Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Schéma zesilovače - vysvětlení

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 49]

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

U=I*t/C, 1,5mA, 1us, 50pF => 30V

(upravil Benazi 26. 6. 2013 12:12)

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

osazení kompenzací je původní bez změn. V reálu jsem to neměřil.

PS: C709 = 39p mi je jasné, ale ten zbytek do kapacity 50p (11p) je kapacita přechodu BC? odkud tuto hodnotu zjistim?
V datasheetu toho tranzistoru X711 jsem našel jeden graf, kde tato kapacita je znázorněna, akorat nevím jak se k té hodnotě dostat.

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

Priblizna hodnota, myslis ze to z hlavy pocitam na pikofarady ?
Ale spocitej si treba, jaky bude potrebny odbuzovaci proud koncu pri tech 30V/us, aby netekl pricny proud.

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

Poradí někdo jak to spočítat? smile

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

Uplne stejne smile

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

Vyšlo mi tak na rychlo asi 5mA ,což se mi jeví jako ultra málo smile

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

Dj Rix : napíšeš mi jakým způsobem si k tomu došel? přes co teče těch 5mA?

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

Dosadil jsem do toho vzorečku co sem dal danhard, kapacitu Cob z datasheetu (170p) pro SR 30V/us.

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

U tranzistoru 2SA1941 je Cob = 320p -> 30V/uS  takže potřebný proud je přibližně 10mA?

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

No a kolik tam je v klidu na odbuzeni ? R731 a 2xUbe cca 1,3V
Prestoze maji ty tranzistory vyssi ft, tak potrebuji pro stejnou SR vetsi odbuzeni, protoze jsou masivnejsi a vubec to nemusi byt rychlejsi, jen ti to pujde driv do pricneho proudu.
Budice jsou ale papiraky, takze je ani nemuzes moc zatizit snizenim R731 a asi taky nejsou chlazene, nebo spojene s chladicem, ze ?

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

DJ_Rix napsal:

Vyšlo mi tak na rychlo asi 5mA ,což se mi jeví jako ultra málo smile

Ono je to jednoduche, kdyz ten proud neodvedes, vetsinou Rbe odporem, tak se tim budi baze a v kolektoru beta x vic, treba 0.5A
Je to ale trochu slozitejsi, protoze jak se dostavas s koncakem na male napeti, tak se ta kapacita znacne zvysi a tim take naboj, ktery musis z baze odvadet pro stejne du/dt.

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

přes rezistor R731 je teda proud 5mA, tak pokud to dobře chápu tak změnou těch koncáku jsem zhoršil parametry zesilovače.
Takže, abych zachoval stejnou rychlost musel bych zmenšit R731 na polovinu, aby teklo 10mA a byla zachována stejná rychlost.

Budiče tam jsou 2SA968/2SC2238  Ic=1.5A, Pt=25W, 100Mhz
původní byly 2SA965/2SC2235 Ic=0.8A, Pt= 0.9W, 120Mhz

budiče nejsou na chladiči jsou bez chlazení. Díky tomu, že jsem použil výkonější v TO220, by se dalo zvednout proud?

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

To by šlo, je to ale jen rychlost odbuzení konců, projeví se to jen při buzení tou plnou SR při testování.
Já to dávám jen jako příklad, ty zvolené hodnoty součástek mají nějakou logiku a návaznost. Tady se to třeba docela sešlo smile

(upravil Benazi 26. 6. 2013 19:31)

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

zkusil jsem něco odměřit a výsledek je takový:

obdélník, zátěž odporová 4 Ohm
https://i.postimg.cc/kRFkxYqY/2143127.jpg https://i.postimg.cc/BXJWq3Br/2143128.jpg

výšky přidané +12db
https://i.postimg.cc/xqvDD8MG/2143129.jpg

vypadá to, že to silně kmitá smile

Mezi budiči je na odporu R731 napětí 1,15V čili teče 4,2mA
Když jsem zkusil C709 zvětšit s 39p na cca 50p zakmit se zvětšil.

(upravil microlan 26. 6. 2013 20:07)

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

Ale tam teče víc, ještě jde proud přes báze konců. celkový proud změříš na odporu R727

ale asi to nebude velký rozdíl, pokud budou mít konce betu aspoň 50

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

Máš tam sondu, nebo je rozkmit jen 4Vpp ?

(upravil Benazi 26. 6. 2013 20:23)

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

mám sondu, vstupní napětí cca 150mV neměl jsem odvahu dávat víc když tam je ten překmit

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

Ono je to IMHO klasický chování koncáku s korekcema v ZV, proto je nemám rád a rychle se takovejch zbavuju smile Tím že snížíš korekcema přenos pro vysoký frekvence v ZV tak to potom dělá taovýhle vopičárny s obdélníkem....

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

ten překmit by mohl jít odstranit zrychlením zesilovače ne? když snížím 39p tak by to mělo zmizet?

(upravil BV 27. 6. 2013 9:26)

Re: Schéma zesilovače - vysvětlení

výšky přidané +12db

Ten prekmit  je za týchto okolností úplne normálny..Každá kmitočtová korekcia zmení tvar obdĺžnika.

Příspěvky [21 až 40 z 49]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Schéma zesilovače - vysvětlení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£