Téma: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

Zdravim, o vypoctu ozvucnic sem to tady nasel dost, takze to sem si nacetl, ALE smile

nenasel jsem tu nic o ozvucnici z laminatu.

chtel bych udelat ozvucnici pro Boss AR12D ma mit 45 litru ozvucnici s bassreflexem (sterbinou)



muj dotaz zni. pokud udelam ciste laminatovou ozvucnici jak silna musi byt stena takove ozvucnice.
byla by pro me jednodussi a asi lepsi, uvazoval bych i o uzavrene, ale to bych se bal o membranu repraku.

a nebo bude lepsi udelat kombynaci obojiho ? udelat ozvucnici z osb desky se sterbinou a pak to dolaminovat do prostoru umisteni ?

de mi o to ze kdyz si spocitam objem ozvucnice na rozmery tak mi vychyzi 400mm siroka bedna a natrubek ma byt 100x400 big_smile tak me ted vznika otazka da se ten natrubek nejak upravit? treba na 150x300 nebo neco takoveho ?

otazek mam spousty, ale budu je zde davat postupne ad mi davaj smysl, Dekuji Tomas

(upravil Dalča 12. 5. 2013 11:46)

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

ozvučníce z laminátu může být, bude-li mít dost žeber, nebo voštinovou vložku, aby byla patřičně tuhá.
proč se v uzavřence bojíš o membránu?

(upravil Thomas_21 12. 5. 2013 13:41)

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

no kdysi se delaly repraky na uzavrenou a otevrenou bednu, ted se prevazne delaj  univerzaly, a videl jsem utrzeny civky od membrany prave vetsinou z uzavrenych beden.

je nekde nejaka dokumentace ohledne toho zebrovani ?

jak sem koukal na youtubu tak tam zadny zebrovani nedavaj, tak me to trochu mate ..

treba tady

je ciste laminatova a nejsou tam zebra tak me to mate big_smile

a co je to ta voštinová vložku

(upravil Jan16 12. 5. 2013 13:02)

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

"no kdysi se delaly repraky na uzavrenou a otevrenou bednu, ted se prevazne delaj  univerzaly" - na tohle si přišel kde?
"a co je to ta voštinová vložku"  - strýce G znáš? (vypadá to třeba jak kartónová plástev)
" tam zadny zebrovani nedavaj" ... a taky jim to podle toho nehraje.
Příspěvky pod sebou spojuj do jednoho, editaci umíš, tak jí používej. Místní pravidla jsi určitě četl, víš kdy smí být dva příspěvky od jedné osoby pod sebou smile (místní to nemají rádi)

(upravil Thomas_21 12. 5. 2013 13:54)

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

no to nemam z me hlavy ty dva druhy reproduktoru
psal mi to jeden z nejmenovaneho obchodu na dotaz ohledne uzavrene ozvucnice a s BR.

nasel jsem zde dva projekty, jeden je mensi do nejake 206 bo tak neco a ten nema vyztuhy, druhy je do vozu neco jako cango, ten je asi jednou tak velky a prave ma vyztuhy.


tady je ten vetsi kousek

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=9096

ten men mensi je pak zde:

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=4277

(upravil Jan16 12. 5. 2013 15:21)

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

To že někdo nepoužije výztuhy neznamená, že to je ale dobře. Může a nemusí. Obecně, ozvučnice musí být tuhá. Pokud jí máš tuhou už bez výztuh, budiž. Ovšem nějaký milimetr laminátu při té celkové ploše opravdu nepovažuji za tuhý materiál, to tedy ne.  Proto mluvil Dalča o té plástvi; pravděpodobně chtěl dvojitou stěnu (ta plástev se olaminuje ze dvou stran, pro získání mnohem větší tuhosti. Aspoň tak bych to chápal já. Co tě vlastně vůbec vede k laminátu? Vidim v tom akorát hromadu práce a krom trochu volnosti co do výsledného tvaru tam nevidím moc výhod.
Ten kec s univerzáleností dnešních repro, je nějaký hnojný kyd a plácnutí do větru. Reprák je charakterizován svými parametry (v případě posuzování vhodnosti umístění do konkrétní bedny se to bede dle Thiele-Small parametrů, nebo ještě nějakého empirického čísla EBP, které se z těch TSp dá spočítat). Některý reprák prostě bude fungovat líp v bassreflexu, jiný v uzavřený budce. Třetí reprák může umět fungovat v obojím a v obojím bude třeba taky hrát na prd. To platilo dneska i před desiti či více lety, fyzika je pořád stejná. Mění se akorát marketing.

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

tak treba co se tyce tech vyhod smile mam kombika, hloubky kufru je asi 100cm kdyz tam dam nynejsi sub tak mam pulku kufru  coz u kombajna asi neni uplne dobry, navic me nebavy to porad vyndavat kdyz neco vezu vetsich rozmeru.

tudiz z me strany to ma hned nekolik vyhod: nezabere to uzitecnou plochu a da se to timto zpusobem nacpat skorem kamkoli.

co se tyce te tlousky steny, tak je jasne ze ta stena nebude 1mm ale treba 10 - 15 mm coz si myslim ze tak malo neni.

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

Laminát:
Několik možností:
Laminát z takovýho materiálu kterej se sám "zježí" a udělá tužší 3D stěnu.
Laminát s jednostraně vlepenou voštinou
Voština oboustraně krytá hladkým laminátem

Na reprák ti stačí (dobře volenej) jednostrannej laminát s voštinou - bude to tuhý a na voštinu elegantně chytneš tlumicí rouno.

Na jůtůbu je z 95% balast sraček, po kterých je hovno.

To že má reprák urvanou cívku není problém repráku , ale idiota co jej provozoval nebo špatně aplikoval, případně idiota co jej nekvalitně vyrobil (možná kombinace obojího).
Obecně reprák v uzavřence má menší výchylky než v BR neb band passu, kde se snadno dosáhne X max, když ho honíš tam, kde nemáš.

Pokud chceš bastlit tuzing, tak hurá dotoho, ale tím tady moc lidí "neoslníš"
Pokud chceš udělat kvalitní reprobednu, tak tě čeká zjišťování mnoho technických údajů a závislostí - pěkná dávka studia.

Pokud to myslíš vážně tak z laminátu lze udělat stěny reprobedny s tuhostí vyšší než obvyklá MDF nebo DTD a s třetinovou hmotností.
Ale je to dost PRACNÝ.

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

Tak s praci pocitam, nechci si udelat do auta neco tuzingovyho, chci tu bednu udelat poradne, aslnovat tu taky nikoho nechci, jen se ptam lidi ktery o tom neco uz vedi a mohli by mi poradit lip nez prave joutube smile

jeste mohl bys mi Dalča upřesnit tu voštinu ? na googlu sem nejak nic nenasel sad

(upravil Dalča 13. 5. 2013 21:21)

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

no názornej případ jsou starý sololitový dveře. pokud nějaný v blízkosti máš, vyřazený, tak je rozkopni a uvidíš co to je voština.
V podstatě se jedná o to, že 2 tenounký sosolitový desky jsou spojeny papundeklem postaveným na hranu kterej tvoří uzavřený útvar (ve dveřích čtverec nebo šestiúhelník) tj 2 soslolitový desty jsou od sebe vzdáleny cca 5 cm, mezitím je ta voština zbytek vzduch a přitom je to tuhý jako obdobný plný materiál.
http://www.kovaninabytkove.cz/cs/plosny … -2070.html
to je ten materiál na dveře.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vo%C5%A1tina_(kompozit)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sendvi%C4% … in%C3%A1t)
Takhle to funguje

http://www.charles.cz/
Tihle s nima standartně dělají - kompozity s voštinovou výztuhou.

https://dspace.vutbr.cz/bitstream/handl … sequence=1
Pokud chceš lecos vědět, a pak udělat dobrou práci nastuduj tohle (zvlášť kolem str. 26, ale dobrá to je naštudovat celý)

A tady se to dá koupit. Mrkni i na ty 3D tkaniny. Ty se po mamatlání pryskyřicí "zježí" a jsou pak velmi tuhé

http://www.grm-systems.cz/sendvicove-struktury#vostiny

mimo jiný tam prodávaj i uhlíkové tkaniny, takže místo sklolaminátu můžeš si udělat i karbonlaminát, na rozdíl od toho co se většinou v tuningu karbonem nazývá tohle je opravdu onen vychvalovaný materiál.

Můžeš mít pak subík kterej bude mít v sobě nějtežší věc -  a to reprák -  a přitom bude bedna tak tuhá, že DTD proti tomu je guma.

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

diky moc za vycerpavajici odpoved jdu studovat smile mooc diky smile

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

asi blbej dotaz,

tvar ozvucnice, musi bejt kvadr, krychle, nebo to je jedno a je dulezitej jen objem? diky Tomas

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

Nemusí, naopak z funkčního hlediska jsou kvádr a krychle nejhorší- pravidelný rovný tvary usnadňují odrazy vlnění uvnitř, a to se musí účinně tlumit. Čím nepravidelnější- co nejméně rovných ploch, tím lépe.

Web

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

Tak jak píše Sagitarius.
V subu musíš co nejlíp zabránit/uztlumit vlastní kmity (rezonance) uvnitř bedny. Rovnoběžné stěny tomu přímo napomáhají, tj je lepší jít do lichoběžníků... nemusíš to pak tak vycpávat tlumícím materiálem. Ideální by byla koule, měla by i slušnou tuhost,  ale to jaxi v praxi snadno nevyrobíš.

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

no ale ta koule je spravna vyzva big_smile ale diky za odpoved smile tim se mi to hodne ulehcilo smile diky

(upravil sagitarius 17. 8. 2013 21:52)

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

Jo jo, já měl výzvy vždycky rád, a tak jsem kdysi, cca před 35 lety kouli dělal. Jde to udělat pěkně i v amatérských podmínkách.  Tenkrát jsem to dělal tak, že jsem v bazaru koupil skleněné koule na světlo, ty namazal voskem ze svíčky, a nalaminoval jednu vrstvu skelné tkaniny. Jednu proto, aby to bylo hodně pružný. Po vytvrzení jsem do koule klepl kladívkem, skleněná koule se rozbila, střepy jsem vytahal otvorem, a pak laminoval další vrstvy až do potřebné síly a tvrdosti. Tenhle postup je celkem jednoduchej a udělá pěknou kouli. Do otvoru jsem vlaminoval kruh z duralu na připevnění repráku.

Web

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

tos tam mel co za reprak ? 8-10 palcu ne ?

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

muze mi prosim nekdo pomoci s vypoctem objemu ? vim ze tu toho je spousty a tak nejak cca vim jakej, jen si nejsem jistej smile


reprak Impuls FW-121 ( pry free air) - ale to pochybuju big_smile

Technická data:
Nominal diameter : 300mm
Max. power : 1000W
RMS power : 500W
Impedance : 4Ohm
Sensitivity : 87,0 dB @ 1W / 1m
Fs : 31Hz
Qms : 3,56
Qts : 0,51
Qes : 0,6
Vas : 43 L
Xmax : 25mm

prikladam odkaz na original papiry v PDF.

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

a jeste dotaz smile

mam tenhle zesik. ten konektor s oznacenim HI-INPUT, znamena ze vemu konektor a nacpu do nej vystupy primo z radia ?

http://img854.imageshack.us/img854/2953/p8270053.jpg

Re: zastavba do V40tky - laminat ozvucnice

ano