Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 7)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Co dnes s KD503??

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 131]

Re: Co dnes s KD503??

Nalimko vyrobil výpočet v excelu, někde by tu měl být na to xlsko odkaz.

(upravil Jan16 2. 4. 2013 22:43)

Re: Co dnes s KD503??

Těch xls se tu na foru válí víc. Jedno z nich s mírnými úpravami (přidání pár svých vychytávek) rád používám. Ale protože jsem do vzorce dosadil já, tak je to blbě. Až tam dosadí někdo jiný a vyjdou mu nejspíš stejná čísla, tak to bude nejspíš dobře smile

//Jak tu někdo zmínil tu sinclairovu BAxxx, tak jsem začal pátrat po jiných ověřených zesech...  závěr:  Stejný zkratový proud pro KD503 jako pro trandy s  2x širší SOA (4A 40V) než jsou ty 503, to chce koule.

Re: Co dnes s KD503??

Tá schéma prúdovky hore nebude stačiť. Apropo: v kvazikomplemetáry v AZK210 je emitorový odpor 0,18R "snímacie" odpory sú 330R do báze tranzistora prúdovky. Ale prúdová ochrana je riešená trochu inak. Chlapi nevymýšľajte tu čo už iní vymysleli a kludne odkopírujte tú prúdovku z toho konca a pojde to. Ja tu nepoznám na okolí niekoho, kto by odpálil tie KD503 v tých koncoch.

(upravil Jan16 3. 4. 2013 9:46)

Re: Co dnes s KD503??

Proč by to nestačilo? Co tam chybí?

Nevlastním SM k AZK210, ale z toho co jsem rychle dohledal, tak je napájena snad +-35V.   (jen tak bokem: 35 a 40V je u KD503 rozdíl v SOA asi ampéra, respektive zhruba 3 a 2)  Pak jsem našel nějaké překreslené schéma. Přiznám se, že obvodu ochran tam příliš nerozumím.   Rozumím tomu ale dost, abych z toho vyčet zkratovej proud asi 3,6A peak jedním trandem (což je tak akorát, vezmu-li v úvahu pokles napájecího napětí při zátěži).  Na 40V máme ale SOA o ampér kratší, proto jsem navrhoval emitoráky příslušně zvětšit.

PS: Davide sorry, že sem ti tu zazdil thread se zesilovačem, příště se budu snažit držet více na uzdě. Nyní přenechávám diskuzi lidem, kteří se v tom vyznají více a budou schopni ti lépe poradit.  Už se zdržím komentářů.

//E: Sorry Rixi, v katalogu žádné SOA není a cucal sem si to z pr...
A že to m jen dvě kolena... To je málo? Nebo snad hodně?

(upravil DJ_Rix 3. 4. 2013 7:43)

Re: Co dnes s KD503??

Podle čeho tu SOA pro KD503 bereš ? Ty jsi někde viděl nějaké grafy pro KD503 ? Ta ochrana ve schématu co jsi dal má jen prostě dvě kolena v křivce, díky těm diodám a odporům.

(upravil kovac.pavol1 3. 4. 2013 10:44)

Re: Co dnes s KD503??

To Jan16: To "prekreslené schéma" čo tam máš je z AZK210. Takže schému z AZK210 máš a tiež návrh prúdovej ochrany aj s hodnotami súčiastok:-). Napájanie toho modulu je 2*27,5V (pri 220V) sú tam spojené dva tieto moduly do mostíka takže to dáva cca 100W/8 alebo 150W/4. Blbovzdornosť a spolahlivosť týchto koncov je aj v tak nízkom napájacom napätí. Ale táto topológia je dnes už dávno prekonaná. napr. V sieti s 247V dáva AZK220 na napájaní 2*36V.

Hranica kde už začína oblasť druhého prierazu u KD503 je cca40V (dovolený prúd cca 3,5A pri 25C). T.j. vo Vrábelských koncoch pracovali KD503 v oblasti len tepelného limitu (uplatňoval sa len "power derating" t.j. závislosť stratového výkonu na teplote púzdra a z toho odpovedajúceho prúdového zaťaženia).

Re: Co dnes s KD503??

Nemám teď při ruce ten graf co jsem si dle Rixe vycucal z p.. ale mám dojem, že SOA se začíná lámat už od 30V, né od 40. Ale nechci teď kecat, podívám se večer, až budu doma.
Každopádně mi nepřipadá ani trochu chytrý, použít stejný obvod ochran (konkrétně emitorové odpory - ty určují šlusproud) pro napájení 27V a 40V, to snad uznáš. Proto jsem propagoval úměrné zvětšení emitorových odporů, aby konce při zkratu nelezly ze SOA.
Abychom ale aspoň trochu pomohli Davidovi, jaký hodnoty bys dosadil sem do tohohle modernějšího typu ochran?

(upravil kovac.pavol1 3. 4. 2013 13:26)

Re: Co dnes s KD503??

To Jan16: KD501 sa láme pri 30V. Ten odkaz nie je modernejší typ V-I limiteru je to v podstate "multi slope limiter" raz lomená krivka SOA nezohladňuje velkosť napájacieho napatia alebo okamžitého napätia na koncovom tranzistore. Ale aby sme sa mohli baviť o hodnotách súčiastok tak by bolo velmi vhodné schému dodať aj s označením súčiastok!!. Čo sa týka emitorových odporov tu s tebou nesúhlasím, jeho hodnota sa pohybuje obvykle v tolerancii 0,15R až 0,47R a nie je tam preto aby svojou hodnotou obmedzoval prúd alebo chránil koncový tranzistor pred skratovým prúdom. Ale aby sme teda pomohli Davidovi, navrhujem použiť ten istý limiter ako je použitý aj v AZK210. Aj s hodnotami súčiastok.

Re: Co dnes s KD503??

Re 0,47R s 4R zatezi "uzere" 20% vykonu, ktery by tam byl bez Re.

(upravil Jan16 3. 4. 2013 13:38)

Re: Co dnes s KD503??

Ahá. Tak mě řekni teda, čím je dán zkratový proud zesilovače s takto zapojeným koncem. To se rád nechám poučit. Když na emitorových odporech to nezávisí. Na čem teda, když na nich ne?

Otasi, doufám že to tu taky čteš a kroutíš hlavou nad tím, jak blbě ty zesilovače máme lol

Tady to neni o technice... tady vládne aldax a lidská blbost smile


//0,47ohmu tu nikdo nenavrhoval. Já mluvil o j27 případně j33.  Krom toho, 0,47ohmu užere 10%.  (0,47/4,47 = 0,11). Nebo ne?

(upravil kovac.pavol1 3. 4. 2013 14:10)

Re: Co dnes s KD503??

Jan16 napsal:

Ahá. Tak mě řekni teda, čím je dán zkratový proud zesilovače s takto zapojeným koncem. To se rád nechám poučit. Když na emitorových odporech to nezávisí. Na čem teda, když na nich ne?

Otasi, doufám že to tu taky čteš a kroutíš hlavou nad tím, jak blbě ty zesilovače máme lol

Tady to neni o technice... tady vládne aldax a lidská blbost smile


//0,47ohmu tu nikdo nenavrhoval. Já mluvil o j27 případně j33.  Krom toho, 0,47ohmu užere 10%.  (0,47/4,47 = 0,11). Nebo ne?

Skratový prúd je daný jednoznačne napájacím napätím a odporom Re + vodiče. T.j.ohmov zákon. T.j. je jedno či bude Re=0,15R alebo 1R, tranzistor by sa spoľahlivo odpálil (ak uvažujeme že je otvorený). Ale na to tam je ten limiter, aby k takejto situácii nedošlo. Prechodom prúdu vznikne na Re úbytok napätia, ktoré  sníma obvod limiteru a ten obmedzí budenie koncových tranzistorov a tým ich uzavrie a tak obmedzí prúd cez koncové tranzistory. t.j. nie hodnota Re obmedzuje prúd!!!

(upravil danhard 3. 4. 2013 14:15)

Re: Co dnes s KD503??

kovac asi mu nerozumis, Jan16 mysli limitujici proud pri zkratu na vystupu.

Jan16 napsal:

//0,47ohmu tu nikdo nenavrhoval. Já mluvil o j27 případně j33.  Krom toho, 0,47ohmu užere 10%.  (0,47/4,47 = 0,11). Nebo ne?

10% napetí, 20% vykonu smile

(upravil danhard 3. 4. 2013 14:26)

Re: Co dnes s KD503??

Velikost odporu do baze snimaciho tranzistoru neni podstatna, ten je vetsinou dostatecne maly.
Jde o to, jestli to nedela zbytecny delic jako v te sracce Leach smile
A z pohledu posouzeni SOA to je dc stav az pri poruse, jinak lze uvazovat ze je to ac buzene, cili ze je tam ten stav limitace jen polovinu doby.

(upravil Jan16 3. 4. 2013 15:23)

Re: Co dnes s KD503??

kováči kováči...

//to víš, že na to kašlu, když nedovedeš pochopit, co určuje šlusproud.

Re: Co dnes s KD503??

Casta chyba je take, ze neni definovan max. proud VAS, proti kteremu bojuje ta proudova limitace.
Pak se ten VAS tranzistor sekne a stejne se to cele prorazi, jako v pripade toho kvazikomplementarniho paskvilu co je zde namalovan smile

Re: Co dnes s KD503??

Proto tam normální běloch přidá ještě alespoň jeden odpůrek na patřičné místo big_smile

Re: Co dnes s KD503??

Honzo, co máš proti Aldaxu? Používáme v tom materiál, který by si mnozí z Vás ani nekoupili /kdekdo používá sračkové 1943/5200, protože šetří na nepravém místě a přitom existuje -a my také používáme- řádově lepší tranzistory, jako jsou MJW1302A/3281A, Nippony a ostatní značkový matroš nevyjímaje. Tak si Honzo neber do huby Aldax nijak ve zlém, protože Ty sám by sis na koncový zesilovač takovýhle matroš nekoupil.

Všichni tu flusáte po kvazoši a co jsou asi tak LM3886 a odvozeniny? Blbý kvazoše...jediný integrovaný komplementár jsem viděl kterýsi typ mezi STKčkama, které sice ještě v originálu sehnat jdou, ale za ty peníze, co originál stojí, už se vyplatí udělat tedy komplementár diskrétní.

2SA1943/2SC5200 jsou humus tranzistory a Aldax je má v nabídce ne proto, že bychom Vám je vnucovali, abyste s nimi něco stavěli, ale jsou tam proto, že se nám podařilo sehnat zaručené originály, tyhle origoše dost vydrží a mohou se tedy někomu hodit na servis.

Je obecně známo, že KD503 je dost festovní tranzistor a sérioparalelní kvazoš, udělaný s nimi, dobře odladěný vůbec nemusí být pomalý a pokud bude dobře chlazený, půjdou z toho tahat dost brutální výkony. Přidáme-li k tomu možnost objednat si z Taiwanu za pár šupů symetrický spínaný zdroj téměř jakéhokoliv výkonu, tak při použití lehkých slitin může vzniknout velmi zajímavý zesilovač, vážící pár kilo, jehož výkon se nebude udávat ve wattech, ale v kilowattech.
Nemám momentálně na tuhle práci čas, protože musím opravovat, ale jak už jsem nastínil ve svém kumbálu, byl bych moc rád, kdyby se mnou do toho někdo ještě zkušenější, než jsem já, šel.
Třeba takový Vašek Daněček-danhard, vynikající obvodář, který by takový konec možná spočítal i z hlavy, akorát rejpe do mě a do ostatních, místo aby mně, nebo komukoliv jinému s podobnou věcí pomohl - vím, že to umí a že by to bezpečně dokázal. Pavel Dudek se válí v papučích u televize a tak dále. Co se to s Váma lidi děje?

Co se týče toho, co nastínil digiting - KD503 je kdykoliv a prakticky v 99% aplikací nahraditelná dnes pořád ještě vyráběnými MJ15003, nebo i 2N3773, takže v případě poruchy netřeba se ničeho bát.
Chtěl bych do toho kvazi-sérioparalelu s KD503, případně KD3773, KD3055 a podobnými jít. Hlavně proto, že vím, kolik zařízení s KD503, nebo podobnými nf tranzistory se v devadesátých letech likvidovalo a likviduje ještě i teď.

Web

Re: Co dnes s KD503??

2N5303 už se myslím nevyrábí, ale ONS pořád ještě vyrábí tuším dokonce dvěstěwattovou komplementární dvojici 2N5884/2N5886, která má 80V/25A/200W/4MHz a slušnou SOA, čili ideální náhrada v případě poruchy.

Web

Re: Co dnes s KD503??

Vašku, jestli jsi tady, namaluj třeba od ruky sérioparalelní kvazoš a já to odladím.

Web

Re: Co dnes s KD503??

Stovka za kus za takový tranzistor nic není, to je v pohodě. Spíš bych se bál, že kvůli tomu, že se už delší dobu nevyrábí, to bude nějaká druhovýroba a tam člověk nikdy neví.

Web

Příspěvky [41 až 60 z 131]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Co dnes s KD503??

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£