je pro mě nepochopitelná. I kombo Neo8 + Neo3 směruje podstatně víc než klasické řešení 5+1" - také jsem ho slyšel. Z pásků v DIY hotových bednách se mi nejvíce líbil Aurum Cantus G1. Je sice velký, takže vertikál směruje dost, ale horizontál je dobrý. Pokud chceš mermomocí velký pásek, tak bych koukal sem. Já upřednostňuji řešení s kvalitní kalotou na výškáči. Přitom nemusí být vůbec drahá. Vyrábějí se i levňoučké a dobré kaloty, jenom se musí udělat pořádná výhybka a jsou náročné na návrh ozvučnice. Vzhledem k tomu, že kaloty málo směrují, tak snadno budí difrakce, které jsou při nevhodném umístění a bez úpravy hran dost výrazné a zabíjí zvuk. Je to bohužel dost častá chyba návrhu.

Web

Re: tweeter Beyma TPL-150

tož vitaj checku ! s potěšením jsem si všimnul, že ses tady zase mihnul...po těch letech...díky za tvůj příspěvek smile
pásek mermomocí ne, on to není klasický ribbon (s kterýma už jsem něco měl), ale harmonika, ten fyzikální princip buzení je zajímavý, zvlášt ta velká plocha, která uvádí vzduch do kmitání...tak mě to napružilo ke zvědavosti
trošku jsem byl v.u. postřehy ochlazen, ale napadlo mě skvělý sci-fi (sci-end?) :
tweeter nahoře na bedně v samostatné malé bedýnce jako otočná a výkyvná motoricky ovládaná hlavice sledující pohyb tvé hlavy kolem  sweet spotu...kdyby nic, tak by to bylo efektní jak prase smile :
přijdeš k aparátu, zapneš amp a hlavice s TPL zabzučí a začnou polohovat
asi bys ale musel mít na čele nějakou odrazku nebo anténku což je nepraktický, ale co by audiofil neudělal pro svůj plezír;
vzhledem k ceně TPL, by ta robotika ani nemusela být dražší než měniče

kam by se pak hrabal frantík, se svou trapnou klikou ke Grande Utopiím !  smile smile

Re: tweeter Beyma TPL-150

kal napsal:

tweeter nahoře na bedně v samostatné malé bedýnce jako otočná a výkyvná motoricky ovládaná hlavice sledující pohyb tvé hlavy kolem  sweet spotu...kdyby nic, tak by to bylo efektní jak prase smile

..a s tím se bude dynamicky přesouvat tlumení místnosti i basový pasti lol

(upravil BV 4. 8. 2013 7:19)

Re: tweeter Beyma TPL-150

Ano, TPL vertikálne smerujú viac ako obvyklé kaloty alebo tlakové drivery s hornom, smerujú rovnako ako každý AMT alebo páska s takými rozmermi, TPL150H je ale v tomto "príjemnejší" ako TPL150. Horizontálna smerovosť je s prepáčením blbosť (pozrite si zmerané smerovky..). Jednoducho to nie sú reproduktory do boxov na počúvanie pri pochodovaní hore-dolu po miestnosti, ale na sústredený posluch v optimálnom mieste (sweetspot je len jeden, žiadne fantómové neexistujú), kedy boxy jednoducho zmiznú a zostane len presne vykreslený priestor podľa nahrávky,  bez vymýšľania,  výrazne širší aj hlbší ako by zodpovedalo vzdialenosti boxov..Nakoniec aj pre basy v miestnosti nie je jedno kde ste....Dosť poslucháčov konštatovalo vertikálnu smerovosť (napr.aj v Brne 2008), ale ani jednému to pri "normálnom" počúvaní nevadilo, práve naopak, akurát keď čakali niekde bokom alebo stáli. Je to jednoducho neoodeliteľná vlastnosť pri zdroji zvuku s určitými rozmermi, ktorá má aj výhody (menej odrazov..). Ale v čom sa na takéto reproduktory žiadny klasický tweeter nechytá ani náhodou je skreslenie (intermodulácie!) pri vyšších SPL a možnosť deliť ich dosť nízko. Jednoducho z nich ide "normálny" ,prirodzený a dlhodobo neunavujúci, realistický zvuk, pričom z 1" tweetra (akéhokoľvek, aj v cene TPL) lezie  klasický "hifizvuk", z ktorého pri trochu vyššej hlasitosti  alebo dynamickejšej hudbe za 1/2 hodiny bolí hlava..Na DIYaudio je viac vlákien o skutočných, praktických skúsenostiach s TPL150..Najlepšie je si to vypočuť a utvoriť si vlastný názor, či to má alebo nemá pre niekoho význam, alebo či je tá smerovosť tak významný faktor, nároky máme rôzne.
2 godz : kedy to asi bolo (posluch)?
pretože na slovanete (kde je dosť skúseností a postrehov od ľudí, ktorí to počúvali) si napísal o iných silne smerových páskoch toto" Musím povedať, že napriek tomu, že vertikálna smerovka je úzka, pri posluchu približne v ose meniča sa nedeje nič neobvyklé. A predpokladám, že to bude rovnaké aj u tej použitej Beymy.", ale nič o konkrétnej skúsenosti.