(upravil opamp 6. 12. 2009 10:17)

Re: DPA 280

Nevidím tam problém.

Místo KSY půjdou taky použít BC546/556B. Vyšší betou se nic nezkazí.
Jen úplně pro úplnost si dovolím upozornit na "netradiční" zapojení vývodů u BC63x, jiné než u KC63x. Šlo by použít i BC32x/33x se standardním zapojením vývodů.

Dané budiče a koncáky jsem slyšel v SPV250, kde se mi líbily. Pokud nepůjde o ultravýkon, stálo by za zvážení použít jako koncáky "provařené" 30 MHz typy 2SA1943 / 2SC5200 - 2 páry na kanál.

Přímé porovnání kaskoda / nekaskoda jsem nedělal. Kaskoda každopádně umožní použít v diferáku nízkošumové typy s menším Uce, případně ještě něco jiného (http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=9271).

Mohu-li doporučit maličkou úpravu, tak ať synátor udělá na desce místo pro seriové "degenerační" rezistory v každém emitoru trandů v diferáku (T2, 3, 5, 6). Při jejich optimální hodnotě (47-100R) se dějí věci...

Pokud se desky povedou, budu si moci objednat dva kousky? smile

Web

Re: DPA 280

Kaskoda je zvukové + (proto je v DPA223 a 222)...

Web

Re: DPA 280

Teoreticky jistě, ale měl jsem pocit, že tady jde o poslechovou zkušenost smile

Web

Re: DPA 280

Hlavní důvod pro použití kaskódy je ten co uvádí Ondřej....

Re: DPA 280

opamp: diky za kontrolu 8-) jiny nozickopis mi az tak nevadi, nebot si nepamatuju jak je to "tradicne".
Stejne se vzdycky radeji mrknu do datasheetu. Jak se s tim nedela kazdy den...

2SA1943/2SC5200 mohu byt, jedine co nesmi byt je pouzdro TO3, pac se nelibi. (proto taky snadne odstoupeni od 280-ky). Nebudou problemy kvuli rychlosti?
Misto na odpory v emitorech neni problem, schema kreslim ja.

Desky klidne i kdyz se nepovedou 8-), jak jsem psal vyse, neni problem to zverejit. 

reeb: teoreticke vyhody kaskody jsem nacetl, jen me zajimal prinos pro netopyri ucho.

kazzatel: diky za potvrzeni, je to takove _suse_anglicky_vtipne_ (nejen tady)

Re: DPA 280

vlk_m: Právě kvůli rychlosti bych to posichroval emitoráky - a to jsem zapomněl uvést prve - pozicí na odpor v serii s C17. A pak ještě pozicí na seriové RC připojené paralelně k R32.

Nicméně, topologii DPA vnímám tak, že rychlé budiče a konce jí jen a jen prospějí, potíž je spíš naroubovat k ní lenochy typu BD911/912 smile

Web

(upravil vlk_m 6. 12. 2009 22:37)

Re: DPA 280

Tak ted jsem z toho danek... C17 mam u nadproudove pojistky a R32 v kolektoru tamtez -
http://www.zewel.tuliscz.com/dpa220.php

U 440 je C17 a R32 ve zpetne vazbe, nebo to spatne chapu? -
http://www.zewel.tuliscz.com/dpa440.php

(upravil opamp 7. 12. 2009 8:18)

Re: DPA 280

Měl jsem na mysli schéma DPA440. A bacha na to, je to nezřetelně naskenované, R32 není pravým koncem spojen s C17, ani s trimrem na kliďák, ale až s výstupem zesilovače.

Web

Re: DPA 280

Mohu-li poradit, pak se v případě DPA280 raději vyhněte úpravám pro jiné, značně modernější /a hlavně rychlejší/ polovodiče. Mám s tím své zkušenosti, kompletní DPA280 i s měničem jsem stavěl čtyři a u jedné z nich, kde jsem použil zcela jiné budiče a koncové tranzistory jsem strávil několik dlouhých hodin při úpravách kompenzací, přičemž výsledek byl co do SR jen nepodstatně lepší.
Prostě vemte jako fakt, že sériový konec DPA280 nejlépe funguje tak, jak byl navržen a s původními součástkami. Totéž se týká typu DPA220, kde při náhradě českých darlingtonů rychlými SanKeny a bez patřičných úprav téměř okamžitě vyletí pojistky masivním kmitáním zesilovače.
Bez osciloskopu, kvalitního generátoru funkcí a dostatku zkušeností bych nikomu nedoporučoval dělat úpravy na vlastní pěst - leda po delší konzultaci s autorem obou konstrukcí, Pavlem Dudkem.

Web

Re: DPA 280

opamp: OK, diky, takze je to jasne. Mam prefocena amara z knihovny, takze schema je citelne. Linky jsem posilal jen pro ilustraci, abychom vedeli o cem se bavime.
Schema je nakreslene, pridane soucastky ve zpetne vazbe se jmenuji RO1, RO2 a CO1. NA Tvou pocest. Na vikend vse pripraveno, jsem zvedav na to nadseni.

sinclair: Nejak se plynule preslo od 280-ky k bastardu (220 az po T15, T16) a (440 T21, T22 a dal) s dnesnima
soucastkama. Navrhoval jsem na konce MJL21195/96, za rychlejsi muze opamp 8-) Ostatne, pouzdro maji stejne. On je to cvicny projekt pro synka, ktery ma choutky na slusnou muziku.
Asi by to chtelo zalozit nove vlakno 8-)

(upravil marda 7. 12. 2009 13:55)

Re: DPA 280

Proč se stále snažit o náhradu původních Tesla konců KD v TO3 DPA220, když jich je stále fůra a jsou za vynikající cenu?
Lze použít KD366B/KD367B (viz. AR 1992), když se vyberou dobré kusy, tak jsem si jist, že  vyhoví i pro napájení +/- 40V, které je pro původní KD649T/KD650T. Ty se dají ale při troše snahy také sehnat, v sériích A B C, tedy tuším roky 91 - 93. Opět probrat. Ondřej Lukavský někde v AR psal o tom, že KD649/KD650 jsou po vyřazení mimotolerančních kusů ty nejlepší hifi trandy, co kdy Tesla udělala.

Sinclair tu lehce upravené kompenzace pro KD366/367 i psal.

Re: DPA 280

a kde to písal? našiel som, že s 366/367 musel kompenzácie menit, ale že si nepamata presne hodnoty... tiež by mi to bodlo...

Re: DPA 280

Proc? Protoze to chci a neni to protizakonne. Protoze se mladymu nelibi pouzdro TO3, protoze se tomu chce venovat misto chlastani, fetovani, trapeni zviratek, okradani starenek a znasilnovani spoluzacek...
Kbyby to vsechno nakonec nedopadlo, nic se nepostavilo, pripadne vsechno shorelo, prijdu jen o par drobnych, ale syn se jen tak mimochodem neco nauci, zjisti, ze nic neni samo od sebe a tak. Ja se pobavim, vzpomenu na roky na vejsce a odpocinu si od programovani. Takze asi tak 8-)

(upravil marda 7. 12. 2009 15:29)

Re: DPA 280

Vlku ten příspěvek nešel proti tobě, ale všeobecně. Syna jsem už chválil výše.

Omýlá se tu na fóru stále a stále dokola náhrada, když není třeba. Ta 440ka s MJE1503x a MJL2119x (vejdnu se i 3 páry) bude jistě fajn a tipuju, že bude chodit i s původními hodnotami originálního stroje. Sám 440ku léta mám a ženu jí středová pásma PA a je to nezničitelný stroj - ale to je fortelná verze se součástkami Tesla od Sedláčka a EI trafy, nad kterýma dnes každý ohrne nos.

rica: http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=2994 ale zarytě se mlčí.

Re: DPA 280

marda: presne toto som myslel aj ja ... škoda- nič nové ale aj tak dik.

Re: DPA 280

marda: vzdyt je na konci smajlik, to je ta potiz s netem, ze neprenasi mimiku a ton hlasu. Nikterak to neberu osobne. U piva by to bylo jasne...
Ono s tema staryma soucastkama je potiz, ze uz se nevyrabi a duveryhodnost prodejcu je problematicka. Kdezto soucasne vyrabene se daji objednat u Farnellu, neco u Aldaxu a je vysoka sance, ze uvnitr dostanes to , co se pise na povrchu.

Re: DPA 280

Vikend uplynul a vysledek:
http://s4.postimg.cc/79i9mjjjt/4278_220.jpg

V gimpu jsem odmazal kolektory koncu a budicu, maji byt spojene hranolkem. Budu muset udelat jine pouzdro. Pak jeste 2SA/2CS budou na stojaka, taky nejsou v knihovne a nechtelo se mi s tim zabyvat.  Zda se, ze mladej pozorne studuje co se mu predlozi 8-))

Re: DPA 280

No vida, ještě to trochu učesat a "zkomprimovat", ty šikmý propoje bych fakt nechtěl smile
Dobrý...

Web

Re: DPA 280

V té vstupní části by stačily i tenčí vodivé cesty. Na to že se to kluk teprv učí je to moc pěkný. Zajímalo by mě jak to bude s těma součástkama chodit - možná bude třeba si pohrát s kompenzacema

Re: DPA 280

Tipuju že to bude nutné.

Web